Αρρωστοφοβια με το εντερο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Αρρωστοφοβια με το εντερο...

    Γεια σας και παλι!
    παιρνω θαρρος και απο αλλα ατομα που εχουν αρρωστοφοβια και παρηγοριεμαι...
    λοιπον η κατασταση εχει ως εξης..
    ειχα να παω τουαλετα 5 μερες... παιρνω φαρμακα που προκαλουν δυσκιλιοτητα..
    πηγα στο νοσοκομειο.. μου εκαναν εξετασεις και ακτινογραφια κοιλιας... ολα βγηκαν μια χαρα.. εγω φοβομουν για αποφραξη εντερου..
    τελικα δεν υσχιει δεν εχω κατι τετοιο.. μου εκαναν κλισμα και εβγαλα λιγα κοπρανα..σχεδον τιποτα.. μετα μου εδωσαν ενα φαρμακο...
    ολο αυτον τον καιρο ειμαι στρεσαρισμενος πολυ.. να φανταστιτε στο στρατο το 2007 εκανα να παω μια εβδομαδα τουαλετα λογο της αλλαγης περιβαλοντος και τους αγχους.. οποτε το κραταω αυτο και παριγοριεμαι οτι μπορει να ειναι απο το αγχος..
    τωρα...
    καπου ειχα διαβασει οτι καποιος 60χρονος ειχε δυσκιολοτητα και τελικα ειχε καρκινο του εντερου... με μονο συμπτωμα την δυσκιλιοτητα...
    τωρα δεν ξερω κατα ποσο υσχιει αυτο εαν ειχε και αλλα συμπτωματα αυτος ξερει μονο...
    εγω δεν εχω πονους στην κοιλια.. τα κοπρανα μου δεν βγαινουν οπως εβγαιναν πριν τα ψυχοφαρμακα.. βγαινουν λασπωδες..
    και το κακο ειναι οτι δεν μπορω να ενοχλησω αλλο την οικογενεια μου αρκετα την εχω ενοχλησει...
    θεωρειτε οτι επιβαλετε να κανω κολονοσκοπηση? ειναι αναγκαιο? γιατι αμα δεν εχω τιποτα θα φαω πολυ κραξιμο απο την οικογενεια...μπορει και ξυλο!
    φοβαμαι πολυ.... σκεφτομαι ολη την ωρα αυτο.. και φοβαμαι απο λαθος μου εαν δεν το προλαβω μην πεθανω κιολας επειδη δεν ειχα τα κοτσια να υπερασπιστω το δικαιωμα να παω σε γιατρο..
    παρακαλω μια βοηθεια.. ιατρικη η παρηγορητικη.. οποιος εχει γνωση επι του θεματος ας με βοηθησει...
    τωρα να κανω παλι το λαθος να ψαξω στο ιντερνετ θα με αγχωσει και αποτελεσμα δεν θα βγαλω...
    τελικα πηγα στην τουαλετα και ολα καλα..αλλα δεν ξερω εαν με ξανα ποιασει.. δηλαδη να κανω μερες να παω...
    στις εξετασεις με ολα οσα προανεφερα δεν θα βρησκαν κατι λογικα επικυνδυνο να με παραμπεψουν για κολονοσκοπηση?
    απλα μου ειπαν ολα καλα.. θα πας τουαλετα σε λιγες ωρες.. εννοητε οτι ειπα τι φαρμακα παιρνω.. επισης μου εκανε συσταση να το πω στην ψυχιατρο να μου αλλαξουν φαρμακο εαν συνεχιστουν τα συμπτωματα..
    τους ρωτησα στο νοσοκομειο να παω σε γαστρεντερολογο και μου ειπαν εαν θελω να το ψαξω περαιτερω.. αυτο τι υπονοει? οτι μπορει να συμβαινει και κατι?
    επισης τα κοπρανα βγαινουν αλλοτε κανονικα.. αλλοτε λασπωδεις.. κυριως λασπωδεις...

    παιρνω φαρμακο για:
    την κακη χολιστερινη
    τα τριγλυκεριαδια
    φυλλικο οξυ
    για τις ταχυκαρδιες
    και ζυπρεξα των 10μγ
    1μγ ζαναξ
    και ενα αντικαταθλιπτικο...
    Last edited by hlias1988; 06-01-2021 at 06:24.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    Αρρωστοφοβια με το εντερο...

    Στο νοσοκομείο σου είπαν να πας σε γαστρεντερολόγο αν θέλεις να το ψάξεις πιο πολύ. Εκείνος θα κρίνει αν χρειάζεται να κάνεις κολονοσκόπηση και εξετάσεις κοπράνων ή όχι.
    Η απόφραξη εντέρου έχει και άλλα συμπτώματα, που εσύ δεν έχεις.
    Υπάρχει περίπτωση το μόνο σύμπτωμα του καρκίνου παχέως εντέρου να είναι η δυσκοιλιότητα. Ο πόνος έρχεται πιο αργά. Ο καρκίνος εντέρου θα έδινε κάποια σημάδια στις αιματολογικές εξετάσεις μόνο αν ήταν σε προχωρημένο στάδιο. Η πιο αξιόπιστη εξέταση είναι η κολονοσκόπηση.
    Τώρα εσένα σου έχει κολλήσει ότι κάτι συμβαίνει με το έντερό σου. Πήγαινε στον γαστρεντερολόγο για να σου φύγει η ιδέα και να ηρεμήσεις και κυρίως για να αποφύγεις τα νοσοκομεία εποχές που είναι.

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    με εβαλε ο παθολογος και εκανα εξετασεις κοπρανων πριν 2 μηνες.. βγηκαν καλες... δεν εδειξε κατι...
    τωρα φοβαμε οτι θα με κραξουν οι δικοι μου πραγματικα..

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    δεν μπορεις να φανταστεις πως κανουν...δεν μπορω να αντεξω την φασαρια τους... αλλιως θα το ειχα δρομολογησει...

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    ο γαστρεντολογος τι εξετασεις λογικα θα με βαλει να κανω πριν παω στην κολονοσκοπηση? λογικα δεν την κανουν ετσι την κολονοσκοπηση σε βαζουν να κανεις εξετασεις και εαν δειξουν κατι σε βαζουν να κανεις κολονοσκοπηση σωστα?

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    θεραπευετε ο καρκινος του εντερου? σου κανουν εγχειρηση και στο βγαζουν? τι γινετε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Δεν μπορώ να προβλέψω τι εξετάσεις θα σου συστήσει ο γαστρεντερολόγος πριν την κολονοσκόπηση. Ίσως να μη ζητήσει καμία άλλη εξέταση.
    Ο καρκίνος παχέως εντέρου χειρουργείται, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν τον έχεις. Το Zyprexa που παίρνεις προκαλεί δυσκοιλιότητα, είναι γεγονός. Κάνε την κολονοσκόπηση απλά για να σου φύγει η ιδέα και ξέχνα το μετά. Δες και τον θυρεοειδή σου.

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Δεν μπορώ να προβλέψω τι εξετάσεις θα σου συστήσει ο γαστρεντερολόγος πριν την κολονοσκόπηση. Ίσως να μη ζητήσει καμία άλλη εξέταση.
    Ο καρκίνος παχέως εντέρου χειρουργείται, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν τον έχεις. Το Zyprexa που παίρνεις προκαλεί δυσκοιλιότητα, είναι γεγονός. Κάνε την κολονοσκόπηση απλά για να σου φύγει η ιδέα και ξέχνα το μετά. Δες και τον θυρεοειδή σου.
    εντωμεταξυ νομιζω οτι και το ζαναξ προκαλει δυσκιλιοτητα και το αντικαταθλιπτικο...
    δεν ξερω τις παρενεργειες που παιρνω για τα τριγλυκεριδια και την χολιστερινη τι παρενεργειες εχουν...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εντωμεταξυ νομιζω οτι και το ζαναξ προκαλει δυσκιλιοτητα και το αντικαταθλιπτικο...
    δεν ξερω τις παρενεργειες που παιρνω για τα τριγλυκεριδια και την χολιστερινη τι παρενεργειες εχουν...
    Πιο σημαντικό από τη χοληστερίνη είναι να είσαι λειτουργικός και να μπορείς να φροντίσεις και να συντηρήσεις τον εαυτό σου. Επικέντρωσε την προσοχή σου εκεί. Όταν εξασφαλίσεις ότι είσαι ένας ανεξάρτητος άνθρωπος, τότε θα σκεφτείς και τις παρενέργειες των φαρμάκων.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    εχεις απολυτο δικιο.. οικονομικα ανεξαρτητος το εχω παρει χαμπαρι δεν προκειτε να γινει...
    ολα τα αλλα βρησκονται...

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    τωρα να σου πω...
    δεν ειμαι βιαιος ειμαι συνεργασιμος και αποδεχθει μερικα πραγματα...
    καπνιζω ολη μερα καθομαι μπροστα στον υπολογιστη ..και πινω καφε... και κανω καμια βολτα με το μηχανακι...
    το θεωρεις λειτουργικοτητα αυτο? με το χερι στην καρδια...
    μην κοιτα τι προβαλει το life style το να εισαι φιτ κτλ...
    εγω σου λεω καραγουσταρω ετσι οπως ζω...
    χαρτοπεχτης δεν ειμαι αλκολικος δεν ειμαι, ουτε ναρκωτικα παιρνω...

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    κανω μπανιο ειμαι καθαρος... λιγο με τις αρρωστοφοβιες με εχει ποιασει κατι αλλα το παλευω...

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    δεν ειμαι αλαζονικος... αλλα θελω να σου πω οτι γινετε.....
    δυστυχως δεν ειχα πατερα να μου φωναζει και να φαω ξυλο...
    δεν μπορουμε να ειμαστε ρομποτ...
    αλλα και απο την αλλη με φοβιζει ο θανατος.....

    τωρα εαν θεωρειτε οτι ειμαι ο ορισμος τις ψυχασθενειας μπορειτε να πειτε οτι θελετε....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Λειτουργικός εννοώ να μπορείς να σταθείς στη ζωή χωρίς την οικονομική και ψυχολογική στήριξη γονέων και φίλων. Να εργάζεσαι, να έχεις χόμπι, να είσαι ένα ανεξάρτητο ον, να μείνεις σε δικό σου σπίτι κάποια στιγμή. Αν χρειάζεται να πάρεις φάρμακα για να το καταφέρεις αυτό, πάρ’ τα χωρίς να αναρωτιέσαι για τις παρενέργειες ή για το υποτιθέμενο κοινωνικό στίγμα ή ό,τι άλλο. Δεν παίρνεις δα και κάτι το φοβερό και τρομερό. Πρέπει να σταθείς στα πόδια σου, εκεί να επικεντρώσεις την ενέργειά σου, όχι στη χοληστερίνη, αυτό λέω. Δε σε θεωρώ ψυχασθενή, δε μ’αρέσουν αυτές οι λέξεις.

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    εχεις δικιο φιλε μου...
    απλα ειμαι ρεαλιστης.. αυτην την στιγμη δεν μπορω να σταθω οικονομικα ανεξαρτητος.. επισης ουτε δικο σπιτι μπορω να αποκτησω...
    δεν ξερω θελει κοτσια και αρχιδια.. το ξερω.. θα το ηθελα πολυ... ισως εαν ειχα καταφερει αυτα να μην επαιρνα και ψυχοφαρμακα...
    γιατι οποιος παλευει για αυτα που γουσταρει νιωθει και ευτυχισμενος... και ανεξαρτητος...
    τωρα χομπι εχω πολλα απο μουσικη στιχοι αστρολογια(μπορει να σου φανει ηλιθιο αυτο με την αστρολογια) αλλα με κανει να ξεφευγω...
    και εγω το λεω στον ευατο μου δεν μπορει να συνεχιστει αυτο για πολυ... αλλα ξερεις κατι στο τελος τις ημερας νιωθω ικανοποιηση για τον ευατο μου... δεν ξερω γιατι...
    σιγουρα μου λειπουν πραγματα και στεναχωριεμαι ωρες ωρες... αλλα η μονη λυση για να νιωσω καλα ειναι να το αποδεχθω... και ετσι ηρεμω... τι να κανουμε δεν μπορουν ολοι οι ανθρωποι ολα...και παλι δεν θελω να θεωρηθω αλαζονικος... ισως να πετυχενω σε αλλους τομεις...
    εχω μαθει ενα σωρο πραγματα απο την ιατρικη την ψυχολογια την μουσικη την θρησκεια.. το που καθομαι εχει και τα θετικα του...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ
    By Thomdimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 06-02-2023, 22:21
  2. Το έντερο μου δεν την παλεύει
    By enya12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2020, 10:55
  3. ευερεθιστο εντερο?
    By hlias1988 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 27-04-2020, 18:17
  4. Ευερεσθητο εντερο
    By Spirosss in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2017, 02:42
  5. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •