Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή...μια διαρκής μάχη. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 162
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Όλα καλά θα πάνε αύριο με αυτό που θες με τον εργοδότη, σκέψου πως ο χρόνος μπροστά κυλάει, πχ. ό,τι κι αν γίνει ή προκύψει θα έρθει το μεσημέρι που θα φας το φαγητό που σου αρέσει ή θα ξεκουραστείς. Δεν θα μείνει ο χρόνος στάσιμος σε αυτή την στιγμή/γεγονός που μας αγχώνει.

  2. #32
    Σε ευχαριστώ πολύ είσαι πολύ ευγενική! Με ενοχλεί που λειτουργώ με τον ίδιο τρόπο που λειτουργούσα όταν ήμουν 15 χρονών...οι ίδιες ανασφάλειες, δισταγμοί, υπερ-σκέψεις χωρίς όλο αυτό να έχει κάποιο νόημα! Προσπαθούμε να κουβαλήσουμε πάνω μας όλα τα προβλήματα του κόσμου και δεν κοιτάμε απλά πως να βοηθάμε τον εαυτό μας και να χαιρόμαστε τη ζωή μας.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by zoed View Post
    Καλησπέρα hope2 το έχω σκεφτεί αλλά δεν είμαι σίγουρη οτι θέλω να πάω αυτή τη στιγμή είναι και το οικονομικό θέμα στη μέση. Ναι πολλές ώρες την ημέρα σκέφτομαι με αυτόν τον τρόπο με αποτέλεσμα να νιώθω οτι τίποτα δεν αλλάζει. Ναι ο σύζυγος μου ξέρει τα πάντα, προσπαθεί με κάθε τρόπο αλλα δεν γνωριζει πως ακριβώς να με βοηθήσει. Του είναι ίσως περίεργο και δεν έχει δει κάποια ανάλογη περίπτωση οπότε προσπαθεί όπως μπορεί. Ξέρω οτι όλα αυτά που σκέφτομαι έχουν άλλα βαθύτερα αίτια και ξεκινάνε μάλλον απο γενικευμένο άγχος και αρνητικά συναισθήματα. Εσύ έχεις καταφέρει να είσαι καλύτερα?
    Ζοed, αυτό που λες ότι η άσχημες σκέψεις ξεκινάνε με το άγχος, το έχω παρατηρήσει και σε εμένα. Μου έρχονται άσχημες σκέψεις μερικές φορές έτσι στα καλά καθούμενα, αλλά εάν στεναχωριθο η αγχοθω μου έρχονται σκέψεις άσχημες!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Την πρώτη φορά που μου παρουσιάστηκε το ξεπέρασα με ψυχοθεραπεία. Μετά από κάποια χρόνια όμως πήρα φαρμακευτική αγωγή. Απλά όποτε την διακόπτω υποτροπιαζω. Κάνω πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία αλλά για κάποιο λόγο δε δούλεψε. Τώρα άλλαξα ψυχοθεραπευτη. Είμαι σε αγωγή περίπου 6,5 χρόνια και έχω κάνει δύο απόπειρες διακοπής. Πριν λίγους μήνες έκανα την δεύτερη διακοπή αλλά υποτροπιασα γρήγορα και εδώ και ένα μήνα περίπου έχω ξεκινήσει την αγωγή πάλι. Απλά θα σου πρότεινα να μην το αφήνεις. Μπορείς να μιλήσεις με ένα ψυχολόγο και να του πεις ότι δυσκολεύεσαι οικονομικά και εάν γίνεται να κάνετε τις συνεδριες πιο αραιά. Μη το αφήσεις να γιγαντωθεί. Είσαι σε επαρχία? Έχει ψυχολόγος στο μέρος όπου ζεις. Η καλύτερη μέθοδος είναι γνωσιακη συμπεριφορικη.
    Εγώ δεν είμαι οικονομικά καλά το πιστεύεις ότι προχθές είδα την ψυχολόγο μου μετά από 5 μήνες, ενώ είναι τεράστιο το διάστημα, καλύτερα θα μου φαινόταν να σταματήσω παρά να πηγαίνω σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν υπάρχει όφελος και τσάμπα τα λεφτά!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    @andreas86 Όντως δεν βοηθάει να μεσολαβούν μεγάλα χρονικά διαστήματα ανάμεσα στις συνεδρίες. Κι εγώ σε μια φάση που αρνιόμουν να πάω για κανένα μήνα στη ψυχολόγο το φθινόπωρο (για λόγους που δεν είχαν να κάνουν με την ψυχολόγο) και μου ανέφερε η ψυχολόγος αυτό, ότι θα ήταν ωφέλιμο να μην απέχουν αρκετά οι συνεδρίες μεταξύ τους (έτσι κι αλλιώς δύο φορές το μήνα κάνω εγώ ψυχοθεραπεία).

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    @zoed Έχεις πολύ δίκιο σε αυτά που γράφεις. Ταυτίζομαι σε μεγάλο βαθμό. Αλλά τώρα όλα αυτά είναι στοιχεία της προσωπικότητάς μας, δηλαδή αν δεν είχαμε αυτά, θα ήμασταν αλλά άτομα, δεν μας εγγυάται κανένας πως θα ήμασταν καλύτεροι. Δυστυχώς επικρατεί η ανάγκη για σύγκριση, ποιος περνάει καλύτερα, ποιος είναι πιο εξωστρεφής, πιο θαρραλέος κοκ.

  7. #37
    @AggelikiAngy καλησπέρα! Με βοήθησες πολύ χθές σχετικά με το σημερινό μου άγχος...επικοινώνησα με τον εργοδότη μου, υπήρξε μια μικρή δυσαρέσκεια γιατι δεν είχα ενημερώσει κάπως πιο νωρίς αλλά εξήγησα οτι υπήρχαν κάποια θέματα και προτίμησα να μην ενημερώσω. Το άγχος μου έφτασε στο κόκκινο 1000% αλλά έκανα μια μικρή κίνηση υπέρ μου καθώς όποτε πρόκειται να ζητήσω κάτι ή να υπερασπιστώ τον εαυτό μου αισθάνομαι ενοχές και διστάζω. Κάθε φορά που έχω να μιλήσω με κάποιον ανώτερο σε εργασία αισθάνομαι απο πριν μειονεκτικά και έχω μέσα μου ένα ανεξήγητα τεράστιο ΑΓΧΟΣ λές και πρόκειται να κάνω εγχείρηση. Ακόμα και σήμερα που είμαι 30 χρονών μου είναι απίστευτα δύσκολο να διεκδικώ πράγματα να επιβάλω τη θέληση μου. Νιώθω οτι όλοι οι άλλοι έχουν δίκιο και το δίκιο τους είναι πιο σημαντικό απο το δικό μου, οτι δεν έχω αρκετή αξία ώστε να διεκδικήσω αυτο που επιθυμω πραγματικα. Αυτο έχει σαν αποτέλεσμα να κάνω στη ζωή μου πολλές φορές επιλογές που βολεύουν αυτή τη συναισθηματική ανασφάλεια που έχω και όχι αυτο που ΘΕΛΩ και ΕΙΜΑΙ αληθινα. Ετσι νιώθω μονίμως δυστυχισμένη καθώς εγκλωβίζομαι σε βολικές αποφάσεις που δεν ευχαριστούν την ψυχή μου.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Με την σκέψη πως ο χρόνος προχωράει και όσο δύσκολη κι αν είναι η μέρα θα έρθει το βράδυ και θα τελειώσει, πέρασα όλη μου τη σχολή. Ειδάλλως παίζει να μην πήγαινα στις εξεταστικές από το άγχος και άλλα θέματα που είχα τότε. Αυτά που έγραψες είναι αυτά που νιώθω γενικά. Ταυτίζονται οι σκέψεις μας. Ούτε σήμερα ήταν μια καλή μέρα, στεναχωρημένη, αγχωμένη σε μέτριο βαθμό και μου καρφώθηκαν κάποιες σκέψεις.

  9. #39
    Ακριβώς όπως τα λές είναι. Είναι μια καλή οπτική για να θυμόμαστε οτι το άγχος μας κρατάει λίγες στιγμές μονο και δεν πρέπει να μας καθορίζει και να τρώει όλο το χρόνο μας. Θα προσπαθήσω να το έχω στο μυαλό μου απο εδώ και πέρα για να μπορέσω να αντιμετωπίσω κατι ανάλογο στο μέλλον. Έρχεται κάποτε η στιγμή που πρέπει να αναγνωρίσουμε την αξία του εαυτού μας και να διεκδικούμε όσα δικαιούμαστε σε όλα τα επίπεδα!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, αυτός είναι ο στόχος ιδανικά. Εσένα σε πιάνει κάποια ώρα και μετά πιο έντονα; Είναι εδώ και ένα τριήμερο που μόλις έρθει το απόγευμα με πιάνει έντονα, θέλω να κλάψω, να πω διάφορα.

  11. #41
    Νομίζω και εμένα μεσημέρι και απόγευμα είναι οι χειρότερες ώρες μου! Το πρωι με το που ξυπνάω έχω πάντα άγχος αλλά προσπαθώ να κάνω τις πρωινές ρουτινες μου, πχ. καφέ,πρωινο,μουσική ώστε να επικοινωνήσω με τον κόσμο και να φύγω απο το χαμό του άγχους. Μετά ειδικά αν βαριέμαι και δεν απασχολώ το μυαλό μου με κατι παραγωγικό αρχίζει η ίδια κατάσταση. Νομίζω παίζει μεγάλο ρόλο αν δεν απασχολούμαστε με κάτι μας κάνει πολύ χειρότερα! Επειδη μια ζωή έκανα πάντα κατι (σχολείο, πανεπιστήμιο, δουλεια) αυτή τη στιγμή που κάθομαι και δεν έχω ένα αντικείμενο νιώθω μεγαλύτερο άγχος και μπορεί να λειτουργώ ιδεοψυχαναγκαστικά πιο πολλές ώρες τη μέρα. Εννοείται οτι και στις δουλειές μου κλπ πάντα υπήρχε η ocd στο κεφάλι μου απλά είναι λογικό όταν έχεις κενό χρόνο το μυαλό να σκέφτεται αρνητικά και να βγαίνουν στην επιφάνεια περισσότερα πράγματα! Έγινε κάποιο γεγονός τις τελευταίες μέρες που σε άγχωσε παραπάνω ή κάνεις κάποιες συγκεκριμένες σκέψεις και νιώθεις έτσι?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Όντως κάτι άλλαξε αυτή την εβδομάδα και χάλασε την ρουτίνα που είχα το τελευταίο μήνα τουλάχιστον (δεν είναι κάτι σοβαρό, μπορεί να είναι και στο μυαλό μου όλο αυτό). Μετά με πιάνει το άγχος πως θέλω την ρουτίνα μου πριν αυτή την αλλαγή και τα συναισθήματα που μου προσκαλούσε κτλπ. Ξέρω δεν βγάζει εντελώς νόημα, αλλά δεν θέλω να αναφερθώ σε λεπτομέρειες. Τα παίρνω όλα προσωπικά, όχι με την έννοια πως κακιώνω, αλλά είναι σαν να τα λαμβάνω σαν απόρριψη ή απογοήτευση προς το άτομο μου πολλά και χωρίς να ισχύει αυτό.

  13. #43
    Απλά αισθανόμαστε πάντα υπεύθυνοι για όσα συμβαινουν γύρω μας... πχ οταν χώρισαν οι γονείς μου θυμάμαι οτι το πήρα τοσο βαριά και αισθανόμουν οτι σήκωνα εγώ ένα τεράστιο βάρος ενώ ο γάμος και οι λόγοι που χώριζαν ήταν δικοί τους. Όλοι μου έλεγαν μην είσαι υπερβολική, τα παίρνεις πολύ σοβαρά όλα κλπ. αλλά έτσι είμαι απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Όταν έγινε αυτό το γεγονός ένιωσα οτι γκρεμίστηκε όλη η μέχρι τότε ζωή μου, ακόμα και αν η κατάσταση στο σπίτι μας ήταν απίστευτα δυσάρεστη πάντα. Νομίζω φταίει που θέλουμε όλα γύρω μας να είναι τέλεια και σε μια σειρά και όταν αυτή η σειρά αλλάζει χανόμαστε και είναι σαν να χάνουμε τον εαυτό μας.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, κι εγώ νιώθω πως πρέπει να βρω λύση για όλα.
    Απλά εγώ ένα θέμα με την οικειότητα. Μόλις έρθω κοντά σε κάποιον άνθρωπο σε σημείο να εκφράζομαι ελεύθερα, μετά από ένα σημείο αρχίζουν οι σκέψεις πως δεν με συμπαθεί, τώρα που με γνωρίζει καλύτερα πέφτουν οι προσδοκίες που είχε στο μυαλό του. Αυτό γίνεται κάθε φορά παντού. Εεε μετά σκέφτομαι εγώ κάτι αρνητικό, τον απομυθοποιώ και απλά προχωράω κόβοντας την επαφή, όχι με ακραίο τρόπο, αλλά με την σιωπή. Πολλές φορές μου έχει βγει όντως σε καλό. Αλλά πια βλέπω πως είναι ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο. Χάνομαι από προσώπου γης που λένε. Βέβαια για αυτά τα ζητήματα εμπιστοσύνης φταίει ο τοξικός συγγενής που είχα αναφέρει και οι συμπεριφορές κάποιων ατόμων.

  15. #45
    Kαταλαβαίνω αυτό που λές. Εγώ όταν παίρνω αγάπη και θετικά συναισθήματα νιώθω οτι θέλω να φερθώ αντίθετα σα να μην αξίζω την προσοχή και το καλό που μου δίνουν οι άλλοι. Και εγώ τους βλέπω όλους με καχυποψία μέχρι να καταλάβω οτι μπορώ να εμπιστευτώ και να δεθώ αλλά καμιά φορά αυτό καταντάει κουραστικό. Είναι καλύτερο να αφήσουμε τα πράγματα να εξελίσσονται μόνα τους και όποιος είναι να μείνει στη ζωή μας θα μείνει. Ο φόβος μας μήπως πληγωθούμε μας κάνει να μένουμε πίσω και να αποφεύγουμε τους ανθρώπους.

Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 02-05-2020, 01:13
  3. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-12-2019, 02:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •