Ίρβιν Γιάλομ για την Γνωσιακή Θεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154

    Ίρβιν Γιάλομ για την Γνωσιακή Θεραπεία

    Καλησπέρα (ή καλημέρα) σε όλους.

    Σε μία παλαιότερη συνέντευξη, ένας από τους πιο διάσημους ψυχοθεραπευτές, ο Ίρβιν Γιάλομ είχε χαρακτηρίσει την γνωσιακή θεραπεία ως μια "επιφανειακή" μέθοδο για να ξεκινήσει κάποιος, με αβάσιμα αποτελέσματα.

    Ειλικρινά δεν περίμενα από κάποιον επαγγελματία του χώρου (και πόσω μάλλον όταν πρόκειται για τον Γιάλομ) να εκφραστεί με τέτοιους χαρακτηρισμούς για μια άλλη σχολή από αυτήν που ο ίδιος υποστηρίζει και εφαρμόζει.

    Είναι ευρέως διαδεδομένο ότι η γνωσιακή θεραπεία θεωρείται από τις πιο αποτελεσματικές θεραπείες για σειρά προβλημάτων. Βέβαια από την άλλη, Γιάλομ είναι αυτός....πως μπορεί κάποιος να του πάει κόντρα.

    Ποια είναι η άποψή σας;

    Δείτε το βίντεο από το 17:25 λεπτό και μετά




    https://www.youtube.com/watch?v=F358OyQVAJI

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το ειδα ολο καλο ηταν. Δεν μπορω να εκφρασω αποψη για τη γνωσιακη θεραπεια μιας και δεν εχω εμπειρια, οπως δεν εχω εμπειρια για οποιαδηποτε αλλη ψυχοθεραπευτικη μεθοδο. Λεει οτι ειναι επιφανειακη μεθοδο και μαλλον εχει δικιο, συμφωνα με καποιες αλλες. Αλλα το οτι ειναι επιφανειακη δεν σημαινει οτι ειναι κακη.

    Θα δωσω ενα παραδειγμα. Πατας ενα κουμπι σε μια ιστοσελιδα και κανεις εγγραφη. Αλλα γιατι κανει εγγραφη πατωντας το κουμπι και τι ακριβως κανει? Επικοινωνει με server δινωντας εντολες με μια γλωσσα προγραμματισμου κλπ. Εαν καθισεις και ψαξεις τις γλωσσες προγραμματισμου, το πως επιτυχαινει αυτο το σκοπο και πως δουλευει ολο το συστημα, ακολουθησες ηδη ολοκληρο ερευνητικο -επαγγελματικο πεδιο με απειρο βαθος που ουσιαστικα δεν εχει τελος. Χρονο να εχεις να μαθαινεις.

    Το μονο που ηθελες εσυ ηταν να κανεις εγγραφη στο e-psychology.gr και αυτο σου αρκει πατωντας το κουμπι στην προκειμενη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος! και σε συνδιασμο με την ασθενια του δημιουργειται μια μονσδικοτητα! οπου ο γιατρος θεραπευτης θα πρεπει να αντιμετωπησει το προβλημα απο την αρχη και με τα δεδομενα να ειναι καθε φορα προκαλουμενα απο τον ασθενη και το περιβαλον του. Χωρις να κοιταει τον πινακα δυσλειτουργιων λες και ειναι τηλεωρασεις.! Ακομα και στην ορθοπεδικη τα τελευταια χρονια εχουν παψει να αντιμετοπιζουν τις ασθενιες με γενικοτητα ! αλλα τις βλεπουν πλεον ως καθε περιπτωση μια νεα φαση, μια καινουργια ασθενια με νεα δεδομενα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ενδιαφέρουσα συνέντευξη και πραγματικά μου έκανε εντύπωση αυτή η δήλωση του Γιαλομ. Όχι μόνο μίλησε για επιφανειακή προσέγγιση αλλά ότι πρόκειται για απάτη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Δεν ξέρω τι να πω. Μου 'κανε φοβερή εντύπωση ότι ένας επαγγελματίας (εν προκειμένω ο Γιάλομ) εκφράστηκε με τέτοιους χαρακτηρισμούς εναντίον της γνωσιακής θεραπείας.

    Δε θέλω να πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο προσπαθεί να αναδείξει την υπαρξιακή σχολή ως την καταλληλότερη μιας και ο ίδιος είναι αρκετά δημοφιλής, έχει το κοινό του και δεν έχει ανάγκη από τέτοιες δηλώσεις.

    Θα'χε ενδιαφέρον να πουν τις απόψεις από άτομα που ακολουθούν θεραπεία, την γνωσιακή ή την υπαρξιακή και αν υπάρχουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Νομίζω ότι ο Γιάλομ είναι πολύ αυστηρός με τη γνωσιακή. Πράγματι η γνωσιακή δεν εμβαθύνει, δλδ δεν ασχολείται με το παρελθόν και θεωρεί ότι τα συναισθήματα προέρχονται από τις σκέψεις και τις πεποιθήσεις. Στη θεραπεία ουσιαστικά μαθαίνεις τεχνικές τροποποίησης των πεποιθήσεων αυτών, ας πούμε ότι μαθαίνεις να σκέφτεσαι και να αντιμετωπίζεις πιο ρεαλιστικά τον κόσμο.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Εγω κανω ψυχοθεραπεια βασισμενη στην γνωσιακη συμοεριφορικη θεραπεια.. Και με βοηθαει αρκετα αν και κανω μικρο χρονικο διαστημα. Εγω πιστευω οτι αναλογα με τα θεματα που εχει ο καθενας εγγειται κ η μεθοδος. Υπαρχει κ το υπαρξιακο μεσα στην θεραπεια, γενικα, η σαν εμβαθυνση αν θες να το κανεις.. Αλλα αν τα προβληματα σου ξεκινουν απο πεποιθησεις, σκεψεις, λανθανουσες αντιληψεις, η γνωσιακη σιγουρα προσφερει μεγαλη βοηθεια. Τουλαχιστον αυτο εχω δει εγω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Eirini. View Post
    Εγω κανω ψυχοθεραπεια βασισμενη στην γνωσιακη συμοεριφορικη θεραπεια.. Και με βοηθαει αρκετα αν και κανω μικρο χρονικο διαστημα. Εγω πιστευω οτι αναλογα με τα θεματα που εχει ο καθενας εγγειται κ η μεθοδος. Υπαρχει κ το υπαρξιακο μεσα στην θεραπεια, γενικα, η σαν εμβαθυνση αν θες να το κανεις.. Αλλα αν τα προβληματα σου ξεκινουν απο πεποιθησεις, σκεψεις, λανθανουσες αντιληψεις, η γνωσιακη σιγουρα προσφερει μεγαλη βοηθεια. Τουλαχιστον αυτο εχω δει εγω.

    Χαίρομαι που σε βοηθάει η γνωσιακή

Similar Threads

  1. Γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια.
    By theo1972 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 0
    Last Post: 25-04-2018, 09:57
  2. γνωσιακη-συμπεριφοριστικη θεραπεια
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-2008, 23:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •