Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή...μια διαρκής μάχη. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 162
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Εμείς έχουμε τόσο κοινές σκέψεις ή αυτά είναι συνηθισμένα γνωρίσματα της ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής; Γιατί ειλικρινά ταυτίζομαι για άλλη μια φορά με αυτό που είπες.

  2. #47
    Σίγουρα έχουμε πολλά κοινά γιατι προφανώς είμαστε και ευαίσθητοι άνθρωποι που απο τη φύση μας είμαστε πιο ευάλωτοι σε άγχος και διαταραχές όπως η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή! Αν δεν είχαμε αυτές τις ευαισθησίες δεν θα μας άγγιζαν εύκολα τα γεγονότα που γίνονται γύρω μας και θα τα πέρναμε όλα πιο ανάλαφρα. Και αστρολογικά να το πάρεις είμαι ζωδιο του νερού άρα καταλαβαίνεις κλάμα και άγχη συνέχεια...χαχαχα και ένα αστείο να σπάσουμε λίγο τις κακές μας σκέψεις!!!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, ναι. Από μικρή ήμουν ευαίσθητη όντως.
    Έριξα κι εγώ ένα μικρό κλάμα σήμερα το βράδυ και ας μην είμαι ζώδιο του νερού. Χαχα

  4. #49
    Καλημέρα! Δυστυχώς προσπαθούμε μαλλον να αλλάξουμε πάνω μας πράγματα που μας χαρακτηρίζουν και αποτελούν ουσιαστικά τον χαρακτήρα μας. Σίγουρα πρέπει να αποβάλουμε τα πολύ αρνητικά όπως το υπερβολικό άγχος αλλα θέλει υπομονή και κουράγιο ώστε να μάθουμε να μην μας καθορίζει σε τέτοιο βαθμό όπως τώρα!

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Καλημέρα. Δυστυχώς όλα αυτά τα χαρακτηριστικά του εαυτού μου το τοξικό άτομο που έχω αναφέρει με είχε κάνει για χρόνια να τα θεωρώ αρνητικά/εμπόδια, όπως η ευαισθησία μου, η αγάπη μου για τα ζωάκια (cat lady κυρίως είμαι), οι απόψεις μου, το ότι η μητέρα μου είναι απλός άνθρωπος και ευαίσθητος όπως εγώ κ.α. Εδώ και λίγους μήνες που δεν είχα επαφή μαζί μου και έπαθα την κρίση που συνέβη το φθινόπωρο κατάλαβα πως εγώ ορίζω τι αισθάνομαι και τι θέλω. Πχ. αυτηνής μπορεί να της έλεγα πως δεν με ενδιαφέρομαι για ένα τομέα σε αυτή τη φάση και αυτή να έλεγε πως κοροϊδεύω τον εαυτό μου και δεν γίνεται να μην με νοιάζει, ρίχνοντας σε μένα το βάρος και την ιδέα πως εγώ έχω το πρόβλημα. Πως να αναρρώσει το μυαλό μου από μια δεκαετία εμμέσως μηνυμάτων από εκείνη που με έκαναν να ρίχνω τον εαυτό μου που δεν νιώθω ή δεν είμαι σαν αυτό που πίστευε εκείνη; Και δεν είναι πως είχαμε τις στενές επαφές, φαντάσου πόσο τοξική ήταν ώστε μια φορά στο τόσο να λέει διάφορα.
    Σήμερα έχω κάνει μια σοβαρή προσπάθεια, δεν έχω τσεκάρει πράγματα που ξέρω πως θα με αγχώσουν, λέω μέσα μου πως αξίζω και δεν χρειάζομαι επιβεβαίωση ή σημασία από τρίτους για να μην νιώθω ανασφαλής, θα οργανώσω κάπως την μουσική που έχω για να ακούω περισσότερο. Τον τελευταίο χρόνο αν ακούω ένα τραγούδι το βάζω ξανά και ξανά, χάνοντας έτσι την μαγεία να ανακαλύψω ή να ξαναθυμηθώ κι άλλα όμορφα κομμάτια. Δεν ξέρω αν το παθαίνεις κι εσύ, αλλά όπως ακούω τα ίδια και τα ίδια, πέραν του μεσημεριανού τρώω και τα ίδια και τα ίδια. Νομίζω είναι από την ανάγκη μου να μην έχω ποικιλία και νέες πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να έχω ποικιλία. Εσύ καλά;

  6. #51
    Αχχχ πόσα μου θυμίζεις απο τις καθημερινές μου συνήθειες... αυτό κάνουμε ακριβώς προτιμάμε να ζούμε στο ασφαλές κουτάκι της συνήθειας σε όλα τα επίπεδα απο φόβο μήπως το διαφορετικό μας αγχώσει. Σήμερα είμαι λίγο περίεργα αλλά έχω και τις επιπτώσεις της εγκυμοσύνης (μου έχει αυξηθεί το άγχος) και απο το πρωι το παλεύω με τις γνωστές μου συμπεριφορές. Όταν δεν είμαι καλά σωματικά πολλές φορές λειτουργώ ακόμα πιο ψυχαναγκαστικά. Πφφφ είπαμε πόλεμος κάθε μέρα με τον εαυτό μας! Προσπάθησε όσο μπορείς να μην επιτρέπεις σε αυτό το πρόσωπο να σε επηρεάζει πλέον, αν και ξέρω πόσο μπορεί να σε βλάψει η συμπεριφορά ενός ανθρώπου, μην χάνεις τη ζωή και τα χαρίσματα σου για κανέναν. Οι γύρω μας πρέπει να μας εκτιμάνε για αυτό που είμαστε και όχι για όσα θα ήθελαν να είμαστε για να ικανοποιήσουμε το δικό τους εγώ. Είναι δικό τους πρόβλημα που περιμένουν απο τους άλλους να εκπληρώσουν τα δικά τους όνειρα και για αυτό τον λόγο τους ασκούν οποιαδήποτε ψυχολογική πίεση για να τους αλλάξουν. Πολύ απλά είμαστε εδώ για να κάνουμε τον εαυτό μας ευτυχισμένο και όχι τους άλλους. Ας κοιτάξουν τη ζωούλα τους και ας μας αφήσουν στη δική μας!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ευχαριστώ για τα λόγια σου. Όχι, δεν με επηρεάζει αυτό το άτομο πια, βέβαια δεν το έχω συναντήσει εδώ και κάτι μήνες παρά ελάχιστες φορές στο δρόμο σε συνομιλία το πολύ του δίλεπτου. Που να μάθει πως κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ασχοληθώ με την σχολή που τελείωσα πέρυσι (είναι τόσο ψώνιο που θα αρχίσει να λέει τα γνωστά της). Βέβαια δεν θα της πω για ένα project που έχουμε οικογενειακώς να κάνουμε για το μέλλον μας και την αποκατάστασή μας, γιατί σιχαίνομαι να μου μαγαρίσει την χαρά ή την οποία εξέλιξη φέρει στην ζωή μας όλο αυτό. Βέβαια αυτό το σχέδιο δεν είναι πως γίνεται στο επόμενο εξάμηνο, θέλει κάποιο χρόνο για να ολοκληρωθεί. Ποιος την ακούει αυτή αν τελειώσει η καραντίνα και θέλει και βολτίτσες. Την τελευταία διετία έκανα αυτό το λάθος, πήγαινα μαζί της γιατί έλεγα μόνη της είναι, οικογένεια δεν έχει, ας ακούσω δέκα χαζομάρες και δεν πειράζει. Όμως κάθε φορά γύριζα σπίτι και ένιωθα σαν "βρώμικη", να με είχε "λερώσει" με τις ανοησίες που έλεγε. Αηδίες. Τέλος πάντων, επιλέγω να μην την φοβάμαι και να προχωρήσω μπροστά (τα λέω μπας και τα εμπεδώσω). Μου είναι λίγο δύσκολο να μάθω να με εκτιμώ χωρίς εξωτερική επιβεβαίωση, την οποία επειδή πιστεύω πως δεν έχω αξία ή σημασία ως άνθρωπος δεν την ζητούσα ποτέ ανοικτά. Ήθελα δηλαδή επιβεβαίωση χωρίς να φαίνεται πως εγώ την ζητάω. Τόσο καλά. Χαχαχα.
    Όντως, συνήθεια, ρουτίνα, επαναλαμβανόμενες κινήσεις. Αλλά θα προσπαθήσω όντως να βάλω ποικιλία στην μουσική, στο φαγητό, να αρχίσω να διαβάζω βιβλία (έχω ένα θέμα συγκέντρωσης).
    Σίγουρα η εγκυμοσύνη επηρεάζει ψυχολογικά. Κάνεις ψυχοθεραπεία αν επιτρέπεται;

  8. #53
    Όχι αν και υπήρξε η σκέψη στο μυαλό μου δεν εχω πάρει απόφαση... Αυτό που λές οταν ερχομαι σε επαφή με τετοια άτομα, αν και προσπαθώ να μένω αμετοχη και να μην με επηρεασουν, στο τέλος νιώθω οτι χαλάνε όλη την όποια εσωτερική ηρεμία προσπαθώ να χτίσω κάθε μέρα και με γεμίζουν αρνητικά συναισθήματα. Είναι λογικό, όποιος κουβαλάει σκοτάδι μεσα του, αυτο εκπέμπει και γύρω του. Για αυτο πρεπει να είμαστε μόνο με άτομα που εχουν θετική αύρα και ανιδιοτελή συναισθήματα για εμάς. Υπάρχουν τετοιοι αρκει να ασχολούμαστε με αυτους και όχι με τους αρνητικούς ανθρώπους. Είναι σαν εναν χρόνιο βασανισμό που σου κάνουν και μετά αναπτύσσεις την ψυχολογία του θύματος που θέλει, αλλα δεν μπορεί να ξεφύγει απο τον κακοποιητικό άνθρωπο. Εντωμεταξυ και εγώ τελείωσα πριν κάποια χρόνια τις σπουδές μου και δεν με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου να τις ακολουθήσω. Θελω να βρω ένα αντικείμενο που να με ευχαριστεί όσο γίνεται και να ακολουθήσω αυτά που με εμπνέουν πραγματικά. Αυτό σημαίνει να είσαι αληθινός με τον εαυτο σου: να αποβάλεις τα ΠΡΕΠΕΙ που εχεις εσυ ο ιδιος επιβάλει πάνω σου ή στα έχουν επιβάλει οι αλλοι. Να κάνεις αυτά που αγαπάς και ευχαριστούν ΕΣΕΝΑ. Αυτή είναι και η πραγματική μας ελευθερία. Κάποτε κάποιος γνωστός μου είχε πει: "Εσυ κρατας τα κλειδιά απο το κλουβί σου, ανοιξε και βγες απο αυτο". Πολύ σοφό και αληθινό για μένα.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Έχεις απόλυτο δίκιο. Υπομονή και να πιστέψουμε στους εαυτούς μας. Προς το παρόν σήμερα δεν έκλαψα. Να δούμε το υπόλοιπο σκ πως θα πάει. Χαχα

  10. #55
    Χαίρομαι πολύ για αυτό και εύχομαι να μας φύγει όλο αυτό σιγά σιγά! Να περάσεις ήρεμα και όμορφα το Σ/Κ σου!!!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Τελικά σήμερα δάκρυσα λίγο, κατάφερα τουλάχιστον να μην κλάψω. Δυστυχώς κάποιες συζητήσεις ή αναφορές σε θέματα τις έχω συνδέσει με συμπεριφορές ατόμων που τις έκαναν με δεικτικότητα ή διάθεση υποτίμησης. Φυσικά ανάμεσα σε αυτά είναι και η guest star των ψυχολογικών μου προβλημάτων. Δεν έπρεπε να αφήνω κανέναν να με υποτιμάει ή να μου μιλάει με τρόπο που θα οδηγούσε εμένα σε σκέψεις υποτίμησης. Όλες αυτές οι συμπεριφορές έχουν δημιουργήσει τραύματα που καλούμε εγώ τώρα να αντιμετωπίσω. Οπότε πέφτω σε συμπεριφορά που μου θυμίζει τα παλιά τραύματα πέφτω σε άγχος πως πάλι θα νιώσω τα ίδια συναισθήματα με τότε. Σήμερα προσπάθησα να αποφύγω αυτό και δεν μπήκα σε επαναλαμβανόμενες σκέψεις. Προχωράμε. Έχουμε αξία. Όταν νιώθουμε πως κάτι μας φέρνει στην επιφάνεια κάτι που μας πληγώνει, έχουμε δικαίωμα να κάνουμε ένα βήμα πίσω για τον εαυτό μας. (καλά αυτά τα λέω και για μένα κυρίως αλλά και για όποιον άλλον μπορεί να αντλήσει κουράγιο)

  12. #57
    Και εγώ τα ίδια περίπου...προσπάθησα να ελέγξω κάπως όσα βγήκαν στην επιφάνεια...εννοείται οτι θα υπάρχουν κάθε μέρα στιγμές που θα λυγίσουμε, θα έρθουν ξανά εκείνα τα αρνητικά συναισθήματα και το πληγωμενο μας ''εγω'' θα μας υπενθυμίσει οτι ειναι εκεί! Δεν μπορούμε να φτιάξουμε σε μια στιγμή μια ζημιά χρόνων, όμως μπορούμε να επιλέξουμε αν απο εδώ και πέρα θα αγαπήσουμε και θα προστατεύσουμε τον εαυτό μας, ώστε να ζήσουμε τη ζωή μας όσο καλύτερα μπορούμε. Ο,τι αρνητικό μας κάνει επίθεση στο μυαλο θα του λέμε ''Φύγε, δεν με ξέρεις, θες το κακό μου και προσπαθείς απλά να με πας πίσω''.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    @andreas86 Όντως δεν βοηθάει να μεσολαβούν μεγάλα χρονικά διαστήματα ανάμεσα στις συνεδρίες. Κι εγώ σε μια φάση που αρνιόμουν να πάω για κανένα μήνα στη ψυχολόγο το φθινόπωρο (για λόγους που δεν είχαν να κάνουν με την ψυχολόγο) και μου ανέφερε η ψυχολόγος αυτό, ότι θα ήταν ωφέλιμο να μην απέχουν αρκετά οι συνεδρίες μεταξύ τους (έτσι κι αλλιώς δύο φορές το μήνα κάνω εγώ ψυχοθεραπεία).
    Τι καλά να έκανα και εγώ τουλάχιστον μία, εάν όχι δύο!!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    @zoed Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες. Έτσι πρέπει να λέμε. Θα ήταν πιο παρήγορο αν στον κύκλο μου είχα ένα στενό άτομο με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ώστε να υπάρχει ένα κοινό έδαφος και συμπαράσταση για το ίδιο πρόβλημα, αλλά δεν πειράζει. Έχεις κι εσύ εναλλαγές στην διάθεσή σου; Σχεδόν κάθε πρωί που είμαι μετά τον ύπνο και προφανώς ως ένα βαθμό ξεκούραστη είναι σαν να μην τα είπα/σκέφτηκα την προηγούμενη μέρα. Καταλαβαίνω πως εγώ τα είπα/σκέφτηκα, αλλά είναι σαν να μην είναι δική μου ενέργεια. Δεν ξέρω αν το εξέφρασα σωστά. Αν επιτρέπεται πόσο καιρό γνωρίζεις ή κατάλαβες πως είσαι ιδεοψυχαναγκαστική; Εμένα η διάγνωση είναι φρέσκια και πια εξηγούνται πολλά από το παρελθόν, προσπαθώ να μάθω πως να ζω γνωρίζοντας πια τι έχω.

  15. #60
    Θα έλεγα ότι είμαι ψυχαναγκαστική μια ολόκληρη ζωή απλά το κατάλαβα μόνη μου φέτος ότι λέγεται έτσι μέσα από συμπτώματα και άρθρα που διάβασα. Εννοείται συνέχεια αλλάζουν τα συναισθήματα μου από εκεί που μπορεί να είμαι οκ, έρχονται αρνητικές σκέψεις και μπαμ αλλάζουν όλα... Εγώ εκεί που λέω σήμερα το πάλεψα δεν έκανα πολλές ψυχαναγκαστικές σκέψεις, εκεί ξαναπεφτω στα ίδια λες και είμαι κολλημένη να λειτουργώ μόνο έτσι. Νομίζω ότι οι ψυχαναγκασμοί μου εστιάζονται πιο πολύ σε θέματα με οικεία πρόσωπα πχ. μήπως έγινε κάτι και δεν με αγαπάνε το ίδιο οι άλλοι, αναλύω σε τραγικό βαθμό λέξεις και γεγονότα φοβούμενη μήπως χάσω όλα αυτά που αγαπώ και με χαροποιουν. Η διαταραχή αυτή είναι ο βασιλιάς της αμφιβολίας και της ανασφάλειας. Πιο παλιά είχα άγχος γύρω από αλλά θέματα, δε ξέρω νομίζω ότι απλά η διαταραχή εστιάζει κάθε φορά σε κάτι νέο που βρίσκει προκειμένου να μας κρατάει σε μια αγχωτική κατάσταση.

Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 02-05-2020, 01:13
  3. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-12-2019, 02:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •