ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΉ ΒΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124

    ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΉ ΒΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ!!

    Καλησπέρα η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τι πρέπει να πω εδώ, για το μόνο πράγμα που έχω γράψει για μένα εδώ είναι για τα φάρμακα μου που περνώ λόγο της κατάθλιψης μου, έχει δύο χρόνια που περνώ φάρμακα και μηλαω με ψυχολόγο αλλά το μέσα μου δεν γιατρευται και δεν ξέρω αν ποτέ θα γιατρευτει, πολλά χρόνια μέχρι και σήμερα οι γονείς μου πότε δεν μου στάθηκαν σε ότι πέρασα είτε εξετίας τους {φτώχεια, πείνα, κρύο, χρέη που δεν έχουν πληρωθεί ακόμα} είτε από άλλες καταστάσεις{μπούλινγ} ήταν στον κόσμο τους και είναι ακόμα, έχω περάσει πολλά δεν έχω μάθει να τα βγάζω έξω από το στόμα μου όλο εμένα τραυματιζα και έβριζα και να που καταληξα, είμαι 27 και δεν μπορώ να φύγω από το σπίτι των γονιών μου, η μητέρα μου όλο με υποβιβάζει στους άλλους την νοιάζει μόνο ο εαυτός της με βρίζει, και με τα χρήματα που ζούμε ολοι σαν οικογένεια από το Κέα, πάντα παίρνει τα πράγματα που θέλει χωρίς να σκέφτεται τα χρέη και όταν εγώ χρειάζομαι χρήματα πάντα λέει ότι εγώ ζητάω και πιέζω και για ένα ******** 50 που πληρώνω για τα αγγλικά(που είναι ένα από τα ελάχιστα πράγματα που κάνω πραγματικά για εμένα) κάθε μήνα ακόμα και αυτό πάντα μου το χτυπάει πόσες φορές προσπάθησα να υποστηρίξω τον εαυτό μου απέναντι από την οικογένεια μου αλλά είναι αδύνατο μια φορά ο πατέρας μου πήγε να με πνίξει επειδή προσπάθησα να με υποστηρίξω, χάρις τον ψυχολόγο μου μπόρεσα και πήγα ιεκ και αγγλικά με βοήθησε πολύ και ακόμα κάνει ότι μπορεί να με βοηθήση και εγώ έχω κάνει πολλά βήματα μπροστά,αλλά στο σπίτι νιώθω φυλακισμένος η μάνα μου εξουσιαζει τα περισσότερα επάνω μου, το πως σκέφτομαι το τι μου αξίζει, για το ποια είμαι,τώρα ειδηκα με αυτόν τον κολο ιό δεν μπορώ ούτε στο ιεκ να πάω ούτε στα αγγλικά να μπορώ να φεύγω από εδώ μέσα έστω για κάποιες ώρες, μου εδώσε μια λύση ο ψυχολόγος για να φύγω σε μια άλλη πόλη χωρίς να ξέρουν το που βρίσκομαι, αλλά ξέρω ότι δεν θα με βοηθήση αυτό, συν ότι θα σταματήσω το ιεκ και τα αγγλικά και τσάμπα όλα, όμως δεν μπορώ να πάω κάπου αλλού και να στηριγθω στα πόδια μου δυο φορές προσπάθησα και τελικά πήγαν όλα τόσο σκατα που παρακαλούσα και να γυρίσω πίσω τόσο άχρηστος άνθρωπος είμαι, νιώθω ότι ποτέ δεν θα ξεφύγω ότι για πάντα έτσι θα είναι, ακόμα και αν τελειώσω τις σπουδές είναι 2 χρόνια δεν ξέρω πως θα είμαι τότε πόσο υπομονή ακόμα να κάνω κατάθλιψη και σοβαρό άγχος φοβίες, απλά νιώθω ότι είμαι μια σκιά, θα προτιμούσα να πέθαινα θα ήμουν πολύ καλυτερα, θέλω τόσο πολύ να πέσω στα πόδια του ψυχολόγου και να του πω άσε με να φύγω κάνε μια εξαίρεση μόνο για μένα και άσε με να πεθάνω!

  2. #2
    Φίλε μου η λύση είναι μία: ανεξαρτητοποιείσαι σιγά σιγά και φεύγεις από το σπίτι. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Εάν δεν εργάζεσαι, είναι το πρώτο πράγμα που θα έπρεπε να κάνεις, πριν τα ΙΕΚ, τα αγγλικά και οτιδήποτε.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δεν ειναι ευκολο το να φυγει απο το πατρικο του καποιος ρε παιδια.Εχουν γινει τοσο δυσκολα τα πραματα οπου ειναι αχεδον αναγκαιο να συγκατικισει.

  4. #4
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    δεν ειναι ευκολο το να φυγει απο το πατρικο του καποιος ρε παιδια.Εχουν γινει τοσο δυσκολα τα πραματα οπου ειναι αχεδον αναγκαιο να συγκατικισει.
    Το εάν είναι εύκολο να φύγεις από το πατρικό εξαρτάται από το επάγγελμα. Είναι και η συγκατοίκηση μία λύση. Ούτως ή άλλως οι δικοί του δεν έχουν και τίποτα να του προσφέρουν αλλά μόνο χρέη. Δεν λέω ότι θα φύγει και θα κάνει τη μεγάλη ζωή, αλλά όταν ζεις σε ένα πολύ τοξικό περιβάλλον, μόνο εάν φύγεις βρίσκεις την υγειά σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιατί, στο πατρικό δεν συγκατοικεί έτσι κι αλλιώς;;;

  6. #6
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Γιατί, στο πατρικό δεν συγκατοικεί έτσι κι αλλιώς;;;
    Να συγκατοικήσει με άτομα που θα του προσφέρουν ηρεμία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, ακριβώς αυτό ήθελα να πω. Λέει ο Γιώργος για να φύγει πρέπει πιθανόν να συγκατοικήσει, λες και τώρα δεν συγκατοικεί και μάλιστα με άτομα που του κάνουν τα νεύρα κρόσσια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα δεν είναι εύκολο στην Ελλάδα που ζούμε να βρω δουλειά, μονο σε χωράφια και αυτό σπάνια γιατί οι άνθρωποι περνούν μόνο άλλης χώρας εργάτες, έχω αλλάξει δύο χωριά το ένα με διάλυσε μέσα μου και το άλλο ενώ το αγαπάω διότι γεννήθηκα εκεί δεν μπορώ να κάνω κάτι δεν έχει μέλλον, ναι θα ήθελα πάρα πολύ να φύγω αλλά δεν είμαι ψυχολογικα ακόμα έτοιμος είμαι σε διαδικασία θεραπείας και ακόμα σε αυτό το στάδιο δεν έχω φτάσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Δεν ξέρω για εσάς και ίσως ακουστεί λυπητερο, θα προτιμούσα να ζω μόνος σε ένα σπίτι να δουλεύω να βγάζω το μισθό μου και να είμαι συνεπής με της υποχρεώσεις μου, ξέρετε πως θα ήθελα Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά να τα περάσω μόνος... Να ακούω την μουσική που μου αρέσει και απλά να κοιταω τα λαμπάκια που αναβοσβήνουν μέσα στο σκοτάδι...

  10. #10
    Είσαι 27 χρονών και λες ότι είναι δύσκολο να βρεις δουλειά. Μήπως δεν το έχεις ψάξει ιδιαίτερα όλα αυτά τα χρόνια; Προφανώς τη δουλειά δεν θα τη βρεις στο χωριό, πρέπει να κοιτάξεις μεγάλη πόλη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Twome22 συγγνώμη, αλλά έχεις σκεφτεί γιατί παίρνουν συνήθως άλλης χώρας εργάτες; Είναι μία καραμέλα που την ακούω συνεχώς και με εκνευρίζει, πραγματικά. Αν δεν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις τύπου Μανωλάδας που εκεί καλά κάνει και δεν πάει, σε συνθήκες μεγάλης ανεργίας ο Έλληνας δεν ξεκουνάει να πάει στα χωράφια και ακόμα κι αν σκέφτεται να το κάνει, ζητάει τον ουρανό με τα άστρα κάνοντας τη μισή δουλειά από τους ξένους. Λογικό είναι να πάρει ο άλλος τον πιο πρόθυμο κι εργατικό από τον άλλο που κοιτάει να φέρει ένα σωρό προσκόμματα κι αν γίνεται να του έρχεται κανα 100ευρω τη μέρα στο σπίτι χωρίς να σηκώσει δάχτυλο. Αν έχεις πραγματική ανάγκη, δουλειά βρίσκεις κι ας μην είναι οι συνθήκες τέλειες. Από κάπου ξεκινάς όμως. Δυστυχώς σαν λαός έχουμε μία CAN'T DO συμπεριφορά, όχι μία CAN DO. Για αυτό και πάμε σε πολλά πράγματα κατά διαόλου.

    Επειδή η συζήτηση θα ξεφύγει βέβαια, αυτές οι δουλείες έτσι κι αλλιώς θα ήταν μία αρχή για να μαζέψεις ένα ποσό να σε βοηθήσει να φύγεις από εκεί. Αν έχεις τέτοιους γονείς το να μετακομίσεις στο σπίτι απέναντι από το πατρικό ή στο γειτονικό χωριό δεν σου λύνει τα προβλήματα. Κάπου μακριά θα πρέπει να πας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Εχω να μπω καιρό, ευχαριστώ για της απάντησης καταρχάς είμαι κοπέλα και δεύτερον δεν ειναι τοσο εύκολο να μαζεψω λεφτά ουτε να βρω δουλεια, υπάρχει λογος που έχουμε τρελη ανεργία στην χώρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Εχω να μπω καιρό, ευχαριστώ για της απάντησης καταρχάς είμαι κοπέλα και δεύτερον δεν ειναι τοσο εύκολο να μαζεψω λεφτά ουτε να βρω δουλεια, υπάρχει λογος που έχουμε τρελη ανεργία στην χώρα.
    Ίσως να υπάρχουν δουλειές στον τουρισμό. Τι σπουδάζεις στο ΙΕΚ; Σ'ενδιαφέρει να βρεις κάτι σχετικό;

Similar Threads

  1. ΕΠΙΑΣΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By Μάρω05 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 12-10-2020, 14:25
  2. Προβλήματα με τους γονείς.
    By Mimita19 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 15
    Last Post: 13-07-2020, 16:23
  3. Προβληματα με τους γονεις μου
    By XxAlliKixX in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 29-06-2019, 03:55
  4. Αγαπάτε τους γονείς σας;
    By Άλις in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 46
    Last Post: 09-05-2019, 18:00
  5. Replies: 0
    Last Post: 05-04-2005, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •