καταθλιψη και πεινα.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εδω θα συμφωνησω απολυτως ........η ασθενεια κτθλψη μπορει να εξακολουθει να υπαρχει αλλα οποιος εχει υποχρεωσεις η προβληματα επιβιωσης καλυτερα , οιουδηποτε τυπου , ειναι πολυτελεια γι αυτον η κτθλψη...........

    θα παραθεσω παραδειγμα , για να γινω κατανοητος , ο οργανισμος μπορει να διαχειριστει μονο μια δυσαρεστη κατασταση ανα φορά , αποβαλλοντας την κατ αυτον υποδεεστερη , την κτθλψη δλδ. ...... οταν νοσηλευομουν στο νοσοκομειο, τον 7/20 , ειχα παθει επιληπτικη κριση/εγκεφαλιτιδα , αφηνω κατα μερος οτι εκ τυχης ανεκτησα επαφη με την πραματικοτητα ( την ειχα χασει για για 1 βδομαδα ) , που σημαινει οτι βιωνα μια εξαιρετικα δυσαρεστη κατασταση, του τυπου, ( αφηνω κατα μερος το οτι εκ τυχης παρεμειν ζωντανος , κυριολεκτικα ) ειχα συγχυση/αμνησια , δεν μπορουσα καν να θυμηθω που μενω , το τηλεφωνο του σπιτιου μου , το νοσοκομειο που νοσηλευομουν ( τοχα γραψει σενα χαρτι , για να το θυμαμαι ) , κουναγα το δεξι μου χερι ρυθμικα οταν παθαινα κριση χωρις να μπορω να σταματησω , δεν μπορουσα να περπατησω ευθεια , ουτε καν να σταθω στα ποδια μου, τομαθα ξανα με φυσιοθεραπειες , με σηκωνε η νοσηλευτρια για να παω τουαλετα ουτε αυτο δεν μπορουσα να κανω , πονους ισχυρους στις αρθρωσεις κλπ. ......δεν ηξερε κανεις αν θα συνερχομουν απο αυτην την κατασταση .....ε, λοιπον τοτε δεν αισθανομουν κτθλψη , ειχε να διαχειριστει το μυαλο τις συνεπειες της επιληπτικης κρισης ......και ποσο αυτες θα κρατουσαν , και αν θα συνερχομουν ......αρα αν ο οργανισμος εχει να διαχειριστει την πεινα και την κτθλψη, προφανως θαπεβαλλε την κτθλψη ....οταν γυρισα σπιτι, αρα την γλυτωσα απ την επιληπτικη κριση, ( βεβαια η αμνησια συνεχιζε, οπως κι οι πονοι στις αρθρωσεις , που ταχω και τα δυο ακομη , η μνημη εχει βελτιωθει πολυ ) ξαναενιωσα την κτθλψη ......δεν φοβομουν μην ξαναπαθω επιληπτικη κριση, ουτε θυμομουν τα δυσαρεστα του νοσοκομειου, δεν μενδιεφεραν, δεν ειμαι φοβικος , απλα επασχα και πασχω απο την ασθενεια κτθλψη ....

    η οικον. ανεση ειναι αδιαφορη, μπροστα στο να μεινεις ουσιαστικα αναπηρος ......και δεν ειμαι κακομαθημενος , απλα εχω μαθει να ζω χωρις αναπηριες .....λογικη απαιτηση .....
    Ειχες να αντιμετωπισεις κάτι πιο "βαρύ" και μόλις πέρασε αυτό, κατάλαβες ότι η κατάθλιψη ήταν ακόμα εκεί.
    Όπως το λέω συνήθως "δεν ακούγεται η φωνή της οσο ουρλιάζει κάτι άλλο"....
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αλεξία , καταλαβα τι ειναι αυτο που γραφεις , σωστα καταλαβες το ποιντ μου .....
    Last edited by Macgyver; 07-01-2021 at 13:29.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν παθαινεις την ασθενεια καταθλιψη για συγκεκριμενους λογους , απλα την παθαινεις χωρις να ξερεις γιατι την επαθες ......ενας οριτζιναλ κτθλπτος δεν αισθανεται καθολου θλιψη ....
    Τι λες τώρα; εννοείται πάντα υπάρχουν λόγοι αιτίες κ αφορμές για ότι παθαίνεις απλά εσύ μπορεί να μην τις βρήκες. Δεν ξέρω αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου καταθληπτικο η αν έχεις ιατρική γνωμάτευση, όπως κ να χει μην κρίνεις με βάση το πως το βιώνεις εσύ. Δε θα ξεχάσουμε τα ελληνικά ή κατάθλιψη είναι θλίψη έντονη κ για μεγάλο διάστημα κ σε κάθε άνθρωπο μπορεί να εκδηλώνεται λίγο διαφορετικα

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Η κοπέλα η 22Χρόνη που αναφέρθηκε πιο πανω δε μου κάνει εντύπωση να έχει κατάθλιψη αν έχει ιδεοψυχαναγκασμους. Η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή μπορεί να οδηγήσει σε κατάθλιψη και συνήθως πάνε χέρι χερι

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    οι βασικες αναγκες του ανθρωπου ειναι τροφη -στεγαση , αυτο ειναι γνωστο..... αν δεν ειχατε να φατε θα μιλουσατε για καταθλιψη ? φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα, εχω μια οικ. ανεση , που εχω φτιαξει νεωτερος , αφου στα 42-43 και μετα αρχισα να παθαινω καταθλιψη ....... θα μιλαγατε-γα για καταθλιψη αν δεν ειχα-τε ουτε καν να φαω , δλδ. αναφερομαι σε λιμοκτονια , η θα εβγαινα με οποιοδηποτε κοστος να βρω φαγητο ? μαλλον θα ξεχναγα την καταθλιψη , και θαβαζα σε πρωτη προτεραιοτητα την εξευρεση τροφης , δλδ. την εργασια την οποιαδηποτε ......δεν εχω διαβασει για καποιον καταθλιπτικο να αυτοκτονει απο λιμοκτονια ....... εχουν πεσει στην αντιληψη μου πολλα μελη, που εμφανως εχουν καλυψει την αναγκη αυτην , και λενε /συζητουν για καταθλιψη η αλλου ειδους προβληματα συνυφασμενα με αυτην ......λοιπον , τουλαχιστον ειμαι με τον εαυτο μου ειλικρινης , εσεις τι γνωμη εχετε ?
    Οι άστεγοι δηλαδή αποκλείεται να έχουν κατάθλιψη; Νομίζω πως μπορεί να συνυπάρχει κατάθλιψη με πολύ κακή οικονομική κατάσταση ακόμη και πείνα απλά δεν είμαι σίγουρος τι προηγείται, ποιο δηλαδή προκαλεί το άλλο. Ή καλύτερα πιστεύω πως κάποιες φορές προηγείται το ένα και κάποιες το άλλο. Μπορεί όμως να μην έχουν πάντα σχέση αιτίας και αποτελέσματος. Έχω την εντύπωση ότι το θέμα που άνοιξες αντιμετωπίζει την κατάθλιψη ενοχικά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    υπάρχει και η χάι φάνκσιονιν ντιπρέσιον. η επονομαζόμενη "κρυφή" ή "χαμογελαστή" κατάθλιψη.
    εγώ πάλι πιστεύω πως είναι ανάλογα τον άνθρωπο και το τί κουβαλάει, χωρίς να σημαίνει οτι το να μπορείς να λειτουργείς καλά όταν έχεις κατάθλιψη, δεν υπάρχει. η κατάθλιψη. οπότε πιστεύω πως ναι, μπορεί κάποιος να πεθάνει απο την πεινα αν έχει κατάθλιψη. μπορεί όμως και όχι. όλοι αξίζουν τη ζωή το ίδιο. απλώς κάποιο είναι φτιαγμένοι διαφορετικά.
    γι αυτό εδώ έρχεται η πρόνοια -όχι η υπηρεσία απαραίτητα- η κοινωνική συνοχή τέλος πάντων και συντελεί στην καλυτέρευση των συνθηκών στη ζωή αυτών των ανθρώπων. κανένας δεν πρέπει να μένει αβοηθητος, εγώ πιστεύω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Τι λες τώρα; εννοείται πάντα υπάρχουν λόγοι αιτίες κ αφορμές για ότι παθαίνεις απλά εσύ μπορεί να μην τις βρήκες. Δεν ξέρω αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου καταθληπτικο η αν έχεις ιατρική γνωμάτευση, όπως κ να χει μην κρίνεις με βάση το πως το βιώνεις εσύ. Δε θα ξεχάσουμε τα ελληνικά ή κατάθλιψη είναι θλίψη έντονη κ για μεγάλο διάστημα κ σε κάθε άνθρωπο μπορεί να εκδηλώνεται λίγο διαφορετικα


    αλλο θλιψη , αλλο καταθλιψη , αν ανοιξεις το λινκ, μην τα συγχεουμε .....

    λες να μιλαω για καταθλιψη επειδη ετσι μουρθε ? εχω διαγνωστει με κλινικη μειζονα καταθλιψη εδω και 20 χρονια ......αφου λες οτι δεν ξερω Ελληνικα , να σου θυμισω οτι η κτθλψη που ειναι συγχρονος και αδοκιμος ορος , λεγεταν στην αρχαια ελλαδα μελαγχολια , δλδ,. πιστευαν οτι στο αιμα του κτθλτκου, ετρεχε μελανα χολη που ειναι πικρη ........ ηταν ο ασθενης σκυθρωπος και αμιλητος , αποτραβηγμενος απο τα εγκοσμια .......εχοντας διαβασει αρκετα πατερικα βιβλια , υπηρχε και υπαρχει στους μοναχους η ακηδια , με αλλα λογια η κτθλψη , και τον μοναχο τον αποκαλουσαν τεμπελη η ξερω γω τι , επειδη δεν ειχε ορεξη να κανει τιποτα .....
    Last edited by Aeon; 12-01-2021 at 20:15.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Οι άστεγοι δηλαδή αποκλείεται να έχουν κατάθλιψη; Νομίζω πως μπορεί να συνυπάρχει κατάθλιψη με πολύ κακή οικονομική κατάσταση ακόμη και πείνα απλά δεν είμαι σίγουρος τι προηγείται, ποιο δηλαδή προκαλεί το άλλο. Ή καλύτερα πιστεύω πως κάποιες φορές προηγείται το ένα και κάποιες το άλλο. Μπορεί όμως να μην έχουν πάντα σχέση αιτίας και αποτελέσματος. Έχω την εντύπωση ότι το θέμα που άνοιξες αντιμετωπίζει την κατάθλιψη ενοχικά.
    Μαλιστα , αλλος ενας μαθητευομενος ψυχολογος , που θα μου κανει διαγνωση , σε προλαβε ομως ο ψυχιατρος μου , η οι ψυχιατροι μου........ δεν ειμαι ενοχικος ,....ναι, οι αστεγοι μπορει να εχουν κτθλψη , μαλιστα εχω ρωτησει τον επι 40 χρονια κολλητο μου αν σε περιπτωση λιμοκτονιας θα γινομουν clochard ( δεν πουλαω εξυπναδα οτι γνωριζω γαλλικα , απλα την λεξη αυτη την χρησιμοποιουμε με τον κολλητο μου , που περιγραφει/περιλαμβανει τον αστεγο, ρακενδυτο, επαιτη ) η απαντηση του φιλου μου ηταν οτι , δεν ξερω αν θα γινομουν κλοσάρ , ουτε γω το ξερω , ειναι μια πιθανοτης ομως , το δεχομαι......προφανω δεν εχει καμμια σχεση η οικον. κατασταση με την κτθλψη, αφου εχω καλη οικ. κατασταση , και εχω παραυτα κτθλψη .....και στις πλουσιες χωρες υπαρχει κτθλψη .........ειναι, το ξαναλεω, ασθενεια η κτθλψη ......ας την συγχεουν καποιοι με την θλιψη στις αντιξοοτητες/στεναχωριες της ζωης ......

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    υπάρχει και η χάι φάνκσιονιν ντιπρέσιον. η επονομαζόμενη "κρυφή" ή "χαμογελαστή" κατάθλιψη.
    εγώ πάλι πιστεύω πως είναι ανάλογα τον άνθρωπο και το τί κουβαλάει, χωρίς να σημαίνει οτι το να μπορείς να λειτουργείς καλά όταν έχεις κατάθλιψη, δεν υπάρχει. η κατάθλιψη. οπότε πιστεύω πως ναι, μπορεί κάποιος να πεθάνει απο την πεινα αν έχει κατάθλιψη. μπορεί όμως και όχι. όλοι αξίζουν τη ζωή το ίδιο. απλώς κάποιο είναι φτιαγμένοι διαφορετικά.
    γι αυτό εδώ έρχεται η πρόνοια -όχι η υπηρεσία απαραίτητα- η κοινωνική συνοχή τέλος πάντων και συντελεί στην καλυτέρευση των συνθηκών στη ζωή αυτών των ανθρώπων. κανένας δεν πρέπει να μένει αβοηθητος, εγώ πιστεύω.
    εδω θα συμφωνησω στην καλοπροαιρετη επισημανση σου, ναι , υπαρχει η κτθλψη υψηλης λειτουργικοτητας .......αλλα δεν πιστευω οτι καποιος μπορει να πεθανει απο την πεινα εχοντας κτθλψη, θα τον κινητοποιησει η πεινα να παρει μπρος .........και φυσικα εξαρταται απο τον καθε ανθρωπο πως θαντιμετωπισει την κλθλψη του, οχι ομως ναφησει τον εαυτο να λιμοκτονησει μεχρι θανατου.....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Τι λες τώρα; εννοείται πάντα υπάρχουν λόγοι αιτίες κ αφορμές για ότι παθαίνεις απλά εσύ μπορεί να μην τις βρήκες. Δεν ξέρω αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου καταθληπτικο η αν έχεις ιατρική γνωμάτευση, όπως κ να χει μην κρίνεις με βάση το πως το βιώνεις εσύ. Δε θα ξεχάσουμε τα ελληνικά ή κατάθλιψη είναι θλίψη έντονη κ για μεγάλο διάστημα κ σε κάθε άνθρωπο μπορεί να εκδηλώνεται λίγο διαφορετικα

    Καλημερα!

    Συμφωνω με χιλια που λενε .Κανενας δεν ξυπνησε ενα πρωι και ειπε μου ηρθε η καταθληψη ετσι ξαφνικα .Παντα υπαρχει κατι που πυροδοτει την ολη κατασταση.Τωρα αν εμεις δεν μπορουμε να το βρουμε ή δεν αναγκαζομαστε ειναι αλλη υποθεση .

    Παντως ταπεινη μου αποψη και θα το πω χυμα και σε οποιον αρεσει ,οταν σου ερθει το αυγο στον κώλο εχεις δεν εχεις καταθλιψη θα βγεις εξω και θα παλεψεις .Τωρα αν παλευεις και γυρνας σπιτι σου και χτυπιεσαι ,πινεις ,καπνιζεις ξεσπας οπως μπορεις ,σε ολη την διαρκεια της ημερας εισαι με σκυμμενο κεφαλι ,αμιλητος , το πρωι σηκωνεσαι να πας με το ζορι στην δουλεια και πολλα αλλα χαρακτηριστικα της ,ειναι αλλη υποθεση ..

    Ο καθενας μας βρισκει τροπο να την αντιμετωπιζει ,αλλα οταν ΠΡΕΠΕΙ να φας θα το βαλεις στην ακρη ολο αυτο ,θα βγεις και θα παλεψεις κακα τα ψεματα ...

    Ενα καταθλιπτικος οταν πραγματικα πεινάσει θα αναγκαστει να βγει εξω προς αναζητησει τροφης ,επιβιωσης ..

    Αλλωστε το λεω και το φωναζω ,η αδρανεια και το να καθεσαι ολη μερα σε ενα κρεβατι και σε ενα καναπε ειναι οτι χειροτερο.Αν δεν βγεις εξω με το ζορι και αν δεν κανεις πραγματα απο αναγκη ολο αυτο θα σε παρασυρει στο πάτο καθε μερα ολο και πιο πολυ και εκει ναι συμφωνώ ερχεται ο ανθρωπος σε ενα σημειο που μπορει να σκεφτεται να δωσει ενα τελος ....

    Γι αυτο το πρωτο που λενε ολοι ειναι σηκω απο εκει που εισαι και βρες το παραμικρο που θα σου δινει κίνητρο ,δημιουργικό, ωστε να εχεις ενα λογο να προχωρησεις ...
    Ακομα και αναγκη απο χρηματα να μην εχεις παλι μπορεις να βρεις τροπους .


    Εχω ενα γειτονα ο οποιος εχει βγει στην συνταξη ,τον πρωτο καιρο ηταν μια χαρα ,εκανε πραγματα που λαχταρουσε και δεν εκανε τοσο καιρο λογο δουλειας ..Μερα με την ημερα ομως αρχισε να βαριεται και να πεφτει ψυχολογικα ...Ποσους καφεδες να πιω και ποσες βολτες μου ελεγε χαρακτηριστικα να κανω.....Ξαφνικα αρχισε να εχει θεματα υγειας και ολα ειχαν κοινο παρονομαστη ,την ελειψη ενδιαφεροντως ..
    Ο γιατρος του, του ειπε οτι αν δεν βρεις κατι να ασχοληθεις σε βλεπω να καταληγεις ολη μερα στους γιατρους να ψαχνεις να βρεις κατι το οποιο υπαρχει μονο στο μυαλο σου ή να εισαι ολη μερα κουκουλομενος σε ενα κρεβατι ..

    Αυτος ο ανθρωπος βρηκε ενα μικρο κτημα κοντα στην πολη και καθημερινα πλεον σηκωνεται και πηγαινειε εκει .Εχει βαλει τα λαχανικα του καποια ζωακια και τα λουλουδια του ...
    Κατι τοσο απλο αλλα ειναι αυτο που τον εκανε να ξυπναει καθημερινα με σκοπο να παει να ασχοληθει εκει ...Πηγαινουν και τα φιλαρακια του εκει ,πινουν και τα καφεδακια τους ,τα ουζακια τους και εχει αλλαξει ολη του η ζωη και φαινεται ..Ασε οποτε μου εφερνε κανα φρεσκο αυγουλακι για τα παιδια ειχε ενα καμαρι ,ελαμπε το πρόσωπο του γιατι ηταν κατι δημιουργικό ολο αυτο ...


    Ξερεις τι του ειπε ο γιατρος του?Οτι μπορει ολη αυτη η καταθλιψη να υπηρχε μεσα σου αλλα ο ρυθμος της καθημερινοτητας σου να μην την άφηνε να βγει προς τα εξω .Μολις χαλαρωσες και δεν ειχες πλεον κανεναν ουσιαστικο ενδιαφερων βρηκε ευκαιρια και βγηκε στην επιφανεια .
    Οποτε ουτε φαρμακα χρειαστηκε ουτε ψυχαναλυση ...Βρηκε αυτο ποιυ ειχε χασει ,το κινητρο που θα τον εβγαζε απο την αδρανεια ωστε να μην αφηνει ,αυτη την θλιψη ,την μελανχολια να του βγει ..
    Γιατι πολυ απλα πολλοι απο εμας η ελλειψη ενδιαφεροντως κυριως δημιουργικου μπορει να πυροδοτεί κατι το οποιο αν το σκεφτεις ολοι το εχουμε μεσα μας ..

    Αλλος το εχει σε μεγαλο βαθμο και αλλος σε μικρο...
    Φυσικα να μην παρεξηγηθω μιλαω για καθαρη μελανχολια ,θλιψη η οποια σε οδηγει στην καταθλιψη.
    Οταν αυτη συνοδευεται και απο αλλα τραυματικα γεγονοτα ή απο αλλες ψυχικες ασθενεις φυσικα εκει θα μιλησουμε για αλλη αντιμετωπισει και παντα με την βοηθεια του γιατρου ..

    Κινητρο χρειαζεται ο καθε ανθρωπος ,καυσιμο πως να το πω ,ωστε να ξεκολλησει απο ολο αυτο που οσο το αφηνεις τοσο σε παρασέρνει ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μαλιστα , αλλος ενας μαθητευομενος ψυχολογος , που θα μου κανει διαγνωση , σε προλαβε ομως ο ψυχιατρος μου , η οι ψυχιατροι μου........ δεν ειμαι ενοχικος ,....ναι, οι αστεγοι μπορει να εχουν κτθλψη , μαλιστα εχω ρωτησει τον επι 40 χρονια κολλητο μου αν σε περιπτωση λιμοκτονιας θα γινομουν clochard ( δεν πουλαω εξυπναδα οτι γνωριζω γαλλικα , απλα την λεξη αυτη την χρησιμοποιουμε με τον κολλητο μου , που περιγραφει/περιλαμβανει τον αστεγο, ρακενδυτο, επαιτη ) η απαντηση του φιλου μου ηταν οτι , δεν ξερω αν θα γινομουν κλοσάρ , ουτε γω το ξερω , ειναι μια πιθανοτης ομως , το δεχομαι......προφανω δεν εχει καμμια σχεση η οικον. κατασταση με την κτθλψη, αφου εχω καλη οικ. κατασταση , και εχω παραυτα κτθλψη .....και στις πλουσιες χωρες υπαρχει κτθλψη .........ειναι, το ξαναλεω, ασθενεια η κτθλψη ......ας την συγχεουν καποιοι με την θλιψη στις αντιξοοτητες/στεναχωριες της ζωης ......
    Άρα συμφωνούμε. Όσον αφορά τα περί ενοχής είπα ότι το θέμα αντιμετωπίζει την κατάθλιψη ενοχικά (όταν θεωρεί κάποιος την κατάθλιψη πολυτέλεια), δεν έκανα διάγνωση σε σένα, πώς θα μπορούσα;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Άρα συμφωνούμε. Όσον αφορά τα περί ενοχής είπα ότι το θέμα αντιμετωπίζει την κατάθλιψη ενοχικά (όταν θεωρεί κάποιος την κατάθλιψη πολυτέλεια), ;
    ναι , σε γενικες γραμμες, συμφωνουμε .......τωρα καταλαβα τι εννοεις ' ενοχικα ' ......τι νομιζες , οτι θα σου κανω αναφορα για διαγνωση ? !! δεν εχω κανει ποτέ αναφορα , δεν κανω τετοια .....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ναι , σε γενικες γραμμες, συμφωνουμε .......τωρα καταλαβα τι εννοεις ' ενοχικα ' ......τι νομιζες , οτι θα σου κανω αναφορα για διαγνωση ? !! δεν εχω κανει ποτέ αναφορα , δεν κανω τετοια .....
    Δεν μου πέρασε από το μυαλό η αναφορά αλλά γενικά δεν μ' αρέσουν οι αντιπαραθέσεις είναι αλήθεια... όλα τα καταλαβαίνεις... με βοηθάει η ψυχολογία ως επιστήμη, τη θεωρώ τη σύγχρονη φιλοσοφία εστιασμένη στον άνθρωπο, αλλά και η ψυχολογικοποίηση (αν υπάρχει τέτοια λέξη) των πάντων ή διαγνώσεις ψυχολογικού τύπου σε ανθρώπους είναι νομίζω παγίδα, σαν να βάζεις μια ταμπέλα και να μην ξανασχολεισαι, οπότε θέλω να τα αποφεύγω...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    https://www.youtube.com/watch?v=vS_zZ1MFjCQ&t=24s (το βίντεο περιέχει ευαίσθητου περιεχομένου υλικό)

    people help the people που λέει και το τραγούδι.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν μου πέρασε από το μυαλό η αναφορά αλλά γενικά δεν μ' αρέσουν οι αντιπαραθέσεις είναι αλήθεια... όλα τα καταλαβαίνεις... με βοηθάει η ψυχολογία ως επιστήμη, τη θεωρώ τη σύγχρονη φιλοσοφία εστιασμένη στον άνθρωπο, αλλά και η ψυχολογικοποίηση (αν υπάρχει τέτοια λέξη) των πάντων ή διαγνώσεις ψυχολογικού τύπου σε ανθρώπους είναι νομίζω παγίδα, σαν να βάζεις μια ταμπέλα και να μην ξανασχολεισαι, οπότε θέλω να τα αποφεύγω...
    εχεις δικιο, ουτε εμενα με βοηθουν οι αντιπαραθεσεις , δεν θελω να εμπλακω σε διαπληκτισμους .....καταλαβαινω την λεξη ' ψυχολογικοποιηση ' δεν ξερω αν υπαρχει, αλλα ειναι ευγλωττη .....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η πείνα του μυαλού μου
    By beirut in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-05-2011, 12:12
  2. αυτό ήταν πραγματική πείνα...
    By STARAKI_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 29
    Last Post: 06-11-2010, 16:11
  3. ναι στη συναισθηματικη πεινα?
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 124
    Last Post: 23-10-2010, 18:15
  4. Πολεμήστε την πείνα με ένα «κλίκ»
    By Sad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 18-11-2007, 21:15
  5. Πείνα και όρεξη
    By eatdis-admin in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 1
    Last Post: 03-04-2005, 12:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •