Περί θεραπείας και άλλες συζητήσεις. - Page 46
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 46 of 46 FirstFirst ... 36444546
Results 676 to 683 of 683
  1. #676
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by weird
    Εμένα αυτή τη στιγμή με απασχολεί ένα άλλο θέμα.
    Οι ομάδες.
    Ως ομάδα, μπορούμε να λάβουμε και το ζεύγος.
    Γιατί η σύγκρουση, συνιστά αναπόφευκτο μέρος της αλλελεπίδρασης?

    ποιά είναι η γενεσιουργός της αιτιά?

    Ανέκαθεν οι συγκρουσεις, πέρα απο καταστροφικές, μου φαινόντουσαν και δημιουργικές...
    Σαν το ρίκσο,
    που είναι ταυτόχρονα,
    κίνδυνος και ελπίδα.
    Για να συγκρουστείς με κάποιον σε ένα θέμα σημαίνει ότι υπάρχει θέμα να λύσεις κ συ για τον εαυτό σου,έτσι ερεθίζεται,προκαλείται,γεν νιούνται νέοι προβληματισμοί κ.λ.π.
    Προσωπικά όσο κ αν διαφωνώ με τις απόψεις κάποιου αν δεν υπάρχει \'κάτι\' εκεί δεν συγκρούομαι.Λέω απλά οκ εσύ πιστεύεις αυτό,εγώ εκείνο κ τέλος.
    Οι έντονες συγκρούσεις με τους άλλους είναι συγκρούσεις με τον εαυτό μας,δε συμφωνείτε?
    Συμφωνώ και εγώ Άρση.
    Συγκρούσεις με τον εαυτό μας
    αλλά και με άλλα πρόσωπα που συμβολίζονται ίσως στο πρόσωπο του απέναντί μας.

    Τελικά
    με τον Πάνο
    έκτός από αρκετές διαφορές
    έχουμε και αρκετά κοινά
    :)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  2. #677
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by weird
    Αυτό λέω κι εγώ.
    Αν δεν εξωτερικεύσω το μέσα μου,
    για να δω την εικόνα του,
    όπως αυτή λαμβάνει σχήμα στο έξω μου,
    πως θα το αγγίξω πλήρως?


    Αρα θα μπορούσαμε να ορίσουμε τις εξωτερικές συγκρούσεις,
    σαν το πάντρεμα και την έκφραση των εσωτερικών συγκρούσεων?
    Προσωπικά έτσι πιστεύω.

    Κάποτε είχα πει κάτι σε κάποιον κάποιον φίλο μου.Σχολίαζε αρνητικά κάποιον κ του λέω γιατί τον κατηγορείς έτσι?Μας πειράζει η διαφορετικότητα κάποιου όταν ένα κομμάτι μας είναι ίδιο μ\'αυτό που κατηγορούμε κ το πολεμάμε\'(μου έμεινε εκείνη η βραδιά γι\'αυτό το αναφέρω τώρα).
    Με όλο αυτό θέλω να πω,πως η διαφορετικότητα είναι εξέλιξη για τον εαυτό μας.Μαζί κ με τις συγκρούσεις.Αν όλοι ήταν ολόιδιοι με μας δε θα μαθαίναμε τίποτα.

  3. #678
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Το βαρετό απογευματινό της Παρασκευής στο γραφείο μόλις τελείωσε!!
    Σας ευχαριστώ για την όμορφη παρέα.
    Φιλιά πολλά =)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #679
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Arsi
    Originally posted by weird
    Αυτό λέω κι εγώ.
    Αν δεν εξωτερικεύσω το μέσα μου,
    για να δω την εικόνα του,
    όπως αυτή λαμβάνει σχήμα στο έξω μου,
    πως θα το αγγίξω πλήρως?


    Αρα θα μπορούσαμε να ορίσουμε τις εξωτερικές συγκρούσεις,
    σαν το πάντρεμα και την έκφραση των εσωτερικών συγκρούσεων?
    Προσωπικά έτσι πιστεύω.

    Κάποτε είχα πει κάτι σε κάποιον κάποιον φίλο μου.Σχολίαζε αρνητικά κάποιον κ του λέω γιατί τον κατηγορείς έτσι?Μας πειράζει η διαφορετικότητα κάποιου όταν ένα κομμάτι μας είναι ίδιο μ\'αυτό που κατηγορούμε κ το πολεμάμε\'(μου έμεινε εκείνη η βραδιά γι\'αυτό το αναφέρω τώρα).
    Με όλο αυτό θέλω να πω,πως η διαφορετικότητα είναι εξέλιξη για τον εαυτό μας.Μαζί κ με τις συγκρούσεις.Αν όλοι ήταν ολόιδιοι με μας δε θα μαθαίναμε τίποτα.
    Νομίζω οτι η σύγκρουση είναι προαπαιτούμενο για την ενσωμάτωση του διαφορετικού.

    Επίσης, νομίζω πως όλα τα διαφορετικά δεν μας ενοχλούν παρά ανάλογα με το πόσο αγγίζουν κατι δικό μας.Εχεις πολύ δίκιο Αρσι μου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #680
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Ειδικά αυτό με την αρνητική κριτική των άλλων είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ζήλειας, πραγμάτων που εμείς δεν μπορούμε ή δε διακινδυνεύουμε να κάνουμε.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #681
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Κ γω σας ευχαριστώ για την όμορφη παρέα:)
    Πάω να φτιάξω έναν δεύτερο καφέ,να βγω λίγο στο μπαλκόνι...να ξεθολώσω απ\'το άσχημο ξύπνημα με το όνειρο.....
    φιλιά:))))

  7. #682
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Πολυ μου άρεσε η κουβέντα μας! Είχε όμορφα στοιχεία:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  8. #683
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    antara exeis parei to u2u mou???

Page 46 of 46 FirstFirst ... 36444546

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •