Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή...μια διαρκής μάχη. - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 11 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 162
  1. #91
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    9
    #Η διαταραχή αυτή είναι ο βασιλιάς της αμφιβολίας και της ανασφάλειας. Πιο παλιά είχα άγχος γύρω από αλλά θέματα, δε ξέρω νομίζω ότι απλά η διαταραχή εστιάζει κάθε φορά σε κάτι νέο που βρίσκει προκειμένου να μας κρατάει σε μια αγχωτική κατάσταση#.

    Απομόνωσα αυτό το κομμάτι από ένα από τα κείμενα που διάβασα σε αυτή την συζήτηση για να πω ότι περιγράφει τέλεια την ιψδ μέσα σε αυτό. Αυτό πραγματικά πιστεύω ότι είναι η ιψδ μιας και την έχω ζήσει για πολλά χρόνια.

  2. #92
    @AggelikiAngy μάλλον θα δοκιμάσω όπως είχα πει κάποια ψυχοθεραπεία να δω εάν μπορώ να βοηθηθώ ως ενός σημείου. Όταν έχεις περάσει τόσα χρόνια μέσα σε αρνητικές σκέψεις και άγχος σου φαίνεται απίστευτα δύσκολο να βρείς άκρη σε όλο αυτό το βουνό που βλέπεις μπροστά σου. Μακάρι να βοηθηθούμε με κάποιο τρόπο και να μπορέσουμε να βελτιώσουμε τη ζωή μας. Πιστεύω οτι και η πίστη στον Θεό και η προσευχή μπορεί να μας βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό και να αναπαύσει τα άγχη και τα προβλήματα μας!

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η αλήθεια είναι πως είμαι περίεργα την τελευταία μιάμιση εβδομάδα. Πια μπορώ να ξεχωρίσω ποιες σκέψεις οφείλονται στην ΙΨΔ και ποιες είναι δικές μου. Απλά έχω ένα θυμό για το άτομο που μου προκάλεσε σε μεγάλο βαθμό τα ψυχολογικά μου προβλήματα, πολλά από τα οποία έχουν εξελιχθεί σε ιδεοληψίες. Προσπαθώ να μην αναπτύσσω τις ιδεοληψίες και να κάνω κάτι άλλο αν μου έρχονται, αλλά δεν έχω πάντα την ίδια αντοχή. Βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τον Οκτώβρη-Νοέμβρη που εξαντλούμουν στις ιδεοληψίες και έκλαιγα κάποιες φορές μέχρι να κοιμηθώ για να μην αγχώνομαι. Δεν θέλω να εκδικηθώ αυτό το άτομο, αλλά θα ήθελα να νιώθει πόσο κατεστραμμένο είναι για να κάνει όσα έκανε σε μένα όταν ήμουν μικρή και ως ενήλικη. Ήταν μοτίβα που με καθόρισαν και επηρεάζουν τις διαπροσωπικές μου σχέσεις μέχρι και σήμερα. Δυσκολεύομαι με την εγγύτητα και την καλοσύνη, γιατί ο εγκέφαλός μου έχει συνδέσει το να έρχομαι κοντά σε έναν άνθρωπο και να ανοίγομαι με την προσβολή ή υποτίμηση που έκανε εκείνη. Δεν με νοιάζει ούτε να μου πει συγγνώμη ούτε να πάθει κάτι. Απλά εγώ ταλαιπωρούμαι τώρα, κάνω ψυχοθεραπεία, παίρνω αγωγή, για να κάθεται αυτή μέσα της να λέει πόσο γαμάτη ήταν και γιατί εμείς πια δεν έχουμε επαφές μαζί της; Αηδιάζω. Δεν ξέρω αν το βιώνεις κι εσύ αυτό.

  4. #94
    Οι τοξικοί άνθρωποι δεν μπορούν να καταλάβουν το κακό που κάνουν στους άλλους ανθρωπους γιατί έχουν την αυταπάτη οτι είναι τέλειοι και άψογοι και όλοι οι άλλοι έχουν προβλημα και είναι εχθροί τους. Στη πραγματικότητα εμείς οι γύρω γινόμαστε απλά αποδέκτες των τοξικών συμπεριφορών τους και λόγω της ευαισθησίας μας τραυματιζόμαστε ψυχικά και υποφέρουμε εξαιτίας τους. Οι ψυχαναγκασμοί μας και οι ιδεοληψίες μας είναι απλά η εκδήλωση της καταπίεσης που έχουμε υποστεί για καιρό και εμείς πρέπει με κάποιο τρόπο να αποβάλουμε απο πάνω μας ώστε να ηρεμήσουμε και να εκτονώσουμε τα αρνητικά συναισθήματα. Καταλαβαίνω ακριβώς αυτά που λές σχετικά με την εγγύτητα και τους ανθρώπους. Εγω πχ εχω συνδέσει το να μου δίνουν αγάπη με την υπερβολική απαίτηση απο μένα να δίνω ανταλλάγματα και να ικανοποιώ τις ανάγκες των άλλων, οπότε δεν μπορώ να δεχτώ οτι κάποιος μπορεί να με αγαπήσει χωρίς δόλο και απαιτήσεις, έτσι απλα για αυτό που είμαι. Δυστυχώς είναι πολλά τα θέματα που αποκτήσαμε αλλα πάντα πιστεύω οτι μπορούμε να βρούμε το κουράγιο να ξεφύγουμε και να ζήσουμε με ηρεμία και λιγότερο άγχος. Δεν είμαστε καταδικασμένοι επειδή μας έχουν πληγώσει. Θα παλέψουμε, θα αγωνιστούμε να επουλώσουμε τις πληγές μας και να προχωρήσουμε μπροστά. Το χρωστάμε στον εαυτό μας και σε αυτους που μας αγαπάνε αληθινά.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Τα γράφεις εξαιρετικά. Μακάρι να μπω πάλι σε σωστή σειρά. Ταλαιπωρούμαι μέσα μου. Μου φέρονται σωστά η οικογένειά μου ή δείχνουν πως με νοιάζονται κι εγώ δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Νιώθω τύψεις που αισθάνομαι πιο απομακρυσμένη. Μια από τις βασικές ιδεοληψίες είναι αν σταματήσω να νιώθω την οικογένειά μου δικούς μου ανθρώπους και μείνω μόνη. Δεν βοηθάει και η κατάσταση που επικρατεί με την πανδημία, δεν μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με νέα ερεθίσματα, εμπειρίες και άτομα. Με κούρασε κι αυτό. Γιατί θέτει ψηλά τον πήχη για όταν τελειώσει η πανδημία πως πρέπει να τα κάνουμε όλα μαζί. Ενώ μετά την ψυχοθεραπεία νιώθω καλά, σίγουρα έχω κάνει πρόοδο, με ταλαιπωρεί το θέμα της εγγύτητας και των διαπροσωπικών σχέσεων. Επαναλαμβάνω ένα μοτίβο μια ζωή σε αυτό τον τομέα.

  6. #96
    Και εγώ χθές που πήγα για πρώτη φορά στην ψυχολόγο της είπα πως μια βασική μου ιδεοληψία είναι οτι αυτοί που νοιάζομαι και αγαπώ θα με αφήσουν ή δεν είναι αληθινοί και ειλικρινείς απεναντί μου οπότε βρίσκομαι σε μια διαρκη κατάσταση αμφιβολίας και άγχους. Είναι τόσο μα τόσο κουραστικό να είσαι συνέχεια σε μια εσωτερική επιφυλακή μήπως τυχόν και συμβεί κάτι ξαφνικό και χάσω όλα όσα αγαπώ. Με εξαντλεί και μου κάνει απίστευτα δύσκολη την καθημερινότητα. Προφανώς αν είχα καλυφθεί συναισθηματικά στην παιδική μου ηλικία αυτή τη στιγμή δεν θα είχα όλη αυτή την ανασφάλεια και τις φοβίες. Όταν με πιάνουν αυτές οι δυσάρεστες σκέψεις με στεναχωρούν τόσο πολύ που νομιζω οτι όλα σκοτεινιάζουν. Το μυαλό μου εκείνη τη στιγμή προσπαθεί να μου επιβάλει ο,τι αρνητικό σκεφτεί λές και είμαι υποχρεωμένη να το αποδεχτώ. Νομίζω οτι το μυαλό μου είναι προγραμματισμένο απο όταν ήμουν σε πολύ μικρή ηλικία, να σκέφτεται καταστροφολογικά και αρνητικά, οπότε εγώ πρέπει να του αλλάξω τον τρόπο λειτουργίας και αντιδράσεων. Δε ξέρω σε ποιό στάδιο της ζωής μου ανέπτυξα αυτό τον τρόπο σκέψης αλλα συνειδητοποιώ οτι τόσα χρόνια ζω με ένα φίλτρο αρνητισμού στο μυαλό μου, ωστέ πλέον έχω φτάσει σε σημείο να δημιουργώ μονη μου αρνητικά και αγχώδη γεγονότα στο μυαλό μου σαν να πρέπει ντε και καλά να μου συμβαίνει συνέχεια κατι το δυσάρεστο. Τώρα που έχει ηρεμήσει αρκετά η καθημερινότητα μου, βγαίνουν στην επιφάνεια όλα όσα έκρυβα χρόνια που ζούσα σε πιο αγχώδεις ρυθμούς. Τώρα έχω πιο πολύ προσωπικό χρόνο, αρχίζει και φαίνεται το θέμα που έχω στη σκέψη και τη ψυχολογία μου και καταλαβαίνω πόσο σημαντικό είναι να βρώ κάποιον τρόπο να αλλάξω όλα εκείνα που έχουν καταστρέψει τον υγιή τρόπο λειτουργίας του μυαλού μου και της ψυχολογίας μου γιατι πολύ απλά έχω χάσει πολύτιμο χρόνο αισθάνοντας απαίσια και καταρρακωμένη χωρίς κάποιον τόσο σοβαρό λόγο που να δικαιολογεί αυτά τα συναισθήματα. Μπορώ πλέον να δώ πόσο κακό κάνουν στη ποιότητα της ζωής μου οι αρνητικές πεποιθήσεις και η συναισθηματική ανασφάλεια. Θέλω πραγματικά να βρεθεί μια άκρη σε όλο αυτό και να μπορέσω να ζήσω σε ένα υγιές και ηρεμο επίπεδο όπου δεν θα με αγγίζουν ανύπαρκτα προβλήματα και τρομακτικά φαντάσματα.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πως πήγε η συνεδρία σου, αν επιτρέπεται; Κι εμένα αυτές τις ημέρες μου έχουν κολλήσει δύο ιδεοληψίες, δεν τους δίνω σημασία, αλλά έρχονται σε διάφορες στιγμές. Όταν τις αγνοώ, μετά μου έρχεται η σκέψη πως κοροϊδεύω τον εαυτό μου με το να προσποιούμαι πως δεν θα ασχοληθώ με αυτό. Μια βασική είναι πως δεν νιώθω την οικογένειά μου τόσο δικιά μου και ότι θα καταλήξω συναισθηματικά μόνη. Νιώθω και ενοχικά, γιατί η οικογένειά μου με αγαπάει. Άντε να έρθει η επόμενη συνεδρία να πιάσουμε διάφορα θέματα. Αλλά πώς θα πάει η ζωή, από συνεδρία σε συνέδρια; Κι εγώ έχω κουραστεί. Θεωρώ σημαντικό που γνωρίζω πια για την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και δεν αναπτύσσω τις ιδεοληψίες, αλλά θα ήθελα απλά να γινόταν ένα κλικ και να ηρεμήσω, να πάει κάτι καλά και να πάψει αυτό το φίλτρο αρνητισμού που ανέφερες. Θα γίνει ποτέ; Κλασικά ακόμα και αυτές οι απορίες με αγχωνουν και για αυτό δεν τις εξελίσσω στο μυαλό μου.

  8. #98
    Νομίζω ένιωσα καλά που μίλησα και σε κάποιον πιο ειδικό για αυτό που με απασχολεί αλλά ξέρω οτι δεν γίνεται μια ζωή να κάνω ψυχοθεραπεία γιατι πολύ απλά είναι κάτι που πρέπει να δουλέψω και μόνη μου ως έναν βαθμό. Δεν ξέρω αν λύνεται δια παντός αυτή η διαταραχή αλλά ελπίζω οτι θα μπορέσουμε με υπομονή να δούμε φώς σε αυτά που μας προβληματίζουν. Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως μεγαλοποιώ σκέψεις που κάνουν και άλλοι άνθρωποι και δίνω υπερβολική σημασία. Δεν ξέρω αν φταίει που είμαι πολύ ευαίσθητη και αναλύω γενικά τα γεγονότα, οπότε όλα οσα μου συμβαίνουν τα παίρνω ακόμα πιο σοβαρα. Καλώς ή κακώς έχουμε αυτόν τον χαρακτηρα και πρέπει απο εδώ και πέρα να δούμε πως μπορούμε να νιώσουμε όσο καλύτερα γίνεται. Το χειρότερο είναι οτι και εγώ θέλω να φύγει τελείως απο πάνω μου αυτή η διαταραχή και δυστυχώς αυτό δε γίνεται.

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κοίτα, δεν θεωρώ πως απλά μεγαλοποιούμε κάποιες σκέψεις, απλά έχουμε ροπή σε όλο αυτό λόγω κάποιας προδιάθεσης που έρχεται στην επιφάνεια μέσα από ένα στρεσογόνο περιβάλλον. Εγώ προσπαθώ λίγο να αποφεύγω τις ψυχαναγκαστικές συμπεριφορές, για παράδειγμα έχω τα πράγματα στην θέση τους, αλλά έχω καιρό να τακτοποιήσω τα συρτάρια. Τα βάζω μέσα όπως είναι. Ενώ πριν ψυχαναγκαστικά τα τακτοποιούσα κάποιες φορές μέσα στην εβδομάδα. Κάνω ένα διάλειμμα από όλο αυτό. Εσύ έχεις σταματήσει κάποια ψυχαναγκαστική συμπεριφορά συνειδητά;

  10. #100
    Αυτό με τα ρούχα το είχα πάντα. Εχω την τάση να τα αφήνω όπως να ναι στα συρτάρια και γενικά να μην συμμαζεύω πράγματα. Παλαιότερα νόμιζα οτι ηταν θέμα ακαταστασίας στον χαρακτήρα μου ή τεμπελιάς αλλά τελευταία συνειδητοποίησα οτι το κάνω μάλλον επειδή είμαι υπερβολικά ψυχαναγκαστική και τελειομανής σε όλα οπότε αυτή η εικόνα ακαταστασίας είναι ένας τρόπος να πω στον εαυτό μου οτι δεν είμαι τόσο ψυχαναγκαστικη όσο νομίζω. Στη πραγματικότητα προσπαθώ να αρνηθώ το πόσο τέλεια και συγκεντρωμένα θέλω να είναι όλα γιατι αυτό σαν απαίτηση απο μόνο του δημιουργεί τεράστια πίεση και άγχος. Και εγώ δεν πιστεύω οτι μεγαλοποιώ τις σκέψεις, απλά δεν διαθέτω τον μηχανισμό να μην δίνω σημασία στις αρνητικές σκέψεις οπότε ακόμα και η πιο ανόητη, αγχωτική σκέψη με ταράζει και με αγχώνει σαν να συμβαίνει στη πραγματικότητα. Σήμερα το πρωι ηταν δύσκολα τα πράγματα, ένιωσα αρκετά αγχωμένη και κουρασμένη απο όλο αυτό στο μυαλό μου. Το άγχος μου πυροδοτήθηκε απο το οτι δεν νιώθω πολύ καλά λόγω της εγκυμοσύνης μου, έχω αρκετό θέμα με το στομαχί μου και με ναυτίες γεγονός που με ταλαιπωρεί και δεν λειτουγώ καλά στη καθημερινότητα μου. Ακόμα και ένας απλός περίπατος αυτή τη στιγμή με κουράζει και με δυσκολεύει, οπότε όλη αυτή η αλλαγή στις συνήθειες μου με έχει ταράξει και έχει εντίνει τις ιδεοληψίες μου. Το να εισαι ψυχαναγκαστικός κάνει όλα όσα νιώθεις να μοιάζουν ακόμα πιο σημαντικά και δύσκολα ειδικά όταν βρίσκεσαι σε μια πρωτόγνωρη κατάσταση και προσπαθεις να προσδιορίσεις εκ νέου τον εαυτό σου.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ από τον Οκτώβρη πέρασα δύσκολα με το φαι, σε κάθε φάση που έχω έντονο άγχος με πιάνει τρομερή ναυτία, δεν ευχαριστιέμαι τα φαγητά. Είναι αρκετά ψυχοφθόρο. Πόσο μάλλον εσύ που είσαι έγκυος. Σήμερα κι εμένα μου ήρθε μια από τις βασικές μου ιδεοληψίες, περπατούσα έξω και είχε βρέξει και μου ερχόταν η σκέψη πως θα γλιστρήξω, θα πέσω, θα σπάσω κάτι πάνω μου κτλπ. Την αγνόησα, αλλά παίζει να μου ήρθε καμία δεκαριά φορές σαν σκέψη. Το καλό είναι πως δεν ενέδωσα και δεν αγχώθηκα ακραία.

  12. #102
    Eγω σήμερα εκτός των άλλων δεν εχω κοιμηθεί καλά οπότε οι ψυχαναγκασμοί μου είναι στο ζενιθ.Καμια φορά νομίζω οτι για πάντα θα είμαι αυτό το αρνητικό άτομο και θα έχω αυτές τις άσχημες σκέψεις, οτι δεν θα καταφέρω να ξεφύγω και θα βασανίζομαι μια ζωή. Απο τις απαισιόδοξες μέρες μου σήμερα αλλά τι να πω ελπίζω, ελπίζω οτι θα δώ φώς κάποια στιγμή...Καλά όταν πάω για μια βόλτα έξω εκεί να δείς party σκέψεων: λες και βγαίνοντας έξω πρέπει να τα έχω όλα τακτοποιημένα στο μυαλό μου σαν ένα τέλειο κουτάκι, οπότε εκτός απο το να κάνω τη βόλτα μου κουβαλάω και όλο αυτό το τσουβάλι των σκέψεων σαν να έχω πάνω μου 100 κιλά βάρος. Ώρες ώρες με πιάνει αηδία που δε σταματάει αυτό, είναι πολύ κουραστικό και ενώ ακούς σωστές συμβουλές δεν μπορείς πάντα να τις βάζεις σε εφαρμογη. Είναι φορές που νιώθεις οτι παρα τα όσα σωστα σου λένε οι άλλοι ή διαβάζεις είναι σαν να ξεκινάς τις προσπάθειες απο την αρχή? Μερικές μέρες νιώθω οτι κάνω μια μικρή πρόοδο και μετα πάλι τα ίδια σα να αρχίζω απο το μηδεν...

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Μου έχει καρφωθεί εδώ και μια εβδομάδα μια ιδεοληψία που αφορά κάτι για το μέλλον που μου προκαλεί άγχος, το καλό είναι πως δεν τις ανατροφοδοτώ, το κακό είναι πως έρχεται και μου χαλάει αρκετές φορές μέσα στην ημέρα την διάθεση. Το ίδιο είχα πάθει και όταν ήθελα να τελειώσει την σχολή, ό,τι κι αν έκανα μέσα στην ημέρα δεν μετρούσε γιατί το μυαλό μου ήταν καρφωμένο εκεί.

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    @zoed Όλα καλά; Άλλαξα νικνειμ. :P

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Που είσαι βρε Αγγελική???
    Τι κάνεις?
    Χάθηκες!
    Τώρα είδα ότι άλλαξες nickname

Page 7 of 11 FirstFirst ... 56789 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 02-05-2020, 01:13
  3. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-12-2019, 02:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •