Συμβουλές για συναισθηματικές κρίσεις υπερφαγίας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    10

    Συμβουλές για συναισθηματικές κρίσεις υπερφαγίας.

    Καλησπέρα. Είμαι 25 χρόνων με κάποια παραπάνω κιλά ( όχι τραγικά πράγματα), αλλά σχεδόν πάντα ήμουν σε ένα νοητό πρόγραμμα διατροφής. Τον τελευταίο καιρό κάνω μια προσπάθεια να απαλλαγώ από τα περιττά μου κιλά.
    Κατά καιρούς βρίσκω το θάρρος και τη δύναμη και δεν σκέφτομαι το φαγητό. Άλλες όμως.. δεν μπορώ να ησυχάσω.
    Έχω πιάσει τον εαυτό να μου να συνδέει την ψυχοσυναισθηματική μου κατάσταση με το φαγητό. Χαίρομαι ... φαΐ! Λυπάμαι....φαΐ κτλπ.
    Περνάω μια ιδιαίτερη στρεσογόνα περίοδο στην ζωή μου, με παρά πολλές ώρες διαβάσματος, ελάχιστες κοινωνικές επαφές και πολλά σκαμπανεβάσματα στο φαγητό.
    Ωστοσο, προσπαθώ να αλλαξω τις σκέψεις μ για το φαγητό και τον τρόπο π τ αντιμετωπίζω συναισθηματικά.
    Θα ήθελα τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα, μην νιωθεις οτι εισαι ο μοναδικος η οτι αυτο που αντιμετωπιζεις ειναι σπανιο.Απεναντιας υπαρχουν αρκετα ατομα και το ευχαριστο ειναι οτι βρισκουν και την λυση αρκετα ατομα, βεβαια οπως σε καθε αντιστοιχη περιπτωση μεγαλη σημασια παιζει στην θεληση σου, στην αποφαση σου , οπου αυτες παλυς εξαρτωντε απο τα κινητρα τα οποια εχεις ,οσο πιο δυνατα δλδ τα κινητρα τοσο πιο ευκολα θα τα καταφερεις.
    Εχεις παει σε καποιον διατροφολογο? Αληθεια, δεν μας ειπες, ποια η ηλικια σου και ποια το φυλο σου, ανδρας, γυναικα η κατι αλλο? αν θες πες μας δλδ καποια πραματα ωστε να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλησπερα, μην νιωθεις οτι εισαι ο μοναδικος η οτι αυτο που αντιμετωπιζεις ειναι σπανιο.Απεναντιας υπαρχουν αρκετα ατομα και το ευχαριστο ειναι οτι βρισκουν και την λυση αρκετα ατομα, βεβαια οπως σε καθε αντιστοιχη περιπτωση μεγαλη σημασια παιζει στην θεληση σου, στην αποφαση σου , οπου αυτες παλυς εξαρτωντε απο τα κινητρα τα οποια εχεις ,οσο πιο δυνατα δλδ τα κινητρα τοσο πιο ευκολα θα τα καταφερεις.
    Εχεις παει σε καποιον διατροφολογο? Αληθεια, δεν μας ειπες, ποια η ηλικια σου και ποια το φυλο σου, ανδρας, γυναικα η κατι αλλο? αν θες πες μας δλδ καποια πραματα ωστε να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.
    Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση ! Γυναίκα είμαι 25 ετών όπως έγραψα παραπάνω.
    Το γνωρίζω ότι δεν είναι κάτι σπάνιο. Ωστοσο είναι σπάνια η συζήτηση κ η ανταλλαγή απόψεων επι του θέματος κ ιδίως από ανθρώπους που δεν παρουσιάζουν αυτή τη δυσκολία.
    Ναι πήγα πρόσφατα νιώθω καλύτερα με μένα όταν ακολουθώ το πρόγραμμα κ ακόμη ποο άσχημα όταν παρεκκλίνω. Ωστοσο κατά διαστήματα πιάνω τον εαυτό μου ν ψάχνει φαγητό για να καλύψει τα συναισθήματα του. Τις περισσότερες φορές ιδίως όταν δεν είμαι συναισθηματικά καλά δεν καταφέρνω ν επιβληθω στην υπερφαγία μου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το οτι πας σε ειδικο ,το οτι ενδιαφερεσαι γενικα να γινεις καλα ειναι πολυ θετικο! πιστεψεμε , διοτις πολλα ατομα στην θεση απλα αναφερουν το προβλημ κι δεν κανουν τυποτα, αρα μπραβο σου.
    Σε αυτες τις περιπτωσεις η υπομονη παιζει μεγαλο ρολο, δεν ξερω τι σου εχει πει ο θεραπευτης σου, και αν βρηκε ποιος ειναι ο λογος που ξεσπας δλδ στο φαγητο οταν εχεις εντονες συναισθηματικες εντασεις,διοτις αν καταλαβα καλα κατις τετοιο γινετε.
    Σου ειπαν δλδ εαν αυτο που εχεις ειναι για παραδηγμα κατι σαν βουλιμια? η κατι τετοιο? Προσωπικα γνωριζα μια περιπτωση συγγενους μου - μακρινης ξαδελφης μου,αλλα ειχαμε πολυ καλες σχεσεις - η οποια ειχε κατι παρομοιο,αυτη ομως δεν ηταν σταθερη, δλδ υπηρχαν και περιοδους οπου δεν ετρωγεκαθολου, μαλιστα τα τελευταια χρονια δυστυχως νοσηλευτικαι στο αιγενιτιο -αν δεν κανω λαθος - λογο του οτι ειχε αδυνατησει υπερβολικα, ειχε παθει ανορεξια! Οταν ετρωγε πολυ το εκανε επειδη δεν εβρησκε αλλες ασχολιες, θυμαμαι οτι εψαχνε παραξενες συνταγες, και τροφες σπανιες οχι συνηθησμενες ,κατι δλδ που μπορεις να πεις οτι θα ετρωγε στα γρηγορα για να γεμησει το στομαχι της, για αυτην ειχε γινει ιεροτελεστια.Επισης θυμαμαι οτι της αρεσαν τα γλυκα. Ενα μεγαλο προβλημα που ειχε ηταν το οτι επειδη στα εφηβικα της χρονια ( γυρο στα 12-15)εισαν αθλητρια και ειχε κορμι αθλητικο , δεν επερνε ευκολα κιλα,αλλα κι τα εχανε ευκολα, οταν ομως σταματησαι τον αθλητισμο αλλα κι λογο του οτι στις γυναικες η αναπτυξη του σωματος σας σταματαει πιο νωρις απο του ανδρα, ετσι και οι θερμιδες παυουν να καιγοντε τοσο εκολα οπως στα 15 οταν εισαι 18-19! αυτη δεν το καταλαβαιναι! δυστυχως! παρα το οτι ηταν αξιοπρεπες κοπελα κι απο σωστη οικογενεια η εμφανιση της την ειχε επιρεαση παρα πολυ , το οτι της την επεφταν δλδ συνεχως τα αγορια και επειδη μεγαλο εδειχνε κι λογο υψους ,οταν ηταν δλδ 16 τραβιοταν με 25χρονους! ετσι οταν εγινε 20 κι αρχισαι να παιρνει κιλα ,επειδη για ενα δυαστημα πηγαιναν στο στηθος της την ειχε ψυλο ψωνησει! αλλα οντως το αξιζαι,χαχα δυστυχως ομως για αυτην ,δεν ξερω πως συναιβει αυτο!! σχεδον μεσα σε ενα καλοκαιρι , το κορμι της λες και εκανε χειρουργιο! ηταν απιστευτει η μεταμορφοση που επαθε η κακομοιρα! δεν μπορουσαμε να καταλαβουμε πως εγινε!! Σε συνδιασμο και με τους γονεις της οπου υπηρξαν αδικοι πεναντη της, επειδη δεν πηγε πανεπηστιμιο και επειδη δεν παντρευτηκαι εναν αρκετα πλουσιο που της το ζηταγε οι γονεις της ειχν σχεδον ως χαζογκομενα!
    Επειδη ,ειδη ειπα πολλα , αυτο που θελω να περασω απο το στορυ ειναι το εξεις. Η κοπελα αυτη ,μεχρι εκεινη την μερα ,μπορει να ετρωγε λιγο παραπανω αλλα το ψυλο ελεγχε, μετα απο αυτο επεσε με τα μουτρα, σε συνδιασμο με την πολυ κακη αντιμετοπιση απο την οικογενεια της κι την αδελφη της που την ελεγε *******κη κι νυμφομανης ,εφτασε λοιπον η κακομοιρα στα 25 να εχει κανει αποποιρες αυτοκτωνιας, να ειναι σαν 40 χρονων κι να πρεπει να επεμβουν οι θειες κι το υπολοιπο σοη μας για να ψυπνησουν οι δικοι της και να καταλαβουν το ποσο λαθος ηταν και οτι το κοριτσακι τους ειναι για να πεθαινει ,οπως τους ειπε ο γιατρος , σε λιγες εβδομαδες η κοπελα θα παιθανει ! Εκει πειραν χαμπαρει και την εκλεισαν σχεδον με το ζορι στο αιγινιτιο . οπου κανουν πολυ καλη δουλεια για τετοια κοριτσια, παρεπιπτωντος η ιδια ειχε παραισθησεις, μου ελεγε οτι ηταν παχουλη, ενω εβλεπες τα κοκαλα της λεκανης της και την ψυλο πειρε χαμπαρι οταν της ειπαν οτι πλεον δεν θα μπορει να κανει παιδια πωτες στην ζωη της! και η ιδια αγαπουσε παρα πολυ τα παιδια, αυτο την ταρακουνησαι ,αλλα και παλυ,δεν εχει ξεμπερδεψει τελειως.
    Αυτην την ιστορια σου την λεω, οχι οτι εχεις καμια σχεση εσυ,απεναντιας! απλα την γραφω για να μην φτανουμε στα ακρα με σκοπο να αρεσουμε στους αλλους!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    10
    Φοβερή ιστορία! Ελπίζω να είναι καλά και να έχει ξεπεράσει το πρόβλημα της.
    Όχι ο γιατρός μ την τάση μ αυτή δεν την βάφτισε βουλιμία, δεν την βάφτισε καθόλου.
    Απλά εγώ αναγνωρίζω τα συμπτώματα στον εαυτό μου. Έχω συναισθηματικά ξεσπάσματα κυρίως όταν νιώθω αρνητικά συναισθήματα όπως μελαγχολία μοναξιά στεναχώρια και άγχος.
    Και δυστυχώς εκείνη την ώρα δεν μπορώ να κάνω καθαρές σκέψεις για να μην φάω. Δεν ξέρω τι στρατηγικές δλδ ακολουθούν οι άλλοι συμπαθούντες γιατί σίγουρα δεν είμαι η μόνη που συναισθηματοποιεί το φαγητό της.

  6. #6
    καλησπέρα. Βλέπω ότι είσαι πολύ μικρή και παρόλα αυτά έχεις αυτά τα συναισθήματα. Εγώ είμαι 49 και τα τελευταία 4 χρόνια αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα. Της συναισθηματικής υπερφαγίας. Μπαίνω στην διαδικασία να χάσω κιλά αλλά σε δύο τρεις μέρες ξανακυλάω. Ξέρω από που πηγάζει. Τα προβλήματα μου όπως και πολλών συνανθρώπων μας είναι οικονομικά που προκάλεσε η καραντίνα. Και η ίδια η καραντίνα είναι ότι χειρότερο σε αυτες τις καταστάσεις γιατί δεν υπάρχει διέξοδο. Να φανταστείς σήμερα καθόμουν όλη μέρα και κοίταζα στο κενό. Ανήμπορη να κουνηθώ ενώ είχα δουλειές να κάνω. Αν σε βοηθάει μπορούμε να μιλάμε καθημερινά εδω. είναι δύσκολοι καιροί. Και πραγματικά χρειαζεται όλοι μας να έχουμε κάποιο στήριγμα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    Γεία σου! Το πρόβλημα σου είναι τα κιλά που πέρνεις; Το πρόβλημα είναι ότι δεν σου αρεσει να τρως τόσο πολυ αλλά αναγκάζεσαι;
    Η εικόνα σου;
    Εαν παρουμε ενα ενα τα κομμάτια του παζλ θα βρείς την λύση μόνη σου.

    Κανείς εδω στην ομαδα δεν μπορεί να σου πεί τι να κάνεις και τι φταιει, γιατί εσυ μπορεί να νομίζεις οτι ξερεις τι φταίει αλλα να κανεις λάθος. Γραψε μας μερικα ακόμα στοιχεία μηπως βρουμε την ακρη μαζί.

Similar Threads

  1. Κρίσεις υπερφαγίας
    By Titika in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-12-2020, 04:22
  2. Συναισθηματικες ηρωινες
    By iwannaaa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 24-08-2017, 02:14
  3. Eπεισόδια υπερφαγίας
    By klairy1989 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2011, 23:28
  4. Replies: 99
    Last Post: 16-04-2010, 14:54
  5. ολα οσα εχω γραψει ειναι συναισθηματικες αντιδρασεις του σοκ που περασα.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-09-2009, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •