αν ειχατε μια υπερδυναμη .... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 69
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    νομιζω οτι εγινε παρεξηγηση..
    δεν θα ηθελα να διαβαζω τη σκεψη των αντρων συγκεκριμενα.. αλλα.. ολων των ανθρωπων για το λογο που ειπα πααπανω..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα ηθελα να ειμαι αθανατος- νεος μεχρι να μην το θελω ποια, ωστε να εχω απεριοριστο χρονο να μαθαινω και να μαζευω εμπειριες καθως και και να βλεπω τις εξελιξεις της ανθρωποτητας. Αλλα δυστυχως τη σημερον εποχη δεν μπορεις να κρυφτεις γραφειοκρατικα - ηλεκτρονικα και φανταζομαι τι θα παθαινα εαν το ανακαλυπταν οι αλλοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by boo View Post
    νομιζω οτι εγινε παρεξηγηση..
    δεν θα ηθελα να διαβαζω τη σκεψη των αντρων συγκεκριμενα.. αλλα.. ολων των ανθρωπων για το λογο που ειπα πααπανω..

    δεν σε παρεξηγει κανεις , boo, αλλοιμονο.....

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Θα ηθελα να ειμαι αθανατος- νεος μεχρι να μην το θελω ποια, ωστε να εχω απεριοριστο χρονο να μαθαινω και να μαζευω εμπειριες καθως και και να βλεπω τις εξελιξεις της ανθρωποτητας. Αλλα δυστυχως τη σημερον εποχη δεν μπορεις να κρυφτεις γραφειοκρατικα - ηλεκτρονικα και φανταζομαι τι θα παθαινα εαν το ανακαλυπταν οι αλλοι.
    και αν βαριοσουνα? τι θα εκανες? για φαντασου να μην μπορεις να σταματησεις να ζεις?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    και αν βαριοσουνα? τι θα εκανες? για φαντασου να μην μπορεις να σταματησεις να ζεις?
    Ειπα μεχρι να μην το θελω ...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    κι εγώ θα ήθελα να αποφύγω πολλά και να ήξερα απο πριν τις προθέσεις πολλών ανθρώπων και πώς %$^$%^ τα καταφέρνουν και δεν τους παίρνει χαμπάρι κανείς, όμως να σας πω κάτι, μεταξύ μας, αυτή είναι η πραγματκότητα και με αυτή πορευόμαστε, ξερω γω.
    αν είχα σήμερα την ικανότητα να ταξιδέψω στον χρόνο θα πήγαινα σε μια εποχή που δεν υπήρχα καν, τριακόσια χρόνια πριν τουλάχιστον. εγωιστικό, το ξέρω.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω ανακαλυψα την μυστικη μου ταυτοτητα. Ευτυχως που δεν με παιρνουν σοβαρα, γιατι θα μπουκαραν σπιτι μου και θα με πηγαιναν σε κανα εργαστηριο για μελετες και θα πεθαινα μετα απο 2000 χρονια υπαρξης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα και καλή χρονιά !

    Ο καθένας λαμβάνει τα γεγονότα σύμφωνα με τα πιστεύω του και τις αντιλήψεις του ...

    Ναι οι γυναίκες ,εμείς, αυτές οι σκληρές , οι υπουλες πολύ θα θέλαμε να διαβάζαμε το μυαλό του άντρα ,του συντρόφου ,του φίλου ,όπως και εκείνος το δικό μας καμία φορά ...

    Βλέπεις όταν σε μια σχέση καταφέρεις και πετύχεις να διαβάζεις αυτό το ανεξήγητο ,παιδικό καμιά φορά ,,σκληρό και ίσως κάποιες φορές αδυστακτο μυαλό του ίσως να είχες αποφύγει παρά πολλές δύσκολες και άσχημες καταστάσεις ..
    Ποιες καταστάσεις ?έξυπνος είσαι μπορείς να αντιληφθείς για ποιες μιλάμε ,δεν μου αρέσει καθόλου να ανοίγω τέτοια θέματα ...

    Και διαφορετικά να το δεις ,πάλι ,θα ήταν πολύ ωραίο αλλά και εξίσου συναρπαστικό να μπορούσαμε εμείς οι γυναίκες να είχαμε αυτό το "χάρισμα" γιατί πολύ απλά θα σας ικανοποιουσαμε όλα τα θέλω σας χωρίς να χρειάζεται και εσείς τα κακομοιρα να προσπαθειτε τόσο και να μπαινεται στο κόπο να τα ζητάτε επανηλημμενα ...

    Μην ξεχνάς καμιά φορά η ανηθικότητα είναι το ζητούμενο σας γιατί έτσι εξυπηρετεί μόνο εσάς ,οπότε λοιπόν μην το συγκαταλεγεις στα άσχημα των γυναικών .

    Καταλαβαίνεις λοιπόν πως ένα χάρισμα ,μια υπερδύναμη ή όπως αλλιώς θες πες το είναι πολύπλευρο..
    Τώρα εσύ πια πλευρά θα διαλέξεις να χρησημοποιησεις και να προβάλεις ,καθορίζεται από άλλα πράγματα ....

    Εγώ πάλι για να το "παίξω "καλουλα του φόρουμ(ειρωνικά βέβαια) οπως με είχε αποκαλέσει κάποιος, θα ήθελα να είχα μια υπερδύναμη και να ξερίζωνα στην κυριολεξία ότι αρνητικό υπάρχει στο μυαλό κάθε ανθρώπου ..
    Όχι στην καρδιά ,αλλά στο μυαλό ..
    Αυτό για εμένα θα ήταν το ιδανικότερο ....
    και τι ειναι αρνητικο για εσενα ? παλυ δεν ειναι δικαιο αυτο, διοτις τα δικα σου στανταρ μπορει για καποιους αλλους να μην ειναι! Νομιζω οτι μεσα απο αυτο το παραμυθενιο φυσικα θεμα βγαινει απο μεσα σου αγχος για τον ιδιο σου τον χαρακτηρα! διοτις αυτο που λες, να αλλαζες τις σκεψεις των αλλων προς εσενα για παραδηγμα, αυτες οι σκεψεις που θα εχει αυτος, καθρεφτιζοντε απο εσενα!
    Νομιζω οτι η διαφορετικοτητα των ανθρωπων δινει ενδιαφερον στην ζωη! η μοναδικοτητα του χαρακτηρα του καθε ενος μας δινει την ομορφια του μυστηριου! Προσωπικα νομιζω οτι ειδη οι γυναικες εχουν την ικανοτητα να διαβαζουν την σκεψη μας ! κατα καποιο τροπο λεω, αλλα συγουρα αυτα που περναν απο το μυαλο σας και η ταχυτητα που περναν μας ξεπερναν κατα πολυ! ομως χανεται τον ρομαντισμο ετσι.
    Οπως ειπαμε λοιπον, εφοσον δεν ειναι ολοι ιδιοι ετσι κι εγω για παραδηγμα !εαν μπορουσαν οι γυναικες να διαβαζουν το μυαλο μου θα με συνφεραι διοτις θα βλεπαν ποσο καλος συντροφος θα μπορουσα να ειμουν, ποσο τιμιος! σαν μπαιναν στην σκεψη μου θα εβλεπαν οτι η αγαπη και ο ερωτας που θα προσφερα θα ηταν απειρος! ,νομιζω οτι δεν θα πιστευαν στις δυναμεις τους! θα βαζατε τα κλαματα απο συγγηνιση με τα αισθηματα μου! σαν βλεπαν το ποσο αθωος ειμαι , και ποσο σωστος συντροφος θα γινομουν ,νομιζω οτι δεν θα με ηθελαν ,και αυτο συμβαινει και στην πραγματικοτητα! διοτι μαλον δεν θελετε τοσο ηθικους ανδρες στην αγγαλια σας! θελετε την περιπετεια ! αυτο εχω καταλαβει! και ανδρες σαν εμενα! δυστυχως εχουμε μια καρδουλα λαβωμενη απο των γυναικων τις υπερδυναμεις! Ακομα αναρωτιεμαι εαν τελικα φταιει για την καταθλιψη μου η ως σημερα αντιμετωπιση μου απο το γυναικιο φυλο .

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    και τι ειναι αρνητικο για εσενα ? παλυ δεν ειναι δικαιο αυτο, διοτις τα δικα σου στανταρ μπορει για καποιους αλλους να μην ειναι! Νομιζω οτι μεσα απο αυτο το παραμυθενιο φυσικα θεμα βγαινει απο μεσα σου αγχος για τον ιδιο σου τον χαρακτηρα! διοτις αυτο που λες, να αλλαζες τις σκεψεις των αλλων προς εσενα για παραδηγμα, αυτες οι σκεψεις που θα εχει αυτος, καθρεφτιζοντε απο εσενα!
    Νομιζω οτι η διαφορετικοτητα των ανθρωπων δινει ενδιαφερον στην ζωη! η μοναδικοτητα του χαρακτηρα του καθε ενος μας δινει την ομορφια του μυστηριου! Προσωπικα νομιζω οτι ειδη οι γυναικες εχουν την ικανοτητα να διαβαζουν την σκεψη μας ! κατα καποιο τροπο λεω, αλλα συγουρα αυτα που περναν απο το μυαλο σας και η ταχυτητα που περναν μας ξεπερναν κατα πολυ! ομως χανεται τον ρομαντισμο ετσι.
    Οπως ειπαμε λοιπον, εφοσον δεν ειναι ολοι ιδιοι ετσι κι εγω για παραδηγμα !εαν μπορουσαν οι γυναικες να διαβαζουν το μυαλο μου θα με συνφεραι διοτις θα βλεπαν ποσο καλος συντροφος θα μπορουσα να ειμουν, ποσο τιμιος! σαν μπαιναν στην σκεψη μου θα εβλεπαν οτι η αγαπη και ο ερωτας που θα προσφερα θα ηταν απειρος! ,νομιζω οτι δεν θα πιστευαν στις δυναμεις τους! θα βαζατε τα κλαματα απο συγγηνιση με τα αισθηματα μου! σαν βλεπαν το ποσο αθωος ειμαι , και ποσο σωστος συντροφος θα γινομουν ,νομιζω οτι δεν θα με ηθελαν ,και αυτο συμβαινει και στην πραγματικοτητα! διοτι μαλον δεν θελετε τοσο ηθικους ανδρες στην αγγαλια σας! θελετε την περιπετεια ! αυτο εχω καταλαβει! και ανδρες σαν εμενα! δυστυχως εχουμε μια καρδουλα λαβωμενη απο των γυναικων τις υπερδυναμεις! Ακομα αναρωτιεμαι εαν τελικα φταιει για την καταθλιψη μου η ως σημερα αντιμετωπιση μου απο το γυναικιο φυλο .
    Γιώργο την παροιμία "άλλο λέει η γιαγιά μου άλλο ακούνε τα αυτιά μου την ξέρεις "?

    Ακριβώς αυτό αντιστοιχεί στην απάντηση σου ..

    Και μια άχρηστη πληροφορία για εμενα αφού μπήκες στον κόπο να με ψυχολογισεις ...

    Άγχος για τον χαρακτήρα μου ε?είναι το τελευταίο πράγμα που θα είχα σε πληροφορώ...
    Άγχος όχι, ανυσηχια θα το έλεγα για το αν αλοιωθει ο τωρινός μου χαρακτήρας από κάποιο άλλο γεγονός που μπορεί να μου φέρει η ζωή ...
    Πλέον είμαι αυτή που είμαι!!!Δόξα το Θεό αρέσει στον άντρα μου ,στα παιδιά μου και στα φιλαράκια μου ..
    Βρίσκεις λοιπόν εσύ κάποιο λόγο να έχω άγχος γι αυτό που λες η καλύτερα βρίσκεις εσύ κάνα ιδιαίτερο λόγο να αρέσει ο χαρακτήρας μου σε κάποιον άλλον πέρα από αυτούς ?

    Άρα?Άτυχης η προσπαθεια σου να με ψυχολογισεις ,μην παιδευεσαι για εμένα,εγώ την τύχη μου την βρήκα .
    Κοίτα εσύ να βρεις μια κοπέλα να εκτιμήσει όλα αυτά τα χαρίσματα που λες ότι έχεις ..
    Μήπως όμως για να μην την έχεις βρει ακόμα κάτι δεν πάει καλά ?
    Αντί λοιπόν να ψυχολογεις εμένα, δες τι γίνεται με εσένα ,όχι τίποτε άλλο , αλλά αν όντως έχεις τόσο καλά πράγματα να δώσεις είναι πολύ κρίμα έως σήμερα να μην έχει βρεθεί μια γυναίκα να τα εκτιμήσει !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Γιώργο την παροιμία "άλλο λέει η γιαγιά μου άλλο ακούνε τα αυτιά μου την ξέρεις "?

    Ακριβώς αυτό αντιστοιχεί στην απάντηση σου ..

    Και μια άχρηστη πληροφορία για εμενα αφού μπήκες στον κόπο να με ψυχολογισεις ...

    Άγχος για τον χαρακτήρα μου ε?είναι το τελευταίο πράγμα που θα είχα σε πληροφορώ...
    Άγχος όχι, ανυσηχια θα το έλεγα για το αν αλοιωθει ο τωρινός μου χαρακτήρας από κάποιο άλλο γεγονός που μπορεί να μου φέρει η ζωή ...
    Πλέον είμαι αυτή που είμαι!!!Δόξα το Θεό αρέσει στον άντρα μου ,στα παιδιά μου και στα φιλαράκια μου ..
    Βρίσκεις λοιπόν εσύ κάποιο λόγο να έχω άγχος γι αυτό που λες η καλύτερα βρίσκεις εσύ κάνα ιδιαίτερο λόγο να αρέσει ο χαρακτήρας μου σε κάποιον άλλον πέρα από αυτούς ?

    Άρα?Άτυχης η προσπαθεια σου να με ψυχολογισεις ,μην παιδευεσαι για εμένα,εγώ την τύχη μου την βρήκα .
    Κοίτα εσύ να βρεις μια κοπέλα να εκτιμήσει όλα αυτά τα χαρίσματα που λες ότι έχεις ..
    Μήπως όμως για να μην την έχεις βρει ακόμα κάτι δεν πάει καλά ?
    Αντί λοιπόν να ψυχολογεις εμένα, δες τι γίνεται με εσένα ,όχι τίποτε άλλο , αλλά αν όντως έχεις τόσο καλά πράγματα να δώσεις είναι πολύ κρίμα έως σήμερα να μην έχει βρεθεί μια γυναίκα να τα εκτιμήσει !

    για να θελεις να μπεις στο μυαλο των αλλων, και να τους αλλαξεις την βουληση ,οποια κι να ειναι αυτη! σημαινει οτι κατι φοβασαι! Ακομα και ο Θεος μας εχει δωσει ελευθερια σε αυτο το θεμα! Οπως ξανα αναφερα ειναι πολυ φασηστικο το να θελει καποιος να κανει κουμαντο στις σκεψεις ενος αλλου! ειναι το ονειρο του φασηστα! Μαλιστα υπαρχει και ενα κειμενο -δεν το θυμαμαι - ενος πολυτικου κρατουμενου οπου αναφρει αυτο τον αγωνα του, οτι το μονο που τους ειχε μεινει ηταν αυτη η ελευθερια αφου καμια αλλη σωματικη ελευθερια δεν ειχαν πλεον.
    Οσο για μενα που λες, ναι παραδεχομαι οτι αυτο τον καιρο δεν εχω διπλα μου την κοπελα που θα ηθελα και με τον τροπο που θα ηθελα, μαλον πιο πολυ το δευτερο ειναι που με αγχωνει. Ειμαι σε δυσκολες μερες, αφου δυστυχως η ασθενια μου θελει μαλον να παω στο γιατρο αλλα λογο γιορτων κι αδειας δεν μπορω να τον βρω κι πρεπει να τον περιμενω. Δυστυχως παρ το οτι τελευταια ειμαι πολυ ηθικος και πολυ σωστος χριστιανος ειμαι πιο ατυχος απο παλιωτερα που ειμουν ανηθικος κι οχι τοσο καλος χριστιανος.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    για να θελεις να μπεις στο μυαλο των αλλων, και να τους αλλαξεις την βουληση ,οποια κι να ειναι αυτη! σημαινει οτι κατι φοβασαι! Ακομα και ο Θεος μας εχει δωσει ελευθερια σε αυτο το θεμα! Οπως ξανα αναφερα ειναι πολυ φασηστικο το να θελει καποιος να κανει κουμαντο στις σκεψεις ενος αλλου! ειναι το ονειρο του φασηστα! Μαλιστα υπαρχει και ενα κειμενο -δεν το θυμαμαι - ενος πολυτικου κρατουμενου οπου αναφρει αυτο τον αγωνα του, οτι το μονο που τους ειχε μεινει ηταν αυτη η ελευθερια αφου καμια αλλη σωματικη ελευθερια δεν ειχαν πλεον.
    Οσο για μενα που λες, ναι παραδεχομαι οτι αυτο τον καιρο δεν εχω διπλα μου την κοπελα που θα ηθελα και με τον τροπο που θα ηθελα, μαλον πιο πολυ το δευτερο ειναι που με αγχωνει. Ειμαι σε δυσκολες μερες, αφου δυστυχως η ασθενια μου θελει μαλον να παω στο γιατρο αλλα λογο γιορτων κι αδειας δεν μπορω να τον βρω κι πρεπει να τον περιμενω. Δυστυχως παρ το οτι τελευταια ειμαι πολυ ηθικος και πολυ σωστος χριστιανος ειμαι πιο ατυχος απο παλιωτερα που ειμουν ανηθικος κι οχι τοσο καλος χριστιανος.
    Πραγματικα εδω μεσα εχω δει και εχω ακουσει οτι δεν ακουσα και ειδα 40 ολοκληρα χρονια στην ζωη μου ...
    Αλλα αυτο ειναι το ενδιαφερων της υποθεσης τελικα !

    Ανθρωπους χωρις ιχνος αξιοπρεπειας και σεβασμου να μου μιλανε για κατι τετοιο ακομα και αν οι ιδιοι δεν εχουν ιδεα τι σημαινει αυτο.
    Ανθρωπους που κουνουσαν το δακτυλο για ανωτεροτητα και λογικη και οι ιδιοι δεν χανουν ευκαρια να δειχνουν οτι κατι τετοιο δεν υπαρχει καν στην ζωη τους ..
    Ανθρωπους που σε συμβουλευουν να εισαι πιο προσεκτικος στις κινησεις σου και στις επιλογες σου και τωρα ειναι αυτοι έρμαιο αυτων που το επαιζαν ξερολες .....
    Οπως και για ανθρωπους που κανουν μαθηματα νομων και ισαξιων μεταχειρισμων και οι πραξεις τους ομολογουν οτι ολα αυτα ειναι απλα θεωριες ....

    Τωρα να με αποκαλουσαν και φασιστα ή οι αποψεις μου ή τα θελω μου αγγιζουν αυτα τα ορια πραγματικα δεν το περιμενα ...
    Επιφυλασομαι ομως γιατι μπορει να ακουσω και να δω και χειροτερα (θα μου πεις ποσο πια?)

    Γιωργο το να εχεις παρει σβαρνα και να διαβαζεις οτι βρισκεις μπροστα σου και να υιοθετης λεξεις που σου αρεσουν χωρις ομως να εχεις το γνωσιακο υποβαθρο να τις αναλυεις και να κατανοεις την πραγματικη σημασια αυτων που διαβαζεις δεν σου δινει μετα το δικαιωμα στα πλαισια της χαρτογραφισης μιας προσωπικοτητας να τα εξφεδονιζεις ή να τα χρησημοποιεις ,γιατι ετσι ετυχε σημερα να διαβασεις κατι και λες α! αυτο μου αρεσε και κατι μου φερνει αυτη η αποψη ,ας την χαρακτηρισουμε ..

    Γιατι να ξερεις οτι αυτη η λεξη πλεον θεωρειται υβρις ..χρησημοποιειται και ως ύβρις...
    Και εγω υβρις ειδικα τετοιυ βελινεκους στις συζητησεις μου δεν θελω να υπαρχουν πλεον ουτε καν να αιωρουντε .....Ειτε αρεσει στον συνομιλητη μου ,ειτε οχι ,αλλιως με αγνοει....
    Οποτε σε παρακαλω οταν μιλας μαζι μου φιλταριζε περισσοτερο την εκφραση σου ...Ξερεις τουλαχιστον οτι ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι το ιδιο....

    Και αφου θες λοιπον να ενημερωνεσαι να σε πληροφορησω πως εναν ανθρωπο μπορεις να τον χαρακτηρισεις φασιστα ή να πεις οτι ασπαζεται φασιστικες αποψεις οταν εχει καποια κυρια χαρακτηριστα τα οποια νομιζω δεν μπηκες στον κοπο καν να τα μαθεις ,οχι τιποτε αλλο αλλα επειδη θες να ενταξεις αυτη την λεξη στο λεξιλογιο σου ,τουλαχιστον να την χρησημοποιεις εκει που πρεπει ..


    Ειδες πουθενα σε εμενα να εκφραζω αποψεις για διδακτορια,,αντικοινοβουλε υτισμο ,κρατισμο,αντιφιλελευθερισ μο,αντικουμουνισμο,ρατσισμ ο.αντισοσιαλισμο?

    Ειδες ενα απο αυτα να αντικατατροπτιζεται σε αυτα που ειπα?Οχι για να μπορουμε να κανουμε αναφορα και λογο σε καθαρο φασισμο ή φασιστικες αποψεις ...
    Αλλωστε αφου διαβαζεις τοσο πολυ θα ξερεις πως ο Μουσουλινη(που ο ορος του φασιστα εχει ταυτιστη απολυτα με αυτον στον Α παγκοσμιο πολεμο) δεν ηταν απο την αρχη ουτε αντικουμουνιστης, ουτε ρατσιστης ,εγινε αργοτερα και αυτο για το χατηρι του Χιλτερ ..
    Βλεπεις και εδω στο χαρακτηριστικο παραδειγμα φασιστα που σου εδωσα δεν υπαρχει καθαρος αρχικος φασιμσος ,αυτο που λεμε απο τα γενοφασκια ,γιατι οντως υπαρχει φασισμος αλλα αυτοι πλεον που τον ασπαζονται ειναι ματρωμενοι καθαρα σε φασιστικα κομματα και ειναι πολυ γνωριμοι...
    Εγω λοιπον, αλλη μια αχρηστη πληροφορια ,δεν ημουν ,δεν ειμαι και ουτε προκειται να γινω κατι απο ολα αυτα που θα με παραπεμπτουν στον χαρακτηρισμο του φασιστα ....

    Επισης στις μερες μας ο ορος εχει γενικευτοι παρα πολυ, παντα ομως καταληγει να χρησημοποιειται σαν μια μορφη καταπιεσης που κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι λαθος αναλωγιζομενη οτι ο φασισμος οδηγησε καποιες φορες στην ολοκληρωση καποιον καταστασεων ...Αρα δεν σημαινει οτι η καθε ολοκληρωση ειναι φασιστικο γεγονος ....

    Αλλα στην Ελλαδα βρισκομαστε που πλεον οι λεξεις φασιμσος και λαικισμος εχουν γινει λαστιχο και ο καθενας τις χρησημοιποει χωρις να ξερει την πραγματικη του σημασια ..

    Το μονο κοινο με τον φασιστα που μπορω να πω οτι εχω ειναι οτι μου αρεσει η στολη ...οχι μονο σε εμενα αλλα και σε ολη την οικογενεια μου ..και φυσικα δεν μιλαω για την στρατιωτικη ,δεν θεωρειται μονο αυτη, μην μου πεις παλι κανα κουλο ...δεν νομιζω ομως το μοναδικο χαρακτηριστικο το οποιο δεν εξεφρασα καν εδω να σου δινει το δικαιωμα να με αποκαλεις ετσι ....Εκτος και ανα εχεις τελικα εσυ αυτο το χαρισμα ,να διαβαζεις την δικη μου σκεψη ...

    Ακομα και το συμβολο του φασισμου παραπεμπη αλλου ...

    ΑΡΑ οπως ειπα και πιο πανω περισσοτερο προσοχη στην εκφραση σου οταν κανεις συζητησεις και προσπαθεις να ψυχολογισεις των αλλων σε παρακαλω πολυ ,γιατι ολοι δεν ειμαστε ιδιοι και καποιο τετοιες κουβεντες δεν τις γουσταρω να στο πω απλα καθολου ...

    Τωρα για το θεμα του Θεου αστο καλυτερα ,παλι επεσες στην περιπτωση που και εκει διαβαζω παρα πολλες φορες τις αποψεις σου και πραγματικα μπραβο σου που εισαι σε αυτη την κατευθυνση και εγω μαζι σου ,αλλα ρε συ Γιωργο πραγματικα στο εχω ξαναπει ,ο τροπος εκφρασεις σου κανει τον αλλον να μην θελει καποιες φορες να περασει ουτε εξω απο την εκκλησια ..
    Εχεις παει στο αλλο ακρο και αυτο γιατι παιρνεις μια λεξη ,μια φραση ,ενα λογο της εκκλησια μας και το τραβας απο τα μαλλια ..Δεν ξερω τι φταει σε αυτο το κομματι ,ο πνευματικος σου ,το γεγονος οτι εχεις μπερδεψει και παρερμηνευσει πολλα απο αυτα που διαβαζεις ,αλλα μη εισαι τοσο απολυτος και τοσο αυστηρος με το τι εκφραζεται μεσα απο ολο αυτο γιατι κατι τετοιο δεν ισχυει και ειναι η αιτια που καποιο ακουν εκκλησια ,παπαδες και ολα αυτα και βγαζουν σπυρακια και με το δικιο τους ...

    Τωρα στο κομματι το δικο σου ,την αποψη μου την ειπα και δεν αλλαζει ...τωρα τι εχεις στα χερια σου εσυ σημερα ,αυτη την στιγμη που μιλαμε ειναι αποτελεσμα των δικων σου επιλογων και πραξεων οποτε για εμενα τα γεγονοτα μιλανε εδω ..
    Αφου λοιπον μεχρι σημερα δεν εχεις κατι ,στο ξαναλεω, κατι ακομα δεν εχεις αλλαξει οσο και να θες να το βροντοφωναζεις στον χαρακτηρασου ωστα να εχεις βρει γυναικα που να ειναι προθυμη να σου τα δωσει ολα αυτα ..
    Γιατι απ οτι βλεπω και εδω μεσα ,ολοι και ολες βρε παιδακι μου ενα καλο παιδι ψαχνεται αλλα πως γινεται ολοι να πεφτεται πανω σε σκαρτους ανθρωπους ...
    Για αναλογισου λιγο τι φταει....

    Αυτο που ενα θεμα ξεκιναει απο αλλου και καποιοι με οτι να ναι αποψεις το πατε στο αλλο ακρο πραγματικα Mac εγω σου ζητω συγνωμη που στο καναμε λιγακι μπαχαλακι αλλα οταν διαβαζω τετοιους χαρακτηρισμους εν ετη πλεον 21 δεν μπορω να μην απαντησω ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Οπως ειπαμε λοιπον, εφοσον δεν ειναι ολοι ιδιοι ετσι κι εγω για παραδηγμα !εαν μπορουσαν οι γυναικες να διαβαζουν το μυαλο μου θα με συνφεραι διοτις θα βλεπαν ποσο καλος συντροφος θα μπορουσα να ειμουν, ποσο τιμιος! σαν μπαιναν στην σκεψη μου θα εβλεπαν οτι η αγαπη και ο ερωτας που θα προσφερα θα ηταν απειρος! ,νομιζω οτι δεν θα πιστευαν στις δυναμεις τους! θα βαζατε τα κλαματα απο συγγηνιση με τα αισθηματα μου! σαν βλεπαν το ποσο αθωος ειμαι , και ποσο σωστος συντροφος θα γινομουν ,νομιζω οτι δεν θα με ηθελαν ,και αυτο συμβαινει και στην πραγματικοτητα! διοτι μαλον δεν θελετε τοσο ηθικους ανδρες στην αγγαλια σας! θελετε την περιπετεια ! αυτο εχω καταλαβει! και ανδρες σαν εμενα! δυστυχως εχουμε μια καρδουλα λαβωμενη απο των γυναικων τις υπερδυναμεις! Ακομα αναρωτιεμαι εαν τελικα φταιει για την καταθλιψη μου η ως σημερα αντιμετωπιση μου απο το γυναικιο φυλο .
    Αν εσύ βγάζεις αντιπάθεια απέναντι στις γυναίκες, δεν φταίνε οι γυναίκες και δεν χρειάζεται μια γυναίκα να διαβάσει το μυαλό ενός άνδρα για να ξέρει αν είναι καλός ή όχι, αν της ταιριάζει ή όχι. Εσύ δηλώνεις αθώος, σωστός, ηθικός. Και κατηγορείς τις γυναίκες λέγοντας πως δεν θέλουν ηθικούς άνδρες στην ζωή τους με αίτιο το ότι θεωρείς πως εσύ έχεις αυτά τα στοιχεία και παρόλα αυτά είσαι μόνος σου. Εχουμε λαβωμένη καρδιά από τις γυναικείες υπερδυνάμεις, λες παρουσιάζοντας τον εαυτό σου σαν θύμα και αν η κατάθλιψη σου προέρχεται από το γυναικείο φύλο.

    Εγώ αν ήμουν γυναίκα ουτε καν θα δεχόμουν να σε γνωρίσω γιατί θεωρείς τον εαυτό σου θύμα που φταίνε όλοι οι άλλοι για ότι ζει σήμερα εκτός από τον ίδιο. Κάτι να πεις ότι ναι φταίω και εγώ γιατί έτσι, δεν λες , εσύ παρουσιάζεις τον εαυτό σου σαν να είναι τέλειος. Ε και εγώ αν ήμουν γυναίκα δεν θα ήθελα το τέλειο...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Κσλή σου χρονιά. Θέλω να διαβάσεις κάτι και να μου πεις ύστερα αφού το διαβάσεις την άποψη σου για αυτό το βιβλίο είναι στα Αγγλικά να ξέρεις. Εγώ το ξεκίνησα χθες το απόγευμα και το τελείωσα πριν λίγο. Κατέβασε το και διάβασε το, αν θέλεις φύσικα και εσύ. Αν το κάνεις μετά αν θες πες μου την άποψη σου.

    https://www.pdfdrive.com/mind-contro...185999689.html
    Καλημέρα και καλή χρονιά!

    Σ' ευχαριστώ για την πρόταση, το κατέβασα και θα προσπαθήσω να το διαβάσω... Αν δω ότι το κατανοώ επαρκώς στα αγγλικά ευχαρίστως να το συζητήσουμε... Μου είχε περάσει παλιότερα η ύπνωση απ' το μυαλό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Για να σου το πω διαφορετικά αν ένιωθα πως είσαι ό,τι δηλώνεις πως είσαι θα έλεγα σε μία φίλη μου ελεύθερη ξέρεις κάτι υπάρχει ένα πολύ καλό παιδί που είναι ηθικό, αθώο κτλ θα ήθελες να κάνεις μια γνωριμία μπας και γιατί ποτέ δεν ξέρεις; Εσύ δεν το βγάζεις αυτό όμως, ότι και να γράψεις πλέον εδώ μέσ μου έχει σχηματιστεί αυτή η άποψη, έχω μία άποψη για σένα που πραγματικά δεν θέλεις να την μάθεις γιατί θα σε σκοτώσει αλλά παράλληλα και θα σε αναγγενήσει και θα μου είναι τρομερά δύσκολα να την αλλάξω! Αναριωτιέσαι για ποιο λόγο έχεις κατάθλιψη. Εγώ πιστεύω πως το αν η κατάθλιψη δεν είναι οργανική πχ για κάποιον διπολικό, σχεδόν οι πάντες γνωρίζουν γιατί έχουν κατάθλιψη, το αν έχουν το σθένος να το παραδεχθούν και να το λύσουν είναι δικό τους θέμα. Αλλά αν δεν θέλει κάποιος να το αναγνωρίσει για να το λύσει, τότε μην έχει την απαίτηση να βρεθεί κάποια για να του γίνει ψυχολόγος. Η γυναίκα δεν θα κάτσει να γίνει θεραπευτής του καθενός ούτε μπαίνει σε μία σχέση για να επωμιστεί και να λύσει τα προβλήματα των άλλων.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα και καλή χρονιά!

    Σ' ευχαριστώ για την πρόταση, το κατέβασα και θα προσπαθήσω να το διαβάσω... Αν δω ότι το κατανοώ επαρκώς στα αγγλικά ευχαρίστως να το συζητήσουμε... Μου είχε περάσει παλιότερα η ύπνωση απ' το μυαλό...
    Πιστεύω πως είναι κατανοητό σε πολύ μεγάλο βαθμό, διάβασε το και το συζητάμε, αν δεις πως δεν το κατανοείς θα σου πω περιληπτικά τι γράφει για να γνωρίζεις και που ξέρεις...

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΙΧΑΤΕ ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ABILIFY
    By GewrgiA in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 12-11-2016, 11:28
  2. Τι παρενεργειες ειχατε απο ssri?
    By Giorgos27 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 33
    Last Post: 11-02-2016, 10:42
  3. ποια υπερδυναμη θα θελατε να ειχατε
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 24-12-2015, 20:34
  4. αν διαθετατε μια υπερδυναμη ,ποια θα θελατε
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 94
    Last Post: 12-08-2013, 19:30
  5. 1.Σε ποια ηλικια ειχατε την πρωτη σας σεξουαλικη εμπειρια?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 06-08-2009, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •