Ασφαλιση απο τον πατερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    xaka10
    Guest

    Ασφαλιση απο τον πατερα

    Εκ μερους μια φιλης μου ο πατερας της ειναι συνταξιουχος του ΙΚΑ και θελει να ασφαλισει την κορη του ετσι ωστε αυριο μεθαυριο να παιρνει την συνταξη του.Τι πρεπει να κανει για να φαινεται οτι εχει νοσησει πριν τα 24 ετη που ειναι απαραιτητο για να λαβει την συνταξη του;; Και επισης αν καταφερει και την ασφαλισει ο πατερας της θα κοπει το προνοιακο επιδομα που παιρνει η κορη και θα εχει μια αυξηση στην συνταξη του ο πατερας της;

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Πως το σκεφτηκε ολο αυτο?? πολυ μπερδεμενη συλλογιστικη. Με τα μνημονια και δωθε δεν εχουν δικαιωμα στην συνταξη του πατερα οι θυγατερες ουτε καν στα Σωματα Ασφαλειας. Οσες παιρνουνε απο παλια συνεχιζουν να παιρνουν (βλεπε Ελενα Ακριτα).

  3. #3
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Πως το σκεφτηκε ολο αυτο?? πολυ μπερδεμενη συλλογιστικη. Με τα μνημονια και δωθε δεν εχουν δικαιωμα στην συνταξη του πατερα οι θυγατερες ουτε καν στα Σωματα Ασφαλειας. Οσες παιρνουνε απο παλια συνεχιζουν να παιρνουν (βλεπε Ελενα Ακριτα).
    για προβληματα υγειας συνεχιζουν να δινουν σε κορες το θεμα ειναι οτι ειχε ποσοστο αναπηριας πριν τα 24 αλλα οχι απο το κεπα τις προηγουμενες επιτροπες που περασε.δεν ειναι λιγο αδικο αυτο αν καποιος περασε απο επιτροπη πριν τα 24 να δικαιουται συνταξη και ενας αλλος που μπορει να εμφανισε στην ιδια ηλικια με αυτον αυτην να μην παιρνει γιατι αμελησε να περασει επιτροπη.π.χ. εχω εχω ψυχιατρικη παθηση απο τα 15 μου χρονια αλλα περασα επιτροπη πρωτη φορα μετα τα 24. η κοπελα που λεω εχει ψυχαιτρικη παθηση απο τα 20 ετη αλλα περασε αμεσως επιτροπη και παιρνει 14 χρονια επιδομα και θα παρει αυριο μεθαυριο συνταξη


    εγω παιρνω 5 χρονια επιδομα και μαλλον δεν θα παρω συνταξη αν αποβιωσει ο γονεας μου.δηλαδη αυτη ηταν εξυπνη περασε επιτροπη μαζεψε 313 το μηνα επι 12 μηνες επι 14 χρονια και θα παρει και συνταξη.Ντροπη μονο στο Ελλαδισταν συμβαινουν αυτα

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    Αυτα ειναι λογια...μεχρι να γινει πραξη δεν θα υπαρχουν συνταξεις ουτε για δειγμα πόσο μαλλον για θυγατερες ;) εμενα ο πατερας μου πεθανε 50 χρονων δεν μας αφησε τιποτα ...ουτε περιμενω απο το κρατος τα 350 ευρω τον μηνα. εχω ψυχασθενεια 13 χρονια.Ειναι πως το βλεπει ο καθενας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Δηλαδη μονο αν εχεις αποφαση ΚΕΠΑ πριν τα 24 αποδυκνειετε οτι νοσησες?Ψαξτο με εναν εργατολογο μηπως μπορεσεις να αποδειξεις οτι αρρωστησες πριν τα 24 και απλα δεν περασες επιτροπη για δικους σου λογους πχ επειδη νομιζες οτι θα στιγματιστεις.Ρωτα το σε εναν δικηγορο-εργατολογο για σιγουρα.

Similar Threads

  1. Υποχονδρία κ ιδιωτική ασφαλιση
    By Aretou in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 19
    Last Post: 29-10-2017, 20:49
  2. ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ
    By ntezy in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 68
    Last Post: 06-07-2016, 15:38
  3. Πρόβληματα με τον πατέρα μου
    By giwrgoskl in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 16-11-2012, 13:40
  4. κακοποιηση απο πατερα
    By LIA1975 in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 16-09-2012, 04:16
  5. Νέο μέλος- Ασφάλιση ταμείου ΤΣΑΥ
    By ktnx in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 18
    Last Post: 09-07-2009, 12:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •