Η μητέρα μου... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Lisakirg να σου πω κάτι γενικότερο; Αλλά μην το πάρεις στραβά. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά αισθάνομαι ότι από τη μία αισθάνεσαι καταπίεση ή έλλειψη κατανόησης από τους δικούς σου, από την άλλη υιοθετείς λιγάκι τις παλαιολιθικές απόψεις τους/ή τελοσπάντων ψάχνεις απεγνωσμένα να γεμίσεις τα συναισθηματικά κενά σου με έναν σύντροφο. Δεν λέω ότι είναι κακό, ούτε θα σου πω εγώ τι να κάνεις και πως θα ζήσεις τη ζωή σου, αλλά παρακολουθώ τα μηνύματά σου και βλέπω ότι εξαρτάς πολύ τη διάθεσή σου από τις σχέσεις σου κι ότι πέφτεις με τα μούτρα. Εγκυμοσύνη που δεν προχώρησε και μετά χωρισμός και μετά έπεσες σε κατάθλιψη, ενδιάμεσα μία γνωριμία που δεν προχώρησε, χάλια ψυχολογία σε όλα τα μηνύματά σου για καιρό και ξαφνικά λες στρώνει η ζωή σου που γνώρισες ένα παιδί όταν πριν λίγες μέρες ανέφερες ότι απλά γνώρισες κάποιον στη δουλειά και ότι θα ήθελες να τον προσεγγίσεις. Είσαι ένα πολύ νέο κορίτσι, γιατί τόσο άγχος και τόσα σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία σου;
    Μήπως θα έπρεπε να κάνεις κάποια ψυχανάλυση να γνωρίσεις καλύτερα τον εαυτό σου, να μάθεις να είσαι χαρούμενη και μόνη σου, να έχεις μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, να μην έχεις τόσα πάνω-κάτω και να δουλέψεις λίγο το θέμα των ορίων με τους δικούς σου; Φαίνεται να είσαι κάπως ενοχική με τη μητέρα σου, αλλιώς δεν θα καθόσουν συνεχώς να διαπραγματεύεσαι μαζί της, θα έκανες το δικό σου χωρίς πολλές συζητήσεις.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    εχεις δικιο..νιωθω ενοχικη με την μητερα μου..ειμαι μοναχοπαιδι και παντα ημουν απιστευτα δεμενη μαζι της αλλα τωρα καταλαβαινω οτι χρειαζεται και ορια.. θελω να απευθυνθω σε ψυχαλυτη εχω προσπαθησει να το της πω αλλα μου λεει παντα '' ενταξει πετα τα λεφτα σου προς τα εκει μια ζωη'' με ειρωνικο υφος.. βλεπω οτι θα ξεκινησω να κανω πραγματα χωρις η ιδια να τα γνωριζει ενω η σχεση που ειχαμε χτισει μεχρι τωρα ηταν ακριβως το αντιθετο.. ηξερε και την παραμικρη μου κινηση και αν δεν της ελεγα κατι ενιωθα ενοχες..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να απομακρυνθεις απο την μητερα σου, αν κρινω απ την δικη μου, ηταν παντα παρεμβατικη, και τωρα , 25-30 χρονια μετα , εχει γινει χειροτερη, οποτε μην ελπιζεις σε καλυτερευση της ...τα ελατωμματα ενος ανθρωπου μεγενθυνονται με την ηλικια , οχι τα προτερηματα ........φυγε με οποιοδηποτε κοστος ....να προσθεσω οτι δεν ειναι πλεον παρεμβατικη, διοτι ειμαι μεγαλος και δεν την παιρνει, αλλα εχει γινει δογματικη , δλδ. μια γνωμη /αποψη σωστη υπαρχει σενα θεμα , κι αυτη ειναι η δικη της ........ειναι ανυποφορη ....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    το βλεπω...θελει λεει να παντρευτω με προξενιο και οχι να ερωτευτω..εγω θελω να ειμαι μια ζωη ερωτευμενη με τον αλλον.. ειμαι υπερ του προξενιου αλλα οπως γινεται σημερα μεσω φιλων οχι οπως παλια...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα βρε παιδί μου, γιατί να ζητήσεις την άδεια της μάνας σου αν θα πας σε ψυχαναλυτή; Βασικά γιατί να της το αναφέρεις καν; Αφού βλέπεις ότι είναι σε άλλο μήκος κύματος.
    Επίσης γιατί τόση πρεμούρα και συζήτηση για γάμους στα 24; Γιατί σε απασχολεί τόσο πολύ αυτό το θέμα; Σου έχει περάσει την άποψη ότι η γυναίκα δεν έχει αξία χωρίς άντρα δίπλα της, ότι σκοπός ζωής είναι ο γάμος και τα παιδιά μόνο και το γοργόν και χάριν έχει; Και σχεσάκιας και ρομαντική να είσαι και μια ζωή ερωτευμένη κι ο άλλος το ίδιο, όσο πιο πολύ ώριμος και πλήρης είσαι σαν αυτοτελής χαρακτήρας, όσο πιο σταθερός ο πυρήνας του εαυτού σου κι όσο πιο πολλές εμπειρίες έχεις στη ζωή σου -όχι ερωτικές, γενικά- τόσο πιο υγιής είναι η σχέση μακροπρόθεσμα. Έχεις άλλη ματιά στα πράγματα, αλλιώς αντιμετωπίζεις τις δυσκολίες, αλλιώς σχετίζεσαι με τον σύντροφό σου και με τους γύρω σου.

    Όλο αυτά νομίζω ότι θα σε βοηθήσει κάποιος ειδικός να τα δεις πιο καθαρά...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Έχεις δικιο... Θα κλείσω ραντεβού σε ειδικό και μας μην ξέρει τίποτα.. Με έχει πολύ περιορισμένη... Μη το ένα μη το αλλο...σκοτωνομαι μαζι της για να μην με κατάστρεψει αλλά δεν σωζω κάτι.. Πρώτα λεει θα αγαπήσω και μετα θα ερωτευτώ.. Γίνεται αυτο??

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    Έχεις δικιο... Θα κλείσω ραντεβού σε ειδικό και μας μην ξέρει τίποτα.. Με έχει πολύ περιορισμένη... Μη το ένα μη το αλλο...σκοτωνομαι μαζι της για να μην με κατάστρεψει αλλά δεν σωζω κάτι.. Πρώτα λεει θα αγαπήσω και μετα θα ερωτευτώ.. Γίνεται αυτο??
    οχι, δεν γινεται..
    η μαμα σου προσπαθει να σε ελεγξει, προσπαθει και να διασφλισει οτι δεν θα κακοπεσεις (κατα τα δικα της γουστα παντα), με τα προξενια και ολα αυτα που σου λεει.. με αυτα που λεει ομως, σου απαγορευει να ζησεις.
    η μαμα σου δν προκειται να αλλαξει μυαλα και ειναι αδικος ο κοπος να περιμενεις να αλλαξει γνωμη και χειριστικες τακτικες.
    το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διατηρεις την ανεξαρτησια σου πασει θυσια και να κρατας αποστασεις. αυτα που δεν δεχεται, δεν χρειαζεται να της τα λες και να μαλωνετε. μεγαλη γυναικα εισαι. πρεπει να μπορεις να κανεις τις επιλογες σου.
    αν εισαι μπερδεμενη και νοιωθεις αδυναμη απεναντι της, συμφωνω κι εγω να το συζητησεις με καποιον ψυχοθεραπευτη..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Χθες παντως σκοτώθηκαμε...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Lizakirg View Post
    Χθες παντως σκοτώθηκαμε...
    και θα συνεχισετε κατ αυτον τον τροπο , λυπαμαι που το λεω .......αλλα ετσι ειναι .......

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    125
    Είναι ψυχοφθορο όμως..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναι, ειναι πολυ ψυχοφθορο ........

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Είστε κι εσύ κ η μαμά σου λάθος, ή μαμά σου δεν έχει λόγο Ν αλλάξει συμπεριφορά, αυτή που πρέπει ν αλλάξει είσαι εσύ, δέξου τη μάνα σου όπως είναι με όλα τα καλά κ τα παράξενα που λέει αλλά να την τοποθετήσεις στη θέση των μαναδων όχι στη θέση των φιλεναδων. Σταμάτα να την κατηγορεις έτσι είναι κ δε θ αλλάξει εσύ πρέπει ν αλλάξεις, να διαχειριστές τις ενοχές που έχεις, δεν έχει νόημα να τσακωνεσαι μαζί της, μην την κατηγορεις, προσπάθησε να δουλέψεις τον εαυτό σου. Παρόλο που λες είσαι ανεξάρτητη ουσιαστικά δεν είσαι, είσαι πολύ εξαρτημενη

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πως να βοηθήσω τη μητέρα μου??
    By ANSC in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 25-08-2014, 04:16
  2. Η μητέρα μου...
    By nina86 in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 03-10-2013, 10:12
  3. Ανυσηχω για την μητερα μου
    By forsaken in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 13-01-2013, 02:32
  4. Πρόβλημα με τήν μητέρα μου !
    By agnostosx in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 31-07-2012, 02:42
  5. Η μητέρα μου
    By neveragain in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2011, 18:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •