Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή...μια διαρκής μάχη. - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 11 FirstFirst ... 891011 LastLast
Results 136 to 150 of 162
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εγώ το είχα ενάμιση χρόνο, έβγαζα εξανθήματα και πονούσα, μετά από κάποιες ώρες εξαφανίζονταν όμως. Είχα πάει σε έναν δερματολόγο, κάναμε δύο μήνες αντισταμινικά και μετά μου πρότεινε κορτιζόνη. Συμβουλεύτηκα και έναν δεύτερο δερματολόγο που μου είπε πως ίσως κάνει τον κύκλο του και εξασθενήσει. Όντως κάπου τον Οκτώβρη που μας πέρασε σταμάτησα να του δίνω σημασία και έφυγε. Επανήλθε τον τελευταίο μισό μήνα όμως. Παίρνω αντισταμινικό αν εμφανίσω, όχι συστηματικά όπως τότε. Θεωρώ πως ο εγκλεισμός τον τελευταίο μήνα με επηρέασε παραπάνω και ελπίζω σύντομα να μειωθεί. Φροντίζω να είμαι πιο ήρεμη και σιγά σιγά να πάρω τα πάνω μου. Αγχωμένη ιδιαίτερα δεν νιώθω, παίρνω και αγωγή, αλλά νιώθω σαν να μην υπάρχει προσδοκία να ανακάμψουν τα πράγματα σύντομα και αυτό προκαλεί μια γενικότερη αδιαφορία, ακόμα και προς εμένα. Δυστυχώς αν δεν έχουμε εξωτερικά ερεθίσματα ή δεν δοκιμάζουμε στην πράξη όσα λέμε στην ψυχοθεραπεία, μένουμε πίσω.

  2. #137
    Όλη αυτή η κατάσταση που μας έχει αποκλείσει από τα ενδιαφέροντα μας εντείνει σημαντικά το άγχος μας και μας κάνει να γυρνάμε περισσότερο γύρω από το πρόβλημα μας. Δεν έχουμε δρόμους διαφυγής και ζούμε σε ένα μοτίβο.οπου επαναλαμβάνουμε τις αγχώδεις συμπεριφορές μας. Όχι ότι αν έχουμε ενδιαφέροντα θα αλλάξουν όλα μαγικά και θα είμαστε άλλοι άνθρωποι, απλά θα έχουμε περισσότερο στραμμένη την προσοχή μας και σε άλλα πράγματα άρα λογικά θα βοηθηθουμε σε κάποιο βαθμό.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by zoed View Post
    Όλη αυτή η κατάσταση που μας έχει αποκλείσει από τα ενδιαφέροντα μας εντείνει σημαντικά το άγχος μας και μας κάνει να γυρνάμε περισσότερο γύρω από το πρόβλημα μας. Δεν έχουμε δρόμους διαφυγής και ζούμε σε ένα μοτίβο.οπου επαναλαμβάνουμε τις αγχώδεις συμπεριφορές μας. Όχι ότι αν έχουμε ενδιαφέροντα θα αλλάξουν όλα μαγικά και θα είμαστε άλλοι άνθρωποι, απλά θα έχουμε περισσότερο στραμμένη την προσοχή μας και σε άλλα πράγματα άρα λογικά θα βοηθηθουμε σε κάποιο βαθμό.
    Ισχύει εν μέρει, από την άλλη έχω διαπιστώσει ότι την ψυχαναγκαστική συμπεριφορά τη βγάζω ακόμη και στα χόμπι που υποτίθεται ότι τα κάνω για να περνάω καλά οπότε μόνο στην ψυχοθεραπεία έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου για τη μείωση των εκδηλώσεων του ψυχαναγκασμού. Ότι η κατάσταση που βιώνουμε δεν μας βοηθάει καθόλου δεν το συζητώ.

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Όντως κι εγώ αν αρχίσω κάτι που μου αρέσει πολύ μετά από ένα διάστημα μου βγαίνουν ψυχαναγκασμοί. Θέλει δουλειά και υπομονή.

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Υπάρχει κάποιος που να νιώθει πως όλη αυτή η κατάσταση που έχουμε φτάσει με την πανδημία και την αβεβαιότητα υποτροπιάζει. Εγώ παρατηρώ πως τον τελευταίο μήνα είμαι με νεύρα, κάθε μέρα νιώθω πως μαζεύονται και περισσότερα μόνη μου, πέφτω σε καχυποψίες και ψυχαναγκασμούς/ιδεοληψίες (που δεν υποκύπτω και αυξάνεται ο εκνευρισμός). Δεν έχω διάθεση ούτε στην ψυχολόγο να πάω που γενικά είχα τόσο καιρό (θα πάω, δεν σταματάω την ψυχοθεραπεία). Άρχισαν πάλι οι πονοκέφαλοι σαν πέρυσι που ήμουν για άλλους λόγους πιεσμένη.

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Υπάρχει κάποιος που να νιώθει πως όλη αυτή η κατάσταση που έχουμε φτάσει με την πανδημία και την αβεβαιότητα υποτροπιάζει. Εγώ παρατηρώ πως τον τελευταίο μήνα είμαι με νεύρα, κάθε μέρα νιώθω πως μαζεύονται και περισσότερα μόνη μου, πέφτω σε καχυποψίες και ψυχαναγκασμούς/ιδεοληψίες (που δεν υποκύπτω και αυξάνεται ο εκνευρισμός). Δεν έχω διάθεση ούτε στην ψυχολόγο να πάω που γενικά είχα τόσο καιρό (θα πάω, δεν σταματάω την ψυχοθεραπεία). Άρχισαν πάλι οι πονοκέφαλοι σαν πέρυσι που ήμουν για άλλους λόγους πιεσμένη.
    Εγώ δεν έχω νεύρα απλά αισθάνομαι πεσμένος ψυχολογικά σε σχέση με πριν λίγο καιρό... τηλεόραση αποφεύγω να βλέπω γιατί γίνομαι χειρότερα...οι ιδεοληψίες κάπως έχουν μειωθεί τώρα που δεν δουλεύω κάθε μέρα... αλλά η ρουτίνα ώρες ώρες με κάνει να νιώθω ότι ζω τη μέρα της μαρμότας (ταινία με τον Bill Murray). Φταίει κι η μοναξιά γι'αυτό βέβαια. Και κάποιους γνωστούς που έχω δεν περνάω καλά όταν τους βλέπω και αποφεύγω. Την ψυχοθεραπεία τη συνεχίζω σταθερά. Με βοηθάει.

  7. #142
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Τηλεόραση ούτε εγώ βλέπω για ευνόητους λόγους. Νιώθω συναισθηματικά "μπουκωμένη" και πως όλο αυτό δεν βρίσκει κάποια εκτόνωση. Μετά με πιάνει ο ψυχαναγκασμός που μέχρι τέλη Φλεβάρη ήμουν καλά και ένιωθα όμορφα και τώρα σαν να τα χάλασα. Αλλά το παλεύω κάπως. Αλλά νιώθω συνέχεια σαν να είμαι μπερδεμένη και "μπουκωμένη".

  8. #143
    Και εγώ έχω αυτή ακριβώς την αίσθηση ότι πιεζομαστε από όλες αυτές τις απαγορεύσεις και την μη κανονικότητα και μας κάνει πιο νευρικούς. Και εγώ άσχετα από τις ιδεοληψίες, που τις αντιμετωπιζω και τις παλεύω οσο μπορω κάθε μέρα, έχω μια επιπλέον ένταση και νεύρα που έχουν να κάνουν με την όλη κατάσταση. Αισθάνομαι πολλές φορές ότι αυτή η βαρεμάρα της αδράνειας μου προσθέτει άγχος και νεύρα. Για εμάς που έχουμε θέματα ψυχολογίας δε βοηθάνε οι περιορισμοί και οι επαναλαμβανόμενες καταστάσεις γιατί δεν ξεφεύγουμε από το μοτίβο άγχους που ήδη επικρατεί μέσα μας. Σήμερα πάντως νιώθω ακριβώς έτσι.

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Σε συνέχεια αυτού που έγραψα πιο πάνω νομίζω ότι η πεσμένη διάθεση ήρθε μετά από μια έξαρση ιδεοληψιων (για πρόσωπα στη δουλειά, για ένα χόμπι που ξεκίνησα μες στην καραντίνα) και άγχους... έχω παρατηρήσει ξανά αυτή την ακολουθία σε μένα... συμβαίνει και σε άλλους;

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Χθες που ήταν μια μέρα έντασης όπως ανέφερα ήρθε το ψυχοσωματικό δερματικό στην πιο μεγάλη του ένταση το βράδυ, σαν τον παλιό κακό καιρό. Θα προσπαθήσω να ξαναεστιάσω στο παρόν, στην στιγμή και κάπως να μου ανέβει η διάθεση... Ίσα ίσα η οικογένειά μου είναι υποστηρικτική. Εγώ νιώθω πως δεν μπορώ να κάνω πράγματα. Δηλαδή ακόμα και κάτι λαστιχάκια για τα μαλλιά που ζήτημα σύνολο να έκαναν 1.60€ έπρεπε να τα παραγγείλω ονλαιν, γιατί αυτά που είχα πάρει πριν μας ξανακλείσουν εντελώς και ήταν πολλά τελείωσαν.

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Και βλέπω κάθε βράδυ αγχωτικά όνειρα που κινούνται γύρω από το λύκειο. Εκεί που τα έβλεπα λίγες φορές τον χρόνο σε περιόδους άγχους τώρα κατέληξα επί ένα μήνα να τα βλέπω σχεδόν καθημερινά.

  12. #147
    Και εγώ τώρα τελευταία βλέπω όνειρα που μου θυμίζουν την Ιδψ και ουσιαστικά βλέπω ακριβώς τον τρόπο σκέψης μου στον ύπνο μου. Αρκετά κουραστικό και αγχωτικό. Χθες νευρίασα με τον εαυτό μου γιατί ενω κάνω προσπάθεια κάθε μέρα παρασύρθηκα, έπεσα σε ψυχαναγκασμούς και με πηρε αρκετά από κάτω. Προσπαθώ καιρό και απογοητεύομαι όταν πέφτω στα ίδια. Το περνάτε και εσείς αυτό??

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Λογικό είναι να σου συμβαίνει αυτό. Κι εγώ το τελευταίο μήνα δεν είχα και πολύ ψύχραιμες αντιδράσεις, δηλαδή μπορεί να μου είπαν κάτι οι δικοί μου κι εγώ να αντέδρασα τέρμα αγχωτικά και μετά με έπιασε αυτός ο ψυχαναγκασμός πως νιώθω βρώμικη εσωτερικά κοκ. Ευτυχώς πια μπορώ και με επαναφέρω πιο γρήγορα από ότι παλιά. Δεν υποκύπτω στον ψυχαναγκασμό, πχ.να πάω να κάνω μπάνιο εκείνη την στιγμή. Έτσι κι αλλιώς τις περισσότερες φορές έχω ήδη κάνει μπάνιο, άρα μου είναι πιο εύκολο να καταλάβω ότι είναι ψυχαναγκασμός όλο αυτό. Ο ύπνος μου τον τελευταίο μήνα έχει καταστραφεί σχεδόν, ξυπνάω με πονοκέφαλο, βλέπω όνειρα με ένταση και μάλλον αγχωτικά, γιατί ξυπνάω χάλια. Με έχει κουράσει. Δεν έχω ενέργεια για πολλά πολλά μέσα στην ημέρα. Αλλά δεν αφήνομαι. Επίσης, με είχαν πιάσει οι σκέψεις πως δεν είμαι αρκετή, υπάρχουν καλύτερα άτομα, όχι από άποψη σύγκρισης ή ζήλιας, απλά η αίσθηση πως δεν είμαι αρκετή σαν άτομο. Θυμήθηκα σήμερα κάτι που μου είχε πει το τοξικό άτομο που έχω αναφέρει πως μου έκανε στην παιδική μου ηλικία, το επάγγελμα σχετίζεται με αυτό, δεν έχω αναμνήσεις από αυτή την περίοδο της ζωής μου και δεν ξέρω σε τι συχνότητα το έκανε και τι έλεγε μπροστά στα άλλα παιδιά, αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση η αρχή της ανασφάλειας πως δεν είμαι αρκετή να ξεκινάει ακόμα και σε αυτή την ηλικία που πήγαινα νηπιαγωγείο. Δυστυχώς δεν έχω αναμνήσεις από εκείνη την περίοδο. Βέβαια εγώ ταλαιπωρούμαι από όλα αυτά τα κατάλοιπα όσων έκανε, αυτή δεν πρόκειται να συνειδητοποιήσει ποτέ τα λάθη της ούτε μπορώ να της αποδείξω πόσο σοβαρά ήταν, δεν είμαι διατεθειμένη κιόλας, δεν αξίζει να πέσω στο δικό της επίπεδο. Επομένως όλη μου την ζωή θα κουβαλάω τις ανασφάλειες και τα τραύματα που μου προξένησε.

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Λογικό είναι να σου συμβαίνει αυτό. Κι εγώ το τελευταίο μήνα δεν είχα και πολύ ψύχραιμες αντιδράσεις, δηλαδή μπορεί να μου είπαν κάτι οι δικοί μου κι εγώ να αντέδρασα τέρμα αγχωτικά και μετά με έπιασε αυτός ο ψυχαναγκασμός πως νιώθω βρώμικη εσωτερικά κοκ. Ευτυχώς πια μπορώ και με επαναφέρω πιο γρήγορα από ότι παλιά. Δεν υποκύπτω στον ψυχαναγκασμό, πχ.να πάω να κάνω μπάνιο εκείνη την στιγμή. Έτσι κι αλλιώς τις περισσότερες φορές έχω ήδη κάνει μπάνιο, άρα μου είναι πιο εύκολο να καταλάβω ότι είναι ψυχαναγκασμός όλο αυτό. Ο ύπνος μου τον τελευταίο μήνα έχει καταστραφεί σχεδόν, ξυπνάω με πονοκέφαλο, βλέπω όνειρα με ένταση και μάλλον αγχωτικά, γιατί ξυπνάω χάλια. Με έχει κουράσει. Δεν έχω ενέργεια για πολλά πολλά μέσα στην ημέρα. Αλλά δεν αφήνομαι. Επίσης, με είχαν πιάσει οι σκέψεις πως δεν είμαι αρκετή, υπάρχουν καλύτερα άτομα, όχι από άποψη σύγκρισης ή ζήλιας, απλά η αίσθηση πως δεν είμαι αρκετή σαν άτομο. Θυμήθηκα σήμερα κάτι που μου είχε πει το τοξικό άτομο που έχω αναφέρει πως μου έκανε στην παιδική μου ηλικία, το επάγγελμα σχετίζεται με αυτό, δεν έχω αναμνήσεις από αυτή την περίοδο της ζωής μου και δεν ξέρω σε τι συχνότητα το έκανε και τι έλεγε μπροστά στα άλλα παιδιά, αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση η αρχή της ανασφάλειας πως δεν είμαι αρκετή να ξεκινάει ακόμα και σε αυτή την ηλικία που πήγαινα νηπιαγωγείο. Δυστυχώς δεν έχω αναμνήσεις από εκείνη την περίοδο. Βέβαια εγώ ταλαιπωρούμαι από όλα αυτά τα κατάλοιπα όσων έκανε, αυτή δεν πρόκειται να συνειδητοποιήσει ποτέ τα λάθη της ούτε μπορώ να της αποδείξω πόσο σοβαρά ήταν, δεν είμαι διατεθειμένη κιόλας, δεν αξίζει να πέσω στο δικό της επίπεδο. Επομένως όλη μου την ζωή θα κουβαλάω τις ανασφάλειες και τα τραύματα που μου προξένησε.
    Με όλο το θάρρος αλλά κάτι χτυπάει άσχημα σε αυτό που περιγράφεις στο τέλος, με την έννοια ότι σίγουρα θεωρώ ότι κάποιο λάθος εμπεριέχεται σε όσα αναφέρεις για το τοξικό άτομο αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω στο 100 τοις εκατό. Σίγουρα διαφωνώ με αυτό που λες ότι δεν αξίζει να πέσεις στο δικό της επίπεδο προκειμένου να προσπαθήσεις να της αποδείξεις πόσο σοβαρά ήταν τα λάθη της. Μου ακούγεται για εκλογίκευση, σαν να μην είναι πραγματικά αυτό που θες. Ίσως να σε δυσκολεύει να το κάνεις. Αλλά τις περισσότερες φορές αυτό που μας δυσκολεύει είναι ακριβώς αυτό που μας χρειάζεται. Κι αυτό που λες ότι θα κουβαλάς μια ζωή το τραύμα κλπ. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως είναι δυνατόν μετά από χρόνια να αναστοχαστουμε το παρελθόν μας και να του δώσουμε μια διαφορετική ανάγνωση.

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Μπορώ να καταλάβω πως ακούγεται υπερβολικό σε έναν τρίτο, αλλά δυστυχώς κάποιες φορές κάποιες καταστάσεις ξεφεύγουν. Κάνοντας ψυχοθεραπεία γνωρίζω ακριβώς την έκταση των συνεπειών που είχε μια συμπεριφορά ετών. Δεν ήταν κάτι απλό, πχ. "Είσαι κακιά, είσαι χαζή κτλπ". Το ότι δεν θέλω να έχω επαφές μαζί της ή να το συζητήσω είναι κάτι που έχω καταλήξει για την δική μου ψυχική υγεία και το έχω συζητήσει με την ψυχολόγο. Πρόκειται για άτομο αρκετά παρεμβατικό που από μικρή ηλικία αν ήθελε να μου "κάνει μάθημα" μπορούσε να μπει σπίτι και στο δωμάτιό μου. Πρόκειται για στενό συγγενή. Έχω δουλέψει με το παρελθόν, απλά ορισμένες φορές όπως είναι λογικό λυγίζω και δεν μπορώ ίσως να διαχειριστώ την κατάσταση. Αλλά ξέρω πως θέλω να προχωρήσω στην ζωή μου και να είμαι ευτυχισμένη, επομένως το προσπαθώ. Ορισμένες φορές κάποια γεγονότα που διαβάζουμε ή βλέπουμε μπορούν να επαναφέρουν μνήμες του παρελθόντος. Επίσης, δεν ήταν απλά τοξικό άτομο, ήταν πολλά παραπάνω η συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μπω σε λεπτομέρειες. Κάποιος που έχει βιώσει κάτι αντίστοιχο, δηλαδή συναισθηματική κακοποίηση για πολλά έτη, μπορεί να καταλάβει αυτό που ίσως να φαίνεται σε όσα λέω. Για αυτό είναι μοναχική αυτή η διαδικασία, γιατί ο τρίτος που θα το αναφέρω μέσα του μπορεί να πει "κι εσύ γιατί καθόσουν να τα ακούς","οι δικοί σου γιατί δεν αντιδρούσαν","δεν είχες στόμα της απαντήσεις","γιατί προσπάθησες μαζί της να έχεις επαφές ως ενήλικη, ενώ ήξερες τι έκανε" και είναι λογικό έως ένα βαθμό. Για έναν τρίτο είναι ένα απλό αφήγημα. Τέλος πάντων, είτε πέφτω κάποιες μέρες είτε όχι, επιλέγω να δουλεύω μέσα μου για να είμαι ευτυχισμένη στη ζωή μου.

Page 10 of 11 FirstFirst ... 891011 LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 02-05-2020, 01:13
  3. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-12-2019, 02:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •