Μειωμένη λίμπιντο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    10

    Μειωμένη λίμπιντο.

    Δύσκολο και αρκετά ταμπού για μένα το συγκεκριμένο θέμα. Θεωρώ πως το μόνο π με βοηθάει να το μοιραστώ είναι ότι υπάρχει η ανωνυμία ανάμεσα μας.

    Λοιπόν. Είμαι με τον σύντροφο μου 2,3 χρόνια μαζί, εγώ 25 αυτός 27. Στην αρχή της σχέσης κάναμε σεξ σχεδόν κάθε μέρα. Τον τελευταίο 1,5 χρόνο η λίμπιντο μου όχι απλά έχει πέσει, αλλά έχει εξαφανιστεί. Κάνουμε σεξ μια φορά στους 2-3 μήνες και αυτό όταν σε εμένα ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες.
    Είναι γεγονός και αναγνωρίζω και εγώ στον αυτό μου πως αυτό τον 1,5 χρόνο είμαι παρά πολύ στρεσαρισμένη, αγχωμένη και απασχολούμενη με την επαγγελματική μ πορεία και με την εύρεση εργασίας. Ωστόσο νιώθω ότι τον απογοητεύω, αν και σε συζητήσεις μας δείχνει να κατανοεί. Κάνει αρκετές φορές κίνηση και εγώ δεν μπορώ δεν θέλω καθόλου να συνευρεθω. Περνάω φάσεις μάλιστα που προσπερνάω και τις στιγμές του σεξ στις σειρές ή στις ταινίες π τυχόν θα δω, διότι νιώθω άβολα με το θέαμα. - δεν είχα τέτοια θέματα παλαιότερα-
    Η σχέση με τον σύντροφο μου δεν έχει αλλάξει ούτε από μεριάς μου ούτε από μεριά του. Δλδ συνεχίζω να τον θέλω, να με διεγείρει ερωτικά,αλλά δε θέλω να προχωρήσω στην σωματική επαφή. Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως αν χαλαρώσω όλα θα αλλάξουν. Αλλά δεν μπορώ. Οι υποχρεώσεις γυρίζουν στον κεφάλι μου κάθε φορά που πάει προς τα εκεί το πράγμα.
    Τέλος να επισημάνω πως την σχέση μου δεν την έχω γνωστοποιήσει στους δικούς μου -καθότι είναι παλιών αρχών και δεν θέλω να με βγάλουν παντρεμένη-, σκέφτηκα μήπως κάπου μέσα έχω μπλοκάρει και λόγω αυτου του γεγονότος.
    Θα ήθελα και την δίκη σας άποψη. Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Κοίταξε να δεις, εάν δεν βρεθεί μια λύση στο πρόβλημα, ο σύντροφός σου απλά θα πάει αλλού αργά ή γρήγορα. Ναι, μπορεί να σε καταλαβαίνει, να σε συμπονάει, να, να... αλλά δεύτερες σκέψεις για τη σχέση σας έχει και ας μην σου το λέει. Το σεξ είναι βασικό σε μία σχέση. Οι υποχρεώσεις σου το τελευταίο διάστημα είναι αυξημένες, και αν ναι, τι άλλαξε; Αφιερώνετε ένα βράδυ μαζί, Παρασκευή ή Σάββατο ας πούμε, χωρίς υποχρεώσεις και με όλη την ώρα δική σας; Αυτό που λες με τους γονείς σου δεν το καταλαβαίνω. Νιώθεις ότι κάνεις κάτι που δεν είναι σωστό; Αυτό έχει να κάνει με εσένα πλέον και όχι με την ανατροφή που σου έδωσαν οι γονείς σου (που δεν αντιλέγω ότι είναι συντηρητική).

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    10
    Άλλαξαν οι ώρες που πρέπει να αφιερώνω στα όσα έχουν να κάνουν με τα επαγγελματικά και τις σπουδές μου.
    Όχι δεν έχουμε ορίσει μια ημέρα μόνο για μας γιατί προσωρινά δεν γινόταν. Ίσως κανά βράδυ Σαββάτου κατά μεγάλα όμως διαστήματα.
    Όσον αφορά το θέμα με τους γονείς μου για να γίνω πιο σαφής: εγώ σπουδάζω και νοικιάζω μόνη μου και πολλές μέρες ο σύντροφος μου μένει στο σπίτι μου, τουλάχιστον να έχουμε μια οπτική επαφή αφού δεν κάνουμε πολλά μαζί. Αυτή λοιπόν την «συγκατοίκηση» εγώ δεν την έχω γνωστοποιήσει στους δικούς μου γιατί είναι παλαιών αρχών και ξέρω πως θα κρίνουν πολύ αυστηρά την επιλογή μου. Και μέσα σε όλα μ τα ερωτηματικά για την κατάσταση σκεφτομαι μήπως το γεγονός ότι αισθάνομαι ότι λέω ψέμματα κάθε φορά που με παίρνουν τηλέφωνο ( -έκανες τίποτα σήμερα , -όχι έμεινε σπίτι μόνη μου) και γνωρίζοντας τις αρχές τους με έχει -ξαφνικά- μπλοκάρει στο να βρίσκομαι ερωτικά με τον σύντροφο μου.

  4. #4
    Μένεις μόνη σου και σκέφτεσαι τι θα πουν οι γονείς σου; Σιγά βρε συ, ζεις αυτό που θα έπρεπε να ζεις για την ηλικία τους. Το πώς θα είσαι ευτυχισμένη μόνο εσύ μπορείς να το καθορίσεις και κανένας άλλος, ούτε ακόμα και οι γονείς. Αλίμονο εάν για τα πάντα ακολουθούσαμε κατά γράμμα ό,τι λένε οι γονείς μας. Οι γονείς θέλουν το καλό των παιδιών τους, αλλά έχουν τα δικά τους στάνταρ ευτυχίας και κοινωνικής συμπεριφοράς (ανήκοντες και σε μια άλλη γενιά).

    Κακώς δεν έχετε ορίσει μια μέρα την εβδομάδα να την περνάτε μαζί. Δηλαδή, έτσι όπως το περιγράφεις, βλέπω ότι είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα σε αυτή τη σχέση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    . Δλδ συνεχίζω να τον θέλω, να με διεγείρει ερωτικά, αλλά δε θέλω να προχωρήσω στην σωματική επαφή.
    Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς εδώ; Αντιφατικό ακούγεται. Άλλο να μην διεγείρεσαι ερωτικά καθόλου λόγω άγχους ή ξενέρας με τον σύντροφο κτλ κτλ κι άλλο να διεγείρεσαι μια χαρά αλλά κάτι να σε κομπλάρει στο σεξ. Αν διεγείρεσαι ερωτικά δεν είναι ότι έχεις πεσμένη λίμπιντο όπως λες, αλλά ότι για κάποιο λόγο μπλοκάρεις να προχωρήσεις να κάνεις σεξ ενώ το θέλεις. Κάτι ενοχικό ή εγκεφαλικό ή ψυχολογικό, όπως θες πες το, αλλά όχι μειωμένη λίμπιντο.

    Αφού μιλάς για τόσο μακροχρόνια κατάσταση καιρός να δεις σεξολόγο, ψυχολόγο ή κάποιον ειδικό τέλοσπάντων και να αφήσεις τις ντροπές και τα ταμπού. Δεν είναι λογικά αυτά που περιγράφεις και δεν οδηγούν και σε τίποτα καλό αν απλά τα αφήνεις χωρίς να κάνεις κάτι.

Similar Threads

  1. Επιληψία και...λίμπιντο!
    By freyja82 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 26-04-2020, 01:14
  2. Μειωμένη μνήμη και Φαρμακα
    By Theshotgun in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2019, 22:59
  3. μειωμένη όρεξη..
    By Katerinaaaaaaaaaa_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 21-01-2015, 09:40
  4. ΜΗΠΩΣ Η ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ Τ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΜΕ ΘΕΛΕΙ ΠΙΑ
    By maraki1000 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 25-03-2012, 18:34
  5. Μειωμένη οξυδέρκεια
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 07-03-2011, 19:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •