Θέλω κάπου να μιλησω - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 94 of 94
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Έλα τώρα παραδεξου ότι με θέλεις για το κορμί μου :) :D
    Πέρα από την πλάκα, εχεις δικιο. Πρέπει να έχει πολύ υπομονή κάποιος για να με αντέξει. Και ναι η κατάθλιψη χειροτερεύει και "διεστραβλωνει" κατά πολύ την πραγματικότητα. Κάποιος απ έξω, στην περίπτωσή μας εσύ, τα βλέπει πολύ απλά αυτά που εμένα μου φαίνονται βουνό. Αλλά πρέπει και να θέλεις να είσαι εκεί και να ασχοληθείς. Και εσύ ήθελες!


    Hope, εσύ πώς είσαι? Πως είναι τα πράγματα μεταξύ σας τώρα?
    Ναι ήθελα και πολύ μάλιστα άλλωστε όταν βλέπεις προβλήματα που υπάρχουν μέσα σε ένα γάμο και έχεις περάσει παρόμοια και ξέρεις ότι δεν γίνονται με δόλο ή ότι ο άλλος τα κάνει επειδή τον έσκασες και όχι επειδή δεν σε αγαπάει ,η αλήθεια ήταν ήθελα πολύ να σας δω καλά και ξέρεις ότι πιο πολύ ήμουν εκεί για τα παιδιά και ειδικά για δύο παιδιά που λατρεύουν τον πατέρα τους και όχι άδικα ,λέω πλέον!
    Αν ήσασταν μονοι σας πραγματικά δεν θα με ένοιαζε ,αλλά όταν υπάρχουν παιδιά είναι θέμα ηθικής πλέον να μην βοηθήσεις τον άλλον να κρατήσει την οικογένεια του ....για ένα είναι ανήθικο να την οδηγείς σε πιο γρήγορους ρυθμούς ώστε να διαλυθεί .. ή κάθεσαι και παρατηρείς ανέκφραστος ή βοηθάς μια οικογένεια ...


    Μέχρι σε ένα σημείο βέβαια που η όλη κατσταση δεν επηρέαζε εμένα ..


    Όταν ανακάλυψα βέβαια ξέρεις πολύ καλά τι, σου είπα ..
    Δεν με ενδιαφέρει κάνε ότι θες ,προχωρά όπου θες απλά όλα αυτά μακρυά από εμένα ...

    Γιατί καλό είναι να βοηθάμε και να φωνάζουμε ότι εδώ υπάρχει θεματακι ψυχολογικό αλλά όταν βλέπουμε ότι όλο αυτό το ψυχολογικό έρχεται και επηρεάζει τον ευατο μας ,εκεί μεταβολή και φεύγεις αλλιώς τις συνέπειες τι ξέρεις ...
    Τέλος καλά όλα καλά αυτό να κρατήσουμε μόνο τίποτε άλλο ..

    Ηοpe καλώς ή κακώς θέλησα και εγώ μια δύσκολη περίοδο που πέρασα από μια μίνι καταθλιψουλα να τα κάνω όλα λαμπογιαλο και να διαλύσω ότι είχα χτίσει γιατί πολύ απλά δεν έβλεπα την τύφλα μου πολύ χύμα ..
    Θυμάμαι εγώ ήμουν ήδη με δύο παιδιά ..Είχα πει έλα μωρέ μια χαρά θα τα καταφέρω μόνη μου ...Μόνο και μόνο γιατί δεν ήθελα να δεχτώ μια κατάσταση που πιεζομουν για κανέναν άλλον λόγο ...

    Γι αυτό μπόρεσα και βοήθησα κατά κάποιον τρόπο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ναι ήθελα και πολύ μάλιστα άλλωστε όταν βλέπεις προβλήματα που υπάρχουν μέσα σε ένα γάμο και έχεις περάσει παρόμοια και ξέρεις ότι δεν γίνονται με δόλο ή ότι ο άλλος τα κάνει επειδή τον έσκασες και όχι επειδή δεν σε αγαπάει ,η αλήθεια ήταν ήθελα πολύ να σας δω καλά και ξέρεις ότι πιο πολύ ήμουν εκεί για τα παιδιά και ειδικά για δύο παιδιά που λατρεύουν τον πατέρα τους και όχι άδικα ,λέω πλέον!
    Αν ήσασταν μονοι σας πραγματικά δεν θα με ένοιαζε ,αλλά όταν υπάρχουν παιδιά είναι θέμα ηθικής πλέον να μην βοηθήσεις τον άλλον να κρατήσει την οικογένεια του ....για ένα είναι ανήθικο να την οδηγείς σε πιο γρήγορους ρυθμούς ώστε να διαλυθεί .. ή κάθεσαι και παρατηρείς ανέκφραστος ή βοηθάς μια οικογένεια ...


    Μέχρι σε ένα σημείο βέβαια που η όλη κατσταση δεν επηρέαζε εμένα ..


    Όταν ανακάλυψα βέβαια ξέρεις πολύ καλά τι, σου είπα ..
    Δεν με ενδιαφέρει κάνε ότι θες ,προχωρά όπου θες απλά όλα αυτά μακρυά από εμένα ...

    Γιατί καλό είναι να βοηθάμε και να φωνάζουμε ότι εδώ υπάρχει θεματακι ψυχολογικό αλλά όταν βλέπουμε ότι όλο αυτό το ψυχολογικό έρχεται και επηρεάζει τον ευατο μας ,εκεί μεταβολή και φεύγεις αλλιώς τις συνέπειες τι ξέρεις ...
    Τέλος καλά όλα καλά αυτό να κρατήσουμε μόνο τίποτε άλλο ..

    Ηοpe καλώς ή κακώς θέλησα και εγώ μια δύσκολη περίοδο που πέρασα από μια μίνι καταθλιψουλα να τα κάνω όλα λαμπογιαλο και να διαλύσω ότι είχα χτίσει γιατί πολύ απλά δεν έβλεπα την τύφλα μου πολύ χύμα ..
    Θυμάμαι εγώ ήμουν ήδη με δύο παιδιά ..Είχα πει έλα μωρέ μια χαρά θα τα καταφέρω μόνη μου ...Μόνο και μόνο γιατί δεν ήθελα να δεχτώ μια κατάσταση που πιεζομουν για κανέναν άλλον λόγο ...

    Γι αυτό μπόρεσα και βοήθησα κατά κάποιον τρόπο ..
    Αυτο. Τέλος καλό, όλα καλά. Αν και ήμουν για πολύ ξύλο, δεν ξέρω πώς με άντεξε, ειλικρινά.
    Αναρωτιέμαι και εσύ πώς δεν με βρίζεις με αυτα που ακούς καμιά φορά χαχα.

    Τώρα για την Hope, ελπίζω να το σώσει πριν φτάσει στο σημείο που έφτασα εγώ γιατί μετά δεν ξέρουμε πώς αντιδράει ο καθένας. Λέμε να σωθεί όταν κινδυνεύει από μικροπροβληματα για τα οποία δεν αξίζει να διαλύσεις το σπίτι.
    Κάποια πράγματα όμως είναι και θέμα χαρακτήρα, πχ το ότι ο άνθρωπος μπορεί να μην είναι πολύ εκφραστικός κτλ. Αυτά τα έχει δεχτεί για να είναι μαζί του τόσα χρόνια. Και για να σκέφτεται δεύτερο παιδί, πάει να πει ότι θέλει να είναι εκεί.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Έλα τώρα παραδεξου ότι με θέλεις για το κορμί μου :) :D
    Πέρα από την πλάκα, εχεις δικιο. Πρέπει να έχει πολύ υπομονή κάποιος για να με αντέξει. Και ναι η κατάθλιψη χειροτερεύει και "διεστραβλωνει" κατά πολύ την πραγματικότητα. Κάποιος απ έξω, στην περίπτωσή μας εσύ, τα βλέπει πολύ απλά αυτά που εμένα μου φαίνονται βουνό. Αλλά πρέπει και να θέλεις να είσαι εκεί και να ασχοληθείς. Και εσύ ήθελες!


    Hope, εσύ πώς είσαι? Πως είναι τα πράγματα μεταξύ σας τώρα?
    Καλημέρα, ηρεμισαν λίγο τα πράγματα. Είμαστε καλύτερα. Εμένα μου αύξησε η γιατρός τη δόση και έχω παραπάνω άγχος και κακές σκέψεις. Εύχομαι να πιάσει σύντομα γιατί δε τη παλεύω. Η διάθεση μου έχει βελτιωθεί, είμαι πιο ενεργητική, αλλά οι σκέψεις είναι μαρτύριο. Θα κάνω υπομονή υπομονή υπομονή. Βρε Αλεξία να σε ρωτήσω κάτι, εσυ με την καταθλιψη είσαι ενεργητική? Μπορείς να λειτουργήσεις? Τρως? Κοιμάσαι? Γιατί εγώ ήμουν σαν ζόμπι, σερνομουνα, δεν έτρωγα, δεν κοιμόμουν, δε μιλούσα, δεν έπαιζα με το παιδί μου κτλ.

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Καλημέρα, ηρεμισαν λίγο τα πράγματα. Είμαστε καλύτερα. Εμένα μου αύξησε η γιατρός τη δόση και έχω παραπάνω άγχος και κακές σκέψεις. Εύχομαι να πιάσει σύντομα γιατί δε τη παλεύω. Η διάθεση μου έχει βελτιωθεί, είμαι πιο ενεργητική, αλλά οι σκέψεις είναι μαρτύριο. Θα κάνω υπομονή υπομονή υπομονή. Βρε Αλεξία να σε ρωτήσω κάτι, εσυ με την καταθλιψη είσαι ενεργητική? Μπορείς να λειτουργήσεις? Τρως? Κοιμάσαι? Γιατί εγώ ήμουν σαν ζόμπι, σερνομουνα, δεν έτρωγα, δεν κοιμόμουν, δε μιλούσα, δεν έπαιζα με το παιδί μου κτλ.
    Καλημερα Hope! Χαίρομαι που είσαι καλύτερα.
    Εγώ δεν είμαι πάντα το ίδιο. Θυμάμαι παλιά, πριν παντρευτώ είχα μείνει για 8 μήνες στο κρεβατι. Μετά ήμουν καλύτερα.
    Αλλά μετά την πρώτη γέννα έγινα πάλι χάλια. Φρόντιζα τη μικρή πολύ μηχανικά, δηλαδή μόνο μπάνιο και φαγητό. Ούτε μία βόλτα δεν την πήγαινα ούτε τίποτα.
    Όχι δεν μπορούσα να λειτουργησω, δεν έτρωγα, δεν κοιμόμουν, δεν έκανα δουλειές στο σπίτι (αυτό θα πει ότι πρέπει να είμαι του θανατα για να μην κάνω), δεν φρόντιζα τον εαυτό μου (επίσης πολύ περίεργο για μένα).
    Έχω εναλλαγές διάθεσης γενικά. Όταν πέφτω μου φαίνεται βουνό το να ξανασηκωθω.
    Τώρα από το καλοκαίρι(που ήμουν πάλι στα τάρταρα) ΝΟΜΊΖΩ με βοήθησε η δουλειά. Γράφτηκα και σε σχολή, και κατάλαβα πως όταν τρέχω και δεν φτάνω δεν έχω χρόνο να πέσω.

    Υ.Γ. Με βοήθησε και το ότι πήγα στο σύμβουλο γάμου, τα είδα τα πράγματα αλλιώς. Χώρισα, το πήραμε από την αρχή (δεν πρόλαβε να και βγει το διαζύγιο), και την παλεύω.
    Ξέρω ότι θα ξαναπέσω, αλλά ότι δεν σε σκοτώνει...ξέρεις...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Κάπου να μιλήσω...
    By Lia996 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 28-05-2020, 20:20
  2. καπου να μιλήσω ....
    By pantzos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 22-03-2013, 11:51
  3. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 22:32
  4. πρεπει καπου να μιλησω
    By dolphin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 23-03-2012, 01:07
  5. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 03:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •