Στομαχικες διαταραχές και καρδιά και και και
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    11

    Στομαχικες διαταραχές και καρδιά και και και

    Είμαι 19 χρόνων πάντα ήμουν υγιείς και φέτος με την πρώτη καραντίνα (covid 19) άρχισαν να μου συμβαίνουν διαφορά. Τον Ιούλιο το άγχος μου είχε πολύ έντονα παθολογικά συμπτώματα. Είχα έντονους καρδιακους παλμούς, πόνους σε διάφορα σημεία του σώματος μου, κάποιες φορές κυριολεκτικά έτρεμα, οι μύες μου έκαναν σπασμούς στα πόδια μου, τρελό θέμα με το στομάχι μου (αναγούλες, ναυτία, δυσπεψία, κυριολεκτικά δεν μπορούσα να φάω τίποτα γιατί θα με έπιανε ναυτία ακόμα και με το νερό είχα θέμα.) μέχρι και ζαλάδες ειχα, ενώ έκανα και δέκατα κάποια απογεύματα. Εν τέλει μετά από πολλές επισκέψεις σε διάφορους γιατρούς και μετά από πολλές εξετάσεις (triplex καρδιάς, γενικές αίματος και ουρων, υπέρηχος άνω και κάτω κοιλιας, υπέρηχος και εξετάσεις αίματος για τον θυρεοειδή, καρδιογραφημα, ακτινογραφία θωρακος) Δεν βρέθηκε τίποτα σοβαρό κάτι που για να πω την αλήθεια δε με καθησυχάσε καθώς τα συμπτώματα ήταν ακόμα εκεί και κανένας δεν ήξερε τι μου συμβαίνει. Ο παθολόγος μου και εγώ καταλήξαμε στο ότι έφταιγε η 3 μηνη καραντίνα και το άγχος που μου είχα. Ναι είχα άγχος ότι θα πεθάνω, ότι κάτι σοβαρό μου συμβαίνει, σε υπερβολικό βαθμό όμως, για να φανταστείτε πέρναγα με έξω από κάποιο νοσοκομείο τυχαία με το αυτοκίνητο και σκεφτόμουν αν ο προορισμός μας είναι μακριά από το νοσοκομείο, ώστε να φτάσουμε γρήγορα αν μου συμβεί κάτι. Είχα ψάξει ποια νοσοκομεία έχουν εφημερία κάθε μέρα ώστε να είμαι προετοιμασμενη. Μια πολύ ψυχοφθορα κατάσταση όπως μπορείτε να αντιληφθείτε. Εν τέλει τα συμπτώματα μου τότε μέτριαστηκαν όταν άρχισα να παίρνω το Gastrodep, δεν είναι αντιβιοτικό, είναι σαν συμπληρώμα διατροφής που βοηθάει πολύ με τη δυσπεψία και γενικότερα με ενοχλήσεις του στομάχου, δεν χρειάζεται συνταγογραφηση επίσης. Τώρα εδώ και 2 μήνες περίπου έχω πάλι θέματα με το στομάχι μου. Λίγο διαφορετικά από τότε, χωρίς τις ζαλάδες, κάποιες φορές υποβοσκει και πόνος, όχι απαραίτητα στο στομάχι, μπορεί να εντοπίζεται σε σημεία όπου βρίσκεται το συκώτι, το έντερο κα αλλά κυρίως στο στομάχι. Έχω πάλι ναυτίες, ανακατοσουρες κτλ μόνο που αυτή τη φορά το Gastrodep δε με βοήθησε, το πήρα 2-3 ημέρες και μετά το σταμάτησα καθώς δεν είδα διαφορά και την πρώτη φορά με είχε βοηθήσει από την πρώτη κιόλας ημέρα, με μεγάλη επιτυχία. Αυτή τη φορά δεν έχω άλλα συμπτώματα του άγχους εκτός από αυτές τις ενοχλήσεις και βρουξυσμο, δηλαδή ασυναίσθητα σφίγγω τα δόντια μου (για 2 περίπου εβδομάδες με πόναγε τόσο η γναθος μου που δεν μπορούσα να ανοίξω καλά το στόμα μου να φανταστείτε). Πήγα σε γαστρεντερολογο, έκανα το τεστ για το ελικοβακτηρίδιο, έκανα υπέρηχο άνω κάτω κοιλιας ξανά και δεν βρέθηκε τίποτα. Τώρα έχω κανονίσει να κάνω γαστροσκοπηση για να μου φύγει η ιδέα ότι εχω κάτι πιο σοβαρό και να μπορέσω να επικεντρωθώ στο ότι όλα αυτά προκαλούνται από το άγχος μου και μόνο. #covidfackedmeup

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Φυσικά και σου προκαλούνται από το άγχος. Το άγχος δεν προκαλεί πάντα τα ίδια συμπτώματα. Τώρα έχει επικεντρωθεί στο στομάχι. Δοκίμασε να φας γιαούρτι πρωί βράδυ. Εγώ από τις 20 Οκτωβρίου που αυξήθηκαν απότομα τα κρούσματα αμέσως με έπιασε το στομάχι. Φούσκωμα, γοουργουτητα, διάρροια, δυσκοιλιότητα. Την τελευταία εβδομάδα χρειάστηκε να πάρω αντιβίωση για ένα δόντι και αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Με το που έφαγα γιαούρτι σε δύο ώρες το στομάχι μου συνήλθε. Σκοπεύω να το προσθέσω καθημερινά στη διατροφή μου, μαζί με μουρουνέλαιο που πίνω ασταμάτητα κάθε μέρα από το Φλεβάρη, στυβω πορτοκάλι, τρώω μήλο. Κάνουν κάτι όλα αυτά? Προσπαθώ να σκέφτομαι ότι αν δεν έπαιρνα όλα αυτά κάθε μέρα, ίσως να αισθανομουν χειρότερα. Ο ύπνος επίσης είναι μεγάλη υπόθεση για το άγχος. Από το καλοκαίρι που έβαλα και κουρτίνες συσκότισης η ποιότητα και διάρκεια του ύπνου βελτιώθηκε θεαματικά. Κουράγιο, δεν είσαι μόνη σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Έχεις κάνει PCR για κορωνοιό; Για εντεροϊούς;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Φυσικά και σου προκαλούνται από το άγχος. Το άγχος δεν προκαλεί πάντα τα ίδια συμπτώματα. Τώρα έχει επικεντρωθεί στο στομάχι. Δοκίμασε να φας γιαούρτι πρωί βράδυ. Εγώ από τις 20 Οκτωβρίου που αυξήθηκαν απότομα τα κρούσματα αμέσως με έπιασε το στομάχι. Φούσκωμα, γοουργουτητα, διάρροια, δυσκοιλιότητα. Την τελευταία εβδομάδα χρειάστηκε να πάρω αντιβίωση για ένα δόντι και αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Με το που έφαγα γιαούρτι σε δύο ώρες το στομάχι μου συνήλθε. Σκοπεύω να το προσθέσω καθημερινά στη διατροφή μου, μαζί με μουρουνέλαιο που πίνω ασταμάτητα κάθε μέρα από το Φλεβάρη, στυβω πορτοκάλι, τρώω μήλο. Κάνουν κάτι όλα αυτά? Προσπαθώ να σκέφτομαι ότι αν δεν έπαιρνα όλα αυτά κάθε μέρα, ίσως να αισθανομουν χειρότερα. Ο ύπνος επίσης είναι μεγάλη υπόθεση για το άγχος. Από το καλοκαίρι που έβαλα και κουρτίνες συσκότισης η ποιότητα και διάρκεια του ύπνου βελτιώθηκε θεαματικά. Κουράγιο, δεν είσαι μόνη σου

    Από όσο ξέρω τα εσπεριδοειδή και ιδιαίτερα το πορτοκαλί, μανταρίνι γενικά οτιδήποτε ξινό δεν βοηθάει το στομάχι ίσα ίσα κάποιες φορές κάνουν πιο έντονη τη δυσφορία. Είχα αρχίσει να παίρνω προβιοτικα ως συμπλήρωμα διατροφής και με βοήθησαν αρκετά μπορώ να πω, συγκεκριμένα πήρα της power health και είδα βελτίωση την επόμενη ημέρα οπότε έχε το στο νου σου, δεν θέλουν και συνταγογραφηση τα προβιοτικα. Επίσης ξέρω ότι το τσάι από αποξηραμένη μέντα βοηθάει απίστευτα με στομαχικες διαταραχές δυσπεψιες κτλ οπότε παρήγγειλα για να αρχίσω να πίνω οπότε δεν αισθάνομαι πολύ καλά να δω αν κάνει δουλειά. Το χαμομήλι πάντως που πίνω τώρα βοηθάει επίσης.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    11
    Κορωνοιος δεν είναι σίγουρα καθώς το παθαίνω συχνά από το καλοκαίρι και δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα, ούτε έχασα ποτέ γεύση και όσφρηση οπότε ευτυχώς αυτό δεν είναι. Επίσης δεν είχα ούτε έχω θέμα με το έντερο μου δηλαδή ούτε διάρροιες, ούτε δυσκοιλιοτητα τίποτα από αυτά. Οι ενοχλήσεις είναι στο στομάχι αποκλειστικά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Μαρίααα View Post
    Κορωνοιος δεν είναι σίγουρα καθώς το παθαίνω συχνά από το καλοκαίρι και δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα, ούτε έχασα ποτέ γεύση και όσφρηση οπότε ευτυχώς αυτό δεν είναι. Επίσης δεν είχα ούτε έχω θέμα με το έντερο μου δηλαδή ούτε διάρροιες, ούτε δυσκοιλιοτητα τίποτα από αυτά. Οι ενοχλήσεις είναι στο στομάχι αποκλειστικά.
    Η απώλεια γεύσης και όσφρησης δεν εμφανίζεται πάντα. Το ότι δεν έχεις κάποιο άλλο σύμπτωμα επίσης δε λέει πολλά, εδώ υπάρχουν ακόμα και ασυμπτωματικοί φορείς. Επίσης, ανέφερες και δέκατα και μια απλή γαστρίτιδα δεν κάνει δέκατα. Ο κορωνοιός και οι εντεροιοί μπορούν να προκαλέσουν παρατεταμένα γαστρεντερικά προβλήματα, γι’αυτό στους ανέφερα. Καλό είναι να σιγουρευτείς, να μην υποθέτεις απλώς.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    11
    Ναι ανεβασα 2 μέρες 37 θερμοκρασία το οποίο αφού μίλησα με τον παθολόγο μου είπε ότι είναι και φυσιολογικό, πολλοί άνθρωποι τις απογευματινες ώρες ανεβάζουμε λίγο θερμοκρασία, μέχρι 37,2 δεν θεωρείται πυρετός οπότε δεν ανησυχώ, επίσης μένω με άλλα 3 άτομα στο σπίτι οπότε θα τους ειχα κολλήσει. Και πέρα από αυτό ανέφερα ότι είχα τρομερό άγχος σχετικά με την υγεία μου και ανέφερα και τα συμπτώματα μου που ήταν έντονα ψυχοσωματικα. Απλά είναι λίγο περίεργο που πλέον το πρώτο πράγμα που θα έρθει στο μυαλό κάποιου είναι ο Covid ΧD.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    Στομαχικες διαταραχές και καρδιά και και και

    Quote Originally Posted by Μαρίααα View Post
    Ναι ανεβασα 2 μέρες 37 θερμοκρασία το οποίο αφού μίλησα με τον παθολόγο μου είπε ότι είναι και φυσιολογικό, πολλοί άνθρωποι τις απογευματινες ώρες ανεβάζουμε λίγο θερμοκρασία, μέχρι 37,2 δεν θεωρείται πυρετός οπότε δεν ανησυχώ, επίσης μένω με άλλα 3 άτομα στο σπίτι οπότε θα τους ειχα κολλήσει. Και πέρα από αυτό ανέφερα ότι είχα τρομερό άγχος σχετικά με την υγεία μου και ανέφερα και τα συμπτώματα μου που ήταν έντονα ψυχοσωματικα. Απλά είναι λίγο περίεργο που πλέον το πρώτο πράγμα που θα έρθει στο μυαλό κάποιου είναι ο Covid ΧD.
    Εσύ πρωτοανέφερες ότι είχες δέκατα, γι’αυτό το σχολίασα και δεν είχες άδικο, αφού δέκατα θεωρούνται από 37-37,5. Στην εποχή μας δεν είναι περίεργο να σκέφτομαι τον covid, θεωρείται επιβεβλημένο. Όπως εγώ δε θεωρώ περίεργο που εσύ σκέφτεσαι σαν αιτία όλων αυτών το άγχος. Το αν κόλλησες τους άλλους δεν το ξέρεις, δεν κολλάνε όλοι, ειδικά αν τα μόνα συμπτώματα είναι από το γαστρεντερικό και όχι από το αναπνευστικό. Επίσης, μπορεί να κόλλησαν και να παρέμειναν ασυμπτωματικοί. Όλα αυτά όμως είναι υποθέσεις, δε λέω ότι έχεις covid, λέω ότι το σωστό είναι να εξεταστείς και για αυτό, τα άλλα τα έκανες ήδη, εδώ θα κολλήσεις;
    Last edited by Chaos1; 05-01-2021 at 14:16.

Similar Threads

  1. Άγχος και στομάχικες διαταραχές
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2023, 09:48
  2. Καρδιά
    By TryToSurvive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 01-06-2020, 21:00
  3. Στομαχικές διαταραχές, τάση προς έμετο μετα το φαγητο. Είναι ψυχολογικό;;
    By novia35 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2017, 22:44
  4. ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ & ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By NADINE_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 9
    Last Post: 19-09-2016, 11:31
  5. Στομαχικές διαταράχες και φοβία
    By novia35 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2016, 17:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •