Μειωση εως και 20 χρονια στο προσδοκιμο της ζωης σε ατομα με ψυχικης ασθενειας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Μειωση εως και 20 χρονια στο προσδοκιμο της ζωης σε ατομα με ψυχικης ασθενειας...

    Που νομιζετε οτι οφειλετε? στα φαρμακα ? στον κακο τροπο ζωης?
    υπαρχει επιστροφη? μπορει να την σκαπουλαρει που λεμε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    στατιστικα ειναι αυτα , οπως λεγεται οτι οι καπνιστες εχουν μικροτερο Μ.Ο ζωης, οχι σε ολες τις περιπτωσεις ομως .....τωρα τι σε νοιαζει εσενα στα 32 σου ? πιο πολυ κινδυνευεις απο το καπνισμα το οποιο αν θελεις μπορεις να το κοψεις ....

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    ελα ντε το καπνισμα...
    μερικες φορες νομιζω οτι εχω λογο που ζω... θα σηκωθω θα κανω το τσιγαρακι μου θα πιω τον καφε μου.. μου δινει νοημα και παρεα στην ζωη μου..αλλιως δεν θα καπνιζα...
    τεσπα ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καταλαβαινω , αλλα δεν υπαρχουν δικαιολογιες για να μην διακοψεις μια κακη συνηθεια , που γνωριζεις οτι σε βλαπτει, αντε να την αναβαλλεις .....κι αυτο ειναι λυση , η αναβολη, μεχρι να αισθανθεις ετοιμος .....βαλτο στο προγραμμα .....

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    ακριβως μακ... το αναβαλω μεχρι να ειμαι ψυχολογικα ετοιμος... μεχρι να δω ενα μικρο παραθυρακι στην ζωη μου που να μου λεει οτι ξερεις απο εδω και περα θα ακολουθησεις αυτον τον δρομο και θα εισαι ασφαλης..
    οταν νιωθεις ανασφαλεια δυστυχως εγω επελεξα αυτην την "λυση" !
    μην το αναλυουμε αλλο! καταλαβαινομαστε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    σε καταλαβαινω , αλλα επειδη δεν θελω να περιαυτολογω που διεκοψα το αλκοολ, θα αναφερω τον πατερα μου, που μετα απο 25 χρονια διεκοψε το τσιγαρο, καπνιζε 2 πακετα/μερα , παρουσιασε προβληματα υγειας το 1975 , και τοκοψε μαχαιρι, ειχε λιποθυμιες απο την ελλειψη νικοτινης , αλλα ο ανθρωπος τοχε παρει αποφαση , και δεν το ξαναβαλε στο στομα του, εχει ισχυρη θεληση ......

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    τι προβλημα υγειας παρουσιασε με το τσιγαρο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν θυμαται η μανα μου, αλλα ειχε παθει κατι στον λαιμο, μια κυστη + εντονο βηχα , που εξ αιτιας της παρελυσε η μια φωνητικη του χορδη , και με εγχειρηση στην Ελβετια παρακαλω ......που ηταν τοτε πολυ προηγμενη εκει η ιατρικη .....

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    αστα αμα ερθουν προβληματα υγειας σε ολους μας μας ποιανει πανικος... καταλαβαινουμε οτι η ζωη ειναι λιγη και οτι πρεπει να ζησουμε....
    εγω εχω μια υπονια οτι εχω κατι με το εντερο μου.. ανεβασα και θεμα στην κατηγορια για την αρρωστοφοβια...
    ειχα να παω τουαλετα 5 μερες.. πηγα νοσοκομειο.. με λιγα λογια πηγα τελικα τουαλετα... μου ειπαν οτι ειναι απο το αγχος...
    αλλα εγω φοβαμαι μηπως η δυσκιλιοτητα που ειχα ειναι κατι αλλο...
    μαλλον ειναι απο τα φαρμακα... η απο το αγχος.. γιατι στο στρατο μολις ειχα παει το 2007 ειχα να παω μια εβδομαδα τουαλετα... λογο της αλλαγης περιβαλοντος...
    τωρα θελω να παω σε γαστρεντερολογο αλλα να παω? ειμαι σε σκεψη... ειναι ιδεα μου? δεν ξερω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα σου μιλησω για τη ψυχωση, απο οτι θυμαμαι οταν ασχολιομουν. Εχουν μικροτερο προσδοκιμο ζωης και συζηταγαν εαν οφειλεται στα φαρμακα. Αλλα απο οτι διαβασα περισσοτερο ειναι το life style. Για παραδειγμα οπως ειπε και ο Macgyver οι περισσοτεροι ειναι φαντικοι καπνιστες. Δεν εξασκουνται σωματικα, ειναι παχυσαρκοι -ισως λογω ζωης ισως και λογω φαρμακων και γενικα μια απελπισια.
    Ειναι πολυπλοκη ασθενεια γιατι περα απο αυτα που νομιζει ο κοσμος, οτι ενταξει τρελλαθηκε, παρανοησε ή ακουει φωνες που αυτα με φαρμακευτικη αγωγη φευγουν, υπαρχουν και τα αρνητικα συμπτωματα που σε εμποδισουν να εχεις ενα καλο life style.

    Το να καπνιζουμε, να μη γυμναζομαστε, να μην προσεχουμε την διατροφη μας και χιλια δυο και να θελουμε και να ζουμε το ιδιο με τους αλλους, ειναι λιγο τραβηγμενο απο τα μαλλια και θα επρεπε να πεταξουμε στα σκουπιδια ολη τη φιλολογια που υπαρχει περι του τι ειναι υγιεινο.

    Φυσικα εγω πηρα το ακραιο κομματι, μιας και η ψυχωση ειναι απο τις πιο σοβαρες ασθενειες που μπορουν να σου τυχουν και δεν ειναι για ολους το ιδιο. Ουτε λυσεις εχω, περα απο την προσπαθεια με τετοιο τροπο ωστε να γινει life style και να μην θεωρειτε καν προσπαθεια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    αστα αμα ερθουν προβληματα υγειας σε ολους μας μας ποιανει πανικος... καταλαβαινουμε οτι η ζωη ειναι λιγη και οτι πρεπει να ζησουμε....
    εγω εχω μια υπονια οτι εχω κατι με το εντερο μου.. ανεβασα και θεμα στην κατηγορια για την αρρωστοφοβια...
    ειχα να παω τουαλετα 5 μερες.. πηγα νοσοκομειο.. με λιγα λογια πηγα τελικα τουαλετα... μου ειπαν οτι ειναι απο το αγχος...
    αλλα εγω φοβαμαι μηπως η δυσκιλιοτητα που ειχα ειναι κατι αλλο...
    μαλλον ειναι απο τα φαρμακα... η απο το αγχος.. γιατι στο στρατο μολις ειχα παει το 2007 ειχα να παω μια εβδομαδα τουαλετα... λογο της αλλαγης περιβαλοντος...
    τωρα θελω να παω σε γαστρεντερολογο αλλα να παω? ειμαι σε σκεψη... ειναι ιδεα μου? δεν ξερω...
    Α καλα αυτο με την τουαλετα ειναι συνηθισμενο. Το ιδο ειχε συμβει και σε μενα στο στρατο. σε μια αρκετα νεοτερη εκδοχη μου φυσικα και γενικα με οιανδηποτε αλλαγη περιβαλλοντος, μακρια απο την λεκανη του σπιτιου μου. Ακομα και Λονδινο που πηγα περσι - προπερσι εκανα καιρο να παω τουαλετα που ημουν σε συγγενικο σπιτι, ιδιαιτερα φιλικο και δεν υπηρχε το παραμικρο προβλημα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Θα σου μιλησω για τη ψυχωση, απο οτι θυμαμαι οταν ασχολιομουν. Εχουν μικροτερο προσδοκιμο ζωης και συζηταγαν εαν οφειλεται στα φαρμακα. Αλλα απο οτι διαβασα περισσοτερο ειναι το life style. Για παραδειγμα οπως ειπε και ο Macgyver οι περισσοτεροι ειναι φαντικοι καπνιστες. Δεν εξασκουνται σωματικα, ειναι παχυσαρκοι -ισως λογω ζωης ισως και λογω φαρμακων και γενικα μια απελπισια.
    Ειναι πολυπλοκη ασθενεια γιατι περα απο αυτα που νομιζει ο κοσμος, οτι ενταξει τρελλαθηκε, παρανοησε ή ακουει φωνες που αυτα με φαρμακευτικη αγωγη φευγουν, υπαρχουν και τα αρνητικα συμπτωματα που σε εμποδισουν να εχεις ενα καλο life style.

    Το να καπνιζουμε, να μη γυμναζομαστε, να μην προσεχουμε την διατροφη μας και χιλια δυο και να θελουμε και να ζουμε το ιδιο με τους αλλους, ειναι λιγο τραβηγμενο απο τα μαλλια και θα επρεπε να πεταξουμε στα σκουπιδια ολη τη φιλολογια που υπαρχει περι του τι ειναι υγιεινο.

    Φυσικα εγω πηρα το ακραιο κομματι, μιας και η ψυχωση ειναι απο τις πιο σοβαρες ασθενειες που μπορουν να σου τυχουν και δεν ειναι για ολους το ιδιο. Ουτε λυσεις εχω, περα απο την προσπαθεια με τετοιο τροπο ωστε να γινει life style και να μην θεωρειτε καν προσπαθεια.
    πραγματικα δεν ξερω τι να κανω... ειμαι σε απελπισια... ολο λεω φταινε οι αλλοι το οτι δεν μου παρεχουν στηριξη να κανω βηματα...
    αλλα δεν ξερω εαν ειναι ετσι...
    καπνιζω 50 τσιγαρα την μερα εδω και 10 χρονια...κανω τα μισα οχι ολοκληρα... εχω τριγλυκεριδια λογω των φαρμακων και κακη χολιστερινη...ημουν 123 κιλα και ειμαι 107 κιλα τωρα...
    το φανταζομαι αδυνατον να αλλαξω τροπο ζωης... αλλα απο την αλλη δεν θελω να πεθανω.. πραγματικα με φοβιζει αυτο το γεγονος...
    ενταξη ειχα ξεκινησει περπατημα το παρατησα... σιγα περπαταγα μιση ωρα την ημερα και κατι εγινε...δεν δουλευω.. ειναι απελπιστηκη η κατασταση... ειναι τρομερο μπες λιγο στην θεση μου...
    στο νοσοκομειο που πηγα εποιασα κουβεντα με μια νοσοκομα και της ανοιχτηκα... τις ειπα την κατασταση μου με τα τσιγαρα μπροστα σε εναν υπολογιστη και μου ειπε χαρακτηρηστικα αυτο ειναι ΑΡΡΩΣΤΙΑ που κανεις...
    τρεπομαι για τον ευατο μου πραγματικα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    το συγκεκριμένο θέμα το εχω κουβεντιαση με εναν ψυχίατρο, και μου ειπαι οτι φταίει ο τρόπος που ζούμε σε συνδυασμό με τα φάρμακα. Πολυ κάπνισμα , κακή διατροφή και παχυσαρκία, τα φαρμακα σιγα σιγα χαλανε τη χοληστερινη τριγληκεριδια βιταμινες κλπ με αποτέλεσμα μετά απο λίγα χρόνια βγάζουμε προβλήματα υγείας. πρέπει να βελτιώσουμε τον τρόπο που ζούμε...... εμενα με στενωχωρη η ζωη μου........ μετα τη σχιζοφρενεια εκανα και ψωρισιακη αρθρίτιδα και έχω πέσει σε θλίψη......

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    δεν ξερω τι ειναι η ψωρισιακη αρθρίτιδα... αλλα κουραγιο φιλε...
    εγω παω να αποκτησω διαβητη...
    τωρα δεν θελω να πεσουμε στα πατωματα..αλλα και εμενα με φοβιζει η υγεια μου...
    η μονη λυση ειναι να κοψω τα φαρμακα...
    καταρχην δεν πιστευω οτι υπαρχει ψυχικη ασθενεια... δεν εμπιστευομαι ψυχιατρους... τους αφηνω να μιλανε και απο το ενα αφτη μπαινει και απο το αλλο βγαινει...
    απλα τα παιρνω γιατι ειμαι πολυ επιθετικος...

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    ωραια και πες κοβω το καπνισμα...
    μετα θα κοιταω το ταβανι.. θα πεσω σε καταθλιψη... και δεν ξερω που θα παει αυτο...
    δηλαδη λυση στο προβλημα μου δεν υπαρχει?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ενιαίος Πίνακας Προσδιορισμού Ποσοστού Αναπηρίας ψυχικής ασθένειας
    By δελφίνι in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-2023, 03:02
  2. Προσδοκιμο ζωης?
    By forsaken in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 15-09-2014, 01:40
  3. Replies: 2
    Last Post: 13-07-2014, 18:49
  4. Εκδήλωση: Οι ομάδες αυτοβοήθειας και το στίγμα της ψυχικής ασθένειας.
    By pelariry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 5
    Last Post: 24-10-2011, 01:09
  5. ΦΟΒΟΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2011, 14:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •