Μειωση εως και 20 χρονια στο προσδοκιμο της ζωης σε ατομα με ψυχικης ασθενειας... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και εγω καπνιζω για παραδειγμα και ξερω οτι πρεπει να το κοψω. Αλλα το γραφω στα παπαρια μου μιας και με ευχαριστει ο καφες, το τσιγαρακι και ειδικα τωρα με την καραντινα να καθομαι στον υπολογιστη. Θα πληρωσω το τιμημα ως φαινεται, εαν δεν αλλαξω χουγια. Δηλαδη τι λυση υπαρχει σε αυτο, τι να σου πει ο γιατρος που δεν το ξερεις και εσυ ή εγω? ή το κοβεις ή την πληρωνεις. Αλλοι πληρωνουν πιο βαρια, αλλοι ειναι πιο τυχεροι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    hlias1988
    Guest
    υπαρχει ενα τραγουδι ρεμπετικο που λεει...
    γιατρε καλυτερα ασε με να καπνισω να πινω το κρασακι μου μεχρι να ξεψυχησω...
    ενα συγχωριανος μου λεει και τι θα καταλαβεις μια ζωη με περιορισμους και πρεπει? θα γινει μηχανη...
    και ενα αλλο τραγουδι ρεμπετικο λεει...
    λιγα χρονια και καλα στην ρεμπετικη ζωη!
    οποτε φιλε μου συμφωνω μαζι σου... δεν θελω να αλλαξω χουγια..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα η μονη προσπαθεια να κοψω το καπνισμα, ηταν για ενα χρονο που το εκοψα και πολυ ευκολα απο την πρωτη ημερα καπνιζοντας ηλεκτρονικο. Αυτο για ενα χρονο. Οντως καθαρισε το ειναι μου και ακομα αισθανομαι πιο καθαρος ας εχουν περασει χρονια απο τοτε. Σωματικα καθαρισα, αλλα το ηλεκτρονικο επειδη ισως το παρακανα με την νικοτινη ή δεν ξερω γιατι ή ισως να ηταν και τυχαιο, δεν ημουν σε καλη κατασταση ψυχολογικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Που νομιζετε οτι οφειλετε? στα φαρμακα ? στον κακο τροπο ζωης?
    υπαρχει επιστροφη? μπορει να την σκαπουλαρει που λεμε?
    Ναι ναι. Τρώμε εμείς ότι ανθυγιεινό υπάρχει, καπνιζουμε σαν φουγάρο, πάμε από το κρεβάτι στον καναπέ και το αντίστροφο, και μετά μας φταίνε οι ψυχικές ασθένειες.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ναι ναι. Τρώμε εμείς ότι ανθυγιεινό υπάρχει, καπνιζουμε σαν φουγάρο, πάμε από το κρεβάτι στον καναπέ και το αντίστροφο, και μετά μας φταίνε οι ψυχικές ασθένειες.
    Ειναι ο ορισμος της ψυχικης ασθενειας, ισως, περα απο τους επιστημονικους βαρυγδουπους τιτλους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #21
    Elenia781
    Guest
    Η ζωη δεν ειναι αγνη οπως παλιοτερες εποχες οκ δεκτο. Κοιτα γυρω σου κορωναιος,φοβος,τα παντα αλλαζουν με τρελους ρυθμους. Αν ειναι να ζησεις 98 χρονια υγιης,χωρις κληρονομηκοτητες,θεμιτο.Αν ειναι να ζεις με δηλητηριωδεις σκεψεις και βλαβερες συνηθειες και φτασεις 70 θα εχεις ξεπερασει κατα πολυ το προσδοκιμο. Στη ζωη δεν ειναι ολα θανατος αλλα το ενδιαμεσα που με τις επιλογες μας την βελτιωνουμε ή την χειροτερευουμε. Αν παθαινουμε κατι ειναι επακολουθο μιας βλαβερης συνηθειας και παλι υπαρχει τροπος να το ανατρεψουμε ή να το απαλυνουμε. Πολλα προβληματα περιμενουν την λυση και τα δικα σου και ολονων μας....ειναι στο χερι μας παραπανω απο τις μισες φορες

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Ναι ναι. Τρώμε εμείς ότι ανθυγιεινό υπάρχει, καπνιζουμε σαν φουγάρο, πάμε από το κρεβάτι στον καναπέ και το αντίστροφο, και μετά μας φταίνε οι ψυχικές ασθένειες.
    ετσι ακριβως ειναι .........

  8. #23
    hlias1988
    Guest
    ευχαριστω για τα σχολια και την υπομονη σας!
    παιρνω αυτα που θεωρω απαραιτητα για εμενα και πορευομαι στην ζωη.....

  9. #24
    Elenia781
    Guest
    Καντάρια μυαλά λεμε

  10. #25
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Καντάρια μυαλά λεμε
    τι εννοεις ρε κοπελια... ειρωνικο μου ακουγετε...
    οτι μπορω κανω σε αυτην την ζωη... γιατι εαν δεν το εκανα δεν θα ζουσα..
    σε παρακαλω δεν μπορω τους διακπλητισμος για το ποιος εχει δικιο...
    απλα ειμαστε εδω για να μαθουμε απο αλλους να μαθουμε για τον ευατο μας να παρουμε συμβουλες..
    δεν το παιζω αλλαζονικος αλλα ετσι λειτουργω.. προσπαθω μεσα απο τα λεγομενα μου να με μαθετε...

  11. #26
    Elenia781
    Guest
    Το χεις τερματισει ωρες ωρες βρε Ηλια. Να μαθουμε τι ? ποτε θα πεθανουμε κανεις δεν το ξερει. Αλλου ειναι γραμμενα αυτα οπως και πολλα αλλα. Αν δεν παιρνεις απο χιουμορ ,να αρχισω να κλαιγομαι?

  12. #27
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Το χεις τερματισει ωρες ωρες βρε Ηλια. Να μαθουμε τι ? ποτε θα πεθανουμε κανεις δεν το ξερει. Αλλου ειναι γραμμενα αυτα οπως και πολλα αλλα. Αν δεν παιρνεις απο χιουμορ ,να αρχισω να κλαιγομαι?
    ενταξυ σορρυ... απλα ειμαι καπως...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    αυτό που έχει σημασία είναι να υπάρχει καλό βιωτικό επίπεδο. όλα τα άλλα δεν έχουν σημασία.
    άλλοι πεθαίνουν στα τριάντα και τους θάβουν στα ογδόντα. ποιό το νόημα.

  14. #29
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Νομιζω οτι οφειλεται σε ερευνα σχετικα με την επιδραση του αγχους και την ποιοτητα ζωης των ψυχικα ασθενων. Αναλογα και με την παθηση φυσικα και την φαρμακευτικη αγωγη που χρησιμοποιει ο καθενας. Καποια αντιψυχωτικα δημιουργουν προβληματα. Το εντονο αγχος, στρες μπορει να εοηρεασουν την καρδια, την διατροφη, τον υπνο, το ανοσοποιητικο. Αλλα το καθε ατομο ειναι εξατομικευμενο και δν σηαμινει οτι αν σε καποιους συνεβη θα συμβει σε ολους. Αναστρεψιμο γινεται οταν βοηθαμε την ψυχικη ασθενεια που εχουμε. Αν ζω μες στο αγχος και δν κανω ποτε τιποτα γιαυτο, δν παρω μια αγωγη, δν κανω καποια θεραπεια, λογικο ειναι να προσθετω στον οργανισμο μου παραγοντες κινδυνου. Ετσι τουλαχιστον το αντιλαμβανομαι εγω

  15. #30
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Eirini. View Post
    Νομιζω οτι οφειλεται σε ερευνα σχετικα με την επιδραση του αγχους και την ποιοτητα ζωης των ψυχικα ασθενων. Αναλογα και με την παθηση φυσικα και την φαρμακευτικη αγωγη που χρησιμοποιει ο καθενας. Καποια αντιψυχωτικα δημιουργουν προβληματα. Το εντονο αγχος, στρες μπορει να εοηρεασουν την καρδια, την διατροφη, τον υπνο, το ανοσοποιητικο. Αλλα το καθε ατομο ειναι εξατομικευμενο και δν σηαμινει οτι αν σε καποιους συνεβη θα συμβει σε ολους. Αναστρεψιμο γινεται οταν βοηθαμε την ψυχικη ασθενεια που εχουμε. Αν ζω μες στο αγχος και δν κανω ποτε τιποτα γιαυτο, δν παρω μια αγωγη, δν κανω καποια θεραπεια, λογικο ειναι να προσθετω στον οργανισμο μου παραγοντες κινδυνου. Ετσι τουλαχιστον το αντιλαμβανομαι εγω
    οκ σε ευχαριστω κοπελια!
    παντως απο μονα τους τα φαρμακα πχ τα αντιψυχωσικα δημιουργουν προβληματα στην υγεια..
    οπως σαχαρο(διαβητη τυπου 2) τριγλυκεριδια , και χολιστερινη
    εγω εχω αυξημενο σαχαρο αλλα οχι σε σημειο να ειμαι διαβητικος... παιρνω χαπι για τα τριγλυκεριδια και για την χολιστερινη...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ενιαίος Πίνακας Προσδιορισμού Ποσοστού Αναπηρίας ψυχικής ασθένειας
    By δελφίνι in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-2023, 03:02
  2. Προσδοκιμο ζωης?
    By forsaken in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 15-09-2014, 01:40
  3. Replies: 2
    Last Post: 13-07-2014, 18:49
  4. Εκδήλωση: Οι ομάδες αυτοβοήθειας και το στίγμα της ψυχικής ασθένειας.
    By pelariry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 24-10-2011, 01:09
  5. ΦΟΒΟΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2011, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •