καλυτερες οι αυταπατες η τα φαρμακα/γιατροι ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    καλυτερες οι αυταπατες η τα φαρμακα/γιατροι ?

    δεδομενης της αβεβαιοτητας και του πονου που υπαρχει στην ζωη , πως θα τα βγαλουμε περα ? καλυτερες οι αυταπατες , τυπου , επειδη πιστευω στον Θεο , θα πανε ολα καλα ? η για καποιον αγνωστο λογο, παλι θα πανε ολα καλα ? υπαρχουν κι αλλες αυταπατες , οπως εγω πιστευω οτι θα γινει συντομα το ταξιδι στο μελλον πραματικοτητα ( ολο διαβαζω για χρονοταξιδιωτες ) , και θα προμηθευτω το αποτελεσματικο αντικαταθλιπτικο , η θα βγει το αποτελεσματικο αντικαταθλιπτικο φαρμακο συντομα ............. η θα ξυπνησω μια μερα και θαχω γινει καλα ? η η ασθενεια που με ταλαιπωρει θα κανει τον κυκλο της ( μου τοχει πει ψυχιατρος αυτο ! ) ................................................
    οι αυταπατες δεν αποτελουν αποποιηση ευθυνων ( αν και εχουν πεσει στην αντιληψη μου τετοια ποστς ) , αλλα μια ελπιδα σε κατι ...... δεν υπαρχει ομως λογος να ανησυχεις για κατι στο οποιο δεν εχεις πια ελεγχο ............. ειμαι φυσικα εναντια στην αποποιηση ευθυνων ....... αλλα αν εχεις διαπιστωσει οτι δεν μπορεις να κανεις κατι για το προβλημα σου , τι κανεις ? τα φαρμακα και οι γιατροι ουδεποτε με βοηθησαν ...... θετικες σκεψεις ? ταχω βαρεθει αυτα .....ναι, ημουν θετικος , δουλευα , ειχα χομπυ , κοπελες , αλλα καπου , καποτε , τα πραματα στραβωσαν για αγνωστο λογο....η ζωη ειναι γεματη φασαρια , οργη , βιασυνη, ανησυχια , που στην τελικη δεν σημαινουν τιποτα ......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Φίλε μακ η ζωή είναι ένα ταξίδι, απλά εμείς πρέπει να ζήσουμε και να απολαύσουμε αυτό το ταξίδι όσο είμαστε παρατηρητές ακόμα εδώ! Κάποτε θα φύγουμε από εδώ....

    Σε αυτό ταξίδι μέχρι να έρθει αυτήν η ώρα που θα φύγουμε, πρέπει να χτίσουμε ένα κόσμο για τον οποίο να νιώθουμε ότι αξίζει να συνεχίζουμε να ζούμε, αλλιώς συνέχεια θα γύρο φέρνει στο μυαλό μας η αυτοκτονία.

    Η ανυδονια και η αίσθηση ότι τίποτα δεν μας γεμίζει είναι κίνητρο που σημαίνει ότι κάτι πρέπει να αλλάξουμε.. Σπίτι; περιβάλλον; τοξικους ανθρώπους; αυτό είναι κάτι που ζητείται να ανακαλύψουμε...

    Η φάρμακοβιομηχανία δεν θα καταφέρει ποτέ να βρει πραγματική λύση στην κατάθλιψη, γιατί τότε θα πρέπει να παράγει ναρκωτικά ώστε όταν είμαστε μελαγχολικοι ή θλιμμένοι να γινόμαστε χαρούμενοι...

    Σε αυτό που υποστηρίζει ο ψυχίατρος ότι η ασθένεια κάνει τον κύκλο της έχει ένα δίκιο, αλλά σε ανθρωπους που δεν έχουν πέσει σε αντικαταθλιπτικα. Άπαξ και πέσεις θα έχεις ένα ψεγάδι κατάθλιψης για πάντα, γιατί δυστυχώς δεν μπορείς να τα κόψεις αυτά τα αντικαταθλιπτικα για πάντα, άρα γίνεσαι εξαρτημένος.. Και όσο θα τα παίρνεις θα αφήνουν ένα ψεγάδι κατάθλιψης...

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Φίλε μακ η ζωή είναι ένα ταξίδι, απλά εμείς πρέπει να ζήσουμε και να απολαύσουμε αυτό το ταξίδι όσο είμαστε παρατηρητές ακόμα εδώ! Κάποτε θα φύγουμε από εδώ....

    Σε αυτό ταξίδι μέχρι να έρθει αυτήν η ώρα που θα φύγουμε, πρέπει να χτίσουμε ένα κόσμο για τον οποίο να νιώθουμε ότι αξίζει να συνεχίζουμε να ζούμε, αλλιώς συνέχεια θα γύρο φέρνει στο μυαλό μας η αυτοκτονία.

    Η ανυδονια και η αίσθηση ότι τίποτα δεν μας γεμίζει είναι κίνητρο που σημαίνει ότι κάτι πρέπει να αλλάξουμε.. Σπίτι; περιβάλλον; τοξικους ανθρώπους; αυτό είναι κάτι που ζητείται να ανακαλύψουμε...

    Η φάρμακοβιομηχανία δεν θα καταφέρει ποτέ να βρει πραγματική λύση στην κατάθλιψη, γιατί τότε θα πρέπει να παράγει ναρκωτικά ώστε όταν είμαστε μελαγχολικοι ή θλιμμένοι να γινόμαστε χαρούμενοι...

    Σε αυτό που υποστηρίζει ο ψυχίατρος ότι η ασθένεια κάνει τον κύκλο της έχει ένα δίκιο, αλλά σε ανθρωπους που δεν έχουν πέσει σε αντικαταθλιπτικα. Άπαξ και πέσεις θα έχεις ένα ψεγάδι κατάθλιψης για πάντα, γιατί δυστυχώς δεν μπορείς να τα κόψεις αυτά τα αντικαταθλιπτικα για πάντα, άρα γίνεσαι εξαρτημένος.. Και όσο θα τα παίρνεις θα αφήνουν ένα ψεγάδι κατάθλιψης...
    η αυτοκτονια και εμενα με γυρο φερνει αλλα την καταπολεμω..
    οσον αφορα τα φαρμακα νιωθω λιγο στιγματισμενος...θα ηθελα μια ζωη χωρις αυτα...

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    πριν τα φαρμακα ζουσα σε ενα κοσμο ονειρικο... προσγειωθηκα αποτομα... τωρα καταλαβαινω τι ειναι ζωη και τα προβληματα της...
    εχει και ενα θετικο το πραγμα..
    επισης εχω λογο για να ζω.. μου αρεσει η μουσικη και ψαχνομαι...δεν ειναι ολα μαυρα....
    θεωρω οτι ολοι στην ζωη μας ερχομαστε αντιμετωποι με την δυστυχια-καταθλιψη...
    αλλοι αντεχουν και δεν παιρνουν φαρμακα για τους χ ψ λογους και αλλοι επιλεγουν αυτην την λυση...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Σε αυτό ταξίδι μέχρι να έρθει αυτήν η ώρα που θα φύγουμε, πρέπει να χτίσουμε ένα κόσμο για τον οποίο να νιώθουμε ότι αξίζει να συνεχίζουμε να ζούμε, αλλιώς συνέχεια θα γύρο φέρνει στο μυαλό μας η αυτοκτονία.

    Η φάρμακοβιομηχανία δεν θα καταφέρει ποτέ να βρει πραγματική λύση στην κατάθλιψη,

    Σε αυτό που υποστηρίζει ο ψυχίατρος ότι η ασθένεια κάνει τον κύκλο της έχει ένα δίκιο, αλλά σε ανθρωπους που δεν έχουν πέσει σε αντικαταθλιπτικα. Άπαξ και πέσεις θα έχεις ένα ψεγάδι κατάθλιψης για πάντα, γιατί δυστυχώς δεν μπορείς να τα κόψεις αυτά τα αντικαταθλιπτικα για πάντα, άρα γίνεσαι εξαρτημένος.. Και όσο θα τα παίρνεις θα αφήνουν ένα ψεγάδι κατάθλιψης...
    Μενη, δεν ξερω αν η φαρμακοβιομηχανια δεν θα βρει το αντικαταθλιπτικο φαρμακο , ουτε κι εσυ το ξερεις ομως ..........στο μυαλο μου δεν στριφογυρναει η αυτοκτονια παντως ........ εχω διακοψει ολα ταντικαταθλιπτικα απο τον 6/19 , δεν βλεπω βελτιωση ομως , .........τιποτα δεν εκαναν ........ ουτε κρυο, ουτε ζεστη .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ολοι ζουμε σε μια αυταπατη φιλοσοφικα. Μερικες αυταπατες ταιριαζουν με των αλλων. Αν για παραδειγμα ερθει και μου πει ενας οτι το covid-19 το εφεραν εξωγηινοι για να κατακτησουν τη Γη, θα του πω ασε μας ρε φιλε τι μας λες τωρα.
    Επισης το μυαλο μας δραστηριοποιηται σε εκατονταδες τομεις και εχουμε πολλες φορες αποψη εμπεριστατωμενη για αυτους. Πολλες απο αυτες ειναι αυταπατες, που ξεδιαλυνονται για παραδειγμα εαν αποκτησεις περισσοτερη γνωση για το σντικειμενο ή εχεις την απαιτουμενη κριτικη ικανοτητα.

    Το θεμα της καταθλιψης, ενας τεραστιος τομεας μπορει να οφειλεται σε χιλιους-δυο λογους ή και σε συνδυασμους αυτων. Απο σωματικους, μεχρι καθαρα υπαρξιακους, λογους προσωπικοτητας κλπ.
    Εαν χρονιζει η κατασταση και βλεπεις οτι ειναι προβληματικη ... που χρονιζει εαν μιλαμε για καταθλιψη και οχι απλα στενοχωρια ή μελαγχολια , τοτε οφειλεις να δοκιμασεις διαφορους δρομους που μπορει να σου φερουν τη λυση και οντως να τους διαβεις με υπομονη.

    (Οι αυταπατες ειναι πολλες φορες ασχετες. Για παραδειγμα ο covid-εξωγηινoi, μπορει να μην εχει τιποτα και να ειναι 100% λειτουργικος στη ζωη του).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    εγω προσωπικα νιωθω μια παγιωμενη κατασταση.. σαν να βουλιαζω...και να μην μπορω να κανω κατι...
    καταθλιψη δεν εχω... η διαθεση μου μια χαρα ειναι απλα εχω πολλες αδυναμιες...
    το φαγητο μου το εχω τα τσιγαρα μου τα εχω δεν μου λειπει κατι... και τις βολτες μου πηγαινω και την μοναξια γουσταρω...την εχω καταβρει...
    το μονο που με φοβιζει ειναι ο φοβος του θανατου...
    εχω περισσοτερες πιθανοτητες να πεθανω απο τον μεσο ανθρωπο... και αυτο με στεναχωρει...

Similar Threads

  1. Πάντα τις καλύτερες επιλογές
    By kosts123 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 31-07-2020, 20:42
  2. ποιες θεωρειτε τις χειροτερες-καλυτερες .........
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 28-11-2019, 14:50
  3. αυταπάτες;
    By νοσταλγία in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 07-04-2018, 23:02
  4. σχιζοφρενεια γιατροι και φαρμακα
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 22-12-2012, 18:17
  5. Replies: 7
    Last Post: 01-07-2011, 16:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •