Συνεχής ζάλη και φόβος για τα χειρότερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115

    Συνεχής ζάλη και φόβος για τα χειρότερα

    Καλησπέρα σας και καλή χρονιά εύχομαι σε όλους!
    Όποιος έχει δει το προηγούμενο ποστ μου θα έχει δει ότι γενικά αγχώνομαι πολύ...
    Όλα ξεκίνησαν κάπου στις αρχές Δεκέμβρη όπου (περνούσα πολλές ώρες μπροστά σε υπολογιστή λόγω εργασίας στο σπίτι) και ξεκίνησαν οι πονοκέφαλοι. Καθημερινά πονοκέφαλος που επικεντρωνόταν στα μάτια και στο πλάι στους κροτάφους. Στην αρχή νόμιζα πως ήταν από τα μάτια μου, τελικά πήγα σε οφθαλμίατρο κι ήταν όλα οκ. Οι πονοκέφαλοι όμως επέμεναν και μετά άρχισε και η ζάλη σε συνδυασμό με ναυτία ενώ οι πονοκεφαλοι αραίωσαν... Αφού μια μέρα έφτασα στα έκτακτα του νοσοκομείου και μου έκαναν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις (καρδιογράφημα και υπέρηχο καρδιάς, αιματολογικές, πίεση, ακτινογραφία θώρακος) μου είπαν πως δεν ήταν κάτι παθολογικό και με έστειλαν σπίτι μου. Πήγα και σε δεύτερο καρδιολόγο γιατί έκανα έκτακτες συστολές και πάλι δεν ήταν τίποτα. Άγχος η αιτία είπε. Για τη ζάλη πήγα και σε ωριλά όπως με παρέπεμψαν, ώπυ βρήκε ιγμορίτιδα και μου έδωσε Klaricid για 10 μέρες συν πλύσεις με ορό και σπρέι καθώς η μύτη μου ήταν στο εσωτερικό με πύον είπε επειδή έχω στραβό διάφραγμα και τα τελευταία χρόνια κοιμάμαι με ανοιχτό το στόμα. Όλα καλά ως εδώ. Σήμερα είμαι στην 5η ημέρα της αντιβίωσης, η ναυτία έχει εξαφανιστεί ήδη πριν πάω στην ωριλά, ενώ η ζάλη όχι. Έχει μειωθεί κάποιες στιγμές γιατί στην αρχή ούτε να σηκωθώ δε μπορούσα από το κρεβάτι αλλά όχι ότι εξαλειφθεί. Μου είπαν ότι αν δεν υποχωρήσει θα πρέπει καλού κακού να κάνω μαγνητική. Έχω φοβηθεί μήπως έχω κάτι στο κεφάλι, όγκο ή ό,τι άλλο... συν ότι εδώ και μισή ώρα με πονάει η κάτω γνάθος, περισσότερο αριστερά και λιγότερο δεξιά.
    Έχω πανικοβληθεί, κοντεύω να τρελαθώ, υπάρχει περίπτωση στα 27 μου να έχω κάτι τόσο σοβαρό; Τώρα με το σαγόνι κοντεύω να λιποθυμήσω από το φόβο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Να συμπληρώσω επίσης ότι από χθες βράδυ κάπως βουιζουν τα αυτιά μου στο κέντρο τους, ενώ πίνω αντιβίωση και ενώ η ωριλά δεν είχε δει κάτι. Ίσα ίσα είχε πει ότι είναι πεντακάθαρα εν αντιθέσει με τη μύτη. Πιο πολύ ανησυχώ για τη ζάλη και το σαγόνι, λέτε να σχετίζεται το ένα με το άλλο; Υπάρχει περίπτωση να είναι μυικό στη γνάθο;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ναι ο πόνος στη γνάθο είναι μυϊκός. Ύπνος. Να κοιμάσαι όσο περισσότερο μπορείς. Ειδικά μετά το τέλος της εργασίας μην διστάσεις να κοιμηθείς έστω για μια ωριτσα , όσο πάει. Σε έχει καταβάλει το άγχος. Μην φοβάσαι να κοιμάσαι. Θα δεις ανακούφιση από ζαλη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Καλησπέρα σας και καλή χρονιά εύχομαι σε όλους!
    Όποιος έχει δει το προηγούμενο ποστ μου θα έχει δει ότι γενικά αγχώνομαι πολύ...
    Όλα ξεκίνησαν κάπου στις αρχές Δεκέμβρη όπου (περνούσα πολλές ώρες μπροστά σε υπολογιστή λόγω εργασίας στο σπίτι) και ξεκίνησαν οι πονοκέφαλοι. Καθημερινά πονοκέφαλος που επικεντρωνόταν στα μάτια και στο πλάι στους κροτάφους. Στην αρχή νόμιζα πως ήταν από τα μάτια μου, τελικά πήγα σε οφθαλμίατρο κι ήταν όλα οκ. Οι πονοκέφαλοι όμως επέμεναν και μετά άρχισε και η ζάλη σε συνδυασμό με ναυτία ενώ οι πονοκεφαλοι αραίωσαν... Αφού μια μέρα έφτασα στα έκτακτα του νοσοκομείου και μου έκαναν όλες τις απαραίτητες εξετάσεις (καρδιογράφημα και υπέρηχο καρδιάς, αιματολογικές, πίεση, ακτινογραφία θώρακος) μου είπαν πως δεν ήταν κάτι παθολογικό και με έστειλαν σπίτι μου. Πήγα και σε δεύτερο καρδιολόγο γιατί έκανα έκτακτες συστολές και πάλι δεν ήταν τίποτα. Άγχος η αιτία είπε. Για τη ζάλη πήγα και σε ωριλά όπως με παρέπεμψαν, ώπυ βρήκε ιγμορίτιδα και μου έδωσε Klaricid για 10 μέρες συν πλύσεις με ορό και σπρέι καθώς η μύτη μου ήταν στο εσωτερικό με πύον είπε επειδή έχω στραβό διάφραγμα και τα τελευταία χρόνια κοιμάμαι με ανοιχτό το στόμα. Όλα καλά ως εδώ. Σήμερα είμαι στην 5η ημέρα της αντιβίωσης, η ναυτία έχει εξαφανιστεί ήδη πριν πάω στην ωριλά, ενώ η ζάλη όχι. Έχει μειωθεί κάποιες στιγμές γιατί στην αρχή ούτε να σηκωθώ δε μπορούσα από το κρεβάτι αλλά όχι ότι εξαλειφθεί. Μου είπαν ότι αν δεν υποχωρήσει θα πρέπει καλού κακού να κάνω μαγνητική. Έχω φοβηθεί μήπως έχω κάτι στο κεφάλι, όγκο ή ό,τι άλλο... συν ότι εδώ και μισή ώρα με πονάει η κάτω γνάθος, περισσότερο αριστερά και λιγότερο δεξιά.
    Έχω πανικοβληθεί, κοντεύω να τρελαθώ, υπάρχει περίπτωση στα 27 μου να έχω κάτι τόσο σοβαρό; Τώρα με το σαγόνι κοντεύω να λιποθυμήσω από το φόβο
    Υγρά παίρνεις; Αλάτι τρώς γενικά; Απο ηλεκτρολύτες πως πας γενικά; Παίρνεις καθόλου ηλεκτρολύτες ή όχι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Ναι ο πόνος στη γνάθο είναι μυϊκός. Ύπνος. Να κοιμάσαι όσο περισσότερο μπορείς. Ειδικά μετά το τέλος της εργασίας μην διστάσεις να κοιμηθείς έστω για μια ωριτσα , όσο πάει. Σε έχει καταβάλει το άγχος. Μην φοβάσαι να κοιμάσαι. Θα δεις ανακούφιση από ζαλη
    Δεν έχω πρόβλημα ύπνου, κοιμάμαι πολύ καλά και αρκετές ώρες. Ειδικά αν νιώσω έντονο στρες που δε μπορώ να διαχειριστώ είναι το καταφύγιό μου ο ύπνος. Σε συζήτηση που είχα μου είπε κάποιος ότι φοβόταν μήπως πάσχει από κατάθλιψη και η αλήθεια είναι ότι πέρασε από το μυαλό μου μήπως έχω κάτι τέτοιο καθώς πέρασε και η γιαγιά μου κ ακόμη είναι με φάρμακα. Βέβαια εγώ καμία σχέση δεν έχω τέτοια συμπτώματα αλλά με πιάνει απαισιοδοξία πολλές φορές, συσσωρευμένο άγχος, δεν ικανοποιούμαι με τίποτα... πέρασα δύσκολη χρονιά όμως και κάπως μέσα μου τα δικαιολογώ. Πέρσι το Μάρτιο έφυγα από το σπίτι μου κ έμεινα με τον αρραβωνιαστικό μου, όμως δεν ξέρω αν τελικά ήμουν έτοιμη. Ως τότε είχαμε νοικιάσει σπίτι και εγώ έμενα μαζί του Π-Σ-Κ κ τις άλλες μέρες στο σπίτι μου, καθώς δεν οδηγώ κ οι δικοί μου είναι σε χωριό κ ήθελα να τους βλέπω. Ακόμη κ έτσι όμως δε βρισκόμασταν μόνο ΠΣΚ, κάθε μέρα μαζί ήμασταν απλά κοιμόμουν σπίτι μου. Μέχρι που άρχισε να τον ενοχλεί κ αναγκαστικά έφυγα από το πατρικό μου νωρίτερα από όσο ήθελα καθώς αν και σπούδασα 4 χρόνια μακριά τους, είμαι πολύ δεμένη μαζί τους ως μοναχοπαίδι και μου στοιχίζει πολύ που δε τους βλέπω καθημερινά. Έπειτα, ήρθε η πρώτη καραντινα, μετά παραιτήθηκα από τη δουλειά μου καθώς ήταν ό,τι πιο άθλιο είχα ζήσει στο επαγγελματικό κομμάτι κ είπα ως εδώ μετά από ενάμιση χρόνο που ήμουν εκεί. Ένα μήνα μετά έπαθε εγκεφαλικό ο πατέρας μου στα 54 του και πέρασα όλο το καλοκαίρι στο Αττικό... πανικός, κλάματα, φόβος, όλα μαζί. Ευτυχώς είναι καλά αλλά είναι ξεροκέφαλος κ πέρα από τα χάπια του δεν προσέχει, έχει το σκεπτικό καλύτερα να ζήσει λίγο κ καλά παρά πολύ με στερήσεις... ίσως κ αυτός περνάει κάποιο είδος κατάθλιψης (το εγκεφαλικό έγινε λόγω τσιγάρου είπε ο γιατρός κ κληρονομικότητας). Τέλος πάντων όλα αυτά εμένα σε συνδυασμό με τον εγκλεισμό κ την οικονομική ανασφάλεια μόλις λήξει το ταμείο ανεργίας με έχουν κάνει να μη ξέρω πού πατάω και πού βρίσκομαι. Αλλιώς τα είχα υπολογίσει κ αλλιώς βγήκαν... δε ξέρω πώς να χειριστώ τι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Υγρά παίρνεις; Αλάτι τρώς γενικά; Απο ηλεκτρολύτες πως πας γενικά; Παίρνεις καθόλου ηλεκτρολύτες ή όχι;
    Νερό πίνω πάρα πολύ, εδώ κ ένα μήνα έχω σταματήσει κ το παραμικρό ποτηράκι κρασί πχ που μπορεί να έπινα με το φαγητό. Καφέ το πρωί και νερό όλη την ημέρα, κ αν δεν έχω πιει καφέ μπορεί να πιω ένα τσάι το απόγευμα. Ηλεκτρολύτες όχι, παίζουν κάποιο ρόλο σε όσα ανέφερα; Σχετίζονται με κάτι;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Νερό πίνω πάρα πολύ, εδώ κ ένα μήνα έχω σταματήσει κ το παραμικρό ποτηράκι κρασί πχ που μπορεί να έπινα με το φαγητό. Καφέ το πρωί και νερό όλη την ημέρα, κ αν δεν έχω πιει καφέ μπορεί να πιω ένα τσάι το απόγευμα. Ηλεκτρολύτες όχι, παίζουν κάποιο ρόλο σε όσα ανέφερα; Σχετίζονται με κάτι;
    Η πρωην μου που είχε ζαλάδες και δεν μπορούσαμε να βρούμε από που και τι όταν το είπα σε ένα φίλο μου νευρολόγο της είπε ξεκίνα να παίρνεις ηλεκτρολύτες almora και καρνιτίνη και μετά από 20 μέρες εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας. Και όταν τον ρώτησα μας πως ρε φίλε σε τόσους γιατρους πήγαμε και δεν βρήκαμε λύση μου λέει ε ότι μπορεί ο καθένας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Ο νευρολόγος αυτός σε ποια περιοχή βρίσκεται; Εγώ είμαι Αργολίδα... αν είναι να το ψάξω κι εγώ. Είχε κάνει κ αυτή όλες τις εξετάσεις κ ήταν όλες καθαρές; και μαγνητική; ή δε το είχατε ψάξει τόσο;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    Ο νευρολόγος αυτός σε ποια περιοχή βρίσκεται; Εγώ είμαι Αργολίδα... αν είναι να το ψάξω κι εγώ. Είχε κάνει κ αυτή όλες τις εξετάσεις κ ήταν όλες καθαρές; και μαγνητική; ή δε το είχατε ψάξει τόσο;
    Και μαγνητική στο κεφάλι είχαμε κάνει και ότι εξέταση υπήρξε και πήγαμε και σε 10 διαφορετικές ειδικότητες και όλα ήταν εντάξει για αυτους.... ο φιλος γιατρός, της προτεινε ηλεκτρολύτες και καρνιτίνη σαν τροφή για να εχει να θρεφεται ο εγκέφαλος. Και πέτυχε διάνα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Και μαγνητική στο κεφάλι είχαμε κάνει και ότι εξέταση υπήρξε και πήγαμε και σε 10 διαφορετικές ειδικότητες και όλα ήταν εντάξει για αυτους.... ο φιλος γιατρός, της προτεινε ηλεκτρολύτες και καρνιτίνη σαν τροφή για να εχει να θρεφεται ο εγκέφαλος. Και πέτυχε διάνα!
    αυτά τα γράφει γιατρός; γιατί νομίζω ότι όπως και στις βιταμίνες αν υπερβείς το όριο κ δεν έχεις έλλειψη επιδρά αρνητικά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Sophie_ View Post
    αυτά τα γράφει γιατρός; γιατί νομίζω ότι όπως και στις βιταμίνες αν υπερβείς το όριο κ δεν έχεις έλλειψη επιδρά αρνητικά
    Δεν χρειάζονται συνταγή αυτά για να τα πάρεις. Δεν γράφονται. Ρώτησε ένα παθολόγο ή ένα νευρολόγο να σου πει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν χρειάζονται συνταγή αυτά για να τα πάρεις. Δεν γράφονται. Ρώτησε ένα παθολόγο ή ένα νευρολόγο να σου πει.
    ευχαριστώ πολύ. Σκοπεύω να πάω στην ωριλά να μου γράψει τη μαγνητική που είχε πει αφού δεν έχει περάσει η ζάλη και θεωρώ ότι στις 5 ημέρες χορήγησης θα έπρεπε να είχε περάσει. Ισως βέβαια να θέλει ορθοπεδικό για έλεγχο αυχένα μήπως λόγω εργασίας είναι αυτό..αλλά πόσα λεφτά να δώσω ακόμη, έχω ξεπαραδιαστεί δεν ξέρω τι να κάνω

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Πάντως η πολύωρη χρήση υπολογιστή φέρνει πονοκέφαλο σε ολους

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Μηπως να εξεταζες και την περιπτωση να εχει καποιο θεμα στον αυχενα?

Similar Threads

  1. Συνεχης αγχος για hiv
    By Giannislaa in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 100
    Last Post: 02-01-2023, 14:25
  2. Φοβος για ζάλη κ λιποθυμία
    By mandy mandy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 29-06-2020, 09:32
  3. Συνεχής φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας - Απόγνωση
    By Frapedoumpas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 14-05-2020, 01:18
  4. Συνεχής φόβος για hiv
    By KB24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-01-2020, 15:59
  5. Συνεχής φόβος και άγχος για HIV
    By Jake in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2018, 00:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •