Χρόνια Κατάθλιψη Γονεα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2

    Χρόνια Κατάθλιψη Γονεα

    Καλησπέρα στο Forum.Ηθελα να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία του πατέρα μου.Για να μην μακρυγορω,οικογενειάρχης με 3 παιδιά που έχει φτάσει 68 ετων και άφησε τον εαυτό του.Εδω και 15 μηνες κάνει χωρίς να το γνωρίζει θεραπεία με Seropram 40 mg 12 σταγόνες και Rispelen υγρο 3 mg την ημέρα.Διαγνωσθει από τον ψυχίατρο με σχιζοειδη διαταραχή προσωπικότητας και σοβαρή μορφή κατάθλιψης.Ειχε πολλά ξεσπάσματα θυμού και με την θεραπεία που μας είπε ο γιατρός να του βάζουμε στο νερό είναι πιο ήρεμος αλλα σε καταστολή.Δυστυχως σαν οικογένεια δεν είχαμε αντιληφθεί την κρισιμότητα της κατάστασης ολα αυτα τα χρόνια.Στο τέλος πριν ξεκινήσει η θεραπεία,είχε γίνει βίαιος,δεν έτρωγε και όλα του τα χρόνια η κατάθλιψη του προκαλούσε να βλέπει τηλεόραση 12-15 ωρες καθημερινά και κοιμόταν 12-15 ωρες καθημερινά χωρίς κανένα ενδιαφέρον για την ζωή.Δυστυχως και με την θεραπεία των τελευταίων 15 μηνών εξακολουθεί να βλέπει τηλεόραση όλη μέρα και να μην έχει φίλους ούτε ασχολιες.Εχω απευθυνθεί σε παρα πολλούς ειδικούς και μου λένε αστον ετσι και να τον ξεχασω.Το ερώτημα μου προς όλους είναι,μπορεί να υπάρξει βελτίωση της κατάστασης και της ποιότητας ζωής του η θα περάσει τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής του φαρμακωμενος και καθηλωμένος μπροστά από μια οθόνη;Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί η κλινική εικόνα του;Σας παρακαλώ πολύ θα ήθελα μια σαφή απάντηση. Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλησπέρα. Καλή χρονιά. Νομίζω πως μόνο ένας ειδικός κι αφού εξετάσει τον πατέρα σου μπορεί να το απαντήσει αυτό. Ο ψυχίατρος που έκανε τη διάγνωση και έδωσε τη θεραπεία τι λέει;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καλησπέρα. Καλή χρονιά. Νομίζω πως μόνο ένας ειδικός κι αφού εξετάσει τον πατέρα σου μπορεί να το απαντήσει αυτό. Ο ψυχίατρος που έκανε τη διάγνωση και έδωσε τη θεραπεία τι λέει;
    Οτι τα χρόνια πέρασαν και δεν μπορεί να ξεπεράσει το πρόβλημα και θα μείνει στην κατάσταση αυτή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κοίτα, ειδικά αν ζει περιορισμένα για μεγάλο χρονικό διάστημα είναι δύσκολο να αλλάξει. Μπορείς όμως να πάρεις και δεύτερη γνώμη, από κάποιον άλλο γιατρό.

Similar Threads

  1. καταθλιψη 6 χρονια
    By athena21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 17-07-2020, 18:48
  2. Ζω 3 χρόνια με κατάθλιψη
    By GiwrgosLxs in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 20-01-2017, 17:36
  3. Χρονια καταθλιψη...
    By deleted-member-14-04-2016 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 07-04-2016, 08:55
  4. Χρόνια κατάθλιψη
    By b52 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 07-06-2010, 22:59
  5. χρονια καταθλιψη
    By ARIS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-02-2010, 13:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •