Ζαχαρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Ζαχαρο

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Ζαχαρο

    Μετρησα το ζαχαρο μου αμεσως μετα το φαγητο και ηταν 113. Δεν ειναι υψηλο δεδομενου οτι η μεγιστη τιμη θα φτασει μετα απο μια ωρα; Και δεν εφαγα και πολυ, τρεις φρυγανιες, φετα και μερικα κομματια κοτοπουλο. Ειχα γυρισει απο περπατημα και ειχα αισθημα παλμων. Η πιεση μου ειναι καλουτσικη προς το χαμηλη σημερα.

    Εχω κανει δοκιμασια γλυκοζης και εχω καποια θεματα και θα παρω φαρμακο καποια στιγμη στο αμεσο μελλον ειπε η ενδοκρινολογος γιατι και η γλυκοζυλιομενη αιμοσφαιρινη μου ηταν στα ανωτατα φυσιολογικα. Αλλα για τωρα, σας φαινεται η τιμη λογος για να επικοινωνησω με το γιατρο μου; Σημερα ολη μερα ειχα συχνοουρια και πολυδιψια (και αυτο δεν ειναι καινουργιο συμπτωμα)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339

    Ζαχαρο

    Είναι ένα φυσιολογικό σάκχαρο το 113 μετά το φαγητό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Ετσι διαβασα κι εγω μετα, αλλα δεν ξερω τι παιζει. Μου τελειωσαν και οι ταινιες, μεχρι να ερθουν δεν μπορω να το ξαναμετρησω.

    Εχω δυνατο χτυπο τις τελευταιες μερες . Ο καρδιολογος μου ειπε αν ειναι καλη η πιεση μου να μην δινω σημασια. Μπορει να ειναι και λογω του φαρμακου που παιρνω. Αλλα ειναι εντονο και υπαρχουν μερες που δεν μου συμβαινει και δεν σχετιζεται με αγχος. Για αυτο εικαζω μηπως ειναι λογω ζαχαρου. Ή ειναι off οι ηλεκτρολυτες μου. Εχω και τρεις μηνες να κανω εξετασεις, ειναι αρκετος καιρος. Θα κανονισω για Δευτερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    115
    Το σάκχαρο για να μετρηθεί σωστά θέλει το πρωί νηστικός και άλλη μία μέτρηση 2 ώρες μετά το φαγητό. Όχι μία, όχι τρεις. Το έχω ψάξει πολύ γιατί υπήρξε οικογενειακό θέμα με αυτό και χρειάστηκε κ εγώ να μετράω για υπογλυκαιμίες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Θα ορκιζομουν ότι παθαίνω υπογλυκαιμικα επεισόδια αλλά μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να το πιάσω. Στην καμπύλη ζαχάρου έδειξε παραπάνω ινσουλίνη, για αυτό μου είπαν θα το δούμε με κάποιο φάρμακο. Αλλά εγώ νιώθω κάποιες φορές να θέλω οπωσδήποτε γλυκό αλλιώς νιώθω αδυναμία και τάση λιποθυμίας.

    Τις τελευταίες δύο ημέρες συνέχεια πεινάω και διψάω. Τώρα έφαγα ένα τοστ πχ και νιώθω ένα αίσθημα πείνας.Και δίψα συνέχεια παρόλο που πίνω τουλάχιστον τρία λίτρα νερό την ημέρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Να σας πω λίγο τι έφαγα να μου πείτε αν φαίνεται επαρκής η διατροφη μου ή αν πεινάω αλογιστα. Είμαι φυσιολογικός στα κιλά μου προς αδύνατος.

    -Τοστ, τσάι
    -Πουρε, ένα μπούτι κοτόπουλο, μπρόκολο/καρότο λίγη φέτα.
    -Ενα τουίξ
    -Τρεις φτερούγες κοτόπουλου και τέσσερις φρυγανιές
    -Ενα μικρό προφιτερόλ
    -Ενα τοστ,τσάι
    -Αλλο ένα τοστ
    -Εξι φρυγανιές

    Και έχω πιει τρία λίτρα νερό.

    Τωρα σκέφτομαι να φάω καμία μπανάνα. Είναι φυσιολογικό αυτό; Σας φαίνονται υπερβολικά;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    τον αγκλεορα εφαγες ..................

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Άρα σας φαίνονται πολλα; Και είναι μέρα που δεν έφαγα και παρά πολύ. Κάτι συμβαίνει όμως. Δεν παίρνω εύκολα κιλά και νιώθω ένα αίσθημα πείνας ακόμα κι όταν φάω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τρωω τοσα σε 2 μερες , αλλα δεν κινουμαι , κι εσυ εισαι σιγουρα μικρος , εγω ειμαι 59 .....εχω βαλει ρεγουλα ομως , και πειθαρχια ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καλα δεν είμαι και τοσο μικρος 31 αλλα τεσπα.

    Χθες πέρασα μια νύχτα κόλαση. Αρχικά νόμιζα ότι είναι κρίση πανικού ένιωθα σφίξιμο και ταχυπαλμία, δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ. Πήγα το πρωί στον γιατρό μου. Το καρδιογράφημα έδειξε RBBB που ξαναείδα στο παρελθόν αλλά και πάλι αγχώθηκα. Μου έγραψε και εξετάσεις ο γιατρός (και τροπονινη)να δούμε.

    Με πονάει η πλάτη Μου, μαλλον μυοσκελστικο γιατί είναι κυρίως με κινήσεις αλλά και πάλι με αγχώνει.

    Επίσης παρά το φάρμακο για τους παλμούς έχω 82 καθιστός και με ενοχλεί, συνήθως έχω 60.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Χθες έφαγα :
    1 σάντουιτς
    1 κομμάτι κεικ
    1 μπανάνα
    1 παγωτό
    2 πιάτα στιφάδο και λίγα μακαρόνια με κιμά
    Δύο μπουτακια κοτόπουλο, πατατες, λίγη σαλάτα

    Σήμερα μέχρι τώρα έφαγα:
    3 κομμάτια κέικ
    Ένα μικρό σάντουιτς
    Λίγο ρύζι με λίγο στιφάδο
    2 αυγά, σαλάτα,μια φέτα ψωμί

    Και πεινάω πολύ ακομα.Νομίζω ότι το σώμα μου καταναλώνει αμέσως την ενέργεια που του δίνω. Νιώθω συμπτώματα πείνας και υπογλυκαιμιας.

    Ειμαι φυσιολογικός στα κιλά μου για το ύψος μου. Ούτε χάνω ούτε παίρνω. Κατι συμβαίνει όμως , δεν γίνεται να πεινάω συνέχεια. Γαστροσκόπηση έκανα πριν δύο μήνες και ολα ηταν οκ.

    Πάω να φάω παγωτό γιατί νιώθω ότι δεν συγκεντρωνομαι.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Η μόνη σίγουρη μέτρηση για γλυκόζη είναι το πρωί μετά από οκτάωρη νηστεία, όπως γίνεται στις απλές εξετάσεις αίματος. Αν βγει τότε πάνω από 120, ίσως υπάρχει θέμα. Οποιαδήποτε άλλη στιγμή της μέρας κι αν το μετρήσεις τα αποτελέσματα δεν μπορούν να είναι βέβαια, εκτός κι αν είναι πολύ υψηλά τα επίπεδα που εκεί είναι σιγουρο. Αν είχες διαβήτη και είχες μόλις φάει μπορεί να έβλεπες 200 γλυκόζη όχι 113. Επίσης κάθε άνθρωπος ανταποκρίνεται διαφορετικά στο φαγητό κλπ. Εγώ θα σου έλεγα πήγαινε να κανεις μια απλή εξέταση αίματος στο νοσοκομείο. Μέτρα γλυκόζη, γλυκοζηλιωμενη αιμοσφαιρίνη κλπ, εξέταση ούρων κλπ. Αν τώρα μπορείς να μετρήσεις μόνος σου την γλυκόζη πρωί νηστικός και το βρεις κάτω από 120 δεν έχεις τίποτα οποτε δεν χρειάζεται καν εξετάσεις αίματος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έχω κάνει καμπύλη ζαχαρου. Βρήκαν λίγο ανεβασμένη γλυκόζη κ είπε η Ενδοκρινολογος ότι κάποια στιγμή θα δοκιμάσουμε μια αγωγή. Εχω ενάμιση χρονο ομως που την εκανα μαλλον θα χρειαστει να τη ξανακανω.

    Το ζάχαρο νηστείας μου είναι φυσιολογικό αν και στα ανώτερα φυσιολογικά. Το ίδιο και η γλυκοζυλιωμενη.

    Τώρα το πρόβλημα είναι ότι νιώθω πει να συνέχεια. Και όχι απλή πείνα, αν δεν φάω ανά δίωρο νιώθω λιποθυμικος.

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Παιδια γεια σας! παιρνω ενα χαπι αντιψυχωσικο και δειχνει διαβητη ως παρενεργεια μακροπροθεσμα...
    λοιπον παιρνω το χαπι 9 χρονια...
    ο παθολογος που ειναι και διαβητολογος μου βρηκε το πρωι σε περιοδο νηστειας 140 ζαχαρο...
    μου λεει δεν το περιμενα... μου εγραψε διατροφη...
    μια μερα ενα μεσημερι που ειχα φαει εδειξε 156 το ζαχαρο.. και τι ειχα φαει σαλατα και τυρι...
    λοιπον εχουν παρει περιεργες διαστασεις τα πραγματα με την υγεια μου... δεν μπορω να τρεχω σε γιατρους....
    η τελευταια εξεταση που εκανα ηταν 30/3/21 και εδειξε ζαχαρο νηστειας 103... γλυκοζυλιωμενη 5,1 .. ο παθολογος που ειναι διαβητολογος ειπε οτι ολα ειναι οκ...
    δεν ξερω εαν βοηθησα η μπορειτε εμενα να με βοηθησετε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εφαγα το παγωτο και νιωθω καπως καλυτερα. Είμαι στη δουλειά. Έφτιαξα και ένα τοστάκι. Δεν είναι περίεργη αυτή η ακόρεστη πεινα;

    Ακούω και μια σειρήνα στο αριστερό μου αυτι. Από τότε που ξεκίνησε αυτή η σειρήνα, πριν ένα μήνα, οι παλμοί μου μπορεί να πέσουν και στους 70 όρθιος.

Similar Threads

  1. Οριακό ζάχαρο σε ηλικιωμένη 85 ετών..
    By hitech444 in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2020, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •