κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    κατάθλιψη

    Δεν ξαναγράφω στην ενότητα παχυσαρκία γτ δεν απαντάει και κάνεις μόνη μ μιλάω το τελευταίο εξάμηνο έχασα 10 κιλά μέτα πήρα 20 στα 105 ειμ πλέον εχτές πήρα ένα φόρεμα έδειχνα σαν γριά έκανα ένα προγουλι ενώ πριν δεν το είχα κ δεν φαινεται καν ο λαιμός μ πλέον δεν βάζω μυαλό δεν πρόκειται ν αδυνάτισω ποτέ και επισκέφτηκα διατροφολόγο τον έγραψα στα παλιά μ τ παπούτσια ειμ και παχύσαρκη κατηγορίας 2 έχω διατροφικες διαταραχες όσο δεν πάει τρώωτ πάντα λες κ με βάζουν με το ζόρι μετά κλαίω ή κάνω εμετό πονάει η κοιλια μου φοβάμαι μην κάνω καμιά τρέλα εχτές βγήκα μια βόλτα είχα τέτοια κούραση π με τ π γύρισα στο σπίτι τ έριξα με τ μουτρα στο φαγητό ο διατροφολόγος μ είπε ότι ειν και ψυχολογικό όλο αυτό η τρέλα γ τ φαγητό σκέφτομαι ν πάω σε ψυχολόγο γτ αν πάρω αλλά κιλά θ ειν πολύ σκούρα τ πράγματα και δεν θ υπάρχει λύση . 24 ετών ειμαι παρεμπιπτόντως ύψος 1,60 βάρος 105

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Δεν ξαναγράφω στην ενότητα παχυσαρκία γτ δεν απαντάει και κάνεις μόνη μ μιλάω το τελευταίο εξάμηνο έχασα 10 κιλά μέτα πήρα 20 στα 105 ειμ πλέον εχτές πήρα ένα φόρεμα έδειχνα σαν γριά έκανα ένα προγουλι ενώ πριν δεν το είχα κ δεν φαινεται καν ο λαιμός μ πλέον δεν βάζω μυαλό δεν πρόκειται ν αδυνάτισω ποτέ και επισκέφτηκα διατροφολόγο τον έγραψα στα παλιά μ τ παπούτσια ειμ και παχύσαρκη κατηγορίας 2 έχω διατροφικες διαταραχες όσο δεν πάει τρώωτ πάντα λες κ με βάζουν με το ζόρι μετά κλαίω ή κάνω εμετό πονάει η κοιλια μου φοβάμαι μην κάνω καμιά τρέλα εχτές βγήκα μια βόλτα είχα τέτοια κούραση π με τ π γύρισα στο σπίτι τ έριξα με τ μουτρα στο φαγητό ο διατροφολόγος μ είπε ότι ειν και ψυχολογικό όλο αυτό η τρέλα γ τ φαγητό σκέφτομαι ν πάω σε ψυχολόγο γτ αν πάρω αλλά κιλά θ ειν πολύ σκούρα τ πράγματα και δεν θ υπάρχει λύση . 24 ετών ειμαι παρεμπιπτόντως ύψος 1,60 βάρος 105
    sorry ρε κοριτσάκι αλλά αν εσύ που δουλεύεις στην εστίαση χρειάζεσαι διατροφολόγο για να χάσεις κιλά ο απλός άνθρωπος που δεν έχει τις ικανότητες σου στην μαγειρική τι πρέπει να κάνει; Πως ας πούμε κάποια που έχει βασικές γνώσεις μαγειρικής και έλλειψη φαντασίας θα κάνει διατροφή όταν οι γνώσεις της θα την περιορίσουν στο να τρώει συγκεκριμένα φάγητα βραστά ή ψητά; Το καταλαβαίνεις πως σου το λέω; Κανονικά εσύ θα έπρεπε να ήσουν αυτή που να μας έγραφε κάθε ημέρα ένα ημερήσιο μενού υγιεινής διατροφής και του τρόπου παρασκευής του. Εσύ θα έπρεπε να ήσουν αυτή που να μας έλεγε παιδιά θέλετε γλυκό; Θα αγοράσετε σουκραλόζη και θα κάνετε το τάδε γλυκό με αυτό το τρόπο. Τα καταλαβαίνεις αυτά που σου λέω;

    Εγώ ας πούμε για παράδειγμα εντάξει επειδή βαριέμαι να μαγειρεύω για ένα άτομο δηλαδή για τον εαυτό μου γυρνώντας από την δουλειά, το έχω ρίξει στο να τρώω καλαμάκια κοτόπουλο ψητά και μαρουλοσαλάτα έτοιμη συσκευασμένη από το σούπερ μάρκετ πες είτε επειδή δεν έχω τις τέλειες μαγειρικές ικανότητες ή την φαντασία. Αν την είχα δεν υπάρχει περίπτωση να μην μαγείρευα υγιεινά γεύματα. Επειδή όμως δεν έχω την φαντασία και την διάθεση αυτή τη στιγμή , το μενού μου είναι σολομός-μαρουλοσαλάτα, κοτοπουλο-μαρουλοσαλάτα, μοσχαρισια-μαρουλοσαλάτα που όχι δεν μου αρέσει κανένα από αυτά αλλά δεν έχω και επιλογές γενικά λόγω έλλειψης φαντασίας. Δεν νομίζω πως χρειάζεσαι διατροφολόγο για να κάνεις διατροφή, εσύ με τις γνώσεις που έχεις, νομίζω πως άλλοι παράγοντες επηρεάζουν το έργο σου και θα σου πω ποιοι είναι αυτοι.

    Ζεις με τους δικούς σου και δεν ξέρω ποιος μαγειρεύει στο σπίτι σου και τι είδους φαγητά παίζουν στο σπίτι σου, αν για παράδειγμα οι δικοί σου μαγειρεύουν κανονικά φαγητά είναι δύσκολο να μπεις σε πρόγραμμα γιατί πάντα θα υπάρχει ο πειρασμός στην κουζίνα. Πρέπει δηλαδή να συμβάλλουν και οι δικοί σου στο έργο σου αγοράζοντας μόνο υγιεινά φαγητά, όσο δεν γίνεται αυτό είναι θέμα χρόνου να πέσεις στην λούμπα του να φας κάτι που θα σε πετάξει εκτός. Το αν για παράδειγμα το σπίτι έχει μόνο στήθος κοτόπουλο και εσύ επειδή έχεις επεισόδια τρώς όσο δεν πάει, αν το σπίτι έχει μόνο ψητό κοτόπουλο εσύ τρώγε όσο θες ψητό στήθος δεν τρέχει τίποτα γιατί είναι υγιεινό. Αν επειδή ζεις με τους δικούς σου το σπίτι έχει ότι λιπαρή ουσία μπορεί να φανταστεί κάποιος τότε θα υπάρξει πρόβλημα. Για αυτό σου λέω πρέπει να συμβάλλουν και οι δικοί σου.

    Η διατροφή και το σώμα δεν είναι ένας αγώνας σπριντ, είναι ένας μαραθώνιος ο οποίος θα κρατήσει πάρα πολύ καιρό, ανάλογα με το πόσο αυστηρά θα το κάνεις θα χρειαστεί χρόνια για να γίνει σωστά, δεν είναι κάτι που θα κρατήσει πχ 6 μήνες, είναι 40 κιλά υποθέτω εσύ θες να φτάσεις γύρω στα 50 οπότε σκέψου πρέπει να χάσεις το μισό σωματικό σου βάρος που έχεις αυτή τη στιγμή. Πρέπει να το ζεις βδομάδα με την βδομάδα.

    Το δύσκολο στην υγιεινή διατροφή και για αυτό εγκαταλείπονται οι προσπάθειες είναι πως δεν είναι εύγεστη και εκεί κουράζονται οι περισσότεροι και την εγκαταλείπουν, αν μπορούσε κάποιος και εσύ πιστεύω μπορείς να την μετατρέψει σε εύγεστη είναι σαν να έχει επιτευχθεί ο μισός στόχος!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν ειμ στην κουζίνα εστίαση είναι το κομμάτι σέρβις μπαρ συμφωνώ με όσα λες εγώ γενικά ειμ μόνη τις περισσότερες ώρες στο σπίτι ή μάνα μ μαγειρεύει γ τον αδερφό μου εμένα μ κάνει μια σαλάτα και εγώ μετά κρυφά το ριχνω σε ότι βρω αυτό γράφω κ σωστή διατροφή π μ έβαλε ο ειδικός όμως εγώ πάντα επηρεάζομαι δεν ειν το θέμα η διατροφή όσο σωστή κ ν την κάνω γυρνάω στα γλυκά πίτσες έχω κολλήσει στα ίδια λάθη και τ ξανακάνω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Δεν ειμ στην κουζίνα εστίαση είναι το κομμάτι σέρβις μπαρ συμφωνώ με όσα λες εγώ γενικά ειμ μόνη τις περισσότερες ώρες στο σπίτι ή μάνα μ μαγειρεύει γ τον αδερφό μου εμένα μ κάνει μια σαλάτα και εγώ μετά κρυφά το ριχνω σε ότι βρω αυτό γράφω κ σωστή διατροφή π μ έβαλε ο ειδικός όμως εγώ πάντα επηρεάζομαι δεν ειν το θέμα η διατροφή όσο σωστή κ ν την κάνω γυρνάω στα γλυκά πίτσες έχω κολλήσει στα ίδια λάθη και τ ξανακάνω
    Πάντα είχες θέμα με τα κιλά; Πότε πρωτοξεκίνησε η ιδέα του να φτάσεις τα κιλά στο σημείο που θέλεις; Οτι έχεις κανει ενα βημα μπροστα και δυο βήματα πίσω το βλέπω, αλλά γενικά πότε πρωτοπροσπάθησες και με ποιους τρόπους; Τι έχεις κάνει για ποσο χρονικό διάστημα; Όταν χάνεις πχ 10 κιλά τι θεωρείς πως είναι αυτό που αντί να πεις στον εαυτό σου ωραία συνεχίζουμε, εσύ κάνεις το αντίθετο; Εχεις χρησιμοποιήσει καθ οιοδήποτε τρόπο την γυμναστική ναι ή όχι και αν ναι με ποιο τρόπο; Αν ναι τότε ο τρόπος ήταν επίπονος ή ήταν ανεκτός;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Δεν ξαναγράφω στην ενότητα παχυσαρκία γτ δεν απαντάει και κάνεις μόνη μ μιλάω το τελευταίο εξάμηνο έχασα 10 κιλά μέτα πήρα 20 στα 105 ειμ πλέον εχτές πήρα ένα φόρεμα έδειχνα σαν γριά έκανα ένα προγουλι ενώ πριν δεν το είχα κ δεν φαινεται καν ο λαιμός μ πλέον δεν βάζω μυαλό δεν πρόκειται ν αδυνάτισω ποτέ και επισκέφτηκα διατροφολόγο τον έγραψα στα παλιά μ τ παπούτσια ειμ και παχύσαρκη κατηγορίας 2 έχω διατροφικες διαταραχες όσο δεν πάει τρώωτ πάντα λες κ με βάζουν με το ζόρι μετά κλαίω ή κάνω εμετό πονάει η κοιλια μου φοβάμαι μην κάνω καμιά τρέλα εχτές βγήκα μια βόλτα είχα τέτοια κούραση π με τ π γύρισα στο σπίτι τ έριξα με τ μουτρα στο φαγητό ο διατροφολόγος μ είπε ότι ειν και ψυχολογικό όλο αυτό η τρέλα γ τ φαγητό σκέφτομαι ν πάω σε ψυχολόγο γτ αν πάρω αλλά κιλά θ ειν πολύ σκούρα τ πράγματα και δεν θ υπάρχει λύση . 24 ετών ειμαι παρεμπιπτόντως ύψος 1,60 βάρος 105
    παιζει ρολο η ψυχολογια γιατι το φαγητο ειναι μια απο τις πρωτες απολαυσεις της ζωης.και μικρα οταν κλαιγαμε μας δινανε ενα γλυκακι.κοιτα τι εχω εδω μου ελεγε η μανα μου για να σταματησω να κλαιω κ μου δινε ενα σοκολατακι.δεν ξερω πως ειναι η ζωη σου κατα τ αλλα αλλα γενικα αν δεν αντλεις ευχαριστηση απο αλλες καταστασεις εισαι πιο επιρεπεις στο φαγητο κα μαλιστα στο ανθιγειινο με τα πλουσια λιπαρα και τη ζαχαρη.κανε κατι καλο για σενα τη νεα χρονια που θα μπει, φροντισε το σωμα σου γιατι εκτος απο ομορφια ειναι κ θεμα υγιειας μην το αφηνεις αλλο πηγαινε σε ψυχολογο να εχεις μια βοηθεια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Και εγώ, τρώω σοκολάτες, γλυκά, ότι ανθυγιεινές βρω μπροστά μου, χώρια που παίρνω φάρμακα από 72 που ήμουν έχω φτάσει κάπου 88 κιλά, αφήστε που ζαλίζομαι, νιώθω εξάντληση όταν τρώω γλυκά, πιθανόν να έχω και σάκχαρο!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπαρχει κι η συναισθηματικη υπερφαγια , που τρως για να καλυψεις καποιο κενο συναισθηματικο, πολλα κιλα εχεις παραπανω , ομως εχει σημασια σε ποια ηλικια αρχισες να παιρνεις κιλα ............κι εγω εχω πραματικη κτθλψη , αλλα ειμαι σε φυσιολογικα κιλα , δεν εχω μαθει να καλυπτω η κουκουλωνω τα κενα μου με φαγητο......ουτε τρωω ανθυγιεινα , ουτε γλυκα , βεβαια ειναι οπως μαθεις ........δεν ξερω αν ειναι θεμα αυτοπειθερχειας , ενας διατροφολογος θα σε βοηθουσε σιγουρα , αφου δεν μπορεις να βοηθησεις η ιδια τον εαυτο σου....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Η διατροφή και το σώμ δεν είναι ένας αγώνας σπριντ, είναι ένας μαραθώνιος ο οποίος θα κρατήσει πάρα πολύ καιρό, ανάλογα με το πόσο αυστηρά θα το κάνεις θα χρειαστεί χρόνια για να γίνει σωστά, δεν είναι κάτι που θα κρατήσει πχ 6 μήνες, είναι 40 κιλά υποθέτω εσύ θες να φτάσεις γύρω στα 50 οπότε σκέψου πρέπει να χάσεις το μισό σωματικό σου βάρος που έχεις αυτή τη στιγμή. Πρέπει να το ζεις βδομάδα με την βδομάδα.
    Το δύσκολο στην υγιεινή διατροφή και για αυτό εγκαταλείπονται οι προσπάθειες είναι πως δεν είναι εύγεστη και εκεί κουράζονται οι περισσότεροι και την εγκαταλείπουν, αν μπορούσε κάποιος και εσύ πιστεύω μπορείς να την μετατρέψει σε εύγεστη είναι σαν να έχει επιτευχθεί ο μισός στόχος!
    Σωστα αυτα που γραφεις .........ειναι οντως σε βαθος χρονου η σωστη διατροφη, στις διαιτες δεν πιστευω ......στην διατροφη, που γινεται τροπος ζωης , ναι.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Η δίαιτα είναι αδύνατο να λειτουργήσει γιατί είναι κάτι που καταπονεί το σώμα και το σώμα πρέπει να αμυνθεί απέναντι σε αυτήν το οποίο σώμα πάντα κερδίζει σε αυτή τη μάχη. Και ως τιμωριούλα όταν επανέρχεται ο άλλος στις αρχικές κακιές του συνήθειες ότι λαμβάνει το αποθηκεύει σε μορφή λίπους ώστε να είναι προετοιμασμένο για την επόμενη φορά. Και πρέπει να λειτουργήσει έτσι, γιατί με τη δίαιατα εκτός από το λίπος χάνεις μυικό ιστό και ο οργανισμός τον μυικό ιστό τον χρειάζεται. Για αυτό και πάντα θα εντείνει συμπτώματα δυσφορίας για να διατηρήσει όσο μπορεί τα κεκτημένα του. Αν κάποιος μπορούσε να κερδίσει αυτή την μάχη και έχανε το λίπος που θα ήθελε να χάσει και έβλεπε το αποκαρδιωτικό αποτέλεσμα της απώλειας μυικού ιστού τότε θα καταλάβαινε γιατί το σώμα αντιδρούσε τόσο πολύ σε όλο αυτό το εγχείρημα.

    Υπάρχουν πολλών ειδών διατροφές οι οποίες όλες προσφέρουν αυτό που θέλει κάποιος. Σε κάποιον που δεν παίρνει φάρμακα που συμβάλλουν αρνητικά στον οργανισμό τότε ακόμα και παχύσαρκος να είναι σε 12 μήνες το πολύ αν το κάνει με ευλάβεια θα έχει χάσει αυτά που δεν ήθελε. Αν κάποιος παίρνει φάρμακα θα του πάρει ίσως 6 μήνες επιπλέον, όπως και να έχει όμως το αποτέλεσμα με την διατροφή θα επιτευχθεί!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Από μικρή ήμουν με το φαγητό και το βάρος λιγο παραπάνω έχω αδυναμία να τ πω εντάξει σε όλους αρέσει τ φαγητό κιόλας εγω γενικά παχαίνω εύκολα και αδυνατιζω επίσης το ίδιο είναι όντως και το ψυχολογικό και η διάθεση που επηρεάζουν τα δέκα κιλά π έχασα το καλοκαίρι ειχα και ερωτικό φλερτ και λόγω καλοκαιριού ήμουν πιο χαρούμενη μπάνια κτλ μετά τον χειμώνα χάθηκε το ερωτικό φλερτ δεν ξανά μιλήσαμε είχε άσχημο καιρό η καραντίνα χειροτερεύε και εγώ μαζί της αλλα ναι το καλοκαίρι με τ π ξυπναγα πήγαινα για τρέξιμο μετά το απόγευμα αεροβική και κανονικά έτρωγα στην ουσία δεν πείνασα ιδιαίτερα το ψυχολογικό με επηρέασε εμένα μετά τον Οκτώβρη έτρωγα ασταμάτητα απέξω και εκεί πήρα όλα τα κιλα θα προσπαθήσω να ξανακάνω το πρόγραμμα που έκανα το καλοκαίρι π είχα αγγίξει τα 78 κιλά και ας μην υπάρχει ερωτικό ενδιαφέρον ή δεν ξέρω και εγώ τ άλλο αυτά ερχ και αργότερα από μόνα τους αλλά σε πρώτη φαση θα φτοιαξω την διατροφή δηλαδή τέλος το απέξω τα λιπαρά τ πολλά γλυκά και ελαφρύ τρέξιμο περπάτημα όχι πάνω κάτω χορούς γτ με το βάρος π εχωυ είναι λίγο αδύνατο πιστεύω θέλει step by step τέτοια αλλαγή ωστε να γίνει τρόπος ζωής στο τέλος.. Καλή χρόνια να έχουμε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Αν το κάνεις σωστά δηλαδή δεν χάνεις πάνω από 1,5 κιλό λίπους την εβδομάδα θα σου πάρει περίπου 10 μήνες. Στο τετράμηνο πάνω μπορείς αν θες να βρεις ασκήσεις καλλισθενικής γυμναστικής, που είναι οι καλύτερες και πηγαίνουνε με επίπεδα ειδικά ασκήσεις που κάνουν οι κατάδικοι στις φυλακές. Υπάρχει και βιβλιο με τέτοιες ασκήσεις το convict conditioning. Αν το κάνεις αυτό τότε θα δεις το μπαμ στο σώμα σου, θα αρχίσει το σώμα να αποκτάει δύναμη και να τρώει το ίδιο το λιπος. Αν πάρεις και τίποτα kettlebells τέτοια εποχή του χρόνου θα κυκλοφορείς στον δρόμο και θα βλέπουν όλοι πως θα έχεις το καλύτερο σώμα στις γυναίκες που θα περνάνε από δίπλα σου γιατί θα είσαι γραμμωμένη και το σώμα θα είναι κτισμένο. Aπό εκεί και πέρα θα είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα σε τι επίπεδο θέλεις να φτάσεις την μυική σου δύναμη και την μυική σου μάζα, δηλαδή το πόσο όγκο θα έχουν τα χέρια σου, τα πόδια σου και η πλάτη σου!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Μια χαρά τα λες lenale την ξέρεις τη λύση. Εγώ εκεί που ήθελα να χάσω 8 με την καραντίνα γιναν 10.αντε καλή μας επιτυχία και καλή χρονιά

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Ακριβώς έτσι mindcrime δεν πειράζει θέλουμε μόνιμα αποτελέσματα και όχι βιασύνες.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ολονων με βοήθησαν γτ δεν έχω σε ποιον να μιλήσω γενικά

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το θεμα ειναι λιγο ασχετο με την λεξη του θρεντ νομιζω ε? Υπαρχει κτηγορια, διοτις πρεπει να υπαρχει λιγο σεβας στις αρρωστιες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Νομίζω έχω γράψει εξαρχής στο αρχικό ποστ ότι δεν ξαναγράφω στην κατηγορία παχυσαρκία γτ δεν απαντάει κάνεις και μόνη μ μιλάω αν δείτε και μόνος σας επίσης στρες αχγος κατάθλιψη νομίζετε μόνο η παχυσαρκία είναι το πρόβλημα μου ή ότι έχω πέσει σε κατάθλιψη με όλα αυτά π τραβάω πραγματικα μην μιλάτε αν δεν ξέρετε αρκετά βάσανα έχω αν θέλει ο διαχειριστής ας με διαγράψει να βρίσκω μόνη μου λύσεις από εδώ και πέρα!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •