Υποτροπή πάλι τα ίδια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Υποτροπή πάλι τα ίδια!!

    Ξανά τα ίδια ένα 1 χρόνο ήμουν μια χαρά με τα αντικαταθλιπτηκα escitalopram 10mg για γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και λίγο καταθλιψη όπου όλα ήταν τέλεια αυτόν τον χρόνο έφτασε Νοέμβριος και πάλι τα ίδια κακή διάθεση άγχος η γιατρός μου αύξησε την αγωγή μου στα 15mg και τώρα πήγαμε στα 20mg εδώ και περίπου 25 μέρες αλλά δεν έχω δει διαφορά δεν την παλεύω άλλο να περάσω τα ίδια αρχίζω και βυθιζομαι πάλι στα ίδια έχω τρελαθεί και το χειρότερο στενάχωρω τους δικούς μου δεν μπορώ να φάω έχω έναν κόμπο στο στομάχι σκέφτομαι να ξεκινήσω ψυχοθεραπεία δεν ξέρω τι να κάνω τους κάνω όλους χάλια και δεν το αξίζουν γιατί μαγαπανε και με στηρίζουν πέρασα τα ποιο χάλια Χριστούγεννα ... Καλή χρονιά σε όλους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Καλή χρονιά. Καλά θα κάνεις και θα ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία. Θα βοηθήσει να βάλεις τις σκέψεις σου σε μια σειρά

  3. #3
    Το πιστεύω και εγώ εσυ πως είσαι;;

  4. #4
    Καλή χρονιά!
    Σε νιώθω. Και εγώ στεναχωρω τους δικούς μου.. Νιώθω βάρος, δεν μπορώ να τους δώσω χαρά. Και δεν το θέλω να, είναι έτσι..
    Καλα θα, κανείς να αρχίσεις ψυχοθεραπεία. Θα σε βοηθήσει!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Flame View Post
    Καλή χρονιά!
    Σε νιώθω. Και εγώ στεναχωρω τους δικούς μου.. Νιώθω βάρος, δεν μπορώ να τους δώσω χαρά. Και δεν το θέλω να, είναι έτσι..
    Καλα θα, κανείς να αρχίσεις ψυχοθεραπεία. Θα σε βοηθήσει!
    Καλή χρονιά!!

    Έχω κι εγώ γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, έχει χρειαστεί να πάρω αγωγή, αλλά όσο με βοήθησε η ψυχοθεραπεία δεν με βοήθησαν τα φάρμακα. Φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά θεωρώ ότι με την ψυχοθεραπεία θα αποκτήσεις εργαλεία για να αντιμετωπίσεις οποιεσδήποτε υποτροπές. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις όσο πιο άμεσα γίνεται.

  6. #6
    Quote Originally Posted by sofiasofaci View Post
    Καλή χρονιά!!

    Έχω κι εγώ γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, έχει χρειαστεί να πάρω αγωγή, αλλά όσο με βοήθησε η ψυχοθεραπεία δεν με βοήθησαν τα φάρμακα. Φυσικά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, αλλά θεωρώ ότι με την ψυχοθεραπεία θα αποκτήσεις εργαλεία για να αντιμετωπίσεις οποιεσδήποτε υποτροπές. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις όσο πιο άμεσα γίνεται.
    Σας ευχαριστώ πολύυυ θα κάνω ότι μπορώ για να το αντιμετωπίσω ολο αυτό και να γίνω καλύτερα ίσος έπρεπε να εθχα αρχησει απο καιρό

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Το πιστεύω και εγώ εσυ πως είσαι;;
    Σε γενικές γραμμές καλά. Παίρνω 15 mg remeron το βράδυ για τον ύπνο κυρίως και βιταμίνες για να μην έχω έλλειψη σε συγκεκριμένες που συνδέονται με κατάθλιψη και αγχος. Σκαμπανεβάσματα υπάρχουν, εξάλλου είμαι αγχωδης από μικρός οπότε δεν είναι εύκολο να αλλάξεις... κάθε περίπτωση είναι διαφορετική όμως... εξαρτάται από την πηγή του άγχους... από ένα σωρό παραμέτρους, βιολογικούς, βιώματα... το σημαντικό είναι να προσπαθείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου με πολλούς τρόπους... συμπληρώματα, φάρμακα, ψυχοθεραπεία, άσκηση, σχέσεις, δουλειά, χόμπι, βιβλία, ένα βήμα τη φορά... έχει να κάνει με χίλια δυο πράγματα... από το κλισέ του να αποδεχθεί κανείς τον εαυτό του μέχρι του να αποφεύγει χωρίς ενοχές καταστάσεις ή ανθρώπους που τον πηγαίνουν πίσω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλή Χρονιά.
    Το έχω γράψει πολλές φορές και θα το ξαναγράψω, τα φάρμακα δεν είναι η λύση στην αγχώδη διαταραχή. Αν έχεις ταυτόχρονα άλλα πράγματα όπως ΙΔΨ, βαριά κατάθλιψη κτλ μπλέκεται το πράγμα, αλλά αν έχεις *απλά* κρίσεις πανικού/αγχώδη διαταραχή η άποψή μου είναι ότι η αιτία είναι κατα βάση ψυχολογικής φύσης κι όχι παθολογικής. Συνεπώς τα φάρμακα μπορεί να σε βοηθήσουν ως ένα βαθμό, αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα. Εσύ το έχεις ψάξει με τον εαυτό σου να δεις γιατί στο καλό βρε παιδί μου σου συμβαίνει όλο αυτό; Έχεις καμια ιδέα; Τι έχεις κάνει για να το καταπολεμήσεις και τι έμαθες, τι δούλεψε και τι όχι και γιατί; Αν δεν τα έχεις καταφέρει μόνος σου, καιρός να το ψάξεις με την βοήθεια ειδικού.

    Πρόσεξε, δεν είμαι κατά των φαρμάκων, κάθε άλλο. Ωστόσο θεωρώ ότι άλλο μία ασθένεια να έχει π.χ. 90% οργανικά αίτια και 10% ψυχολογικά κι άλλο να έχει 90% ψυχολογικά αίτια και 10% οργανικά. Άλλη προσέγγιση πρέπει να έχει η μία κι άλλη η άλλη.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλή Χρονιά.
    Το έχω γράψει πολλές φορές και θα το ξαναγράψω, τα φάρμακα δεν είναι η λύση στην αγχώδη διαταραχή. Αν έχεις ταυτόχρονα άλλα πράγματα όπως ΙΔΨ, βαριά κατάθλιψη κτλ μπλέκεται το πράγμα, αλλά αν έχεις *απλά* κρίσεις πανικού/αγχώδη διαταραχή η άποψή μου είναι ότι η αιτία είναι κατα βάση ψυχολογικής φύσης κι όχι παθολογικής. Συνεπώς τα φάρμακα μπορεί να σε βοηθήσουν ως ένα βαθμό, αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα. Εσύ το έχεις ψάξει με τον εαυτό σου να δεις γιατί στο καλό βρε παιδί μου σου συμβαίνει όλο αυτό; Έχεις καμια ιδέα; Τι έχεις κάνει για να το καταπολεμήσεις και τι έμαθες, τι δούλεψε και τι όχι και γιατί; Αν δεν τα έχεις καταφέρει μόνος σου, καιρός να το ψάξεις με την βοήθεια ειδικού.

    Πρόσεξε, δεν είμαι κατά των φαρμάκων, κάθε άλλο. Ωστόσο θεωρώ ότι άλλο μία ασθένεια να έχει π.χ. 90% οργανικά αίτια και 10% ψυχολογικά κι άλλο να έχει 90% ψυχολογικά αίτια και 10% οργανικά. Άλλη προσέγγιση πρέπει να έχει η μία κι άλλη η άλλη.
    Μόνος μου δεν το έχω καταφέρει όντως να βρω κάτι βασικά καταλήγω πάντα στα ίδια χρειάζεται όντως η βοήθεια ειδικού και όχι μόνο φάρμακα που χρειάζονται και αυτά μαζί με ψυχοθεραπεία για να βρω την ρίζα του άγχους και τον αρνητικών σκέψεων
    Υπάρχουν μέρες που είμαι καλά και αλλες που σκέφτομαι τα χειρότερα μόνος μου κάνω την ζημιά στον εαυτό μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Δημήτρη
    Όπως σου έγραψε και Σόνια και σου είχα γράψει και εγώ. Η διάγνωση που σου έκανε ο ψυχίατρος είναι σκέτη ΓΑΔ ή έχεις και άλλες αγχώδεις διαταραχές όπως πχ αγοραφοβία, ΙΨΔ κτλ. Τι είναι αυτό που σε απασχολεί;; Κολλάει το μυαλό σου σε ιδέες για παράδειγμα οπότε μιλάμε και για ΙΨΔ, έχεις κάποιο συγκεκριμένο γεγονός που σε αγχωσε πχ μία κοπέλα; Τι είναι αυτό; Ο ψυχίατρος σου προτείνει να κάνεις ψυχοθεραπεία;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλή Χρονιά.
    Το έχω γράψει πολλές φορές και θα το ξαναγράψω, τα φάρμακα δεν είναι η λύση στην αγχώδη διαταραχή. Αν έχεις ταυτόχρονα άλλα πράγματα όπως ΙΔΨ, βαριά κατάθλιψη κτλ μπλέκεται το πράγμα, αλλά αν έχεις *απλά* κρίσεις πανικού/αγχώδη διαταραχή η άποψή μου είναι ότι η αιτία είναι κατα βάση ψυχολογικής φύσης κι όχι παθολογικής. Συνεπώς τα φάρμακα μπορεί να σε βοηθήσουν ως ένα βαθμό, αλλά δεν λύνουν το πρόβλημα. Εσύ το έχεις ψάξει με τον εαυτό σου να δεις γιατί στο καλό βρε παιδί μου σου συμβαίνει όλο αυτό; Έχεις καμια ιδέα; Τι έχεις κάνει για να το καταπολεμήσεις και τι έμαθες, τι δούλεψε και τι όχι και γιατί; Αν δεν τα έχεις καταφέρει μόνος σου, καιρός να το ψάξεις με την βοήθεια ειδικού.

    Πρόσεξε, δεν είμαι κατά των φαρμάκων, κάθε άλλο. Ωστόσο θεωρώ ότι άλλο μία ασθένεια να έχει π.χ. 90% οργανικά αίτια και 10% ψυχολογικά κι άλλο να έχει 90% ψυχολογικά αίτια και 10% οργανικά. Άλλη προσέγγιση πρέπει να έχει η μία κι άλλη η άλλη.
    Σόνια γράφεις πολύ σωστά, άγχος με άγχος έχει τεράστια διαφορά. Είναι άλλο το άγχος πχ που να έχει κάποιος του να δώσει εξετάσεις για παράδειγμα και άλλο το παθολογικό άγχος ή το άγχος που προέρχεται από ΙΨΔ. Στην πρώτη περίπτωση η ψυχοθεραπεία πρέπει να είναι η λύση και όχι τα φάρμακα, στη δεύτερη υπάρχει οργανικό πρόβλημα, υπάρχει πρόβλημα χημείας (νευροδιαβιβαστών) οπότε εκεί χρειάζεται κυρίως φαρμακευτική αγωγή και φυσικά και ψυχοθεραπεία.

  12. #12
    Να σας πω ακριβώς τι έχει γίνει πως έχει ξεκινήσει όλο αυτό πριν 2 χρόνια ήμουν σε μια δουλειά με αρκετή πίεση όπου δεν μου φέρονταν και με το καλύτερο τρόπο μου δημιουργούσαν απίστευτο άγχος μέχρι που να κάνω εμετό να περνάω κρίσεις για δυο τρεις βδομάδες να μην μπορώ να κοιμηθώ να φαω κλπ σταμάτησα απο την δουλειά αυτή και στο διάστημα που ήμουν άνεργος και έψαχνα για δουλειά είχα την φοβία ότι θα πάθω τα ίδια πάλι σε όποια δουλειά και να πάω με απο να μου γίνει φοβία ολο αυτό και να έχω πολύ άγχος και να μην φεύγει με τίποτα να μην μπορώ να κοιμηθώ κλπ έτσι αποφάσισα να πάω σε ψυχίατρο μετά από 1 μήνα ταλαιπωρίας ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται ψυχοθεραπεία και με την αγωγή θα γίνω καλά όπως και έγινα μετά απο δυο μήνες σχεδόν και για για έναν ολόκληρο χρόνο με την αγωγή ήμουν πολύ καλά φτάσαμε στο σημείο τώρα όπου δεν ξέρω πως κόλλησε το μυαλό μου ότι θα πάθω πάλι το ίδιο δηλαδή όπως ήμουν πριν ένα χρόνο και ολο αυτό έγινε φοβία φαύλος κύκλος και έπαθα τα ίδια ο γιατρός μου είπε στην αρχή ότι έχω γενικευμένη αγχώδης διαταραχή τέλος πάντων σε αυτόν τον χρόνο βρήκα και μια πολύ καλή δουλειά που μου αρέσει και δεν έχει άγχος
    Τώρα πως κόλλησε το μυαλό μου ότι θα πάθω όπως πριν ένα χρόνο δεν ξέρω πάντως υπάρχουν μέρες που είμαι πολύ καλά και άλλες που με παίρνει απο κάτω με άγχος θλίψη κλπ αυτά

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Να σας πω ακριβώς τι έχει γίνει πως έχει ξεκινήσει όλο αυτό πριν 2 χρόνια ήμουν σε μια δουλειά με αρκετή πίεση όπου δεν μου φέρονταν και με το καλύτερο τρόπο μου δημιουργούσαν απίστευτο άγχος μέχρι που να κάνω εμετό να περνάω κρίσεις για δυο τρεις βδομάδες να μην μπορώ να κοιμηθώ να φαω κλπ σταμάτησα απο την δουλειά αυτή και στο διάστημα που ήμουν άνεργος και έψαχνα για δουλειά είχα την φοβία ότι θα πάθω τα ίδια πάλι σε όποια δουλειά και να πάω με απο να μου γίνει φοβία ολο αυτό και να έχω πολύ άγχος και να μην φεύγει με τίποτα να μην μπορώ να κοιμηθώ κλπ έτσι αποφάσισα να πάω σε ψυχίατρο μετά από 1 μήνα ταλαιπωρίας ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται ψυχοθεραπεία και με την αγωγή θα γίνω καλά όπως και έγινα μετά απο δυο μήνες σχεδόν και για για έναν ολόκληρο χρόνο με την αγωγή ήμουν πολύ καλά φτάσαμε στο σημείο τώρα όπου δεν ξέρω πως κόλλησε το μυαλό μου ότι θα πάθω πάλι το ίδιο δηλαδή όπως ήμουν πριν ένα χρόνο και ολο αυτό έγινε φοβία φαύλος κύκλος και έπαθα τα ίδια ο γιατρός μου είπε στην αρχή ότι έχω γενικευμένη αγχώδης διαταραχή τέλος πάντων σε αυτόν τον χρόνο βρήκα και μια πολύ καλή δουλειά που μου αρέσει και δεν έχει άγχος
    Τώρα πως κόλλησε το μυαλό μου ότι θα πάθω όπως πριν ένα χρόνο δεν ξέρω πάντως υπάρχουν μέρες που είμαι πολύ καλά και άλλες που με παίρνει απο κάτω με άγχος θλίψη κλπ αυτά
    Εφόσον λοιπόν ο ψυχίατρος σου είπε ότι έχεις ΓΑΔ και η ψυχοθεραπεία δεν θα σου προσφέρει πολλά γιατί το ψάχνεις; Ο ψυχίατρος σου θα έχει κρίνει ότι πιθανόν το άγχος να είναι οργανικό και θα σε βοηθήσουν πιο πολύ τα χάπια. Πάντως να χάσεις από την ψυχοθεραπεία δεν νομίζω. Τα χάπια όπως σου είπα και προχθές στη ΓΑΔ θέλουν πολύ χρόνο να δράσουν

  14. #14
    Δεν έχω να χάσω κάτι όντως σήμερα και εχθές είμαι πολύ καλά χωρίς άγχος χωρίς τίποτα αλλά μερικές φορές κολλάει το μυαλό μου

Similar Threads

  1. Και πάλι υποτροπή, αλλά και πάλι νέο ξεκίνημα...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 22-10-2015, 14:28
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! ΠΑΛΙ!!! ΥΠΟΤΡΟΠΗ!
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 13-11-2014, 13:32
  3. δυστυχως και παλι υποτροπη..
    By στελιος66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-2014, 11:50
  4. υποτροπη! οχι παλι ρε γαμωτο:(
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-09-2010, 23:36
  5. Υποτροπή πάλι...
    By dimi79 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-06-2010, 23:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •