Και να σκεφτεις οτι ημουν το πιο γρηγορο σπερματοζωαριο...... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 87
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Δεν "πιανουν" τα χερια μου για να αποκτησω μια τεχνη, ειμαι αδεξιος. Εδω στο εργαστηρι της βιολογιας εσπασα ενα δειγμα καθως το επλενα και οι καθηγητες μου ειπαν να μην γινω χειρουργος (πρωτη φορα με εβλεπαν κιολας). Απορω πως δεν κοπηκα με το νυστερι.
    Θα ηθελα να εχω καποιο ταλεντο του στυλ "ζωγραφικη" η "γλυπτης" η "μουσικος" αλλα ειμαι πληρως ατεχνος...
    Θέλω να καθήσεις να σκεφτείς τι είναι αυτό που σου αρέσει να κάνεις .
    Τι είναι αυτό που κάνεις καλά !

    Είπες ότι γράφεις!
    Πολύ όμορφο πραγματικά και δεν μπορεί να το κάνεις ο οποιαδήποτε .Χρειάζεται να έχεις ταλέντο
    Κάτι άλλο?Τι θα μπορούσε να σου δώσει κίνητρο να προσπαθήσεις?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Τα μαθηματικα ηταν παντα το χειροτερο μου μαθημα ηδη απο το δημοτικο. Παιζει στο δημοτικο (πρωτη δημοτικου) να ημουν το μονο παιδι που ειχε Β στα μαθηματικα. Τα μαθηματικα τα σιχαινομαι, ειναι η αληθεια, τα θεωρω απροσωπα και βαρετα αλλα δυστυχως ειναι η γλωσσα της φυσικης και ολων των επιστημων... Στο λυκειο προτιμουσα την χημεια απο την φυσικη γιατι ειχε λιγοτερα μαθηματικα. Μου αρεσει το μπλα μπλα, η θεωρια, και οχι οι εξισωσεις η οι γραφικες παραστασεις . Το ξεχνω λοιπον για φυσικος...
    Θες να σου πω μια καλή δουλίτσα, αλλά μην αρχίσεις τα είμαι σκράπας, είμαι έτσι, είμαι αλλιώς, έχουμε και κάποιο μέλος εδώ μέσα που θα σε βοηθήσει δηλαδή αν έκανες μάθημα με αυτή, θα το έκανες μέχρι τέλους; Να κάτσεις να διαβάσεις να μπεις νομική και μετά να πας δικαστικό σώμα. Ολες οι σχολές και όλες οι δουλειές χρειάζονται θυσίες, δεν υπάρχει κάτι εύκολο ή δεν υπάρχει κάτι που δεν απαιτεί προσπάθεια, απλώς θα σου ταιριάζει καλύτερα και θα σου εμπλουτίσει και τη συγγραφή σου, θα μπορείς να γράφεις παράλληλα.....

  3. #33
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Θέλω να καθήσεις να σκεφτείς τι είναι αυτό που σου αρέσει να κάνεις .
    Τι είναι αυτό που κάνεις καλά !

    Είπες ότι γράφεις!
    Πολύ όμορφο πραγματικά και δεν μπορεί να το κάνεις ο οποιαδήποτε .Χρειάζεται να έχεις ταλέντο
    Κάτι άλλο?Τι θα μπορούσε να σου δώσει κίνητρο να προσπαθήσεις?
    Τιποτα πραγματικα, καλη μου μαριλου. Ειμαι ανικανος για οποιοδηποτε εργο. Τωρα παρατησα και την συγγραφη, βαριεμαι. Θελω να εκδοθουν τα βιβλια που ηδη εγραψα και να δω πως θα πανε. Δεν ξερω να κανω τιποτε αλλο. Υπαρχει μηπως κανενα τεστ που να σου δειχνει ποιο επαγγελμα σου ταιριαζει;

    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Θες να σου πω μια καλή δουλίτσα, αλλά μην αρχίσεις τα είμαι σκράπας, είμαι έτσι, είμαι αλλιώς, έχουμε και κάποιο μέλος εδώ μέσα που θα σε βοηθήσει δηλαδή αν έκανες μάθημα με αυτή, θα το έκανες μέχρι τέλους; Να κάτσεις να διαβάσεις να μπεις νομική και μετά να πας δικαστικό σώμα. Ολες οι σχολές και όλες οι δουλειές χρειάζονται θυσίες, δεν υπάρχει κάτι εύκολο ή δεν υπάρχει κάτι που δεν απαιτεί προσπάθεια, απλώς θα σου ταιριάζει καλύτερα και θα σου εμπλουτίσει και τη συγγραφή σου, θα μπορείς να γράφεις παράλληλα.....
    Μηπως να περναγα ιστορικος καλυτερα (γιατι για δικηγορος δεν ειμαι ικανος);

    Edit: Ακυρο ουτε ιστορικος θελω, θελει πολυ καλη μνημη να θυμασαι προσωπα, γεγονοτα, ημερομηνιες... Και εγω δεν εχω καλη μνημη.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Τιποτα πραγματικα, καλη μου μαριλου. Ειμαι ανικανος για οποιοδηποτε εργο. Τωρα παρατησα και την συγγραφη, βαριεμαι. Θελω να εκδοθουν τα βιβλια που ηδη εγραψα και να δω πως θα πανε. Δεν ξερω να κανω τιποτε αλλο. Υπαρχει μηπως κανενα τεστ που να σου δειχνει ποιο επαγγελμα σου ταιριαζει
    Φυσικά και υπάρχουν και εδώ στο ίντερνετ αν ψάχνεις θα βρεις .... και μέσω της δευτεροβάθμιας όπου υπάρχουν σύμβουλοι επαγγελματικού προσανατολισμού και βοηθούν έτσι πολλά παιδιά που βρίσκονται στη δική σου θέση .
    Δυστηχως λείπει και η κόρη μου γιατί έχει στον υπολογιστή της αρκετά που τα εκανε όταν έψαχνε και εκείνη .
    Όταν επιστρέψει αν δεν έχεις βρει κάτι θα σου στείλω σε μήνυμα τις σελίδες να ψάχνεις .


    Το να προχωρήσεις στην έκδοση των ήδη υπάρχων βιβλιων σου είναι πολύ σπουδαίο και δημιουργικό να το ξέρεις .Φαντάζομαι ότι μόλις πάρεις στα χέρια σου το πρώτο σου βιβλίο θα έχεις τόσο μεγάλη χαρά που κατευθείαν θα ξαναβρείς τους ρυθμούς σου και την όρεξη σου για να γράψεις και πάλι .
    Άλλωστε δεν είσαι μηχανή ,άνθρωπος είσαι και χρειάζεσαι και ένα διάλειμμα.

    Αν έχεις έφεση κοίτα μην το αφήνεις ,ψάξου πάνω σε αυτό ,ξεκινα στείλε τα βιβλία σου σε εκδοτικούς και αφοσιοσου προς το παρόν σε αυτό μέχρι να καθαρίσει λιγάκι το μυαλό σου και που ξέρεις ίσως αργότερα βρεις πάλι την δύναμη να μπορείς να κάνεις και κάτι παραπάνω.
    Να κρατάς μόνο ότι είσαι έξυπνος και έχεις ένα καλό όπλο στα χέρια σου .

    Αν καταφέρεις και το εκδόσεις θα χαρώ πολύ να.μου πεις πιο είναι και να είσαι σίγουρος θα το διαβάσω !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    Και να σκεφτεις οτι ημουν το πιο γρηγορο σπερματοζωαριο......

    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Δεν περασα ουτε το πιο ευκολο μαθημα του πρωτου εξαμηνου μου, οχι γιατι πηγα και δεν εγραψα καλα, αλλα επειδη ειχα απελπιστει και δεν πατησα καν το ποδι μου στην εξεταστικη. Το εκανα και στις πανελληνιες αυτο στα μαθηματικα, μονο που τοτε τα μαθηματικα δεν ηταν απαραιτητα για την ιατρικη. Το εκανα και στο γυμνασιο οταν μου εκαναν μπουλινγκ και δεν πατουσα στο σχολειο και κοντεψα να μεινω απο απουσιες...
    Τα μαθηματικα ηταν παντα το χειροτερο μου μαθημα ηδη απο το δημοτικο. Παιζει στο δημοτικο (πρωτη δημοτικου) να ημουν το μονο παιδι που ειχε Β στα μαθηματικα. Τα μαθηματικα τα σιχαινομαι, ειναι η αληθεια, τα θεωρω απροσωπα και βαρετα αλλα δυστυχως ειναι η γλωσσα της φυσικης και ολων των επιστημων... Στο λυκειο προτιμουσα την χημεια απο την φυσικη γιατι ειχε λιγοτερα μαθηματικα. Μου αρεσει το μπλα μπλα, η θεωρια, και οχι οι εξισωσεις η οι γραφικες παραστασεις . Το ξεχνω λοιπον για φυσικος...
    Από τι είχες απελπιστεί και δεν πήγες να δώσεις;
    Κοίτα να δεις που η περίπτωσή σου μου θυμίζει την περίπτωση του Αινστάιν. Κι εκείνος δεν αγαπούσε τα μαθηματικά και πίστευε πως θα αποτύγχανε στις εξετάσεις. Με τη διαφορά ότι δεν τα παράτησε ποτέ. Πάλεψε. Αυτό πρέπει να κάνεις κι εσύ, πρέπει να αντιμετωπίζεις τα εμπόδια, όχι να τρέχεις μακριά. Τι είναι αυτά; Διάλεξε κάτι που να σου αρέσει και επικεντρώσου στον στόχο. Κι αν αποτύχεις αρχικά, δεν πειράζει, αντίθετα. Κατά έναν περίεργο τρόπο, εγώ όποτε αποτύγχανα κάπου, μετά γινόμουν η καλύτερη σε αυτό. Κι εμένα μου έκαναν μπούλιγκ στο δημοτικό, αλλά οι βαθμοί μου δεν έπεσαν. Πρέπει να επιμείνεις, σου λείπει η υπομονή και η επιμονή. Επηρεάζεσαι πολύ από εξωτερικούς παράγοντες, άλλαξε στάση.
    https://www.washingtonpost.com/news/...o-failed-math/

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Πρέπει να κάνεις ψυχοθεραπεία, αν δεν κάνεις ήδη. Η αυτοπεποίθησή σου είναι στα τάρταρα. Δεν έχω καλή μνήμη, δεν ξέρω μαθηματικά και άρα ούτε φυσική, δεν πιάνουν τα χέρια μου, δεν αυτό, δεν εκείνο, έλα τώρα. Κάθε άνθρωπος είναι ικανός για κάτι.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,066
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post

    Δυστυχως εχει δικιο ο mindcrime, το φυσικο εχει μαθηματικα και εγω δεν θα μπορω να ανταπεξελθω. Εγω δεν μπορουσα να ανταπεξελθω στα μαθηματικα της ιατρικης που ειναι ανυπαρκτα... Τελειωσε το παιχνιδι... Δεν μπορω να σπουδασω, δεν ειμαι εξυπνος, ποτε δεν ημουν. Θα γραφω βιβλια με την ελπιδα να βγαζω κανενα ψιχουλο απο αυτα... Αν φανω και εκει κακος θα δωσω τελος στην ζωη μου...
    Μήπως πρωταρχικός σου στόχος θα έπρεπε να ήταν το να γίνεις πρώτα καλά και μετά να επιδιώξεις στόχους ζωής?
    Πρέπει να μπορείς πρώτα να νοιώσεις ζωντανός για να αρχίσεις να ζείς.
    Αν νοιώσεις καλύτερα θα αρχίζουν α ξεμπλοκάρουν όλα ένα ένα,και η θολούρα, και η στοχοπροσήλωση,και η σεξουαλική ικανότητα κλπ.

    υγ.Τα λέω για να τα ακούω και εγώ μπας και ξεκουνηθώ
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #38
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Φυσικά και υπάρχουν και εδώ στο ίντερνετ αν ψάχνεις θα βρεις .... και μέσω της δευτεροβάθμιας όπου υπάρχουν σύμβουλοι επαγγελματικού προσανατολισμού και βοηθούν έτσι πολλά παιδιά που βρίσκονται στη δική σου θέση .
    Δυστηχως λείπει και η κόρη μου γιατί έχει στον υπολογιστή της αρκετά που τα εκανε όταν έψαχνε και εκείνη .
    Όταν επιστρέψει αν δεν έχεις βρει κάτι θα σου στείλω σε μήνυμα τις σελίδες να ψάχνεις .


    Το να προχωρήσεις στην έκδοση των ήδη υπάρχων βιβλιων σου είναι πολύ σπουδαίο και δημιουργικό να το ξέρεις .Φαντάζομαι ότι μόλις πάρεις στα χέρια σου το πρώτο σου βιβλίο θα έχεις τόσο μεγάλη χαρά που κατευθείαν θα ξαναβρείς τους ρυθμούς σου και την όρεξη σου για να γράψεις και πάλι .
    Άλλωστε δεν είσαι μηχανή ,άνθρωπος είσαι και χρειάζεσαι και ένα διάλειμμα.

    Αν έχεις έφεση κοίτα μην το αφήνεις ,ψάξου πάνω σε αυτό ,ξεκινα στείλε τα βιβλία σου σε εκδοτικούς και αφοσιοσου προς το παρόν σε αυτό μέχρι να καθαρίσει λιγάκι το μυαλό σου και που ξέρεις ίσως αργότερα βρεις πάλι την δύναμη να μπορείς να κάνεις και κάτι παραπάνω.
    Να κρατάς μόνο ότι είσαι έξυπνος και έχεις ένα καλό όπλο στα χέρια σου .

    Αν καταφέρεις και το εκδόσεις θα χαρώ πολύ να.μου πεις πιο είναι και να είσαι σίγουρος θα το διαβάσω !
    Ευχαριστω, θα σε ενημερωσω μολις το βιβλιο εκδοθει.
    Προσπαθησα τωρα που το ειπες να εγγραφω σε μια σελιδα για τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου αλλ τα εκανα σκατα με την ημεομηνια γεννησης και δεν με αφηνει να μπω...


    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Από τι είχες απελπιστεί και δεν πήγες να δώσεις;
    Κοίτα να δεις που η περίπτωσή σου μου θυμίζει την περίπτωση του Αινστάιν. Κι εκείνος δεν αγαπούσε τα μαθηματικά και πίστευε πως θα αποτύγχανε στις εξετάσεις. Με τη διαφορά ότι δεν τα παράτησε ποτέ. Πάλεψε. Αυτό πρέπει να κάνεις κι εσύ, πρέπει να αντιμετωπίζεις τα εμπόδια, όχι να τρέχεις μακριά. Τι είναι αυτά; Διάλεξε κάτι που να σου αρέσει και επικεντρώσου στον στόχο. Κι αν αποτύχεις αρχικά, δεν πειράζει, αντίθετα. Κατά έναν περίεργο τρόπο, εγώ όποτε αποτύγχανα κάπου, μετά γινόμουν η καλύτερη σε αυτό. Κι εμένα μου έκαναν μπούλιγκ στο δημοτικό, αλλά οι βαθμοί μου δεν έπεσαν. Πρέπει να επιμείνεις, σου λείπει η υπομονή και η επιμονή. Επηρεάζεσαι πολύ από εξωτερικούς παράγοντες, άλλαξε στάση.
    https://www.washingtonpost.com/news/...o-failed-math/
    Δεν ειχα φιλους στην σχολη, ενιωθα μονος, καποιοι με κοροιδευαν και κυριως δεν τα καταλαβαινα, παραηταν πολλα τα μαθηματα και οι σελιδες των βιβλιων εν σχεσει με του σχολειου...

  9. #39
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Πρέπει να κάνεις ψυχοθεραπεία, αν δεν κάνεις ήδη. Η αυτοπεποίθησή σου είναι στα τάρταρα. Δεν έχω καλή μνήμη, δεν ξέρω μαθηματικά και άρα ούτε φυσική, δεν πιάνουν τα χέρια μου, δεν αυτό, δεν εκείνο, έλα τώρα. Κάθε άνθρωπος είναι ικανός για κάτι.
    Δεν εχω λεφτα για ψυχοθεραπειες δυστυχως...

  10. #40
    Μακαρι να ειχα αυτοκτονησει οταν εκανα τις αποπειρες. Το πολυ πολυ να επαυα να υπαρχω, αυτο που ολη μου την χωη παρακαλαω. Ντρεπομαι για τον εαυτο μου, μισω την υπαρξη μου.
    αΗ μπορει να ξαναγεννιομουν και να ειχα μια δευτερη ευκαιρια.

  11. #41
    Οταν βρω αρκετα χρηματα θα αγορασω απο το ιντερνετ ενα αεροβολο τουφεκι που μπορει να σκοτωσει και αγριογουρουνο (χρειαζεται μονο ταυτοτητα,).
    Ειδαλλως θα πηδηξω απο την ταρατσα μιας πολυκατοικιας.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Οταν βρω αρκετα χρηματα θα αγορασω απο το ιντερνετ ενα αεροβολο τουφεκι που μπορει να σκοτωσει και αγριογουρουνο (χρειαζεται μονο ταυτοτητα,).
    Ειδαλλως θα πηδηξω απο την ταρατσα μιας πολυκατοικιας.
    Μπορείς βέβαια να μην κάνεις κανένα από τα δύο. Είναι και τα δύο πανεύκολα. Αλλά δεν θα σου άρεσε να κάνεις κάτι δύσκολο για να μπορείς μετά να πεις ότι διάλεξες τον δύσκολο δρόμο και τα κατάφερες?
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  13. #43
    Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    41
    Για να κάνεις αυτοκριτική, όσο σκληρή και αν είναι, πάει να πει ότι δεν είσαι τόσο βλάκας όσο ισχυρίζεσαι. Η κατάθλιψη επηρεάζει τη μνήμη και την προσοχή, και ίσως αν ξεκινήσεις αγωγή να μειωθούν αυτά τα συμπτώματα. Κι εγώ έπαιρνα φάρμακα ένα διάστημα και είχα προσέξει μια βελτίωση. Εάν έχεις συνεχώς στρες από πάνω σου το μυαλό σου δε μπορεί να λειτουργήσει στο μέγιστο της απόδοσής του.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Παίρνεις αντικαταθλιπτικά; Υπάρχουν και δωρεάν ψυχίατροι, στα νοσοκομεία και συμβεβλημένοι. Επίσης, επειδή είσαι φοιτητής ιατρικής, σύμφωνα με τον κώδικα ιατρικής δεοντολογίας δικαιούσαι να σε εξετάζουν δωρεάν και οι ιδιώτες ψυχίατροι. Δεν είσαι άχρηστος, έχεις κατάθλιψη, άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Χάλια Μαύρα View Post
    Ευχαριστω, θα σε ενημερωσω μολις το βιβλιο εκδοθει.
    Προσπαθησα τωρα που το ειπες να εγγραφω σε μια σελιδα για τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου αλλ τα εκανα σκατα με την ημεομηνια γεννησης και δεν με αφηνει να μπω.....
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σου εύχομαι !

    Εντάξει μην απογοητεύεσαι βρες μια άλλη και μην βιάζεσαι όταν συμπληρώνεις τα στοιχεία σου.
    Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αυτή την στιγμή που ακόμα και σε μια αίτηση μπερδευσαι ότι το μυαλό σου δεν είναι στα καλυτερα του .
    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είσαι έξυπνος και ότι δεν αξίζεις ..Σημαίνει ότι αυτή η κολοκαταθλιψη σε έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που πλέον προτεραιότητα σου πρέπει να γίνει να βγεις από αυτή και όχι ο επαγγελματικός σου προσανατολισμός ..

    Είχες αναφέρει ότι είσαι σε αγωγή .
    Για πες μου την ακολουθείς πιστά ή την έχεις παρατήσει?
    Σε αυτή πρέπει να δώσεις βάση τώρα ώστε να καθαρίσει το μυαλό σου και μετά θα έρθουν και όλα τα άλλα.

    Κάνε σε παρακαλώ και κάτι άλλο το οποίο πιστεύω θα σε βοηθήσει .
    Μίλησε με την διαχείρηση να αλλάξεις το Νικ σου ..
    Δεν βοηθάει βρε καλό μου....Ακόμα και εδώ όταν μπαίνεις και βλέπεις αυτό,πόσο να σου δώσει ώθηση να αποκτήσεις εμπιστοσύνη στον ευατο σου?
    Μην δίνεις πάτημα στην σκέψη σου βλέποντας αυτό το Νικ για επιπλέον άκυρα σενάρια που ειδικά σε αυτή την φάση δεν θα σε βοηθήσουν να πας παρακάτω..

    Ξεκινά να ασχολείσαι με αυτό το κομμάτι ,βάλε στην άκρη τα πάντα και κοίτα να δυναμώσεις ψυχολογικά .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν θα επρεπε να ημουν χαρουμενος;;;
    By Kougioum in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2018, 11:29
  2. Ήμουν απλά μωρό..
    By mady_ in forum Κακοποίηση
    Replies: 19
    Last Post: 11-12-2015, 16:58
  3. Δεν ημουν ετσι εγω
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-2012, 20:11
  4. Φωτοανάγνωση η λύση για γρήγορο διάβασμα μύθος η πραγματικότητα;
    By Thessalo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 13-04-2010, 19:12
  5. το χαμενο σπερματοζωαριο
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 179
    Last Post: 11-10-2009, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •