ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    1

    ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ;

    Γεια σας,
    Θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ το θέμα μου μαζί σας για να δω πως μπορώ επιτέλους να το αντιμετωπίσω γιατί ομολογώ ότι δυσκολεύομαι πάρα πολύ στην καθημερινότητά μου και στη ζωή μου γενικότερα. Φοβάμαι παθολογικά ότι έχει σχέση με γιατρούς και ότι αυτό περικλείει και συνεπάγεται. Δεν αντέχω να βρίσκομαι σε νοσοκομείο, με λούζει κρύος ιδρώτας όταν πρέπει για κάποιο λόγο να επισκεφτώ κάποιον γιατρό για θέμα υγείας και κυριολεκτικά παθαίνω κρίσεις πανικού σε σημείο που και για ένα απλό κρυολόγημα ο εκάστοτε γιατρός δυσκολεύεται να με εξετάσει λόγω της ταχυπαλμίας μου. Δεν συζητώ για βελόνες, εξετάσεις αίματος κπλ... Έχω τάσεις λιποθυμίας και μόνο στη σκέψη της βελόνας! Το θέμα γίνεται όλο και πιο περίπλοκο καθώς δημιουργεί πρόβλημα και στη ζωή μου, καθώς ενώ από τη μια θέλω να μείνω έγκυος και να αποκτήσω ένα παιδί από την άλλη τρέμω στην ιδέα των εξετάσεων, του τοκετού και όλη τη διαδικασία. Είναι φυσιολογικά αυτά που αισθάνομαι και φοβάμαι; Δεν ξέρω πως μπορώ να τα αντιμετωπίσω και να τα ξεπεράσω.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Rosie43 View Post
    Γεια σας,
    Θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ το θέμα μου μαζί σας για να δω πως μπορώ επιτέλους να το αντιμετωπίσω γιατί ομολογώ ότι δυσκολεύομαι πάρα πολύ στην καθημερινότητά μου και στη ζωή μου γενικότερα. Φοβάμαι παθολογικά ότι έχει σχέση με γιατρούς και ότι αυτό περικλείει και συνεπάγεται. Δεν αντέχω να βρίσκομαι σε νοσοκομείο, με λούζει κρύος ιδρώτας όταν πρέπει για κάποιο λόγο να επισκεφτώ κάποιον γιατρό για θέμα υγείας και κυριολεκτικά παθαίνω κρίσεις πανικού σε σημείο που και για ένα απλό κρυολόγημα ο εκάστοτε γιατρός δυσκολεύεται να με εξετάσει λόγω της ταχυπαλμίας μου. Δεν συζητώ για βελόνες, εξετάσεις αίματος κπλ... Έχω τάσεις λιποθυμίας και μόνο στη σκέψη της βελόνας! Το θέμα γίνεται όλο και πιο περίπλοκο καθώς δημιουργεί πρόβλημα και στη ζωή μου, καθώς ενώ από τη μια θέλω να μείνω έγκυος και να αποκτήσω ένα παιδί από την άλλη τρέμω στην ιδέα των εξετάσεων, του τοκετού και όλη τη διαδικασία. Είναι φυσιολογικά αυτά που αισθάνομαι και φοβάμαι; Δεν ξέρω πως μπορώ να τα αντιμετωπίσω και να τα ξεπεράσω.
    Ευχαριστώ
    Ακριβως και εγω το ιδιο. Μια φορα που ειχα παει για τριπλεξ ανεβασα 100 παλμους, ενω σε αλλη περιπτωση εξετασης πιεση 15. Ειναι το συνδρομο της λευκης μπλουζας. Βεβαια εκεινη την περιοδο δεν ημουν σε αγωγη για αγχωδη διαταραχη με πανικο αλλα χρησιμοποιουσα τα xanax περιστασιακα. Τωρα εχω ξαναρχισει αγωγη, οποτε δεν γνωριζω ποια θα ηταν η πιθανη αντιδραση σε καποιους μηνες στο μελλον, διοτι ως γνωστον η αγωγη με αντικαταθλιπτικα αργει να δρασει. Δυστυχως, το "τερας" που λεγεται Νους μας εχει καταβαλει, προς το παρον.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλά το καταλαβαίνεις κ μόνη σου ότι δεν είναι φυσιολογικό. Τις απαντήσεις τις έχεις εσύ κανένας άλλος. Από πότε έχεις να κάνεις εξέταση αίματος;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΜΑ εαν γινεις εγκυς δεν ειναι μοναχα ο τοκετος, καθε λιγο και λιγακι θα πρεπει να πηγαινεις στο γυναικολογο να σε εξεταζει ! και να σου παιρνει αιμ με βελονες φυσικα αλλα και οι απετουμενες εξετασεις οπου πρεπει να σου κανει στον κολπο και στην μυτρα σου ωστε να παρακολουθει την κατασταση του βρεφους. Μετα ειναι οι μαγνητικες και αξωνιες που σε βαζουν στο σηδερενιο κρεβατι μ το λειζερ. Οταν εισαι εγκυος δεν εισαι υπευθυνη μονο για το δικο σου κορμι αλλα και για του βρεφους οπου θα κυοφορεις, διοτις οι τροφες οπου εσυ θα καταναλωνεις θα ειναι αυτες που θα το κανουν να πλαθει το σωμα του, αρα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικη. Επισης και φανταζομαι το καταλαβαινεις οι ευθηνες ειναι μεγαλες διοτι το τεκνο δεν ειναι μονο δικο σου ειναι πιο πολυ του ανδρος σου, αφου δικο του σπερμα ειναι που γονιμοποιει τα ωαρια σου μεσα απο τις ωοθηκες .Αρα το τι συμβαινει στην μυτρα ειναι κατα καποιον τροπο ενα ειδος "φιλοξενιας"(συμφωνα με τον Ε.Τζοουνσ) του τεκνου μεχρι να δυναμωσει ,μεχρι να σχηματιστουν τα απαρετητα του οργανα για να μπορεσει να βγει εξω στον αληθεινο κοσμο και να συναντησει τον πατερα του και τον κοσμο ολων!
    Ετσι, οτι αποφασησεις να κανεις θα πρεπει να εισαι ξεκαθαρει με την υπολυψη σου ,να εχεις βρει σε καθε ερωτημα την απαντηση σου ωστε οταν αρχησεις να εχεις την απολυτη ηρεμια αλλα και δυναμη οπου θα χρειαστεις για ολα αυτα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    9
    Καλησπέρα και Καλη χρόνια!!! Να πω αρχικά οτι τα νοσοκομεία εμένα μ'αρέσουν δηλαδή θα μ'άρεσε να δουλεύω σε ενα νοσοκομείο μπορεί αυτο να οφείλεται στο γεγονός οτι το νοσοκομείο εκπέμπει ενα είδος ασφαλείας ,οτι και να παθεις και κρίση πανικού που λεει ο λόγος η ανακοπή σου κανουν μια ένεση και μετα εισαι περδίκι. Εγω όμως εχω αλλες πολλες φοβίες οι όποιες μου δημιουργουν άπειρο φοβο αλλα anyway θα σου πρότεινα να αντιμετώπισης τους φόβους σου με την λογική και ισως να επιδιώκεις περισσότερο να βρίσκεσαι σε τέτοιους χωρους η εστω να μην το απωθείς, την επομενη φορα που θα πας σε ενα γιατρό η για μια εξέταση προσπαθησε να δεις λιγο πιο ρεαλιστικά που βρισκεσαι , με ποιον εισαι και τι πρόκειται να κανεις , σκεψου π.χ οτι αυτος ο γιατρος εχει σπουδασει αυτο δεν προκειται να με βλαψει ( μην βλεπεις τον γιατρο ως καποιος που σου δημιουργεί αγχος δες τον σαν ενα απλό αγνωστο κυριο που τον εχεις αναγκη και που και αυτος εχει σπουδασει και κανει την δουλει του) , το νοσοκομείο ειναι ενα κτήριο με αρρωστους ( μην το βλεπεις σαν ενα χωρο που σου προκαλει αγχος μονο και μονο επειδη ειναι νοσοκομείο) , η βελόνα ειναι ενα μέταλλο που θα μπει μεσα σου ειναι ενα εργαλείο που χρησιμοποιούν οι γιατροί και οχι ενα αντικειμενο φοβου που εσυ στην ουσια του εχεις δωσει αυτη την ιδιότητα. Σε δεύτερη φαση καλο θα ειναι μετα απο μια κριση αγχους μετα απο την επαφη σου με ενα ερέθισμα που σου εχει δημιουργήσει άγχος να φτιαξεις ενα σεναριο στο μυαλο σου με ο τι θα γινοταν αν αφηνες τον εαυτο σου ελευθερο και λυποθημουσε απ το αγχος π.χ οτι επεσες κατω χτυπησες το κεφαλι σου η διπλανη σου στην σταση καλεσε ασθενοφορο ,η μαμα σου και ο μπαμπας σου ηταν στο πλαι σου ενω εσυ κοιμοσουν κτλπ φτιαξε το σεναριο απλα στο μυαλο ου και θα δεις οτι και το χειρότερο που μπορει να συμβεί εκεινη ην ωρα που αγχωνεσαι δεν δεν ειναι και το ελος του κόσμου

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    9
    Απομυθοποιήσε τα αντικειμενα που σου δημιουργουν φοβο και άγχος γιατι στην ουσια εσυ τους εχεις δωσει ιδιότητες που δεν εχουν , δες τα αντικειμενικά τι ειναι και ποιος ειναι ο ρολος τους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Rosie43 View Post
    Γεια σας,
    Θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ το θέμα μου μαζί σας για να δω πως μπορώ επιτέλους να το αντιμετωπίσω γιατί ομολογώ ότι δυσκολεύομαι πάρα πολύ στην καθημερινότητά μου και στη ζωή μου γενικότερα. Φοβάμαι παθολογικά ότι έχει σχέση με γιατρούς και ότι αυτό περικλείει και συνεπάγεται. Δεν αντέχω να βρίσκομαι σε νοσοκομείο, με λούζει κρύος ιδρώτας όταν πρέπει για κάποιο λόγο να επισκεφτώ κάποιον γιατρό για θέμα υγείας και κυριολεκτικά παθαίνω κρίσεις πανικού σε σημείο που και για ένα απλό κρυολόγημα ο εκάστοτε γιατρός δυσκολεύεται να με εξετάσει λόγω της ταχυπαλμίας μου. Δεν συζητώ για βελόνες, εξετάσεις αίματος κπλ... Έχω τάσεις λιποθυμίας και μόνο στη σκέψη της βελόνας! Το θέμα γίνεται όλο και πιο περίπλοκο καθώς δημιουργεί πρόβλημα και στη ζωή μου, καθώς ενώ από τη μια θέλω να μείνω έγκυος και να αποκτήσω ένα παιδί από την άλλη τρέμω στην ιδέα των εξετάσεων, του τοκετού και όλη τη διαδικασία. Είναι φυσιολογικά αυτά που αισθάνομαι και φοβάμαι; Δεν ξέρω πως μπορώ να τα αντιμετωπίσω και να τα ξεπεράσω.
    Ευχαριστώ
    Αφού σου δυσκολεύει τη ζωή αυτός ο φόβος γιατί δεν απευθύνεσαι σ'ένα ψυχολόγο; Πολλοί φοβόμαστε τις βελόνες κλπ αλλά το να σε αποτρέπει αυτός ο φόβος από σημαντικές αποφάσεις της ζωής όπως η τεκνοποίηση είναι κρίμα. Και ανεξάρτητα από αυτό, ένα τσεκ απ μια φορά το χρόνο δεν βλάπτει. Αν φοβάσαι τόσο θα παραμελήσεις την υγεία σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όπως και με όλες τις φοβίες, μόνο η έκθεση σε αυτό που σε φοβίζει θα σε κάνει σιγά σιγά να τις απομυθοποιήσεις και να τις ξεπεράσεις.

Similar Threads

  1. Θα σας πω γιατί αγχώνομαι τόσο πολύ και γιατι δεν παω σε ιατρο
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 31-10-2020, 14:56
  2. Φοβαμαι τοσο πολυ.
    By Alikid in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 14-11-2018, 13:25
  3. γιατι τρωμε τοσο πολυ, ενω θελουμε να ειμαστε αδυνατοι.
    By dwra_ed in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 17
    Last Post: 20-11-2014, 23:58
  4. Γιατι ποναει τοσο πολυ??????????????Γιατι??????????????????
    By gingertania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 13-10-2012, 02:08
  5. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 16:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •