Καταπιεσμένος θυμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    410

    Καταπιεσμένος θυμός

    Καλησπέρα συμφορουμίτες.
    Πώς γίνεται να εκφράσεις τον καταπιεσμένο θυμό και το κρυφό άγχος σωστά ώστε να μη το γυρνάει σε συμπτώματα;

    Μου έπεσαν πολλά αυτό το καιρό και έχω πολύ θυμό και άγχος μέσα μου. Προσπαθώ να το διαχειριστώ αλλά από ότι καταλαβαίνω τα θάβω και ήδη πάλι άρχισα να έχω σωματικά συμπτώματα, όπως ναυτία, ξερό στόμα και γενική ανησυχία (btw μήπως είναι μικρό κρίσεις πανικού-αγχους; Γνωρίζει κάποιος
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Quote Originally Posted by venom View Post
    Καλησπέρα συμφορουμίτες.
    Πώς γίνεται να εκφράσεις τον καταπιεσμένο θυμό και το κρυφό άγχος σωστά ώστε να μη το γυρνάει σε συμπτώματα;

    Μου έπεσαν πολλά αυτό το καιρό και έχω πολύ θυμό και άγχος μέσα μου. Προσπαθώ να το διαχειριστώ αλλά από ότι καταλαβαίνω τα θάβω και ήδη πάλι άρχισα να έχω σωματικά συμπτώματα, όπως ναυτία, ξερό στόμα και γενική ανησυχία (btw μήπως είναι μικρό κρίσεις πανικού-αγχους; Γνωρίζει κάποιος
    Καλησπέρα και καλή χρονιά. Δύσκολο θέμα έβαλες. Για να μη συσσωρευεις θυμό και αγχος θα πρέπει να έχεις καταλάβει τι τα δημιουργεί. Παραδείγματος χάριν αν προέκυψαν από συγκεκριμένο γεγονός ή ως αποτέλεσμα μοτίβων συμπεριφοράς μας. Στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου αν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό και αν σε αφορά στον βαθμό που νομίζεις. Στη δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να εντοπίσεις τα μοτίβα αυτά και να σκεφτείς αν μπορείς να αλλάξεις κάτι στην αλυσίδα των σκέψεων και των πράξεων που προηγούνται του θυμού και του άγχους. Εμένα π.χ. μου δημιουργούνται τέτοια συναισθήματα όταν δεν ξέρω τι πραγματικά θέλω και δεν παίρνω θέση (αρχικά μέσα μου και μετά αυτή η θέση εκδηλώνεται) για ένα σωρό πράγματα. Εννοείται πως υπάρχουν κι άλλες αιτίες συσσώρευσης θυμού και άγχους απλά λέω τη δική μου εμπειρία. Πολλά μπορεί να βοηθήσουν στην εκτόνωση όπως το να μιλάς με κάποιον για το πως αισθάνεσαι, η άσκηση κλπ αλλά για να μην δημιουργούνται εξαρχής εμένα με βοηθάει η νοητική διεργασία που είπα πριν.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Το καλύτερο είναι να μην δημιουργείται ο θυμός κι αυτό μπορείς να το επιτυχείς μόνο αλλάζοντας τον τρόπο που σκέφτεσαι για ανθρώπους κ καταστάσεις. Επίσης να εκτονωνεις τον θυμό σου με γυμναστικη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,296
    υπομονή, ταύτιση, μετουσίωση, αλτρουισμός.
    η υπομονή δημιουργεί και αντόχή αν και δεν τη προτείνουμε σε καταπιεστικές καταστάσεις, εννοείται!
    η ταύτιση μάλλον ή προφανώς σημαίνει να "μπεις στα παπούτσια του άλλου" αλλά πρέπει να προσέχεις ποιός είναι ο άλλος!
    η μετουσίωση είναι η δημιουργική έκφραση
    ο αλτρουισμός σημαίνει να δείχνεις συμπόνια τους άλλους. βοηθοντας τους αλλους φορτίζεις τον εαυτό σου με θετική ενέργεια και ο θυμός, πάπαλα!
    εγώ συχνά πέφτω στη παγίδα της εκλογίκευσης, πράγμα που διευκολύνει την αποδοχή μη επιτρεπτών κατα τ άλλα συμπεριφορών. γι αυτό και προσπαθώ να επιλέγω -ή να μπορώ να επιλέξω- την μετουσίωση.
    επίσης και το χιούμορ. απλά εδώ πρέπει να υπάρχει μέτρο.

  5. #5
    Δεν ξέρω εάν είναι σχετικό με το θέμα σου και αν θα σε βοηθήσει, αλλά γενικά όταν έχεις ένα πρόβλημα με κάποιον/κάτι, καλό είναι να το εκφράζεις (εκτός κι αν "δεν λέγεται"). Τουλάχιστον αυτό βοηθάει εμένα, γιατί όταν συσσωρεύω μέσα μου καταστάσεις και δεν εξωτερικεύω αυτά που νιώθω έγκαιρα, μετά κάνω το "μπαμ". Καλό είναι να τα λες όλα στην ώρα τους, πάντοτε όμως με ευγενικό τρόπο, ώστε να μην κλονιστεί η ψυχολογία σου.

Similar Threads

  1. θυμος
    By haritini86 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 2
    Last Post: 25-10-2019, 01:16
  2. Θυμος
    By NaYa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-06-2019, 18:55
  3. Gay, στρειτ ή καταπιεσμενος ομοφυλόφιλος??
    By mazelost in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 93
    Last Post: 12-08-2017, 15:30
  4. ΘΥΜΟΣ
    By God is in the rain in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 20-11-2010, 17:31
  5. Ειναι αναγκαστικα μοιραιο τα θελω σας να ισορροπισουν χωρις κανεις να νιωθει καταπιεσμενος.
    By liberchild in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 20-02-2008, 18:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •