φωνηεντα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα παιδια

    οσοι δε με γνωριζουν να πω οτι γιατροι λενε οτι εχω ψυχωση..

    εχω τον τελευταιο χρονο σχεδον 1 ψυχαναγκασμο..
    μετραω τα φωνηεντα κσθε λεξης για να βρω ποια φωνηντα περιλαμβανει
    με κουραζει παρα πολυ.μετραω τα φωνηεντα στις περισσοτερες λεξεις που διαβαζω ή που λεει καποιος..
    ξερω οτι δε θα παθω τιποτα αν δεν το κανω αλλα μετα σκεφτομαι τις λεξεις παλι και παλι και παλι τα φωνηεντα
    μου φερνει δυσφορια, στεναχωρια και αγχος..

    εχει κανεις καποια ιδεα να μου προτεινει πριν το αναφερω στο γιατρο? γιατι θα τον δω οχι συντομα..
    βεβαια να μου πεις τοσο καιρο το εχεις περιμενε το γιατρο..
    απλα με χαλαει πολυ και θα ηθελα εχει παρομοια εμπειρια ή καποιον αλλο ψυχαναγκασμο να μου προτεινει κατι..
    ή η λυση ειναι απλα αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικο?

    ευχαρισω εκ των προτερων
    μετρας τα φωνηεντα ,αλλα τονους δεν βαζεις στις λεξεις, και στην ορθωγραφια δεν εισουν πολυ καλη πιο παλια, εκτως αν βαζεις το προγραμμα που τα διορθωνει .
    Νομιζω οτι θα μπορουσες να διαβαζεις ενα κειμενο και να προσπαθεις να καταλαβεις τι εννοει αυτος που το γραφει, το τι κρυβουν οι λεξεις του δλδ, αυτο μπορεις να το κανεις στα ποιηματα, και στα λογοτεχνιματα. Θα ειναι πιο ενδιαφερον νομιζω

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    η ορθογραφια μου παντα ετσι ηταν και δε μ αρεσει να βαζω τονους. που ειναι το κακο??
    τα φωνηεντα δεν τα μετραω επιτηδες εχω φαει κολημα. ειναι ψυχαναγκσασμος. το καταλαβαινω. αλλα δε μπορω να το σταματησω.
    δε μ αρεσει το διαβασμα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by boo View Post
    νομιζω οτι θα γελασει φανερα ή μη γιατι ακουγεται χαζο και εγω χαζο το βρισκω αλλα δε μπρω να το σταματησω.
    ειναι δυσκολο γιατι οταν με πιανει το κανω για πολλες λεξεις ασταματητα οσο κι αν προσπαθω να αλλαξω σκεψη για να το σταματησω
    χομπι δε θελω. θελω να ειμαι συνεχεια το δωματιο μου οποτε δεν εχω και πολλες επιλογες.
    Boo πίστεψέ με δεν πρόκειται να γελάσει γιατί οι άνθρωποι που έχουν ψυχαναγκασμους είναι πολύ περισσότεροι από ότι νομίζουμε.
    Κάποτε είχα το κόλλημα να βλέπω και να διαβάσω τις πινακίδες από όλα τα αυτοκίνητα που έβλεπα μπροστά μου, είτε ήταν σταματημενα είτε σε κίνηση. Και όταν είσαι και στο τιμόνι αυτό είναι επικίνδυνο.
    Το ξεπέρασα, αλλά βέβαια εσένα δεν μπορώ να σου πω πχ "την στιγμή που κάνεις αυτό, πάρε τα μάτια σου από τα γράμματα. Κοίτα αλλού και μέτρα ως το 10"
    Είναι ανέφικτο, γιατί θα πρέπει να έχεις τα μάτια σου εκεί για να διαβάσεις το τάδε κείμενο.
    Αλλά σίγουρα ο ψυχολόγος θα βοηθήσει. Ξέρουν διάφορα "κόλπα" που μπορείς να κάνεις για να το ξεπερασεις.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για την απαντηση αλεξια.
    εσυ πως το καταφερες και το ξεπερασες?
    απο μονη σου?
    πηγες σε ψυχολογο?
    πηρες φαρμακο?
    ποσο καιρο το ειχες και ποσο σου πηρε να το ξεπερασεις?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ευχαριστω για την απαντηση αλεξια.
    εσυ πως το καταφερες και το ξεπερασες?
    απο μονη σου?
    πηγες σε ψυχολογο?
    πηρες φαρμακο?
    ποσο καιρο το ειχες και ποσο σου πηρε να το ξεπερασεις?
    Για χρόνια το είχα εγώ δυστυχώς. Δεν ήξερα ότι είναι ψυχαναγκασμος. Μετά σε αυτό προστέθηκαν και οι ταμπέλες στο δρόμο. Δηλαδή διάβαζα επίμονα ότι ταμπέλα έβγαινε μπροστά μου. Περιοχή, όνομα μαγαζιού και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
    Πήγαινα ήδη σε ψυχολόγο για την κατάθλιψη και όταν ανέφερα αυτό με το διάβασμα μου είπε ότι είναι ψυχαναγκασμος. Δεν πήρα φάρμακα. Μου είχε πει να "αναγκάσω" τον εαυτό μου να μην προσέχει πινακίδες και ταμπέλες. Και όταν δεν τα κατάφερνα μου έλεγε να κοιτάω αλλού και να μετράω ως το 10.
    Ή όταν οδηγώ να κοιτάξω μόνο μπροστά και τους καθρέφτες μου.
    Ή όταν είμαι με τα πόδια να έχω πάντα στο χέρι μου λαστιχάκι για τα μαλλιά και να παίζω με αυτό.
    Όλα αυτά πάντα μετρώντας ως το 10 και πάλι από την αρχή.
    Σιγά σιγά το ξεπέρασα. Κατι μηνες μου πηρε. Βέβαια ακόμα κυκλοφορώ με λαστιχάκια στα χέρια αλλά μου έχουν γίνει βραχιόλι και δεν με πειράζει. Μου θυμίζουν και ότι τα κατάφερα.
    Γενικά έχουν οι ψυχολόγοι διάφορους τρόπους για να το ξεπερασεις αυτό. Χωρίς φάρμακα.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πρεπει να ηθελε πολυ προσπαθεια φανταζομαι.. αυτο το πραγμα εκεινη την ωρα που σου ερχεται να το κανεις εσυ να εξαναγκασεις τον εαυτο σου να κανει κατι αλλο.. μεγαλη παλη..
    το ειχες και χρονια.. εγω σχεδον 1 χρονο
    στην αρχη ηταν σαν παιχνιδι του μυαλου. το εβρισκα ενδιαφερον. αλλα σιγα σιγα το πραγα αρχισε να ξεφευγει.
    αυτο με τις πινακιδες το ειχα μικρη. προσπαθουσα να απομνημονευω τις πινακιδες απ ξενα αυτοκινητα. εννοω αυτοκινητα απο αλλες χωρες με ξενες πινακιδες. με επιανε κυριως τα καλοκαιρια που ειχαμε τουριστες εδω περα..
    μπραβο σου που τα καταφερες!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by boo View Post
    πρεπει να ηθελε πολυ προσπαθεια φανταζομαι.. αυτο το πραγμα εκεινη την ωρα που σου ερχεται να το κανεις εσυ να εξαναγκασεις τον εαυτο σου να κανει κατι αλλο.. μεγαλη παλη..
    το ειχες και χρονια.. εγω σχεδον 1 χρονο
    στην αρχη ηταν σαν παιχνιδι του μυαλου. το εβρισκα ενδιαφερον. αλλα σιγα σιγα το πραγα αρχισε να ξεφευγει.
    αυτο με τις πινακιδες το ειχα μικρη. προσπαθουσα να απομνημονευω τις πινακιδες απ ξενα αυτοκινητα. εννοω αυτοκινητα απο αλλες χωρες με ξενες πινακιδες. με επιανε κυριως τα καλοκαιρια που ειχαμε τουριστες εδω περα..
    μπραβο σου που τα καταφερες!
    Είναι δύσκολο αλλά όχι αδύνατον.
    Ναι ήταν ακριβώς έτσι, σαν παιχνίδι του μυαλού και μετά έγινε ανυποφορο. Ξέφυγε η κατάσταση γιατί όταν περπατούσα δεν έβλεπα καν πού πατάω αλλά μόνο πινακίδες και ταμπέλες.

    Συζήτησε το και είμαι σίγουρη ότι θα το ξεπερασεις.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •