Πού να χαρακωθω ώστε να μη φανεί..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    Πού να χαρακωθω ώστε να μη φανεί..

    Ξέρω φαίνεται μαλακια ο τίτλος αλλά δεν θέλω να ξέρει κανείς πόσο μεγάλη απογοήτευση είμαι.. Τους ντροπιαζω όλους καθημερινά..

  2. #2
    Κάθε ελπίδα που μπορεί να είχα πέθανε, είμαι ένα τίποτα, ανάξιος για το οτιδήποτε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    αντί να κάνεις κακό στον εαυτό σου, ξέδωσε την ενέργεια αυτή κάπου αλλού.
    ζωγράφισε ή κάνε κικ μπόξιν.
    φυσικά και υπάρχουν απαντήσεις στην ερώτησή σου. απλώς είναι η λάθος ερώτηση.

  4. #4
    Quote Originally Posted by user View Post
    αντί να κάνεις κακό στον εαυτό σου, ξέδωσε την ενέργεια αυτή κάπου αλλού.
    ζωγράφισε ή κάνε κικ μπόξιν.
    φυσικά και υπάρχουν απαντήσεις στην ερώτησή σου. απλώς είναι η λάθος ερώτηση.
    Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθόλου ενέργεια, καθόλου διάθεση να κάνω το οτιδήποτε, είμαι ανίκανος στα πάντα, μια αποτυχία.. Ναι ξέρω ότι η σωστή ερώτηση είναι δεν θέλω να πεθάνω, δεν θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου κλπ αλλά εγώ θέλω, νιώθω άδειος, κενός πως το λένε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    μια άποψη ενός ειδικού που άκουσα τελευταία είναι οτι το μυαλό λειτουργεί έτσι. οτι δηλαδή σε κάνει να επιλέξεις να κάνεις κακό στον εαυτό σου, πιστεύοντας οτι αυτό πρέπει να κάνεις. σε ωθεί δηλαδή να επιλέξεις αυτό. οπότε, αν σου πω οτι αυτό είναι ένα σύμπτωμα μιας ψυχικής ασθένειας, θα με χλευάσεις; δεν ξέρω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by theslaya500 View Post
    Ξέρω φαίνεται μαλακια ο τίτλος αλλά δεν θέλω να ξέρει κανείς πόσο μεγάλη απογοήτευση είμαι.. Τους ντροπιαζω όλους καθημερινά..
    Καλημέρα...

    Πες μου λίγο, το έχεις ξανακάνει; Σε ρωτάω για να σε βοηθήσω αν μπορώ γιατί έχω περάσει από τέτοια φάση στο παρελθόν...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Πες μου λίγο, το έχεις ξανακάνει; Σε ρωτάω για να σε βοηθήσω αν μπορώ γιατί έχω περάσει από τέτοια φάση στο παρελθόν...
    Δόξα τω θεώ δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο στη ζωή μου, το σκέφτομαι πιο ώριμα κ συγκρατιεμαι εν τέλει.. Ωστόσο στην πίσω άκρη του μυαλού μου έχω ότι το άτομο που αγαπάω πολύ το είχε κάνει 2-3 φορές στο παρελθόν κ δεν έπαθε κάτι..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by theslaya500 View Post
    Δόξα τω θεώ δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο στη ζωή μου, το σκέφτομαι πιο ώριμα κ συγκρατιεμαι εν τέλει.. Ωστόσο στην πίσω άκρη του μυαλού μου έχω ότι το άτομο που αγαπάω πολύ το είχε κάνει 2-3 φορές στο παρελθόν κ δεν έπαθε κάτι..
    Και ούτε να το κάνεις... Γιατί ίσως να μην καταφέρεις να πεθάνεις αλλά πονάει φριχτά και προκαλεί άλλα προβλήματα υγείας... Εγώ δούλευα εκείνη την περίοδο και δυσκολευόμουν πάρα πολύ ν' ανταπεξέλθω... Θα σου πω μόνο ένα περιστατικό, στη δουλειά μου είχε γιατρό υπηρεσίας και πήγα μια μέρα επειδή έκανα εμετούς και μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα προκλήθηκαν απ' τις πληγές που μου έκανα... Κι αυτό είναι μόνο ένα πράγμα που μου προκάλεσε, υπάρχουν κι άλλα παρόμοια περιστατικά... Για παράδειγμα μια φορά πήγα στο νοσοκομείο μήπως και μπορούν να με βοηθήσουν για τον πόνο (φέρθηκα πολύ χαζά εκείνη τη μέρα) κι ειδοποίησαν τους γονείς μου και ήρθαν (δεν το ήξεραν, το έκανα κρυφά)...
    Οπότε για το καλό σου, άσε αυτές τις ερωτήσεις και προσπάθησε να συνεχίσεις να συγκρατείσαι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    δυσκολες καταστασεις ναι.. απο το αγχος κ εσυ να φανταστω ε; πλεον πως τα βγαζεις περα οσον αφορα εκεινο το κομματι; η (πρωην;) φιλη μου μου ειχε πει οτι φταινε καποιες ορμονες απο την εφηβικη ηλικια (γιατι η ιδια ανεπτυξε τετοιες τασεις απο τη β λυκειου) κ οτι θα υποχωρησουν οσο περναει ο καιρος.. δεν ξερω ρε συ, εχω πολλα πραγματα που με απασχολουν.. δηλαδη κ να μιλαγαμε ακομα παλι θα εκανα τετοιες σκεψεις..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by theslaya500 View Post
    δυσκολες καταστασεις ναι.. απο το αγχος κ εσυ να φανταστω ε; πλεον πως τα βγαζεις περα οσον αφορα εκεινο το κομματι; η (πρωην;) φιλη μου μου ειχε πει οτι φταινε καποιες ορμονες απο την εφηβικη ηλικια (γιατι η ιδια ανεπτυξε τετοιες τασεις απο τη β λυκειου) κ οτι θα υποχωρησουν οσο περναει ο καιρος.. δεν ξερω ρε συ, εχω πολλα πραγματα που με απασχολουν.. δηλαδη κ να μιλαγαμε ακομα παλι θα εκανα τετοιες σκεψεις..
    Από άγχος και δυστυχία, περνούσα μια πολύ δύσκολη περίοδο τότε... Τώρα είμαι καλύτερα για δυο λόγους: 1ον η αιτία της δυστυχίας μου έπαψε να υπάρχει και 2ον με βοήθησε η φαρμακευτική αγωγή...
    Τώρα για τις ορμόνες δεν ξέρω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    theslaya500 είναι όμορφο να βρίσκεις ανθρώπους που σε κάποιο επίπεδο να σε καταλαβαίνουν, αλλά όχι να κάνεις φίλους για να κολλάς τις άσχημες συμπεριφορές τους και να σε τραβάνε πιο κάτω στο βούρκο αντί να σε σπρώχνουν στην επιφάνεια. Αν δεν είσαι εσύ ο ίδιος στα καλύτερά σου, συνήθως μόνο σωστές συμβουλές δεν μπορείς να προσφέρεις και να στηρίξεις πραγματικά κάποιον άλλο όπως πρέπει. Ακόμα κι αν λες του άλλου "μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ", αν συνεχώς μιλάς για αυτό ή προσπαθείς να το δικαιολογήσεις, θολώνει η κρίση του άλλου. Είσαι σε μετεφηβική ηλικία, αντί να δεις πως θα βρεις τα πατήματά σου κάθεσαι και ακούς μία φίλη στο πως χαρακώνεται και κοιτάς πως θα το κάνεις κι εσύ; Βάζε λίγο μπροστά και την λογική κι όχι το συναίσθημα. Ναι, η εφηβεία σε κάθε άνθρωπο είναι διαφορετική και οι ορμόνες κάνουν πάρτυ, οπότε συχνά υπάρχου μεταπτώσεις στην διάθεση. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι έφηβοι χαρακώνονται και φταίει μία ορμόνη ή ότι εσύ στα 18 είσαι έφηβος με τρελές ορμόνες! Ούτε το ότι αισθάνεσαι άσχημα και δεν έχεις πολλές παρέες σημαίνει ότι πρέπει να αφιερώνεις όλον σου τον χρόνο με ένα άτομο το ίδιο καταθλιπτικό. Χρειάζεται μία ισορροπία και ένα μέτρο στη ζωή σου.

    Επίσης κάτι μου λέει ότι αναφέρεσαι σε μια διαδικτιακή φίλη που δεν έχεις δει καν από κοντά και μιλάς μαζί της κανένα χρόνο. Μέγα φάουλ.

  12. #12
    λοιπον σονια μου, οτι ειναι καταθλιπτικη η φιλη μου ισχυει, αλλα πιο πολυ προσπαθουσαμε να ανεβασουμε ο ενας τον αλλον, δηλαδη μου ειπε πανω κατω κ τους λογους που εχει αυτοκτονικες τασεις, πιο πολυ λογω πανελλαδικων κ ολα αυτα, αλλα κ η ιδια της το δουλευει, χωρις ψυχοθεραπεια μεν, αλλα το δουλευει.. οπως κ να χει εγω την υποστηριζα παντα οταν ηταν στα κατω της κ αυτη το ιδιο, οταν μου ρχονται αυτες οι τασεις για κανα μισαωρο περιπου δε μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου, ευτυχως μεχρι τωρα επικρατει η λογικη οπως λες.. σκεφτομαι υστερα πως θα ταν να το κανω οντως κ με πιανει μια φρικη, σαν να παραλυω.. με αυτη τη φιλη οπως ειχα προαναφερει μιλαγαμε 3 βδομαδες περιπου, μεχρι να της φερθω πολυ ασχημα σε σημειο που την τρομαξα.. τελος παντων αλλη ιστορια αυτη.. αλλα ναι γενικα το παλευω, πιστευω θα βγω νικητης απο ολο αυτο..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φρόντισε σιγά σιγά να έχεις μεγαλύτερη ποικιλομορφία στους φίλους όπως και στη ζωή σου γενικότερα αν θες να δεις πρόοδο σιγά σιγά. Θυμάμαι και τα παλιά σου θέματα, δεν πιστεύω ότι σε βοηθάς έτσι. Για να πιστέψεις πιο πολύ σε εσένα πρέπει να εκτεθείς κι ας φας τα μούτρα σου πολλές φορές. Όχι να βρεις την ασφαλή λύση, έχω υποστεί μπούλινγκ, δεν είμαι κοινωνικός, είμαι αγχωτικός, αυτά τα στοιχεία μου μου την σπάνε αλλά κρύβομαι στο κουκούλι μου και βολεύομαι να συναναστρέφομαι μόνο ανθρώπους σαν εμένα από την ασφάλεια του υπολογιστή μου. Κατ' εμέ είναι μεγάλο λάθος.

    Εντάξει, είναι η κατάσταση με τον ιό που περιπλέκει τα πράγματα, αλλά και πάλι συμβαίνουν δραστηριότητες και συναντήσεις διαδικτυακές και με μέτρο μπορείς να κάνεις και πράγματα έξω από το σπίτι, ανάλογα και με το που είσαι και τι σε ενδιαφέρει, μην κλείνεσαι και μην παραιτείσαι.

    Στο λέω διότι έχω διακρίνει ότι είχα πολλά κοινά στοιχεία με ανθρώπους που χαρακτηρίζουν τον εαυτό τους σαν αγχωτικό ή με κοινωνική φοβία κτλ στην εφηβεία, αλλά ήθελα να κάνω κάποια πράγματα και πίεσα τον εαυτό μου να τα κάνει κι ας αισθανόταν άβολα και με τα χρόνια κατάφερα πιστεύω πολλά και απεκτησα και ακόμα μεγαλύτερη πίστη στον εαυτό μου. Αν βάζεις ο ίδιος ταμπέλα σε εσένα και μένεις αδρανής, μόνο θα χειροτερεύεις με τον καιρό. Έλα, μην ξανακούσω για χαρακώματα σε παρακαλώ! Αφού βλέπεις και ειδικό, να το συζητήσεις μαζί της και να σου πει τρόπους να διώχνεις αυτές τις σκέψεις αμέσως.

    Ένας λόγος παραπάνω που και οργανικά να το δεις, ο εγκέφαλος είναι πολύ εύπλαστος στην ηλικία σου, όσο πιο δυναμικά και αισιόδοξα τον μάθεις να σκέφτεται τώρα, τόσο πιο πολύ δυναμικά κι αισιόδοξα θα σκέφτεται και αργότερα στη ζωή σου!

  14. #14
    λοιπον, κατ αρχας αυτο που μου ειπε η θεραπευτρια μου ειναι οτι θα περασουν οι τασεις αυτες κ οτι επειδη κλειστηκα μεσα αμεσως μετα τις πανελλαδικες δεν ειχα ευκαιρια να κανω νεα αρχη.. κ επισης οτι βελτιωνομαι σαν ανθρωπος με τον καιρο, γινομαι πιο κοινωνικος.. η αληθεια ειναι πως αρχισα να μιλαω με μερικα παιδια απ τη σχολη αλλα οχι πολλα οπως οι πιο πολλοι απο μας τους πρωτοετεις.. εχεις δικιο οσον αφορα το οτι διψαω για ανθρωπινες σχεσεις αλλα δε νομιζω να ειμαι στερημενος στην πραγματικοτητα, απλα νιωθω ετσι.. αυτη τη φιλη μου που λες τη γνωρισα απο μια κοινη δραστηριοτητα που ειχαμε με μερικα αλλα παιδια, με τα οποια πιστευω ταιριαζω καλυτερα απ οτι με τους φιλους απ το δημοτικο, απλα δε μπορουμε να συναντηθουμε τωρα, μενουν μακρια ρε γαμωτο.. οσον αφορα τις καινουργιες προκλησεις που λες, καινουργιες διεξοδους, δεν ξερω, νιωθω ικανοποιημενος με τα ατομα που εχω στη ζωη μου, απλα δεν ξοδευω οσο χρονο θα ηθελα με αυτους.. συν οτι θα θελα να μιλησω κ με ατομα απ τη σχολη κ απο μια αλλη ομαδα που μπηκα προσφατα.. το παλευω γενικα, δεν το βαζω κατω.. αυτο που λες οτι να σκεφτομαι δυναμικα κ αισιοδοξα γενικα ετσι συνηθιζω να σκεφτομαι, απλα μερικες μερες με παιρνει απο κατω..

    υγ. οταν λες για πραγματα εξω γιατι το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι ειναι rave parties..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για τα rave parties δεν ξέρω... : )

    Πολύ θετικό αυτό που λες για παιδιά από τη σχολή καθώς και για τα παιδιά από την κοινή δραστηριότητα , κοίτα να κρατήσεις τα θετικά στοιχεία όσο γίνεται. Γιατί να σου κολλήσει να μιλάς για αυτοκτονικές τάσεις και χαρακώματα με αυτή την κοπέλα και να μην σου κολλήσει να μιλάς με κάποιον άλλο για το πως θα οργανώσεις ένα ταξίδι στο εξωτερικό του χρόνου ας πούμε, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Ακόμα κι όταν σε παίρνει απο κάτω μην φτάνεις τόσο κάτω βρε παιδί μου, αυτό λέω!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 06-10-2012, 07:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •