Πάμε να αντιμετωπίσουμε τους δαίμονες μας παρεούλα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 97
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876

    Πάμε να αντιμετωπίσουμε τους δαίμονες μας παρεούλα...

    Λοιπόν επειδή πάρα πολύς κόσμος δεν νιώθει καλά αυτή την εποχή για πολλούς λόγους και επειδή μέσα σε αυτούς βρίσκομαι και εγώ αλλά το παλεύω ή πιστεύω πως βρήκα τον τρόπο να το παλέψω, σκέφτηκα σήμερα μετά την βόλτα μου στην παραλία και την καθιερωμένη γιόγκα που έκανα να προτείνω κάτι, το οποίο πρέπει να το δείτε θετικά, δηλαδή να το δοκιμάσετε για 7 ημέρες και αν τυχόν δεν σας αρέσει ας το σταματήσετε, αλλά δώστε στον εαυτό σας 7 ημέρες να το δοκιμάσει και αν όχι 7 ημέρες τουλάχιστον έστω μία ημέρα. Δεν έχει σημασία το τι σώμα έχει ο καθένας και το πόσα κιλά κουβαλάει, σημασία έχει η προσπάθεια, σημασία έχει να πει κάποιος ναι θα το δοκιμάσω γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω τι είναι και αν δω ότι δεν μου αρέσει δεν πρόκειται να ασχοληθώ με αυτό ξανά.

    Νομίζω πως ο άνθρωπος λειτουργεί καλύτερα σαν ομάδα παρα σαν μονάδα, δηλαδή σκέφτομαι πως αν για παράδειγμα έλεγα παιδιά στις 5 το απόγευμα όλοι θα βλέπετε το βίντεο που θα ανεβάζω και θα κάνετε ότι έχει το βίντεο θα είναι πολύ καλύτερο από το να ανεβάσω ένα λινκ και να πω ξέρετε όποιος θέλει το κάνει. Πιστεύω πως έστω αυτό το διαδικτυακό μητινγκ που θα γίνεται μεταξύ μελών θα αποδίδει 10 φορές καλύτερα αντι να μην υπήρχε και ο καθενας αν έψαχνε να έκανε και να ακολουθούσε.

    Λοιπόν το βίντεο που θα ανεβάζω αν τυχόν ενδιαφερθείτε και θα έχετε χρόνο να μου δείξετε το ενδιαφέρον σας μέχρι αύριο θα έχει πολύ βασικες ασκήσεις γιογκας που θα μπορεί να τις κάνει ο οποιοσδήποτε άνθρωπος με το οποιοδήποτε σώμα. Δεν έχουν σημασία ούτε η ηλικία ούτε τα κιλά, σημασία έχει μέσω των ασκήσεων και των αναπνοών μετά από περίπου 20 λεπτά να νιώσει αυτός που θα τις κάνει ένας διαφορετικός άνθρωπος. Ενας άνθρωπος που δεν γνώριζε πως υπάρχει μέσα του τόσα χρόνια και δεν τον έχει βρει. Αυτό που θα κερδίσει περισσότερο από όλα κάποιος δεν είναι η σωματάρα και η ευλυγισία και ναι φυσικά και θα έρθουν αν το ξεκινήσουμε γιατί μετά θα σας πάω σε πρόγραμμα 30 ημερών μετά έξι μηνών μετά 12 μηνων κοκ. Αυτό που πραγματικα θα κερδίσει ο καθε ένας και μία από εσάς, είναι να μπορεί να ελέγχει τα συναισθήματα που αναβλύζουν από τις όποιες σκέψεις. Δηλαδή αν για παράδειγμα κάποιος νιώθει θυμό, μέσω της εξάσκησης να κάνει αυτό που πρέπει για να επανέλθει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα λίγων λεπτών σε κατάσταση ευφορίας.

    Η συμμετοχή σας σε αυτό το εγχείρημα που δεν ξέρω αν θα γίνει από εσάς εξαρτάται, θα προκαλέσει την ομαδικότητα και η ομαδικότητα την ανταλλαγή απόψεων. Αν για παράδειγμα ανεβάσω ένα βίντεο αύριο και μετά από μία ώρα όλοι λέτε α τι ωραία που νιώθω, έχω να νιώσω έτσι παρα πολύ καιρό κτλ κτλ κτλ θα σας δίνει την ώθηση για να συνεχίσετε και εφόσον συνεχίσετε τότε θα σας έρθει η δύναμη ελέγχου των συναισθημάτων, η εξάλλειψη της απαισιοδοξίας, του στρες, του αγχους και 1002 άλλων παραγόντων. Αυτή την ευχαρίστηση που θα αντλήσετε από την προσπάθεια, θα σας αλλάξει τον χαρακτήρα θα σας κάνει πιο θετικούς, πιο ευχάριστους σε αυτούς που σας βλέπουν και ζούνε μαζί σας αλλά ακόμα και σε αυτούς που δεν σας γνωρίζουν αλλά περνάνε από δίπλα σας. Είναι σπάνιο φαινόμενο ε; να βλέπεις άτομα που να νιώθουν καλά γύρω σας έτσι δεν είναι και όταν κάποιος νιώθει καλά το εκπέμπει και το αντιλαμβάνεστε κατευθείαν, έτσι δεν είναι; Ευκαιρία λοιπόν να μπείτε και εσείς σε αυτό το κλαμπ και όλα τα άλλα με το χρόνο και την συνεχή προσπάθεια που δεν θα είναι επίπονη ούτε κουραστική έρχονται.


    Τα βίντεο είναι στα Αγγλικά αλλά δεν έχει καμία σημασία γιατί δεν χρειάζεται να γνωριζεις αγγλικά για να κάνεις ότι ακριβώς κάνει εκείνο το ζευγάρι (προσωπικά το ανακάλυψα χθες, βλέποντας τον άνδρα να κάνει την αγαπημένη μου τέχνη που είναι άρρηκτα συνδεδεμένη και με τη γιόγκα). Αν τυχόν ενδιαφερθείτε και το ξεκινήσουμε θα χρειαστείτε ένα σχοινί περίπου 2 μέτρα για την 2η συνεδρία.

    Το θέμα είναι να αποφασιστεί αν υπάρξει συμμετοχή μια κοινή προτίμηση στο θέμα της ώρας που θα ανεβαίνει το βίντεο ώστε μετά το πέρας της συνεδρίας να συζητάμε εδώ μέσα το πως νιώθει ο καθένας το τι κέρδισε ή αν δεν ένιωσε κάτι ή δεν κέρδισε κάτι να τον βοηθήσω να βρούμε το γιατί, το οποίο δεν νομίζω να χρειαστεί, αλλά ας υποθέσουμε ότι ίσως συμβεί για κάποιον ή κάποια.

    Υ.Γ Αν το κάνετε να ξέρετε πως τον Ιουνιο δεν θα αναγνωρίζετε το σώμα σας και την ψυχική σας υγεία, το ψυχικό σας κόσμο, τον ίδιο σας τον εαυτό. Το μόνο που χρειάζεται είναι το έναυσμα για να ξεκινήσετε και για να συμβεί αυτό θεωρώ πως η διαδικτυακή, ομαδικότητα είναι αναγκαία συνθήκη!

    Υ.Γ1 Γύρω στο τέλος των 30 ημερών θα έρθει αναπόφεκτα η ικανότητα του διαλογισμού, οπότε κάπου εκεί πλέον θα μπορει ο καθένας να κάνει μόνος του οτι θελει οτι ωρα θελει και όσο θελει.

    Περιμένω τις απόψεις σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειμαι υπερ των meeting και ειδικα των online meeting, για αυτο και συμμετειχα σε μια προσπαθεια που ειχε γινει με ενα διαδικτυακο τσατ για τα μελη που ειναι πιο αμεση μορφη επικοινωνιας, αν και δεν ορθοποδησε.

    Δεν ξερω εαν ποσταρεις ενα βιντεο με γιογκα απο το youtube, μπορεις να το πεις διαδικτυακο meeting, περισσοτερο meeting εχουμε τωρα καθως μιλαμε σε αυτο το φορουμ, μιας και μιλαμε για μια πιο αμεση μορφη επικοινωνιας. Βεβαια τα οφελη οιανδηποτε ειδους γυμναστικης ειναι πολλα.

    Ξερω γω θετικος ειμαι με την κινηση, αλλα δεν το βλεπω να το κανω. Δεν με τραβαει η συγκεκριμενη θεματολογια, για αυτο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ειμαι υπερ των meeting και ειδικα των online meeting, για αυτο και συμμετειχα σε μια προσπαθεια που ειχε γινει με ενα διαδικτυακο τσατ για τα μελη που ειναι πιο αμεση μορφη επικοινωνιας, αν και δεν ορθοποδησε.

    Δεν ξερω εαν ποσταρεις ενα βιντεο με γιογκα απο το youtube, μπορεις να το πεις διαδικτυακο meeting, περισσοτερο meeting εχουμε τωρα καθως μιλαμε σε αυτο το φορουμ, μιας και μιλαμε για μια πιο αμεση μορφη επικοινωνιας. Βεβαια τα οφελη οιανδηποτε ειδους γυμναστικης ειναι πολλα.

    Ξερω γω θετικος ειμαι με την κινηση, αλλα δεν το βλεπω να το κανω. Δεν με τραβαει η συγκεκριμενη θεματολογια, για αυτο.
    Ο λόγος που λειτουργώ έτσι και δεν μπορώ να λειτουργήσω διαφορετικά, είναι επειδή σέβομαι το δικαίωμα της ανωνυμίας του κόσμου, δηλαδή να μην εξαναγκάζεται να μπαίνει στην διαδικασία της τηλεδιάσκεψης και ο μοναδικός τρόπος για να επιτευχθεί αυτό, είναι αυτός! Πέραν τουτου ο κάθε άνθρωπος λειτουργεί καλύτερα με το δικό του ρυθμό. Εμένα με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, με ενδιαφέρει το τι θα πούνε αν ξεκινήσουν μετά!

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Mindcrime ! respect!! δεν ξερω εαν θα το κανω αλλα μου αρεσει η αποφασιστηκοτητα σου για αλλαγη!!

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    μακαρι να ηταν και η boo μεσα σε αυτο θα την βοηθουσε...!

  6. #6
    Πολυ καλη ιδεα mindcrime!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Λοιπόν έγινε όπως το περίμενα δηλαδή ο κόσμος σε γενικές γραμμές δεν διατίθεται να προχωρήσει σε αλλαγές για να δει αν τυχόν αυτές οι αλλαγές του προσφέρουν κάποια βελτίωση στην ζωή του. Δεν ξέρω αν συμβαίνει λόγω φόβου ή επειδή δεν πιστεύει ο καθένας στον εαυτό του πάντως όπως και να έχει συμβαίνει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Πολύ ωραία ιδέα!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Κάτι που να μην απαιτεί σχοινί;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Κάτι που να μην απαιτεί σχοινί;
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν εναλλακτική λύση ένα καλσόν αν δεν έχεις σχοινι!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Λοιπόν εγώ μέχρι τις 12 θα περιμενω να δω ποσοι θα πουνε ναι και να πουνε τι ωρα βολεύει γενικά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Ερώτηση: Θα φαινόμαστε στην κάμερα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Δεν ξέρω αν διάβασες το πρώτο μου κείμενο, εκεί πέρα λέω πως είναι 7ημερο course από το youtube oπότε δεν υπάρχει λόγος ουτε ιδιωτικης επικοινωνίας τουλάχιστον από μερους μου προς τον κόσμο, ούτε υπαρξης κάμερας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Σωστά, διάβασα το thread πολύ γρήγορα και μου έμεινε η τηλεδιάσκεψη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα δεν είναι κακή ιδέα μπράβο σου!! Μακαρι να βοηθήση αρκετό κόσμο εδώ...

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παρεούλα
    By butterfly95 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 146
    Last Post: 20-09-2017, 15:35
  2. Παλευω με τους δαιμονες μου ακομα μια φορα..
    By BillytheKid in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 03-03-2015, 10:43
  3. Replies: 501
    Last Post: 20-11-2012, 23:07
  4. Δε μπορώ να ξεφύγω από τους δαίμονες μου...
    By regenmacher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 13-06-2012, 01:12
  5. Θελει κανεις παρεουλα?
    By N.Princess in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 04-02-2012, 23:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •