Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή...μια διαρκής μάχη. - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 162
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, άλλαξα νικνειμ, ήθελα να βάλω κάτι πιο ουδέτερο. Εσύ καλά; Σου πέρασε ο αγχώδης βήχας;
    Last edited by End_of_an_era; 04-02-2021 at 01:14.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Κάποιες ημέρες μου ηρεμεί μπορεί να βηξω ελάχιστα ή καθόλου αν ξεχαστω
    Άμα συμβεί κάτι που με αγχωνει με ξαναπιανει.
    Δεν θα απαλλαχτω ποτέ από ότι φαίνεται... χαχαχα.
    εσύ τι κάνεις?

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το προσπαθώ, άλλοτε στα πάνω μου άλλοτε στα κάτω μου. Αγχώδη βήχα δεν έχω πια, αν και με είχε πιάσει για καμιά εβδομάδα πριν κανένα μήνα. Τώρα καταπιάνομαι με το να βάφω το δωμάτιό μου τώρα που είδα πως πιάνουν τα χέρια μου και να το αλλάξω σιγά σιγά. Εσύ; Η οικογένειά σου καλά; Εύχομαι τα καλύτερα.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Μπράβο κορίτσι μου χαίρομαι πολύ για σένα!
    Εμένα όπως βλέπεις ακόμα υπάρχει ο βήχας κ κάνει την εμφάνιση του.
    Δεν ξέρω πως θα απαλλαχτω.
    Η οικογένεια μου είναι καλά σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
    Αφού πιάνουν τα χέρια σου καλά κανεις κ ασχολείσαι με το δωμάτιο σου!
    Περνάει ευχάριστα η ώρα!

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Επειδή έχω περάσει ψυχοσωματικά, όταν το δεχτείς και το αγνοήσεις επειδή δεν θα σε επηρεάζει ψυχικά, τότε ίσως θα περάσει. Πήρες δεύτερη γνώμη, αν επιτρέπεται;

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Πήγα σε ωρυλα τότε που μιλούσαμε κ δεν είδε κάτι.
    Έκανα θεραπεία για το στομάχι βελτιώθηκαν σημαντικά κ τα δυο κ ο βήχας κ το καθάρισμα λαιμού αλλά τώρα δεν παίρνω κάτι. από ότι φαίνεται και που έκανα θεραπεία τελείως δεν μου έφυγαν γιατί είναι ψυχοσωματικό.
    Πολλές φορές αναρωτιέμαι κ στο έχω ρωτήσει κ σένα εδώ μέσα βλέπω σχεδόν όλους με ίδια ψυχοσωματικά τα οποία κ εγώ έχω περάσει.
    Βήχα μόνο εσύ κ εγώ ειχαμε?

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έχουν σίγουρα και άλλοι βήχα στον κόσμο. Είναι ψυχαναγκαστική η επανάληψη του βήχα επί τούτου.

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Καλά ναι κ άλλοι έχουν βήχα εννοείται.
    Το θεμα είναι πόσοι έχουν ψυχολογικό βήχα.
    Θα με βοηθούσε να άκουγα περισσότερες εμπειρίες όχι ότι κ εσύ δεν με βοηθησες.
    Πάρα πολύ μάλιστα!
    Τελικά έχεις καταλάβει πως μπορούμε να στείλουμε άμεσο μήνυμα?

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σου έστειλα για να δεις πως είσαι και σου έγραψα στο μήνυμα πως γίνεται.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πας στην έκδοση από υπολογιστή στο προφίλ που έχεις πατήσει και επιλέγεις την αποστολή προσωπικού μηνύματος. Μήπως να ψάξεις στα αγγλικά για τον αγχώδη βήχα, σίγουρα θα σου βγάλει κι άλλα forums με άτομα που έχουν αντίστοιχη εμπειρία.

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    [QUOTE=zoed;1148930]@Potnia έχεις ένα δίκιο σε αυτή τη παρατήρηση...προσπαθούμε να ασκούμε έλεγχο σε όλους γύρω μας για να ηρεμήσουμε το ταραγμένο ''εγώ'' μας και κάνουμε βέβαια το πιο εύκολο, ασχολούμαστε με κατι που είναι έξω απο εμάς και μας φαίνεται πιο εύκολο να ρυθμιστεί. Δυστυχώς είναι πολύ δυσκολο να βρούμε την άκρη στο δικό μας ατελείωτο κουβάρι. Είναι μια ιδιαίτερη διαταραχή γιατι μπλέκει πολλά καταπιεσμένα συναισθήματα και αρνητικά βιώματα με αγχώδεις, συμπεριφορές ελέγχου και ανάλυσης που σε φτάνουν στην κατάθλιψη και την απελπισία. Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να επιδράσει θετικά πάνω μας η θεραπεία και ο ψυχοθεραπευτής, απλά πιστεύω πως οταν αισθάνεσαι οτι ο άνθρωπος που συζητάς δεν ανταποκρίνεται στα θέλω και τις ανάγκες σου δεν υπάρχει κανένας λόγος να πιέζεσαι και να επιμένεις να συνεργάζεσαι μαζί του. Για αυτον τον λόγο και χρόνια τώρα ειμαι σκεπτική με το όλο θέμα γιατι ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να βρείς ακριβώς το τι φταίει για τα προβλήματα σου και αυτά να λυθούν έτσι απλά.[/QUOTE

    Έτσι ακριβώς είναι. Το ταραγμενο Εγώ. Το έθεσες πάρα πολύ ωραία. Εγώ θα αναφέρω κάποια πράγματα που μπορεί να βοηθήσουν. Πχ. Είχα πρόβλημα με μια φίλη μου προκαλούσε τρομερό άγχος. Πολύ εγωίστρια και πολύ επιμονή. Μια μέρα ήρθε σπίτι μου και ήθελε να της δανείσω ένα ζευγάρι παπούτσια. Με είχε πιάσει ταχυπαλμια τρομερή δεν ήθελα να της δώσω τα παπούτσια αλλά παρατηρώντας τον εαυτό μου ένιωθα ότι ήμουν σε φάση απολογίας. Σαν να την παρακαλούσα να μην μου στερήσει τα δικά μου παπούτσια. Με πίεζε το θέλω της τρομερά. Είναι απίστευτα αγχωτικό να ζεις σε ένα κόσμο που περιμένεις από τους άλλους να μην σου στερησουν αυτό που σου ανήκει. Περιμένεις να μην στο πάρουν. Και πίσω από αυτό υπηρχε κάτι βαθύτερο. Εγώ με ένα μεγάλο πόνο. Συνειδητοποιήσα ότι ήμουν ρυθμισμένη ότι βρισκόμουν σε μια θέση τετοια ότι ζητάει ο άλλος να του δίνω. Σε αυτή τη θέση με είχε βάλει η μάνα μου. Ασυνείδητα δεν το ήξερα ότι βρισκόμουν σε αυτή τη θέση. Της έκανα τη μαμά αντί να μου την κάνει εκείνη. Εκείνη τη μέρα λοιπόν που πιεζομουν αφόρητα εντελώς τυχαία εστρεψα το μυαλό μου σ εμένα. Κάτω από την πίεση υπήρχα εγώ που δεν ήθελα. Αντί λοιπόν να την παρακαλάω να σεβαστεί την επιθυμία μου και να την αναγνωρίσει την αναγνώρισα εγώ. Αυτό που δεν θέλω αυτό ειναι. Ξαφνικά κάτι άλλαξε. Έγινα ένα μ εμένα. Ένιωσα πιο στερεή. Πιο δυνατή. Όλοι οι ψυχολόγοι είναι θεωρητικοί. Μαθαίνουν πως να σε βοηθήσουν να αντιμετωπίσει το σύμπτωμα. Κι όχι το αίτιο. Έτσι όμως είναι σαν να λένε ότι γεννήθηκες έτσι. Όχι δεν ισχύει. Κάτι πήγε στραβά και έγινες έτσι. Κάποιοι ψυχολόγοι έχουν πραγματικά ειλικρινή διάθεση να βοηθήσουν αλλά δεν ξέρουν. Κάποιοι άλλοι σε κάνουν σανίδα σωτηρίας. Είσαι ο αδύναμος που έρχετε για βοήθεια κι αυτό τους δίνει δύναμη. Εγώ επειδή έπαθα μεγάλη ζημιά από αυτούς και τραύματιστηκα πολύ άσχημα δεν τους θέλω. Μπήκε μέσα στο ασυνείδητο μου μια από δαύτες και μου έκανε ζημιά στη δομή του εαυτού μου βαθειά στο τραύμα μου. Επειδή λοιπόν ξέρω και το έχω περάσει θα σου πω ότι είμαστε άνθρωποι που μπορούν να μας ελενξουν το μυαλό μας γιατί ακριβώς ότι μας πουν μας ταράζει. Εκλαιγα επί μήνες επί χρόνια. Δεν μπορείς να φανταστείς τι πέρασα. Και η αλήθεια μετά το τελευταίο μου τραύμα αν δεν είχα την φίλη μου να με βοηθήσει δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα. Από τη μέρα που έγινε αυτό και άρχισα σιγά σιγά να χάνω το εγώ μου συνειδητοποίησα ότι μόνο εγώ είμαι η λύση στο πρόβλημα μου. Έπρεπε να χάσω κάτι για να καταλάβω ότι όλα είναι θέμα εσωτερικής βαθειάς επεξεργασίας. Αυτά που τυχαία εκαν πριν απευθυνθώ στους ψυχολόγους ήταν το κλειδί για να γίνω καλά. Τώρα που ξέρω πολύ καλά τι μου προκάλεσαν όλοι οι υποτίθεται θεραπευτές γιατί αναγνώρισα τα άσχημα συναισθήματα τον πόνο την αδιαφορία ότι τους παρακαλούσα να πάρουν πίσω αυτά που είπαν να γίνει δηλαδή επιδιόρθωση και τον σκληρό τρόπο που μου φέρθηκαν. Η αναγνώριση όλων αυτών που έχουν συμβεί φέρνει την ισορροπία και την ενδυνάμωση. Το γνώθι σε αυτόν. Έτσι γίνεσαι πιο δυνατός. Και ήρεμος. Έτσι δεν μπορεί να σε κλονησει κάνεις. Ένας φίλος μου επίσης μου έκανε πολλές ερωτήσεις συνέχεια εσύ τι νιώθεις εσύ δεν ξέρεις τι σου έχει συμβεί εσύ εσύ συνέχεια. Βοηθάει πάρα πολύ. Τι αισθάνθηκες τότε τι τότε και βρήκα την ιστορία μου. Και μετά με έβαλε να την ακούσω να περάσει από το συνειδητό. Οι ψυχολόγοι συνήθως τι κανουν. Κάνουν διαγνώσεις η υποθέτουν πράγματα για σένα κι ενώ ξέρεις ότι δεν είναι σωστά δεν το έχεις αναγνωρίσει ότι δεν είναι σωστά. Ο σωστός ψυχολόγος πρεπει να σου κάνει πολλές; ερωτήσεις για το πως νιώθεις εσύ. Εγώ με δυσκολία κατάφερα και είδα τι έχε συμβεί. Ήθελε πολύ μαεστρία να ξεπεραστεί το τραύμα. Έγινε εξαιτίας της αγάπης μιας φίλης μου. Ο λόγος της με υπερασπιστήκε έγραψε μέσα μου και ελευθερώθηκα από τα λόγια της θεραπεύτριας. Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση χρειαζόμουν ένα απεγκλωβιστικο λόγο. Τώρα ξέρω πως μπορώ να βοηθήσω κάποιον που θα πάθει το ίδιο. Και είναι τρομερό πίστεψε με. Ελπίζω κάνεις να μην πάθει ότι έπαθα εγώ. Πολύ χαίρομαι πάντως που υπάρχει αυτό το φόρουμ και μπορούμε να μοιραζόμαστε τι περάσαμε. Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να χάσεις τον εαυτό σου. Είτε τον χάσεις είτε όχι θέλει αγάπη να τον ξαναβρείς. Πολύ αγάπη.

  12. #117
    End_of_an_era ευτυχώς όλα καλά! Ο Φεβρουάριος ήταν λίγο δύσκολος με τα οικονομικά μας και είχα πολλές υποχρεώσεις. Η διαταραχή μου είναι ακόμα εκεί, έχω βρει απλά κάποια μικρά τρικ να διαχειριζόμαι τις επιθέσεις!! Συνέχισα με τις συνεδρίες και νομίζω ότι έστω και λίγο νιώθω καλύτερα... βλέπω βέβαια ότι έχω πολύ δρόμο μπροστά μου αλλά πρέπει να παλεύω για το καλό μου! Είναι στιγμές που νιώθω ότι δεν έχω κάνει καμία πρόοδο και άλλες που καταλαβαίνω ότι κάτι θετικό έχει συμβεί στο τρόπο που σκέφτομαι. Εσύ πως είσαι??

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σε είχα σκεφτεί κάποιες φορές μέσα στον μήνα που μας πέρασε τι να κάνεις άραγε. Είμαι σε πολύ καλύτερο σημείο από αυτό που μου είχες αφήσει. Οι συνεδρίες πάνε καλύτερα, δεν αφήνω τους ιδεοψυχαναγκασμούς να με καταβάλουν ή όταν αγχώνομαι και έρχονται, δεν κατηγορώ εμένα. Ανακαλύπτω τον εαυτό μου πρώτη φορά γνωρίζοντας το πρόβλημά μου. Δεν θα το παίξω πως δεν έρχονται αμφιβολίες, αλλά από εκεί και πέρα προσπαθώ να πιστεύω και στον εαυτό μου. Βέβαια όλο αυτό με την καραντίνα τον τελευταίο μήνα με άγχωσε. Πέρασα από διάφορες συναισθηματικές διακυμάνσεις, αλλά είναι όλα στο πλαίσιο της προσπάθειας για κάτι καλύτερο. Έχω δρόμο ακόμα. Εσύ; Η εγκυμοσύνη;

  14. #119
    Χαίρομαι που είσαι καλύτερα και εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα επιθυμείς!! Ήταν δύσκολος ο προηγούμενος μήνας από πολλές απόψεις αλλά ευτυχώς το περάσαμε και αυτό! Η εγκυμοσύνη μια χαρά αν και οι ορμόνες με δυσκόλεψαν, έγινα πιο ευαίσθητη και αγχώνομαι αρκετά εύκολα αλλά καταλαβαίνω ότι έχει να κάνει με το μωρό. Νομίζω ότι όλοι όσοι έχουμε ένα ζήτημα άγχους και διαταραχές πρέπει να μιλάμε για αυτό και καλύτερα σε κάποιον ειδικό ακόμα και αν δεν φαίνεται απο την αρχή σίγουρα ένας ψυχολόγος γνωρίζει πως να προσεγγίσει το θέμα του καθενός. Σίγουρα θέλει και πολύ προσωπική προσπάθεια και αγώνα αλλά είναι μια διαδικασία που πρέπει να περάσουμε. Αυτό που κατάλαβα ακόμα περισσότερο είναι ότι πίσω από τη διαταραχή μας κρύβεται το τεράστιο ΆΓΧΟΣ μας που μας πολιορκεί με ιδέες και ανασφάλειες. Όσο μεγαλύτερο είναι το άγχος τόσο πιο πολλές ιδεοληψίες και ψυχαναγκασμοί εμφανίζονται, άρα μια πρώτη λύση είναι να βρούμε οποίους τρόπους μπορούμε να χτυπήσουμε και να μειώσουμε τη δύναμη του εχθρού μας.

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Αυτό με το άγχος το συνειδητοποίησα κι εγώ. Καταπιεσμένο άγχος που μαζεύεται μέσα και έχει μάθει να βρίσκει σκέψεις για να συντηρείται. Θέλω μέσα στην εβδομάδα να ξανακάνω μια νέα αρχή να έρθω πιο πολύ σε επαφή με μένα και το παρόν, λίγο το είχα αφήσει με την καραντίνα αυτό τον μήνα που έγινε πιο αυστηρή και την αναβλητικότητα. Πρέπει να τα προχωράω όσα θέλω.

Page 8 of 11 FirstFirst ... 678910 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 02-05-2020, 01:13
  3. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-12-2019, 02:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •