Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις ούτε ένα φίλο κοντά σου για να μιλήσεις αυτή τη στιγμή και που η κοινή παρέα που συνανατρεφόσασταν χρόνια, τώρα απλά ενδιαφέρεται για το κουτσομπολιό μόνο και όχι για το τι κάνεις.
Η τους έχεις παρεξηγήσει ή πάντα είχες πολύ επιφανειακές φιλίες.

Φαινεται πως δεν ενδιαφερόσουν και εσύ ποτέ στο να αναπτύξεις πραγματικές φιλίες γιατί καλυπτόσουν μόνο από τη σχέση σου;
Εάν είναι ετσι, μην ανησυχείς, θα βρεις κάποια στιγμή την επόμενη σχέση και θα προχωρήσεις τη ζωή σου.

Απλά δεν συμφωνώ με το στιλ ότι όταν έχω σχέση απομακρύνομαι από φίλους, και ψάχνω φίλους όταν χωρίσω.
Αυτό είναι άδικο για τους άλλους, που πιστεύουν πιο πολύ στη φιλία.

Τώρα εάν πραγματικά θες να βρεις φίλους πραγματικούς, τώρα είναι η ευκαιρία σου!
Αυτή η έλλειψη, η ανάγκη σου για παρέα, η μοναξιά θα σε κάνουν πιο ανοιχτή και να μπορείς να δεθείς πιο εύκολα.
Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι είναι δύσκολο να κάνεις παρέες.
Αλλά αυτό που στην πραγματικότητα συμβαίνει είναι ότι σαμποτάρουν οι ίδιοι τον εαυτό τους.
πχ "Δεν είμαι κοινωνική, σιγά μην στείλω σε άτομα από το παρελθόν, σιγά μην προτείνω στον ξένο άνθρωπο θα με περάσει για απελπισμένη, σιγά μην κάνω το ένα, σιγά μην κάνω το άλλο"
Εάν θες να βρεις φίλους, πρέπει να εκτεθείς και να βγεις από το comfort zone.
Δεν θα σου έρθουν εξ ουρανού!

Χωρισες για ένα καλύτερο μέλλον.
Τώρα κάνε το καλύτερο για σένα!
Η ζωη μου γενικοτερα ειχε μετακινησεις κ ισως κ αυτος να ειναι ενας λογος που δεν καταφερα να κανω φιλιες! Επισης σε αυτον τον κυκλο που ειχα τωρα παντα ημουν εκει κ ενδιαφερομουν ουσιαστικα για τα προβληματα τους! Πολυ απλα δεν ελαβα το ιδιο! Δε σημαινει οτι κ εγω φερθηκα ετσι! Να πω πως η μια κοπελα ειδικα που της σταθηκα σε πολλα κ θεωρησα οτι αυτη θα ηταν διπλα μου κ την χρειαστηκα εξαφανιστηκε λεγοντας αχ δεν μπορω να ασχοληθω με βλακειες!
Θα συμφωνησω στο οτι μου φαινεται πολυ δυσκολο το γεγονος του οτι πρεπει να εκτεθω για παρεες κ το πως θα το καλλιεργησω ολο αυτο!