Δεν είμαι καθόλου καλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36

    Δεν είμαι καθόλου καλα

    Θέλω να μοιραστώ κατι..αυτές τις μέρες έμαθα ότι ο πατέρας μου έχει καρκίνο. Σήμερα ήμασταν στα επείγοντα. Μου λέει η γιατρός ότι τα νέα δεν είναι κ τόσο καλά. Μια μάζα στον πνεύμονα που έφτασε μέχρι τον λεμφαδενα εξελίσσεται πολύ γρήγορα. Γι αυτό κι εχει χάσει τη φωνή του μιλάει βραχνιασμενα. Το χειρότερο από όλα δε δέχονται επισκεπτηρια. Το πως έφυγα από εκεί μέσα απορώ πως δε λιποθυμησα. Οι παλμοι μου μπορει κ να είχαν φτάσει 140. Παντα είχα θέματα με κρίσεις πανικού τωρα αυτό πως θα το αντέξω. Έχουμε πέσει όλοι σε κατάθλιψη η μάνα μου η αδερφή μου..τι κακο που μας βρηκε

  2. #2
    Ds1 καλησπέρα,

    Σας είπανε οι γιατροί σε τι στάδιο βρίσκεται η νόσος; Κουράγιο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Αυριο μεθαύριο θα μάθουμε ακριβώς γιατί θα γίνει βρογχοσκοπηση με βιοψια.. πριν μια βδομάδα εκανε αξονική κ σήμερα που εκανε άλλη μια στα επείγοντα είπαν ότι μεγάλωσε λιγο δηλ εξελίσσεται γρήγορα..στον ίδιο δε νομίζω να το είπαν οι γιατροί. Όλη μέρα κλαίω δε μπορώ. Το δύσκολο ήταν που εγω το ανακοίνωσα στη μάνα μου...εχει που έχει τη γιαγιά μου με καρδιακά θέματα τωρα κι αυτό. Ξαφνικά και γρήγορα κιόλας

  4. #4
    Είναι πολύ ξαφνικό όλο αυτό. Πρέπει να περιμένετε την τελική διάγνωση για αρχή. Κάθε μάχη με τον καρκίνο είναι ξεχωριστή και με απρόβλεπτη εξέλιξη να θυμάσαι.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Από αύριο μέχρι το Σάββατο θα κανει 3 χημειοθεραπειες κάθε μέρα από μια..πολύ μου φαίνεται. Το άγχος μου δε περιγραφεται

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,345
    Quote Originally Posted by Ds1 View Post
    Από αύριο μέχρι το Σάββατο θα κανει 3 χημειοθεραπειες κάθε μέρα από μια..πολύ μου φαίνεται. Το άγχος μου δε περιγραφεται
    Καταρχήν τώρα διαβάζω αυτό το θέμα και θα ήθελα να σου πω, ποσό λυπάμαι γι'αυτό που σας βρήκε. Έπειτα να ρωτήσω τόσο διάστημα τι έγινε με τον πατέρα σου, πως πάει ο καρκίνος;; Πόσες χημειοθεραπείες έχει κάνει;;

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Τωρα το πρωι θα ξεκινήσει τη πρώτη του χημειοθεραπεια θα τον κανουν εισαγωγή..περιμέναμε βδομάδες αφου το νοσοκομειακο σύστημα είναι ότι να ναι. Λες και είναι κρύωμα που μπορεί να περιμένει. Ο ογκολογος είπε πως δε γίνεται να τον χειρουργησουν αφου εχει προχωρήσει σχεδόν σε όλον τον αριστερό πνεύμονα οποτε μπορούν να γίνουν μονο χημειοθεραπειες..και ολο αυτο που ακολουθεί είναι πολύ σκληρό. 3 μέρες κάθε μέρα θεραπεία θα εχει πολλές παρενέργειες. Εδω ο κόσμος πάει κάθε 20 μέρες και έχουν παρενέργειες φαντάζομαι τωρα αυτο. Δε ξέρω είναι ξαφνικό κ πολύ σκληρό ολο αυτο. Να βλέπεις δικό σου ανθρωπο να βασανίζεται ετσι. Ο πατέρας μου τα χει βάλει με τον εαυτό του ότι φταίει που κάπνιζε πολλά χρόνια μιας κι ολοι οι γιατροί του είπαν ότι είναι από το κάπνισμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    κουράγιο φίλε/φίλη
    Είναι μια δύσκολη διαδικασία , σε καταλαβαίνω και ένας δικός μου άνθρωπος έπαθε καρκίνο.
    Ήμουν στα νοσοκομεία για μήνες, ευτυχώς εγχειρίστηκε και τώρα κάνει χημειοθεραπειες, οι οποίες ελπίζω να πετύχουν.

    Γενικά να ξέρεις και από τις χημειοθεραπείες γίνονται θαύματα, οπότε έχε πίστη.
    Τις κάνουν για μικρύνει ο όγκος ώστε να είναι αφαιρέσιμος.
    Γείτονας μου, ενώ δεν του δίνανε ελπίδες οι γιατροί τελικά μετά από 6 χημειοθεραπείες συρρικνώθηκε τόσο πολύ ο όγκος και θα μπει χειρουργείου.

    ανα τρεις μέρες όντως θα είναι δύσκολο, γιατί έχει παρενέργειες, αλλά μπροστά στο να σωθεί δεν είναι τίποτα η παρενέργειες.

    Πόσες θεραπείες θα κάνει συνολικά;
    Και πάλι κουράγιο γιατί σε καταλαβαίνω όσο δεν πάει.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    36
    Μου έδωσε ελπίδα το μήνυμά σου..6 χημειοθεραπειες θα κανει..τις 3 πρώτες αυτές τις μέρες και τις άλλες 3 κάθε 20 μερες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Ds1 View Post
    Μου έδωσε ελπίδα το μήνυμά σου..6 χημειοθεραπειες θα κανει..τις 3 πρώτες αυτές τις μέρες και τις άλλες 3 κάθε 20 μερες.
    Κάνε κουράγιο (ξέρω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι αυτό), και έχε πίστη. Έχω δικό μου άνθρωπο που έπαθε καρκίνο και τώρα είναι μια χαρά. Έκανε 6 θεραπείες (ανά 20 μέρες) και μετά από ένα μικρό διάστημα άλλες 7 (πάλι ανά 20 μέρες), και μετά από αυτό έκανε και ακτινοθεραπεια. Πριν τα ξεκινήσει όλα αυτά, ο γιατρός είπε 99% είναι χαμένη μάχη, μιας και ήταν πολύ νέα (38 χρονών) και όσο πιο νέα ηλικία τόσο πιο επιθετικός ο καρκίνος. Και κρεμαστηκαμε στο 1% και είπαμε οκ, θα δοκιμάσουμε. Και σήμερα είναι μια χαρά. Αυτό έγινε το 2006.

    Από τις δικές μου εμπειρίες που δυστυχώς έχω πολλές μιας και έχουμε κληρονομικοτητα, έχω να σου πω το εξής.
    Οι επόμενοι μήνες θα είναι δύσκολοι. Αλλά θα πορευεσαι σκεφτοντας ότι πολεματε για να γίνει καλά.
    Μην παρεξηγείτε το ότι θα είναι απότομος και νευρικός. Μη δείχνετε με το βλέμμα σας ότι αδυνατισε ή ότι τον λυπάστε. Μη τον κλείσετε στο σπίτι γιατί όσο πιο πολύ αγκαλιαζεις το κρεβάτι τόσο σε αγκαλιάζει κι αυτό. Κάντε οι υπόλοιποι πράγματα που θα τον ανεβάσουν ψυχολογικά. Μια ταινία, ένα αγαπημένο του φαγητό (και ας μην το φάει), και όλα θα πάνε καλά.
    Περαστικά στον πατέρα σου!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #11
    Αυτά είναι τα πιο σοβαρά της ζωής ότι και να λέμε. Ψυχραιμία, εμπιστεύσου τους ειδικούς και έχει πίστη πως όλα θα ξεπεραστούν. Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι κοντά του, όπως μπορείτε λόγω της κατάστασης και να εύχεσαι να βγείτε όλοι μαζί και να επιστρέψετε σπίτι σας. Για τις κρίσεις πανικού, κάνε αναπνοές (εισπνοή μέχρι το 8 και εκπνοή μέχρι το 8 με επαναληψεις)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Κουράγιο όλα θα πάνε καλά

Similar Threads

  1. Δεν ειμαι καθολου καλα
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-08-2015, 15:53
  2. sos δεν είμαι καθόλου καλά
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 12-09-2014, 05:10
  3. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 22:32
  4. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 23:29
  5. δεν ειμαι καθολου καλα
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 18-07-2011, 11:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •