Τον κερατωσα - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 119
  1. #46
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Την πρώτη φορά είχες πιει αλκοόλ και τη δεύτερη πήρες ουσίες. Έφταιγες μόνο για τις δύο καταχρήσεις που έκανες, αλλά όχι για το τι ακολούθησε μετά, δεν είχες συναίσθηση των όσων έκανες. Πήρες το μάθημά σου, οι τύψεις σού κατέστρεψαν αρκετά την ψυχολογία, μην αυτοτιμωρείσαι πια, «εξέτισες την ποινή σου». Ξέχνα το και μην πεις τίποτα στο αγόρι σου, εκτός κι αν το έχεις πάρει απόφαση να χωρίσεις. Γιατί ακόμα κι αν το αγόρι σου προσπαθήσει να σε συγχωρήσει, τίποτα πια δε θα είναι το ίδιο. Αν δε χωρίσετε τώρα, θα χωρίσετε αργότερα. Αυτή τη συμβουλή θα σου έδινε και ο κ. Ασκητής, αν βοηθάει αυτό πουθενά.
    Λες ανοησίες. Κι εγώ μεθάω και αρχίζω να σκοτώνω κοσμάκη, δεν θα ευθύνομαι για τίποτα. Ευθύνη ο καθένας από εμάς έχει όχι μόνο για την ίδια την κατάχρηση αλλά και για το εκάστοτε κέρατο. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΕΝΕΧΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΩΝ. Και μάθε ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εάν θεωρούσα ότι από τα λεγόμενα κάποιου μέλους ότι ο σύντροφός του αξίζει να το πάθει, θα ήμουν ο πρώτος που θα επιβράβευα το κέρατο για να βρει την υγειά του.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Εχεις σχεση 3 χρονια , τον απατησες στους 4 μηνες. Γιατι ερχεσαι τωρα μετα απο 3 χρονια κι εχεις τοσες τυψεις κι ενοχες?? Συνηθως ο χρονος μειωνει τα συναισθηματα , εσενα αυξηθηκαν? Επρεπε ηδη να εχει ξεχαστει το συμβαν απ την στιγμη που περνατε καλα και δεν ξαναεκανες κατι με καποιον!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    Τον κερατωσα

    Quote Originally Posted by Be_brave View Post
    Λες ανοησίες. Κι εγώ μεθάω και αρχίζω να σκοτώνω κοσμάκη, δεν θα ευθύνομαι για τίποτα. Ευθύνη ο καθένας από εμάς έχει όχι μόνο για την ίδια την κατάχρηση αλλά και για το εκάστοτε κέρατο. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΕΝΕΧΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΩΝ. Και μάθε ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εάν θεωρούσα ότι από τα λεγόμενα κάποιου μέλους ότι ο σύντροφός του αξίζει να το πάθει, θα ήμουν ο πρώτος που θα επιβράβευα το κέρατο για να βρει την υγειά του.
    Κατ’αρχήν, δε σκότωσε κάποιον. Κατά δεύτερον, υπάρχουν άνθρωποι που όταν δεν είναι συνηθισμένοι στο ποτό και τα ναρκωτικά, ξεφεύγουν και χάνουν τις αναστολές τους, αυτό είναι ιατρικά αποδεδειγμένο. Κατά τρίτον, δεν επιβράβευσα το κέρατο. Σχεδόν όλους μας εδώ μέσα μας έχουν απατήσει στο παρελθόν, αυτός όμως δεν είναι λόγος να βγάζουμε την οργή μας σε ένα άτομο που ολοφάνερα μετάνιωσε και υποφέρει εδώ και τρία χρόνια, είναι οριακά αυτοκτονικό και μπαίνει για μια συμβουλή. Ήδη κατακρίνει μόνη της τον εαυτό της, δε χρειάζεται εμάς να της βγάζουμε τα απωθημένα μας. Θα έπρεπε να προσέχετε τι γράφετε και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό που γράφετε. Τα Χριστούγεννα φημίζονται για την αυξημένη συχνότητα αυτοκτονιών, η θεματοθέτρια εξαφανίστηκε, εγώ προσωπικά ανησυχώ. Ίσως υπερβάλλω, αλλά ανησυχώ. Παρακαλώ να αντιδράτε ανάλογα με το τι άνθρωπο έχετε μπροστά σας, ποτέ δεν ξέρετε τι επιπτώσεις μπορεί να έχουν τα λόγια σας.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Ο άνθρωπος δεν είναι διαζευγμένος και του έδινες συμβουλές για το πού να απευθυνθεί. Άστο καλύτερα.
    Σε λίγο θα μου πεις πως του είπα πως ενώ βρίσκεται σε γάμο να κάνει σεξοτουρισμό βασικά αυτό λες οπότε ναι ας το αφήσουμε καλύτερα. Αλλά ας αφήσω και το τι έγραψα για να βγάλει ο κάθε αναγνώστης το συμπέρασμα του βάση αυτών που έγραψα και όχι όπως θες εσύ να το παρουσιάζεις ή όπως το αντιλαμβάνεσαι με τη δική σου λογική!

    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Λοιπόν θα σου δώσω δύο επιλογές η δεύτερη αν και θα σου κοστίσει θα σου καλύψει ότι δεν έκανες τόσα χρόνια. Είτε θα μαζευτείς και θα πάρεις απόφαση πως θα είσαι με τη γυναίκα σου (αυτό είναι το ορθό), είτε θα χωρίσεις θα μάθεις ισπανικά και τον ένα μηνα άδεια που έχεις θα τον περνάς στην Λατινική Αμερική πλην Βραζιλίας, εκτός αν είσαι διατεθειμένος να μάθεις και πορτογέζικα. Σου μιλάω σοβαρά δεν σου κάνω πλάκα, δεν θα είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος gringo που πήγε για παράδειγμα στο Μεντεγιν να το παίξει στη συνταξιοδότηση του τζόβενο και να σου πω την αλήθεια επειδή έχω πάει μπορώ να σου πω πως περνάνε πολύ καλά.Μπορείς ας πούμε να μάθεις ισπανικά και την άδεια σου να την τρώς εκεί πέρα, είναι πολύ φτηνή η ζωή εκεί αν νοικιάσεις πχ ένα air bnb για 20 μέρες. Θα μου πεις και τι θα κάνω θα περιμένω ένα μηνα το χρόνο; Αν είσαι πλούσιος κάντο και περισσότερο, το θέμα είναι πως αυτός ο μήνας θα είναι κάτι σαν να λέμε 5 χρόνια ζωής. Εδώ σε στούντιο στη διάρκεια των 10 ή 20 λεπτών που δεν ξέρω πόσο είναι γιατί δεν έχω πάει δεν πρόκειται να λειτουργήσεις. Το βέβαιο κατ' εμέ είναι πως έχεις απωθημένο το οποίο αργά ή γρήγορα θα σου φέρει διαζύγιο είτε το θες είτε όχι δεν έχει σημασία και θα συμβεί αυτό γιατί είσαι στερημένος και αυτή η στέρηση θα σε μαραζώσει. Και όχι δεν υπάρχει όργανο που θα πει δεν σηκώνομαι σε λατίνα, θα υποκείψει σε χρόνο dt γιατί είναι έτσι αυτές οι γυναίκες.
    P.S Δεν παντρευόμαστε Λατίνα όσο όμορφη και καλή να είναι, δεν ερωτευόμαστε, αν συμβεί κάτι από αυτά τα δύο το χάσες το παιχνίδι!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Σε λίγο θα μου πεις πως του είπα πως ενώ βρίσκεται σε γάμο να κάνει σεξοτουρισμό βασικά αυτό λες οπότε ναι ας το αφήσουμε καλύτερα. Αλλά ας αφήσω και το τι έγραψα για να βγάλει ο κάθε αναγνώστης το συμπέρασμα του βάση αυτών που έγραψα και όχι όπως θες εσύ να το παρουσιάζεις ή όπως το αντιλαμβάνεσαι με τη δική σου λογική!
    Κι απ’αυτή τη συμβουλή τι λες να κρατήσει; Του είπαμε επανειλημμένως να χωρίσει, δεν τον είδα ιδιαίτερα θετικό εκείνη την εποχή και όσο γράφαμε στο συγκεκριμένο νήμα. Κορόιδευε κιόλας. Και σε όλη αυτή την παράγραφο που μας παραθέτεις, δε σε είδα να του μιλάς με τον ίδιο τρόπο όπως στη θεματοθέτρια. Δεν του είπες να ανοίξει τα μάτια στη γυναίκα του, να της τα πει όλα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Κι απ’αυτή τη συμβουλή τι λες να κρατήσει; Του είπαμε επανειλημμένως να χωρίσει, δεν τον είδα ιδιαίτερα θετικό εκείνη την εποχή και όσο γράφαμε στο συγκεκριμένο νήμα. Κορόιδευε κιόλας. Και σε όλη αυτή την παράγραφο που μας παραθέτεις, δε σε είδα να του μιλάς με τον ίδιο τρόπο όπως στη θεματοθέτρια. Δεν του είπες να ανοίξει τα μάτια στη γυναίκα του, να της τα πει όλα.
    Chaos κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Αυτή η κοπέλα εδώ σου λέει είμαι 23 άρα έχει μπλέξει με κάποιον που είναι συνομήλικος ή 25+ Η κοπέλα νιώθει τύψεις για ότι έκανε στη σχέση της. Γιατι όλοι οι άνθρωποι έχουμε αδυναμίες που πολλές φορές είναι δυνατότερες από την ίδια μας την θέληση. Δεν θα μπω στην διαδικασία λοιπόν να πω σε κάποιον ξέρεις αυτό που έκανες είναι λάθος, οι περισσότεροι γνωρίζουμε όταν κάνουμε κάτι αν αυτό είναι σωστό ή λάθος. Αν για παράδειγμα αυτή πήρε έκστασι σε μία παρέα που το αγόρι της δεν ήταν παρών θα ήμουν ανόητος να της πω ξέρεις θα είχα την απαίτηση από εσένα να μην κερατώσεις το αγόρι σου γιατί είναι αδύνατον να μην συμβεί. Κατά 99,9% θα τον κερατώσει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι σωστό και δεν αποτελεί δικαιολογία για ότι συμβεί. Δεν μπορώ να δεχθώ δηλαδή ότι κάποια κοπέλα πήρε έκστασι χωρίς να μην έχει πληροφορηθεί το τι θα συμβεί μετά από μισή ώρα που θα το έχει πάρει. Δηλαδή παίρνει κάποια πχ το χάπι της αγάπης αλλά όταν θα την πιάσει εκείνη θα αντισταθεί και θα πει όχι; Δεν υπάρχει αυτό! Και να σου πω και κάτι άλλο από την άλλη εκείνη θεωρεί πως το αγόρι της είναι σωστό, εγώ δεν το ξέρω μπορεί και εκείνος να την έχει κερατώσει οχι 1 ή 2 αλλά 15 φορές. Δεν το ξέρω...


    Ο άλλος που είναι 50+ δεν μπήκε εδώ μέσα ζητώντας άποψη για το αν πράτει σωστά που πηγαίνει σε στούντιο ενώ είναι σε γάμο, αυτός μπήκε εδώ μέσα διερωτώμενος γιατι δεν έχει στύση όταν πηγαίνει με σεξεργάτριες. Δεν τον απασχόλησε καν το ηθικό μέρος, θες γιατί κοιτάει την πάρτι του, θες γιατί δεν τον ενδιαφέρει η ηθική για κάποιο λόγο ή λόγους του ήταν αδιάφορο το ηθικό κομμάτι. Αυτός λοιπόν τι μπήκε και ρώτησε; Είπε έχω πάει με μόνο δύο γυναίκες στη ζωή μου, τις οποίες και τις παντρεύτηκα, νιώθω πως το ότι δεν έζησα με πολλές γυναίκες στην ζωή μου με σκοτώνει και προσπαθώντας να καλύψω αυτό το κενό πηγαίνω σε στούντιο. Σε ποιο σημείο από αυτά που είπε ζήτησε την άποψη μας για την ηθικη πλευρά; Σε κανένα έτσι δεν είναι; Το μόνο που τον απασχόλησε ήταν η στύση τίποτα άλλο.

    Και το τι του είπα το ανέβασα παραπάνω. Γιατί δεν του είπα πες το στη γυναίκα σου, ο λόγος είναι απλός γιατί δεν με ζήτησε την άποψη μου για αυτό. Αν μου τη ζητούσε θα του έλεγα έχεις παιδιά και μετά θα του την έλεγα. Δεν με ρώτησε όμως αν πρέπει να πει ή να μην πει για τα κατορθώματα του, δεν ένιωθε καν τύψεις για ότι είχε κάνει. Δεν έχει σχέση η μία περίπτωση με την άλλη Chaos. Αν έμπαινε πχ και μου έλεγε έχω τύψεις, εκεί θα μπαίναμε σε άλλο κομμάτι.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Θματοθέτρια,
    νομίζω ότι είναι άλλα πράγματα αυτά που σε βασανίζουν και σε δυσκολεύουν πραγματικά.
    Εάν δεν είσαι τέλεια σημαίνει πως είσαι αποτυχημένη.
    Αυτό είναι ένα τελείως λάθος σκεπτικό.
    Επίσης αισθάνομαι πως το όλο θέμα σου έχει γίνει εμμονή.
    Επειδή έκανες σεξ με 2 άντρες στην αρχή της σχέσης δεν παύει να σε κάνει καλή σύντροφο για το αγόρι σου εφόσον τον νοιάζεσαι, τον αγαπάς. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.
    Εκανες δύο πράγματα που μετανοιωσες και είναι ως εκεί.
    Από εκεί και πέρα του έχεις χαρίσει τόσες χαρούμενες στιγμές.
    Είναι ανεξάρτητα πράγματα.
    Μην τον χωρίσεις χωρίς να του πεις τον λόγο.
    Το θεωρώ άδικο και για τους δύο.
    Σαν να μην του δίνεις και εσύ την ευκαιρία ναεπιλέξει.
    Μπορείς να μην του το πεις ποτε (δεν χρειάζεται πάντα να τα λέμε όλα )
    ή μπορείς αν αποφασίσεις να του το πεις και βλέπετε μαζί τι θα κάνετε.
    Αυτό θα πει ζευγάρι άλλωστε.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    νομιζω οτι το διλλημα σου αν θα πεις μετα απο τοσα χρονια για εκεινην την απατη, δεν εχει σχεση με το ποσο σωστη θα εισαι απεναντι του, αλλα με το οτι νοιωθεις τοσο ασχημα εσυ, μετα απο τοσα χρονια που δεν το ξεπερασες.
    δηλαδη,
    θελεις να πεταξεις το καυτο καρβουνο στον φιλο σου και να σε απαλλαξει απο την αποφαση να τον χωρισεις. ας σε χωρισει εκεινος (σκεφτεσαι).
    δηλαδη, στην ουσια θελεις να παρει εκεινος την ευθυνη για το δικο σου στραβοπατημα...
    θελεις να το πεις για να γινεις καλα.
    δεν θα γινεις καλα ομως, γιατι αν εχεις φτασει στο σημειο να μην θελεις την ζωη σου γι αυτο που εκανες τοτε, χρειαζεσαι ψυχοθεραπεια και οχι αποκαλυψεις... ο φιλος σου δεν ειναι ουτε ψυχιατρος , ουτε παπας για να σου δωσει αφεση "αμαρτιων".

    πρωτα απ ολα, κανεις δεν ξερει τι εκανε ο φιλος σου τα 4 χρονια (οσα ειναι) που τα εχετε, ή στην αρχη της σχεσης σας που πιθανως δεν εισασταν τοσο δεμενοι οσο μετα και μπορει κι εκεινος να ψαχνοταν. ο καθενας παιρνει τις ευθυνες των οσων κανει. δεν τις μοιραζει δεξια και αριστερα.
    το θεμα ειναι να μην το εκανες. εφοσον το εκανες, ή το προσπερνας, ή χωριζεις. ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ, ΟΧΙ ΤΩΡΑ.
    αφου περασαν τοσα χρονια και δεν εκανες τπτ απο τα δυο αλλα τρωγεσαι με τυψεις και ασχημες σκεψεις, αυτο που χρειαζεται ειναι ψυχοθεραπεια.
    πηγαινε σε εναν καλο ψυχοθεραπευτη, κι οταν το δουλεψεις, αποφασισε με καθαρο μυαλο και ηρεμια αν πρεπει να το πεις η οχι στον φιλο σου.
    ΑΝ ειστε μαζι , μεχρι τοτε.

    υ.γ. θεωρω οτι οι ουσιες μπορει να ηταν η αιτια ή η αφορμη, αλλα δεν ειναι δικαιολογια. δικαιολογια μια χαρα ειναι ομως στα 20, οτι shit happens... δεν σκοτωσε κανεναν η κοπελα, εκανε ενα λαθος που δεν επανελαβε στα τοσα χρονια που περασαν. μπορει μια χαρα ειτε να το ξεπερασει ειτε να χωρισει χωρις να ειναι ουτε ανηθικη , ουτε αποτυχημενη, ουτε τπτ. το βρηκαμε τωρα...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι το διλλημα σου αν θα πεις μετα απο τοσα χρονια για εκεινην την απατη, δεν εχει σχεση με το ποσο σωστη θα εισαι απεναντι του, αλλα με το οτι νοιωθεις τοσο ασχημα εσυ, μετα απο τοσα χρονια που δεν το ξεπερασες.
    δηλαδη,
    θελεις να πεταξεις το καυτο καρβουνο στον φιλο σου και να σε απαλλαξει απο την αποφαση να τον χωρισεις. ας σε χωρισει εκεινος (σκεφτεσαι).
    δηλαδη, στην ουσια θελεις να παρει εκεινος την ευθυνη για το δικο σου στραβοπατημα...
    θελεις να το πεις για να γινεις καλα.
    δεν θα γινεις καλα ομως, γιατι αν εχεις φτασει στο σημειο να μην θελεις την ζωη σου γι αυτο που εκανες τοτε, χρειαζεσαι ψυχοθεραπεια και οχι αποκαλυψεις... ο φιλος σου δεν ειναι ουτε ψυχιατρος , ουτε παπας για να σου δωσει αφεση "αμαρτιων".

    πρωτα απ ολα, κανεις δεν ξερει τι εκανε ο φιλος σου τα 4 χρονια (οσα ειναι) που τα εχετε, ή στην αρχη της σχεσης σας που πιθανως δεν εισασταν τοσο δεμενοι οσο μετα και μπορει κι εκεινος να ψαχνοταν. ο καθενας παιρνει τις ευθυνες των οσων κανει. δεν τις μοιραζει δεξια και αριστερα.
    το θεμα ειναι να μην το εκανες. εφοσον το εκανες, ή το προσπερνας, ή χωριζεις. ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ, ΟΧΙ ΤΩΡΑ.
    αφου περασαν τοσα χρονια και δεν εκανες τπτ απο τα δυο αλλα τρωγεσαι με τυψεις και ασχημες σκεψεις, αυτο που χρειαζεται ειναι ψυχοθεραπεια.
    πηγαινε σε εναν καλο ψυχοθεραπευτη, κι οταν το δουλεψεις, αποφασισε με καθαρο μυαλο και ηρεμια αν πρεπει να το πεις η οχι στον φιλο σου.
    ΑΝ ειστε μαζι , μεχρι τοτε.

    υ.γ. θεωρω οτι οι ουσιες μπορει να ηταν η αιτια ή η αφορμη, αλλα δεν ειναι δικαιολογια. δικαιολογια μια χαρα ειναι ομως στα 20, οτι shit happens... δεν σκοτωσε κανεναν η κοπελα, εκανε ενα λαθος που δεν επανελαβε στα τοσα χρονια που περασαν. μπορει μια χαρα ειτε να το ξεπερασει ειτε να χωρισει χωρις να ειναι ουτε ανηθικη , ουτε αποτυχημενη, ουτε τπτ. το βρηκαμε τωρα...
    Ξερεις Ρεμ καποιοι ανθρωποι δεν χρειαζονται ψυχολογο γαιτι εχουν ερθει σε αυτο το σημειο ..
    Καποιοι ανθρωποι εχουν ηθικες αξιες που οταν τις καταπατουνε ειναι ικανες να χασουν στη κυριολεξια τον ευατο τους και μονο η εξομολογηση σε αυτον που θεωρουν οτι προσβαλαν θα τους απαλλαξει απο ολο αυτο ..

    Κανενα καρβουνο δεν παει να πεταξει,μην τις δινεις αλλη μια να παει ακομα πιο κατω ,δεν βλεπεις τι γινεται?
    Υποτιθεται πως η κοπελα μπηκε να ακουσει μια ορθη αποψη που θα την λυτρωση ...
    Να σβησει την φωτια της ενοχης θελει που την καιει ολο αυτα τα χρονια ...

    Το εχουν καμια φορα αυτο οι ανθρωποι που κουβαλανε καποια ευαισθησια παραπανω ,ευτυχως δηλαδη που υπαρχουν ακομα ....
    Δεν αντιλεγω οτι ο ψυχολογος θα βοηθησει ,αλλα τι να κανει απο μονος του οταν εκεινη θα την τρωνε οι τυψεις της ηθικης της προδοσιας ...
    Μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι και τα βαπτιζουμε ψυχολογικα και αυτο και μονο μας δινει το ελαφρυντικο ....
    Αυτο και μονο ειναι ικανο να δημιουργηθει ενας χαρακτηρας που στο ονομα τω ψυχολογικων του μπορει να κανει τερατα και να τον δικαιολογουμε κιολας .....

    Ολα δεν ξεκινουν και σταματουν στο εγω μας ...βλεπουμε και περα απο αυτο ..

    Ουτε ειναι δικαιολογια οτι αυτος στα τεσσερα χρονια της σχεσεις τους μπορει να την απατησε ,οποτε ειναι καλυμενη σε αυτο ..Τι ειναι η σχεση και η ηθικη μια σου και μια μου?Τι αποψεις ειναι αυτες πραγματικα τι αλλη δικαιολογια θα ειπωθει για να καλυφθουν καποιες πραξεις που οπως και να το κανουμε δεν στεκουν....
    Αν ειναι ετσι καποιοι να μην χαλανε σχεσεις και σπιτια ,καθε φορα που απαταει ο ενας να πηγαινει και ο αλλος και να εματε μια χαρα τοτε ...Να ξαναγυρναμε πισω και να κανουμε σαν να μην συμβαινει τιποτα,μεχρι να ερθει η επομενη και η επομενη ...Ωραια πραγματα δεν λεω ,πολυ προχω ...

    Το να παραδεχτεις μια απιστια οποια ειναι αυτη ,κατω απο οποιες συνθηκες εγινε στον ανθρωπο σου ειναι το πιο τιμιο και το πιο σωστο ...Αυτο θα σε χαρακτηρισει και θε σε κανει να πορευτεις στην συνεχεια,οποια ειναι αυτη ...Αυτο ειναι που θα σταματησει να σε καει σε σημειο που θα φτασεις στα ακρα ...

    Τωρα αν χωρισεις ή οχι ειναι αλλο θεμα ...Αν τις συνεπειες ολου αυτου δεν μπορεις να τις διαχειριστεις ναι να πας σε ψυχολογο να σε βοηθησει ...
    Να σε βοηθησει ομως να απαλλαγεις απο το βαρος των ευθυνων που σου αναλογουν ,το πρακτικο ,οχι το ηθικο ...Εκει αν τις εχεις ή οχι μπορεις να καταλαβεις τον αλλον τι πραγματικα θα τον βοηθησει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    μαριλου, δεν καταλαβες τι διαβασες, εκτος αν απαντας σε αλλον. εγω ειπα ξεκαθαρα οτι δεν θεωρω οτι εκανε κατι τοσο τραγικο η κοπελα ΠΡΙΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΣΤΑ 20, για να της μιλανε περι ανηθικοτητας..
    ουτε παντρεμενη ηταν, ουτε κανεναν συμβολαιο ειχε υπογραψει.. ουτε ξερουμε τι εκανε κι ο φιλος της..

    το αν ειναι η καλυτερη λυση να του το πει, ειναι δικη σου αποψη. δεν προκυπτει απο καπου οτι ειναι σωστη λυση στην περιπτωση της.
    εγω βλεπω οτι μιλαει για αυτοκτονιες και οταν καποιος βρισκεται σε τετοια φαση, η ενδεδειγμενη κινηση ειναι ο ψυχοθεραπευτης. κανενας αλλος, και καμια εξομολογηση...

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαριλου, δεν καταλαβες τι διαβασες, εκτος αν απαντας σε αλλον. εγω ειπα ξεκαθαρα οτι δεν θεωρω οτι εκανε κατι τοσο τραγικο η κοπελα ΠΡΙΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΣΤΑ 20, για να της μιλανε περι ανηθικοτητας..
    ουτε παντρεμενη ηταν, ουτε κανεναν συμβολαιο ειχε υπογραψει.. ουτε ξερουμε τι εκανε κι ο φιλος της..

    το αν ειναι η καλυτερη λυση να του το πει, ειναι δικη σου αποψη. δεν προκυπτει απο καπου οτι ειναι σωστη λυση στην περιπτωση της.
    εγω βλεπω οτι μιλαει για αυτοκτονιες και οταν καποιος βρισκεται σε τετοια φαση, η ενδεδειγμενη κινηση ειναι ο ψυχοθεραπευτης. κανενας αλλος, και καμια εξομολογηση...
    Μια χαρά διάβασα και καταλαβαίνω και πολύ καλά πως πρέπει να μιλάς όταν το άτομο παρουσιάζει συμπτώματα αυτοκτονίας ...
    Άλλωστε στο δικό σου μήνυμα απάντησα νομίζω το βλέπεις ρε συ Ρεμ τι ρητορική ερώτηση είναι αυτή?

    Δεν είναι μόνο δική μου άποψη διάβασε καλύτερα τις περισσότερες απαντήσεις εκτός και αν εσύ δεν καταλαβαίνεις τα αυτονόητα και τα ερμηνεύεις όπως θέλεις ...
    Ίδια άποψη έχουμε πάντως ..αυτό που υποστηρίζεις εσύ ή οποιαδήποτε που έχει παρόμοια δεν είναι απαραίτητα το σωστό ,όσο σε κάποια θέματα είσαι κατηγορηματική και θες να υπογραμμίζεις κάποια πράγματα ..
    Δεν έχουμε όλοι τα ίδια βιώματα και τις ίδιες αξίες στην ζωή μας ...
    Δεν χτυπάμε τον άλλων εκεί που πονάει όταν αιμορραγεί ...το αυτονόητο δηλαδή που πρέπει να κάνουμε σε όποιον είναι σε τέτοια θέση ...

    Και παντρεμένη να ήταν και συμβόλαιο να είχε τι έγινε ?
    Θα το έλεγε και θα έφευγε το όλο βάρος από πάνω της ..Το αν θα συνέχιζαν η όχι είναι καθαρά δικό τους θέμα .
    Δεν κατάλαβα και εκεί λογοκρισία ?Το ζευγάρι από μόνο του αποφασίζει τι θα κάνει και πως θα το κάνει ,οι υπόλοιποι απλά το βουλωνουμε μπροστά σε αυτό ...
    Άλλωστε στο είχα πει τότε που ανέφερες για τους τέλειους γάμους ..
    Όταν τους βλέπουμε να διατηρούνται με όποιο τίμημα,εμείς απλά τους καμαρώνουμε και δεν τους κατακρίνουμε ούτε προσπαθούμε να τους διαβαλουμε γιατί μπορει να κουβαλάμε του κόσμου τα αποθημενα ή να είμαστε επηρεασμένοι από λόγια που ακούγονται κακοπροεραιτα πάντα από τριτοδευτερους ....


    Για πες τώρα τι δεν κατάλαβα ?
    Ότι θέλει να μεταθέσει τις ευθύνες τις αλλού με τον τρόπο που εκφράστηκε ?
    Να πετάξει δηλαδή το κάρβουνο αλλού?Αυτό της είπες ...
    Αυτό εσύ καταλαβαίνεις από έναν άνθρωπο που έφτασε σε τέτοιο σημείο μόνο και μόνο επειδή δεν μίλησε την ώρα που έπρεπε και σκέφτεται να το κάνει τώρα ?
    Το τι ευαισθησίες μπορεί να κουβαλάει ένας άνθρωπος δεν περνάει από το δικό σου μυαλό ή είναι κάτι άγνωστο για πολλούς οι οποίοι δεν μπορούν να το καταλάβουν...
    Δεν είναι λύση μόνο ο χωρισμός ,δεν τα διαγράψει όλα ...
    Αυτό ξέρω εγώ και αυτό καταλαβαίνω ότι εκφράζει...

    Πάλι αναφέρεις το φίλος της ...πραγματικά επιμένεις σε αυτό ότι μπορεί να είναι ελαφρυντικό?
    Μετά μου λες δεν καταλαβαίνω ...
    Ο χειρότερος να είναι αυτός,να μην έχει ούτε ίχνος ηθικής μέσα του,αυτό τι σημαίνει ότι θα γίνει ίδια με αυτόν για να απαλλαγεί από την ενοχή της ?
    Αυτό και μόνο που λες καταλαβαίνει ο άλλος το σκεπτικό σου ...μετάθεση ευθυνών πάλι για να απαλλαγούμε εμείς ..σωστή τακτική δεν μπορώ να πω .
    Δεν πα να έχουμε κάνει του κόσμου τις ανηθικότητες δεν πειράζει μωρέ τι έγινε ......

    Και μην μου πεις ότι δεν καταλαβαίνω ,ενηλικες είμαστε και καταλαβαίνουμε πολύ καλά τι εννοεί η μια και τι εννοεί η άλλη δεδομένων ορισμένων καταστάσεων ...

    Και τέλος επειδή μιλάει για αυτοκτονία δεν ερχόμαστε να της πούμε αυτά που λες εσύ και με τόσο απόλυτο τρόπο σου ..

    Τελοσπαντων οι απόψεις μας σε θέματα ηθικής και απόψεων απέχουν μίλια μακρυά ..όσο και ο τρόπος που εκφράζεσαι εσύ σε ένα ευάλωτο άνθρωπο με το πώς εκφράζομαι εγώ ...
    Όσο δεν συμφωνείς εσύ μαζί μου αλλο τόσο είμαι τελείως αντίθετη με τις δικές σου παρατραβηγμενες θα έλεγα απόψεις σου ..

    Άλλωστε για αυτό είμαστε εδώ για να λεγονται και οι δύο πλευρές και ας αποφασίσει ο καθένας ποιες θα υιοθετήσει και ποιες όχι ...

    Να καταλάβουμε όμως πως για όλα τα θέματα δεν γνωρίζουμε τι είναι το σωστό και τι όχι ..ας αφήνουμε και ένα περιθώριο λάθους...
    Στο είπαν και σε ένα προηγούμενο θέμα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    αυτο που δεν καταλαβες μαριλου, ειναι οτι οταν το πει στον φιλο της, μπορει να χωρισει χωρις να ειναι ετοιμη γι αυτο κι αντι να ανακουφιστει να απελπιστει απολυτα. εαν τωρα σκεφτεται την αυτοκτονια, που ξερεις εσυ κι ο καθενας τι θα σκεφτεται αν βρεθει μονη;;;
    εξ ου και χρειαζεται ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ, οχι παρατρεχαμενοι ...
    αυτο που ειναι καλο γι αυτην, ειναι να αναλαβει μονη της την αποφαση αυτην για τον εαυτο της κι οχι να βρεθει προ τετελεσμενων.
    και για να παρει μια αποφαση ενω ειναι τοσο ταραγμενη, καλα ειναι να ξεκαθαρισει πρωτα τι της συμβαινει και τι θελει. οχι να ακουσει την πιτσα και την μπιτσα και να χαντακωθει. ας ακουσει εναν ειδικο τουλαχιστον.
    αυτο αφορα το περι καυτου καρβουνου, το ποιος θα παρει αποφασεις για την ζωη της.
    εαν αδιαφορει αν θα χωρισει, ειτε το πει ειτε δεν το πει, ειναι αδιαφορο.


    τα υπολοιπα ειναι δικες σου παρανοησεις και διαφορετικες σου αποψεις. δεν μπορω να ασχοληθω αναλυτικα με τοση φλυαρια, κι ουτε με ενδιαφερουν οι αποψεις σου ουτε για το θεμα, ουτε για εμενα (χαχαχαχα, γελαω πραγματικα). αλοιμονο αν με ενδιεφεραν, κιολας
    Last edited by Remedy; 03-01-2021 at 15:58.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο που δεν καταλαβες μαριλου, ειναι οτι οταν το πει στον φιλο της, μπορει να χωρισει χωρις να ειναι ετοιμη γι αυτο.
    αυτο που ειναι καλο γι αυτην, ειναι να αναλαβει μονη της την αποφαση αυτην για τον εαυτο της κι οχι να βρεθει προ τετελεσμενων.
    αυτο αφορα το περι καυτου καρβουνου, το ποιος θα παρει αποφασεις για την ζωη της.
    εαν αδιαφορει αν θα χωρισει, ειτε το πει ειτε δεν το πει, ειναι αδιαφορο.


    τα υπολοιπα ειναι δικες σου παρανοησεις και διαφορετικες σου αποψεις. δεν μπορω να ασχοληθω αναλυτικα με τοση φλυαρια, κι ουτε με ενδιαφερουν οι αποψεις σου. αλοιμονο αν με ενδιεφεραν, κιολας
    Σου απαντάω και εγώ για λόγους ευγένειας πλέον ...

    Εσύ το λες φλυαρία εγώ το λέω επιχειρηματολογία ..
    Όπως τον συμφέρει τον καθένα , πρώτη φορά θα είναι ....
    Τι να πεις πάνω στο θέμα παντρεμένοι και μετάθεση ευθυνών...

    Άλλωστε ουκ ολίγες φορές έχεις φλυαρισει και εσύ με ολόκληρα κατεβατα και σε θέματα που δεν σε αφορούν και λες απόψεις βασισμένες σε λόγια τρίτων ...( καταλαβαίνεις τι εννοώ ... )
    Μαρκαρισμενα και με κεφαλαία γράμματα ...εκεί καλυστα το κάνεις και δεν βλέπω να βαπτίσεις φλυαρία ..εδώ βέβαια τι να πεις αφού τα πράγματα είναι δεδομένα και προφανές ...

    Και για να τελειώνουμε γιατί πραγματικά με κουράζουν άτομα που κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν ...
    το θέμα τις κοπέλας δεν είναι πιος θα πει πρώτος χωρίζουμε ..
    Άντε και να το πει ο άλλος όπως λες θα την απαλλάξει από την ενοχή της ?
    Η ενοχή της πράξης της την έχει φτάσει σε όλο αυτό .
    Όχι να φτάσει στο σημείο να κάνει τον άλλον να της το πει ...
    Και σε ένα ήδη ενοχικό άτομο που έχει φτάσει στα όρια της αυτοκτονίας δεν έρχεσαι εσύ να του φορτώσεις και άλλα ...
    Αυτό! και μόνο αυτό έχει σημασία τώρα και τίποτε άλλο ..
    Αν μπορούμε να την κάνουμε να αισθανθεί καλύτερα καλος ,αλλιώς καλύτερα να μην εκφραζομαστε ...

    Συμπαράσταση και βοήθεια ζητάει ..το τι πρέπει να κάνει το γνωρίζει ...τον τρόπο ψάχνει ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 05-01-2021 at 11:54.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 05-01-2021 at 11:54.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •