καταθλιψη και πεινα.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 37 of 37
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θελω να προσθεσω αναφερομενος στο μεγαλο ποστ της marilou , που δεν μπορω ναπομονωσω κομματι - κομματι τα επιμαχα σημεια του, οτι η κτθλψη πυροδοτειται μεν απο καποιο η καποια γεγονοτα , αλλα υπαρχει στα γονιδια , γι αυτο και το παγκοσμιου φημης προηγμενο ινστιτουτο max planck προσανατολιζεται σε γονιδιακη θεραπεια , ψαχνει δλδ.να βρει ποιο γονιδιο ειναι ελαττωματικο , η μεταλλασεται , και προκαλει την κτθλψη ........... για παραδειγμα , γιατι εγω οταν αγχωθω πολυ , εχει συμβει αυτο, παθαινω ψωριαση ( εξανθηματα σε ολο το σωμα ) ? οταν αγχωθει καποιος θα παθει ψωριαση ? οχι βεβαια , απλα την εχω στα γονιδια μου , και με καποιο εναυσμα , νατην η ψωριαση .....για μενα η κτθλψη δεν θεραπευεται με τα σημερινα μεσα , αναφερομενος παντα στην περιπτωση μου..... .......οπως αναφερω σε καποιο ποστ μου παραπανω , δεν ξερω αν εμενα αφραγκος εντελως , αν θα κατεληγα clochard ( γαλλικη λεξη που συμπεριλαμβανει τον αστεγο, επαιτη, ρακενδυτο, σε μια γωνια του δρομου ) η θα εβγαινα προς αναζητηση χρηματων/τροφης ....... ευτυχως δεν μπορει κανεις να μου προσαψει τον τιτλο του ' τεμπελη ' γιατι εχω δουλεψει αρκετα στο παρελθον , ημουν κοινωνικος κλπ. και καταλαβαινουν πολλοι, οχι ολοι, οτι κατι μου συμβαινει, που ειναι περα απο τον ελεγχο μου .....
    Last edited by Macgyver; 09-01-2021 at 07:37.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    βεβαια , εχω διαβασει πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που καταφεραν να καταπολεμησουν την κτθλψη τους επιτυχως , εδω δυο πραματα μπορει να συμβαινουν ,
    1) η εχαν απλη θλιψη, καποια εντονη στεναχωρια για κατι, και την συγχεουν με την ασθενεια κτθλψη .....
    2) δεν εχω εγω το σθενος να καταπολεμησω ιδιαις δυναμεις την κτθλψη μου .....
    τωρα ομως κοτζαμ ΠΟΥ , να την θεωρει ενα ειδος αναπηριας , κατι τρεχει με αυτην την ασθενεια .....

    για να μην αποθαρρυνω μελη του φορουμ να προσπαθησουν να καταπολεμησουν την κτθλψη τους , θελω να γραψω κατι που ειχα διαβασει καπου , καποτε ,
    αυτο που φανταζει μονιμο ( η κτθλψη μου-σας ) δεν ειναι παρα η προβολη του προσωρινου εις το εσαει .....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    κλοσάρ είναι ο κατ επιλογήν άστεγος. είναι τρόπος ζωής, άποψη, πες το όπως θες. είναι συνειδητή επιλογή.
    η κάλυψη των βασικών αναγκών είναι κατοχυρωμένο ανθρώπινο δικαίωμα.
    εγώ πιστεύω αυτό όντως, ότι χρειάζεται ένα εξωτερικό ερέθισμα να σε ταράξει απο το "λήθαργο" και να σε κανει να ενεργοποιηθείς.
    αυτό το ερέθσμα δεν είναι αρκετό πάντα. εκτός απο τη σωματική πείνα υπάρχει και η συναισθηματική πεινα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by user View Post
    κλοσάρ είναι ο κατ επιλογήν άστεγος. είναι τρόπος ζωής, άποψη, πες το όπως θες. είναι συνειδητή επιλογή.
    η κάλυψη των βασικών αναγκών είναι κατοχυρωμένο ανθρώπινο δικαίωμα.
    εγώ πιστεύω αυτό όντως, ότι χρειάζεται ένα εξωτερικό ερέθισμα να σε ταράξει απο το "λήθαργο" και να σε κανει να ενεργοποιηθείς.
    αυτό το ερέθσμα δεν είναι αρκετό πάντα. εκτός απο τη σωματική πείνα υπάρχει και η συναισθηματική πεινα.
    δεν ειναι τιποτα κατοχυρωμενο σε αυτην την ζωη , ολα παιζονται , ολα ειναι ρευστα , πλην του θανατου ....
    Last edited by Macgyver; 09-01-2021 at 22:58.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα η κατάθλιψη δεν είναι μοδα ούτε πολυτέλεια να την έχει κάποιος είναι αρρώστια, είτε ζεις σε σπίτι είτε έχεις φαγητό είτε δεν έχεις αυτή ερχετε δεν κοιτάει κατηγορία φίλε μου, ευτυχώς το να μείνω χωρίς σπίτι δεν το έχω περάσει και κανένας να μην το περάσει αλλά πείνα και κρύο ναι σε σημείο ούτε λίγο ψωμί να μην έχεις να φας..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Καλησπέρα η κατάθλιψη δεν είναι μοδα ούτε πολυτέλεια να την έχει κάποιος είναι αρρώστια, είτε ζεις σε σπίτι είτε έχεις φαγητό είτε δεν έχεις αυτή ερχετε δεν κοιτάει κατηγορία φίλε μου, ευτυχώς το να μείνω χωρίς σπίτι δεν το έχω περάσει και κανένας να μην το περάσει αλλά πείνα και κρύο ναι σε σημείο ούτε λίγο ψωμί να μην έχεις να φας..
    συμφωνω μαζι σου , ετσι ειναι .....δεν εχει κριτηρια για το ειδος του χαρακτηρα/ανθρωπου που θα πληξει ......

  7. #37
    Elenia781
    Guest
    ισως θα ηταν πιο εξυπνο ο ανθρωπος στο μελλον να παραγει την τροφη του, οπως τα φυτα εχουν τον μηχανισμο της χλωροφυλλης που μεσω του διοξειδιου του ανθρακα και νερου μεταμορφωνεται σε μια εντελως καινουρια ουσια που περιεχει ενεργεια στην μορφη της ζαχαρης.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Η πείνα του μυαλού μου
    By beirut in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-05-2011, 13:12
  2. αυτό ήταν πραγματική πείνα...
    By STARAKI_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 29
    Last Post: 06-11-2010, 17:11
  3. ναι στη συναισθηματικη πεινα?
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 124
    Last Post: 23-10-2010, 19:15
  4. Πολεμήστε την πείνα με ένα «κλίκ»
    By Sad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 18-11-2007, 22:15
  5. Πείνα και όρεξη
    By eatdis-admin in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 1
    Last Post: 03-04-2005, 13:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •