Πως να προχωρήσω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Πως να προχωρήσω;

    Καλημέρα κ Χρόνια πολλά!
    Μετά απο ένα μήνα χωρισμένη απο μακροχρόνια σχέση (8 χρόνια) κατέληξα χωρίς κανέναν φίλο στον περίγυρο!
    Οι παρέες που υπήρχαν ήταν κοινές με αποτέλεσμα απο την μέρα που χωρίσαμε τα τηλεφωνήματα κ μηνύματα που δεχόμουν ήταν για να κάνουν κοτσόμπολιο!!!
    Είμαι σε πολύ δύσκολη θέση γιατί δεν ξέρω πως θα μπορούσα να βρω νέες παρέες,νέο κύκλο (ειδίκα με αυτή την κατασταση)
    Περνάω πολλές ώρες μόνη και πελαγώνω,όλα μου φαίνονται βουνό!
    Να πω πως έχω χάσει και την δουλειά μου (φυσικά κ είμαι σε αναζητήση,ίσως το εργασιακο περιβάλλον να βοηθούσε)
    Με πνίγουν οι σκέψεις κ η μοναξιά
    Τι προτείνετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Καλημέρα κ Χρόνια πολλά!
    Μετά απο ένα μήνα χωρισμένη απο μακροχρόνια σχέση (8 χρόνια) κατέληξα χωρίς κανέναν φίλο στον περίγυρο!
    Οι παρέες που υπήρχαν ήταν κοινές με αποτέλεσμα απο την μέρα που χωρίσαμε τα τηλεφωνήματα κ μηνύματα που δεχόμουν ήταν για να κάνουν κοτσόμπολιο!!!
    Είμαι σε πολύ δύσκολη θέση γιατί δεν ξέρω πως θα μπορούσα να βρω νέες παρέες,νέο κύκλο (ειδίκα με αυτή την κατασταση)
    Περνάω πολλές ώρες μόνη και πελαγώνω,όλα μου φαίνονται βουνό!
    Να πω πως έχω χάσει και την δουλειά μου (φυσικά κ είμαι σε αναζητήση,ίσως το εργασιακο περιβάλλον να βοηθούσε)
    Με πνίγουν οι σκέψεις κ η μοναξιά
    Τι προτείνετε;
    Χρόνια πολλά και καλά!

    Κοίταξε να δεις δεν έχεις πολλές επιλογές τώρα το καταλαβαίνεις έτσι; Θα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή μέχρι να περάσει η καραντίνα κατά κάποιο τρόπο και να επανέλθεις στην κανονικότητα. Κατά τα άλλα πρέπει να προχωρήσεις την ζωή σου βήμα-βήμα και όχι στο να προσπαθήσεις να τα κάνεις όλα μαζί. Για παράδειγμα να ξεκινήσεις με το να επικεντρωθείς στην αναζήτηση εργασίας, στο να βγεις μία βόλτα ή όσες περισσότερες μπορείς μέσα στην ημέρα για να μην κλείνεσαι μέσα και να μην στεναχωριέσαι. Οι νέες παρέες ευελπιστώ θα έρθουν απλώς πρέπει να επανέλθουμε στην κανονικότητα για να δημιουργηθεί το πρόσφορο έδαφος. Πάντως αυτή τη στιγμή το να κλείνεσαι σε ένα σπίτι μόνη (που δεν ξέρω αν το κάνεις αλλά μάλλον αυτό κάνεις) δεν βοηθάει ιδιαίτερα και αναγκαστικά στρέφεσαι στην εκπλήρωση των θέλω που επειδή είναι πολλά σε πληγώνουν. Ξεκίνα ένα-ένα πρώτα με τη δουλειά και μετά με τα υπόλοιπα αλλά μέχρι τότε μην αφήνεις τον εγκέφαλο σου να τριγυρίζει στις επιθυμίες σου, προσπάθησε να του αποσπάσεις την προσοχή με βόλτες.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Ένα βιβλίο επίσης μπορεί να είναι πολύ καλή παρέα. Αν έχεις χρήματα επίσης μπορείς να συμμετάσχεις σε on line σεμινάρια η να μάθεις κ μια ξένη γλωσσα σε τμήμα on line. Ίσως να ρίξεις μια ματιά πάλι στους φίλους σου ίσως καποιος/κάποια να αξίζει να διατηρήσεις επαφή ή κάποια συνάδελφος από προηγούμενη δουλειά δηλαδή ίσως να υπάρχει κάποιο άτομο που να αξίζει να αναθερμανεις την επικοινωνία. Δεν είναι καλό να απομωνονεσαι..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Με τις κοινές παρέες 8 χρόνων που λες, δεν υπήρχε κανένας να ταιριάζετε σαν άνθρωποι; Ως ένα βαθμό όταν σε ξέρουν 8 χρόνια και αλλάζει κάτι βασικό στη ζωή σου, είναι λογικό να ενδιαφερθεί ο άλλος να μάθει, μπορεί σαν κουτσομπολιό, αλλά μπορεί και από περιέργεια ή ανθρώπινο ενδιαφέρον. Το θέμα είναι, αν δεν θέλεις αυτή τη στιγμή να το συζητήσεις, θεωρείς ότι δεν υπάρχει ούτε ένας να το σεβαστεί και να μιλήσετε για άλλα πράγματα;

    Έχει τύχει να κάνω αρκετή παρέα με άτομα και μαζί και χώρια πριν γίνουν ζευγάρι, μετά όταν πλέον είναι ζευγάρι και αργότερα να έρθει χωρισμός και να συνεχίζουμε να είμαστε φίλοι και με τους δύο. Βέβαια πάντα προσέχω να μην με μπλέξουν ή μπλεχτώ στα δικά τους. Επίσης σε μία περίπτωση τέτοια έχει τύχει μία κοπέλα να απομακρυνθεί εντελώς και δεν σου κρύβω ότι από τη μία σέβομαι το ότι ήθελε να αλλάξει εντελώς κεφάλαιο στη ζωή της, βρήκε σύντομα άλλο σύντροφο και έχουν πλέον και παιδιά μαζί, έχει αλλάξει και χώρα κτλ κτλ, αλλά από την άλλη αισθάνθηκα και πληγωμένη, διότι ήταν σαν από τη μία στιγμή στην άλλη να έχει διαγράψει φιλία αρκετών χρόνων. Η ίδια μετά από χωρισμούς σε σχέσεις έχω κάνει πέρα άτομα που τα ήξερα μέσω του πρώην και δεν τα πολυπήγαινα απο πριν ή δεν είχαμε πολλά κοινά, αλλά εκεί δεν ειχαμε πολλά πολλά απο πριν έτσι κι αλλιώς. Τους υπόλοιπους φίλους γιατί να τους διαγράψω και να αισθάνομαι εντελώς μόνη;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για ποιο λόγο χωρίσατε?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    11
    Καλη χρονια με υγεια! Σιγουρα η υπαρχουσα κατασταση χειροτερεψε τη μοναξια σου με την εννοια οτι δεν μπορεις να βγεις εξω, να εχεις μια νορμαλ κοινωνικοτητα κλπ.
    Μπορεις ομως να βρεις καποια ατομα που μιλουσατε που ειχατε να το πω περισσοτερες επαφες μηπως και γινει μια καποια επανασύνδεση ή αλλιως μεσα απο τα σοσιαλ υπαρχουν ομαδες οπου γνωριζονται τα μελη, μιλανε μεταξυ τους.
    Κάνε υπομονη μεχρι να αποκατασταθεί η ομαλοτητα και ταυτοχρονα ψαχνεις σε ηδη υφισταμενες εναλλακτικες. Αυτες που ηδη εχεις.
    Αργότερα αν βρεις δουλεια θα ειναι πιο ευκολο καταλαβες, επισης μπορεις μεσω και μιας νεας σχεσης να προχωρησεις με την εννοια να γνωρισεις και αλλα ατομα.
    Να μην το βαζεις κατω και να μην εγκαταλειπεις και να εχεις τις κεραίες σου ανοιχτες για γνωριμια κλπ.
    Υπομονη.

  7. #7
    Οντως η καθημερινοτητα μου ειναι μοναχικη κ πολλες ωρες στο σπιτι καθως μονο για περπατημα μπορω να παω! Ειδικα με αυτη την κατασταση

  8. #8
    Διαβαζω βιβλια αλλα δεν με βοηθαει ιδιαιτερα στο να ξεχνιεμαι! Γενικοτερα δεν ειμαι κ το πιο κοινωνικο ατομο ετσι ωστε να μπορω να βρω φιλους απο το παρελθόν

  9. #9
    Δεν ειχαμε κ τοσο μεγαλο κυκλο ετσι ωστε να εχω τοσες επιλογες στο αν ταιριαζω με καποιον! Με αυτους που ειχαμε επικοινωνια δεν υπηρξε ενδιαφερον αλλα κυριολεκτικα κοτσομπολιο! Τηλεφωνηματα κ μηνυματα για το τι κανει ο πρωην πραγμα που δεν με βοηθαει αρα η μονη λυση ηταν η διακοπη επικοινωνιας.

  10. #10
    Γιατι δεν υπηρξε καμια εξελιξη στην σχεση παρολο που κ οι δυο πλευρες φαινομενικα ηταν θετικες σε αυτο! Προφανως μονο στα λογια
    Επισης υπηρχαν θεματα με τους γονεις του συντροφου

  11. #11
    Σας ευχαριστω ολους πολυ για τις συμβουλες σας!
    Επισης να ευχηθω καλη χρονια κ με υγεια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Καλή Χρονιά με υγεία. Είναι και θέμα ηλικίας κιόλας η εύρεση φίλων. Διαφορετικά τα παιδιά της ηλικίας των 20 ετών, διαφορετικά για εκείνους που είναι 30, διαφορετικά για εκείνους που είναι 40. Εσύ τι ηλικία έχεις; Επίσης έχει σημασία η συμβατότητα, για παράδειγμα είναι πιο εύκολο να κάνεις παρέα με άτομα που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα ή χόμπι με σένα παρά με άτομα που δεν έχετε κοινά ενδιαφέροντα. Μπορείς να δεις τι ενδιαφέροντα έχεις ή τι θα ήθελες να έχεις και μέσω δραστηριοτήτων να δικτυωθείς σιγά, σιγά.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλή χρονιά! Και οι πεζοπορικόι σύλλογοι είναι μια καλή ιδέα μόλις τελειώσει η καραντινα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Vila-8 View Post
    Σας ευχαριστω ολους πολυ για τις συμβουλες σας!
    Επισης να ευχηθω καλη χρονια κ με υγεια
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!! σου ευχομαι το νεο ετος να ειναι καλυτερο! να σου φερει δωρα ! αλλα να μην μπορεις να τα πιασεις στα χερια σου, να μην εχουν υλη, να μην αγγιζοντε.Ομως να μπορεις να τα νιωσεις, να ειναι συναισθηματα χαρας και γαληνης.
    Η μοναξια ηταν επιλογη σου, μην νιωθεις ντροπη για τις επιλογες σου ,απλα να λες οτι ισως ηταν λαθος και ισως τις αλλαξω, αλλα επειδη τις εκανες εσυ πρεπει να εισαι υπερηφανη για αυτες! Ουτε να βριζεις τον προιν σου, οτι και να εγινε, διοτις περασες την ζωη σου μαζι του!
    Υπομονη! κανε υπομονη κι ολα θα αλλαξουν θα δεις, ασχημο πραγμα η μοναξια! δυστυχως μπορω να σε νιωσ διοτις κι εμενα το σπιτι μου ειναι ερημο,βαζζω μουσικη να παιζει για να μην νιωθω οτι ειμαι τοσο μονος, αλλα δυστυχως η ζωη τα εφερε ετσι ωστε η προκαθορισμενη και προγραματισμενη μετακομοιση για δυο να γινει εντελη για εναν! για μενα μονο.
    Αρα σε νιωθω, ισως ηρθε η στιγμη να γνωρησεις ενα νεο φιλο, να μαθεις να τον σεβεσαι, να του κανεις τα χατιρια, να δεις ποιες ειναι οι ικανοτητες του, να κατσετε και να δειτε τι σχεδια μπορει να βαλει για το μελον, με αυτον τον νεο φιλο, θα πρεπει να τα βρεις, και να προσεχεις την γεια του! παρα πολυ, και σωματικη και ψυχικη αλλα και την πνευματικη του υγεια.Αυτος νεος συγκατοικος σου ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!! μαθε να αγαπας τον εαυτο σου κι συντομα θα βρεις ανδρες να κανουν το ιδιο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις ούτε ένα φίλο κοντά σου για να μιλήσεις αυτή τη στιγμή και που η κοινή παρέα που συνανατρεφόσασταν χρόνια, τώρα απλά ενδιαφέρεται για το κουτσομπολιό μόνο και όχι για το τι κάνεις.
    Η τους έχεις παρεξηγήσει ή πάντα είχες πολύ επιφανειακές φιλίες.

    Φαινεται πως δεν ενδιαφερόσουν και εσύ ποτέ στο να αναπτύξεις πραγματικές φιλίες γιατί καλυπτόσουν μόνο από τη σχέση σου;
    Εάν είναι ετσι, μην ανησυχείς, θα βρεις κάποια στιγμή την επόμενη σχέση και θα προχωρήσεις τη ζωή σου.

    Απλά δεν συμφωνώ με το στιλ ότι όταν έχω σχέση απομακρύνομαι από φίλους, και ψάχνω φίλους όταν χωρίσω.
    Αυτό είναι άδικο για τους άλλους, που πιστεύουν πιο πολύ στη φιλία.

    Τώρα εάν πραγματικά θες να βρεις φίλους πραγματικούς, τώρα είναι η ευκαιρία σου!
    Αυτή η έλλειψη, η ανάγκη σου για παρέα, η μοναξιά θα σε κάνουν πιο ανοιχτή και να μπορείς να δεθείς πιο εύκολα.
    Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι είναι δύσκολο να κάνεις παρέες.
    Αλλά αυτό που στην πραγματικότητα συμβαίνει είναι ότι σαμποτάρουν οι ίδιοι τον εαυτό τους.
    πχ "Δεν είμαι κοινωνική, σιγά μην στείλω σε άτομα από το παρελθόν, σιγά μην προτείνω στον ξένο άνθρωπο θα με περάσει για απελπισμένη, σιγά μην κάνω το ένα, σιγά μην κάνω το άλλο"
    Εάν θες να βρεις φίλους, πρέπει να εκτεθείς και να βγεις από το comfort zone.
    Δεν θα σου έρθουν εξ ουρανού!

    Χωρισες για ένα καλύτερο μέλλον.
    Τώρα κάνε το καλύτερο για σένα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι να προχωρήσω
    By nikp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-03-2012, 02:36
  2. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By eleonwra in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 16-01-2011, 02:47
  3. KEEP_WALKING Θελω να προχωρησω.
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 128
    Last Post: 08-09-2009, 18:57
  4. γιατι δεν μπορω να προχωρησω??
    By pennoula_v in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 24-08-2008, 22:07
  5. δεν μπορω να προχωρησω μπροστα
    By deleted_member in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 14-03-2007, 11:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •