Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή...μια διαρκής μάχη. - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 11 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 76 to 90 of 162
  1. #76
    Θα είναι πολύ καλο να κάνεις μια θετική αλλαγή στη καθημερινότητα σου και θα σου δώσει ώθηση για μια νέα αρχή! Και εγώ έτσι οταν προκείται να κάνω αλλαγές με πιάνει ''κόλλημα'' να βρώ την καλύτερη δυνατή επιλογή, τα σκέφτομαι συνέχεια στο μυαλό μου, έχω αγωνία να γίνει ολο αυτό και μόλις τα φτιάξω αισθάνομαι αυτό που λές, δηλαδή ένα κενό. Νομίζω οτι στη πορεία οι αλλαγές που κάνουμε επιδρούν θετικά στη ψυχολογία μας.Μπορεί να φεύγει ο ενθουσιασμός της αρχής αλλα και μόνο που ξεφεύγουμε απο τα συνηθισμένα και σκεφτόμαστε δημιουργικά πάμε μπροστά. Το χειρότερο είναι η στασιμότητα. Κάθετι που πετάμε απο τη ζωή μας, δίνει θέση σε κάτι νέο και αυτό μας εξελίσσει πραγματικά. Ξεκινάμε με μικρά βήματα και συνεχίζουμε με πιο μεγάλες αλλαγές. Αυτό με την οικογένεια σου είναι απλά μια ανασφαλής σκέψη επειδή ακριβώς οι άνθρωποι αυτοί έχουν σημασία για σένα. Πολλές φορές με τους πιο κοντινούς μας ανθρώπους μας πιάνει ανασφάλεια μήπως σταματήσουμε να νιώθουμε αυτή την οικειότητα και σύνδεση που σημαίνει τόσα πολλά για εμάς. Και εγώ νομίζω το έχω νιώσει στο παρελθόν απλά δεν ήξερα πώς να ονομάσω αυτές τις ανησυχίες. Εύχομαι να τελειώσει όλο αυτό με την καραντίνα σύντομα, νομίζω αν μπούμε στη κανονική ροή των πραγμάτων ίσως βρούμε διεξόδους να εκτονωνόμαστε κάπως και να μας φεύγουν έστω και για λίγο τα άγχη μας!

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η αλήθεια είναι σήμερα νιώθω πως "ξεπέρασα" αυτό που με είχε αναστατώσει την τελευταία εβδομάδα. Σήμερα νιώθω καλά, ήρεμα και δημιουργική, βρήκα αυτά που θέλω σαν έργα και διακοσμητικά να βάλω στον τοίχο και θα το βάλω μπροστά άμεσα να παραγγείλω και σιγά σιγά να πάρει μπροστά.

  3. #78
    Χαίρομαι που προχωράς με όσα σου αρέσουν! Και εγώ χθες προσπάθησα να αποφύγω την υπερβολική σκέψη και έκανα διάφορες δραστηριότητες... ελπίζω να βρίσκουμε κάθε μέρα την δύναμη να παλεύουμε με τον εχθρό στο μυαλό μας!

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Τελικά αυτή η απύθμενη χαρά δεν κράτησε πολύ. Κάτι έγινε το απόγευμα και ξέσπασα σε κλάματα. Δεν πειράζει, τα συναισθήματα είναι στην ζωή μας. Χθες ήμουν στην ψυχοθεραπεία πιο συγκεντρωμένη από ποτέ, γιατί είχα όντως ξυπνήσει θετικά. Αλλά δεν θα βάλω τον εαυτό μου ψυχαναγκαστικά να σκεφτεί πως αφού δεν πέτυχα μια ολόκληρη μέρα να είμαι χαρούμενη απέτυχα. Δεν θα δώσω αξία στους ιδεοληψίες κι ας ήρθαν στο μυαλό μου. Το μόνο θετικό σαν εξέλιξη στην ανάρρωσή μου είναι πως παρά το γεγονός πως στεναχωρήθηκα και έπεσα, δεν έκανα βήματα προς τα πίσω σε σχέση με αυτά που θέλω να αγοράσω για το δωμάτιο ή για εμένα. Μπορούμε και να είμαστε λυπημένοι και να προχωράμε σε κινήσεις που θέλουμε την ίδια στιγμή. Απλά συνυπάρχουν τα συναισθήματα. Βέβαια νιώθω μια αβεβαιότητα, ένα κενό, ένα δισταγμό, ίσως γιατί λόγω του άγχους τις περισσότερες φορές προτιμούσα άλλοι να επιλέγουν ή να με κατευθύνουν, δηλαδή να έχω μια επιβεβαίωση, και τώρα που κάνω ψυχοθεραπεία και παίρνω εγώ τις επιλογές για το πώς θέλω να είμαι είναι κάτι πρωτόγνωρο. Δηλαδή υπό άλλες συνθήκες θα με είχε κατακλύσει το άγχος με όλα αυτά.

  5. #80
    Και εγώ απο χθές το παλεύω με τις σκέψεις μου όσο μπορώ...έρχονται, κάνουν κλασική επίθεση και προσπαθώ με νύχια και δόντια να μην ενδώσω, να μην πέσω πάλι σε τόσο άσχημη ψυχολογική κατάσταση και να κρατήσω τον αυτοσεβασμό μου σε ένα επίπεδο. Είναι πολύ δύσκολο αλλά ειπαμε προσπαθούμε κάθε μέρα. Πρέπει να αποδεχτούμε τη διαταραχή μας σαν ένα κομμάτι του εαυτού μας που χρειάζεται έλεγχο και ρύθμιση κάθε μέρα! Αυτο κατάλαβα σήμερα παρατηρώντας τις σκέψεις μου οτι ακόμα και αν δεν κάνω τίποτα αυτό το αρνητικό σύννεφο είναι εκεί και έχει σκοπό να με στεναχωρεί, να μου λέει συνέχεια οτι τα πραγματα δεν μπορεί να είναι ΟΚ, οτι κάτι κακό θα συμβεί ανα πάσα στιγμή. Είναι σαν να οδηγείς σε ένα δρόμο με συνεχόμενα εμπόδια που πρέπει συνέχεια να τα αποφεύγεις. Οσο και να θέλω να αλλάξω δρόμο, δυστυχώς το μυαλό μου αυτόν τον δρόμο ξέρει και πάει έτσι. Επίσης καταλαβαίνω πως όση επιβεβαίωση και αν προσπαθώ να ζητάω απο τους άλλους για να ανακουφίζω τους φόβους μου αν δεν παλέψω μόνη μου με τα θέματα μου ποτέ δεν θα μου είναι αρκετή αυτή η ανακούφιση που ψάχνω και πάντα θα υπάρχουν κενά. Θα ξεκινήσω μάλλον απο εβδομάδα συνεδρία με μια ειδικό να δώ αν μπορώ να πάρω έστω και μια μικρή βοήθεια στον τρόπο που αντιμετωπιζω τις σκέψεις μου! Ας ελπίσουμε να βγάλει κάπου...Αυτό που λές είναι σωστό πρέπει να μάθουμε να προχωράμε ακόμα και με τις πιο δυσάρεστες σκέψεις και συναισθήματα και να αποδεχτούμε πως το προβλημα μας ειναι εκεί αλλα θα καταφέρουμε ακόμα και μαζί του να ζήσουμε μια όμορφη ζωή!

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Το είδα και χθες στην ψυχολόγο, της ανέφερα κάτι που είχε σημασία και αρνητικό αντίκτυπο και με τις σωστές ερωτήσεις με οδήγησε να καταλάβω την ρίζα αυτού που ένιωθα, που ενδεχομένως δεν θα την έβρισκα μόνη μου και θα έριχνα όλο το βάρος και την ευθύνη σε μένα. Εκεί θεωρώ πως βοηθάει όντως ο ειδικός, αν θες να καταλάβεις την ρίζα των προβλημάτων σου. Μαγική λύση δεν δίνει ή έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον. Πως διαβάζει κάποιος και τελειώνει μια σχολή μετά από κάποια χρόνια; Έτσι και η ψυχοθεραπεία, σου δίνει την δυνατότητα να διαβάσεις τον εαυτό σου. Για παράδειγμα αυτό τον καιρό με σκέψη έχω βρει αρκετές ιδεοληψίες που είχα σε νεαρή ηλικία και δεν το είχα ποτέ καταλάβει. Με έβαλε σε μια διαδικασία να ψαχτώ. Η αλήθεια είναι σήμερα είμαι πεσμένη, κάπως κενή, λίγο αγχωμένη, φταίει ίσως και το ότι περιμένω περίοδο. Προσπάθησα να μην με ρίξω και με περιορίσω, αντίθετα στην θέλησή μου έφτιαξα το βραδινό μου και δεν έφαγα το κλασικό τοστ. Δεν έχει κάτι κακό το τοστ, αλλά όταν θέλω να είμαι καλά και να προχωρήσω με φροντίζω και μου δίνω ποικιλία. Όταν όμως θέλω να πέσω σε επαναλαμβανόμενα μοτίβα και ψυχαναγκασμούς, μου δίνω κάθε φορά το ίδιο, σαν αυστηρή ρουτίνα. Εντωμεταξύ χθες κάτι που εκτυπώσαμε σκίστηκε στο πίσω μέρος και μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η ιδέα να πάω στο βιβλιοπωλείο να το ξαναεκτυπώσω γιατί σκίστηκε (είναι πόστερ). Το αρχείο είναι ψηφιακό, δηλαδή όποτε θέλω πάω και το ξαναβγάζω, δεν κοστίζει και τόσο, έτσι κι αλλιώς δεν θα το χρησιμοποιήσω αυτή τη περίοδο. Αλλά στο μυαλό μου έχει καρφωθεί που δύο δωμάτια δίπλα βρίσκεται αυτό το χαρτί με αυτή την ατέλεια. Δηλαδή μου έρχεται να πάω να συρράψω μια κόλλα Α4 από πίσω μόνο και μόνο για να το νιώθω "τακτοποιημένο". Αλλά δεν νομίζω πως είναι σωστό να υποκύψω σε αυτό. Δεν περίμενα να μου καθίσει τέτοια ιδέα και να μείνει και μια μέρα μετά ακόμα. Υπομονή θα κάνω και θα το αφήσω.

  7. #82
    Το χειρότερο με αυτη τη διαταραχή είναι οτι μας βάζει να κολλάμε με ανούσιες σκέψεις και να μας ταλαιπωρούν πραγματικά για πολλές ώρες. Μας κάνει να αμφισβητούμε την λογική μας και να στρεφόμαστε γύρω απο λεπτομέρειες που καταναλώνουν την ενέργεια και την διάθεση μας. Αυτή είναι η καθημερινή, προσωπική μου μάχη που βιώνω χρόνια τώρα. Το δύσκολο είναι οτι οι βάσεις αυτής της κατάστασης σχετίζονται με τα βιώματα της παιδικής μας ηλικίας οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστε να σβήσει ολοκληρωτικά απο το μυαλό μας. Πρέπει να πάρουμε την κατάσταση απο το επίπεδο που βρίσκεται σήμερα και να προσπαθήσουμε να την αλλάξουμε, να λύσουμε δηλαδή ένα δύσκολο γρίφο. Παίρνουμε τις λάθος πεποιθήσεις, το τσαλακωμένο ''εγώ'' μας, τις τοξικές επιδράσεις και κάνουμε μια απόπειρα να φτιάξουμε όσα χάλασαν χωρίς την δική μας θέληση. Αυτό είναι και το πιο δύσκολο, οτι πληρώνουμε και κουβαλάμε τα λάθη άλλων ανθρώπων που σήμερα μας προκαλούν πόνο και θλίψη.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by zoed View Post
    Μια απο τα ίδια...απίστευτη συμπτωση έχουμε! Εκεί που ήμουν σχετικά καλά έγινε ένα σκηνικό με τη μητέρα μου και έγινα πάλι χάλια... θυμώνω που δεν μπορώ να διαχειριστώ τα προβλήματα μου και πέφτω στην ίδια παγίδα πάλι. Είναι σαν να επαναλαμβάνω τα ίδια σκηνικά ξανά και ξανά γιατι νομίζω οτι εκεί ανήκω και έτσι πρέπει να νιώθω συνέχεια. Το άγχος σε κάνει να νιώθεις οτι έρχεται το τέλος του κόσμου με απλά πράγματα και νομίζεις συνέχεια οτι είσαι υπεύθυνος να λύσεις ολα τα προβλήματα του κόσμου. Εκεί που λές μια μέρα οκ σήμερα κάπως το έχω, κάτι συμβαίνει και ανάποδα όλα...αυτή τη περίοδο είμαι έγκυος και όοοολα τα αισθάνομαι ακόμα πιο αγχωτικά και περίεργα. Προσπαθώ να ισορροπήσω τις ορμόνες μου με όλο αυτο το χαμό που γίνεται στο κεφάλι μου. Αύριο πχ θέλω να επικοινωνήσω με το αφεντικό μου στη δουλειά να ενημερώσω για την εγκυμοσύνη μου και το σκέφτομαι 100000 ώρες πως θα το πω, πως θα απαντήσουν τι θα μου πουνε και κάνω σενάρια άγχους και πάλι. ΦΤΑΝΕΙ ειλικρινά θέλω να πατήσω ένα στοπ σε αυτο το τρενάκι που τρέχει συνέχεια!
    Έχεις θέμα κι εσύ με τη μητέρα σου έτσι? Έγραφα συνεχώς σε ένα χαρτί γιατί με βοηθάει πάρα πολύ να γράφω τα εξής λόγια. Δεν θα ζεις δεν θα μιλάς δεν θ αναπνέεις δεν έχουν αξία ούτε οι ανάγκες σου ούτε τα συναισθήματα σου. Όταν με ρώτησε μια μέρα η ψυχολόγος μου ποιος σου τα λέει αυτά της ειπα η μητέρα μου. Αυτά είναι γραμμένα μέσα μου όπως και πολλά άλλα που μου πέρασαν άλλοι άνθρωποι. Όπως οι θεραπευτές μου που μου έκαναν μεγάλη ζημιά και τους μισώ. Αισθάνομαι ότι δεν έχω αξία αισθάνομαι ότι δεν υπάρχω αισθάνομαι ότι δεν έχω το δικαίωμα να έχω εαυτό ρε κορίτσια. Δεν ξέρω αν είστε και αγόρια στην συζήτηση. Αισθάνομαι ότι βρίσκομαι σε μια τέτοια θέση που δεν έχω δικαίωμα να υπάρχω. Ως εγώ. Αφήστε τι τραβάω δεν μπορείτε να φανταστείτε. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τη τραβάω. Αφού λέω θα τα λέω κι ο κόσμος δεν θα με πιστεύει. Θα του λέω ότι είναι εγκλωβισμένο το εγώ μου και δεν θα με πιστεύει. Μακρυά από θεραπευτές. Μακρυά. Με δυελυσαν εμενα. Αλλά να ξέρετε η λύση είναι μέσα μας. Το μυστικό είναι να μην ακούτε πάρα μόνο το μέσα σας. Μόνο τον εαυτό σας. Αυτό που λέω αυτό είναι κι αυτό που νιώθω αυτό είναι. Και προσοχή στο εγώ σας. Προσοχή στο τι σας λένε οι άλλοι. Ότι σας λένε οι άλλοι το πιστεύετε και σας πιέζει γιατί ο δικός σας λόγος δεν είναι ισχυρός. Αχ διαβάζω αυτά που γράφετε και σκέφτομαι κι άλλος κόσμος ταλαιπωριετε.

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Η αλήθεια είναι θεραπευτής από θεραπευτή διαφέρει. Για παράδειγμα η ψυχίατρος που έκανα ψυχοθεραπεία επί έξι μήνες στα 20 δεν κατάφερε να εντοπίσει τότε πως είμαι ιδεοψυχαναγκαστική και έχω ιδεοληψίες, ενώ ήταν φανερό πως είχα έντονο άγχος από διάφορα θέματα. Δεν είχα καλή εμπειρία από αυτήν, ήταν σαν να ήθελε απλά να βγει η ώρα να πάει στον επόμενο πελάτη, η αλήθεια είναι είχε πολλά ραντεβού και μάλλον προσπαθούσε να τα στριμώχνει. Είχε και μια γραμματέα που πραγματικά σου έπρηζε την ψυχή αν έπρεπε να σου δώσει ρέστα και δεν είχες ακριβώς το ποσό. Αν είναι δυνατόν σε ψυχίατρο που οι ασθενείς θα έχουν κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα που θα συνδέεται με άγχος ή κατάθλιψη να σου πρήζει η γραμματέας τα συκώτια για κάτι ρέστα. Είχα πάει μια φορά πιο μετά σε ένα ψυχίατρο για να μου αλλάξει την αγωγή για μία συνεδρία. Για μια διετία δεν έπαιρνα καμία αγωγή. Από τον Ιούλη ξεκίνησα ψυχοθεραπεία με μια ψυχολόγο για την κατάθλιψη και ήμουν σε μια φάση έντονου άγχους. Της ανέφερα τυχαία μια σκέψη μου στο τέλος μιας συνεδρίας, ενώ της έδινα τα χρήματα, φανταστείτε πόσο τυχαία μου ήρθε να το αναφέρω, εκείνη μου είπε πως είναι ιδεοληψία. Εεε μετά από αυτό άνοιξε το μονοπάτι για να ανακαλύψω πως είμαι ιδεοψυχαναγκαστική και έχω αρκετές ιδεοληψίες, τις οποίες εντοπίζω και σε μικρότερη ηλικία. Για ένα μήνα που ήμουν πολύ χάλια έκοψα την ψυχολόγο, δεν ήθελα να υπάρχω, είχα πιάσει πάτο. Πάω στην ψυχολόγο μου προτείνει να πάω σε ψυχίατρο να ακολουθήσω μια φαρμακευτική αγωγή και να συνεχίσω ψυχοθεραπεία μαζί της. Πήγα σε έναν ψυχίατρο που είχε πάει η μαμά μου και τον είχε σε εκτίμηση. Ήταν ξεκάθαρα μία συνεδρία για να μου γράψει αγωγή, το είπα πως κάνω ψυχοθεραπεία άλλου. Όλη η συνεδρία εξαντλήθηκε στο αν έχω φίλες, γιατί δεν έχω, μην είμαι εγώ η περίεργη, μην δεν το προσπαθώ. Πολύ επιφανειακή προσέγγιση όταν υπήρχαν πολύ πιο σημαντικά. Δεν είναι όλη η ζωή αν έχεις φίλες ή σχέση. Για εμένα που ανακαλύπτω πως η σκέψη που είχα από τα 18 μου πολλές φορές που περπατούσα έξω πως θα με πατήσει το αμάξι ή θα πέσω στον δρόμο ήταν ιδεοληψία και είχε όνομα, ήταν ένα σημαντικό βήμα. Δηλαδή ειλικρινά σε αυτή τη φάση της ζωής μου το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να καταφέρω να βρω ένα τρόπο να ζήσω χωρίς να υποκύπτω με ευκολία σε ιδεοψυχαναγκασμούς. Μετά από αυτή την συνεδρία με τον ψυχίατρο είχα στεναχωρηθεί πολύ, δεν ήθελα να ξαναπάω. Μου είχε πει ένα μήνα μετά να τον ξαναεπισκεφτώ για να δούμε πως πάει η αγωγή. Είναι να πάω αυτή την εβδομάδα πάλι σε αυτόν. Δεν θέλω να αγχωθώ. Νομίζω με τις συνεδρίες που έχω κάνει από τότε που πήγα σε αυτόν μέχρι τώρα έχω λίγο δυναμώσει. Δεν είμαι ένα πλάσμα που έχει κάποιες συμπεριφορές που δεν ξέρει να της εξηγήσει. Πια γνωρίζω πως έχω ιδεοψυχαναγκασμούς. Είναι σαν να βρίσκεις την ταυτότητά σου μετά από χρόνια. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά. Η ψυχολόγος που πάω, η οποία παίζει να παίρνει και την μικρότερη αμοιβή από όλους όσους έχω πάει με βοηθάει, με ακούει και μου κάνει κάποια ερωτήματα που οδηγούν στο να καθοδηγήσω τις σκέψεις μου. Για αυτό λέω πως δεν είναι όλοι οι θεραπευτές το ίδιο. Βέβαια η λύση είμαστε εμείς για τον εαυτό μας. Η ψυχολόγος δεν είναι η κολλητή μου ή η μάνα μου για να μου δώσει την λύση. Αλλά σίγουρα βοηθάει να ανακαλύψω πράγματα ή να σκεφτώ γεγονότα που υπό άλλες συνθήκες ίσως δεν το έκανα μόνη μου.

    Έχω έναν ιδεοψυχαναγκασμό εδώ και μέρες. Θα ακουστεί χαζό. Μου έχει κάτσει εδώ και μέρες να διαγράψω ένα άτομο από το ένα και μοναδικό σοσιαλ που κράτησα. Τα άτομα που με ακολουθούν είναι ελάχιστα, άρα ξέρω τι είναι ο καθένας. Θέλω λοιπόν να διαγράψω ένα άτομο για κάποιους λόγους και να νιώσω πως τακτοποίησα κάτι και πια είμαι "καθαρή". Βέβαια καταλαβαίνω πως αυτό είναι ένας ψυχαναγκασμός (που τον έχω και σε άλλους τομείς). Και είμαι ανάμεσα στο να μην το κάνω για να μην υποκύψω στον ιδεοψυχαναγκασμό και να είναι αυτή μια υπενθύμιση πως πρέπει να ζω και χωρίς να τακτοποιώ και να κάνω όλα όσα σκέφτομαι ή να διαγράψω αυτό το άτομο γιατί δεν μου άρεσε κάτι που έγινε και ειπώθηκε και θεωρώ πως δεν τηρήθηκαν οι αρχές που πιστεύω εγώ στην ζωή μου, δηλαδή ειλικρίνεια, ευθύτητα και σεβασμός. Δεν θέλω να φανώ υπερβολική, ούτε δίνω τόση σημασία στα σοσιαλ και ποιοι με ακολουθούν και πόσα λαικ παίρνω. Πιο πολύ λογαριασμούς με ζωάκια ακολουθώ και μου αρέσει να βλέπω όμορφες εικόνες και να τα βοηθάνε. Αλλά αναγκαστικά με ακολουθούν και ελάχιστα άτομα που με γνωρίζουν. Αλλά γενικά από τότε που μείωσα τα σοσιακ μίντια που έχω και δεν τα χρησιμοποιώ πολύ ηρέμησε μέσα μου το κομμάτι της σύγκρισης και της υποτίμησης του εαυτού μου σε ακραίο βαθμό.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    Η αλήθεια είναι θεραπευτής από θεραπευτή διαφέρει. Για παράδειγμα η ψυχίατρος που έκανα ψυχοθεραπεία επί έξι μήνες στα 20 δεν κατάφερε να εντοπίσει τότε πως είμαι ιδεοψυχαναγκαστική και έχω ιδεοληψίες, ενώ ήταν φανερό πως είχα έντονο άγχος από διάφορα θέματα. Δεν είχα καλή εμπειρία από αυτήν, ήταν σαν να ήθελε απλά να βγει η ώρα να πάει στον επόμενο πελάτη, η αλήθεια είναι είχε πολλά ραντεβού και μάλλον προσπαθούσε να τα στριμώχνει. Είχε και μια γραμματέα που πραγματικά σου έπρηζε την ψυχή αν έπρεπε να σου δώσει ρέστα και δεν είχες ακριβώς το ποσό. Αν είναι δυνατόν σε ψυχίατρο που οι ασθενείς θα έχουν κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα που θα συνδέεται με άγχος ή κατάθλιψη να σου πρήζει η γραμματέας τα συκώτια για κάτι ρέστα. Είχα πάει μια φορά πιο μετά σε ένα ψυχίατρο για να μου αλλάξει την αγωγή για μία συνεδρία. Για μια διετία δεν έπαιρνα καμία αγωγή. Από τον Ιούλη ξεκίνησα ψυχοθεραπεία με μια ψυχολόγο για την κατάθλιψη και ήμουν σε μια φάση έντονου άγχους. Της ανέφερα τυχαία μια σκέψη μου στο τέλος μιας συνεδρίας, ενώ της έδινα τα χρήματα, φανταστείτε πόσο τυχαία μου ήρθε να το αναφέρω, εκείνη μου είπε πως είναι ιδεοληψία. Εεε μετά από αυτό άνοιξε το μονοπάτι για να ανακαλύψω πως είμαι ιδεοψυχαναγκαστική και έχω αρκετές ιδεοληψίες, τις οποίες εντοπίζω και σε μικρότερη ηλικία. Για ένα μήνα που ήμουν πολύ χάλια έκοψα την ψυχολόγο, δεν ήθελα να υπάρχω, είχα πιάσει πάτο. Πάω στην ψυχολόγο μου προτείνει να πάω σε ψυχίατρο να ακολουθήσω μια φαρμακευτική αγωγή και να συνεχίσω ψυχοθεραπεία μαζί της. Πήγα σε έναν ψυχίατρο που είχε πάει η μαμά μου και τον είχε σε εκτίμηση. Ήταν ξεκάθαρα μία συνεδρία για να μου γράψει αγωγή, το είπα πως κάνω ψυχοθεραπεία άλλου. Όλη η συνεδρία εξαντλήθηκε στο αν έχω φίλες, γιατί δεν έχω, μην είμαι εγώ η περίεργη, μην δεν το προσπαθώ. Πολύ επιφανειακή προσέγγιση όταν υπήρχαν πολύ πιο σημαντικά. Δεν είναι όλη η ζωή αν έχεις φίλες ή σχέση. Για εμένα που ανακαλύπτω πως η σκέψη που είχα από τα 18 μου πολλές φορές που περπατούσα έξω πως θα με πατήσει το αμάξι ή θα πέσω στον δρόμο ήταν ιδεοληψία και είχε όνομα, ήταν ένα σημαντικό βήμα. Δηλαδή ειλικρινά σε αυτή τη φάση της ζωής μου το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να καταφέρω να βρω ένα τρόπο να ζήσω χωρίς να υποκύπτω με ευκολία σε ιδεοψυχαναγκασμούς. Μετά από αυτή την συνεδρία με τον ψυχίατρο είχα στεναχωρηθεί πολύ, δεν ήθελα να ξαναπάω. Μου είχε πει ένα μήνα μετά να τον ξαναεπισκεφτώ για να δούμε πως πάει η αγωγή. Είναι να πάω αυτή την εβδομάδα πάλι σε αυτόν. Δεν θέλω να αγχωθώ. Νομίζω με τις συνεδρίες που έχω κάνει από τότε που πήγα σε αυτόν μέχρι τώρα έχω λίγο δυναμώσει. Δεν είμαι ένα πλάσμα που έχει κάποιες συμπεριφορές που δεν ξέρει να της εξηγήσει. Πια γνωρίζω πως έχω ιδεοψυχαναγκασμούς. Είναι σαν να βρίσκεις την ταυτότητά σου μετά από χρόνια. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά. Η ψυχολόγος που πάω, η οποία παίζει να παίρνει και την μικρότερη αμοιβή από όλους όσους έχω πάει με βοηθάει, με ακούει και μου κάνει κάποια ερωτήματα που οδηγούν στο να καθοδηγήσω τις σκέψεις μου. Για αυτό λέω πως δεν είναι όλοι οι θεραπευτές το ίδιο. Βέβαια η λύση είμαστε εμείς για τον εαυτό μας. Η ψυχολόγος δεν είναι η κολλητή μου ή η μάνα μου για να μου δώσει την λύση. Αλλά σίγουρα βοηθάει να ανακαλύψω πράγματα ή να σκεφτώ γεγονότα που υπό άλλες συνθήκες ίσως δεν το έκανα μόνη μου.

    Έχω έναν ιδεοψυχαναγκασμό εδώ και μέρες. Θα ακουστεί χαζό. Μου έχει κάτσει εδώ και μέρες να διαγράψω ένα άτομο από το ένα και μοναδικό σοσιαλ που κράτησα. Τα άτομα που με ακολουθούν είναι ελάχιστα, άρα ξέρω τι είναι ο καθένας. Θέλω λοιπόν να διαγράψω ένα άτομο για κάποιους λόγους και να νιώσω πως τακτοποίησα κάτι και πια είμαι "καθαρή". Βέβαια καταλαβαίνω πως αυτό είναι ένας ψυχαναγκασμός (που τον έχω και σε άλλους τομείς). Και είμαι ανάμεσα στο να μην το κάνω για να μην υποκύψω στον ιδεοψυχαναγκασμό και να είναι αυτή μια υπενθύμιση πως πρέπει να ζω και χωρίς να τακτοποιώ και να κάνω όλα όσα σκέφτομαι ή να διαγράψω αυτό το άτομο γιατί δεν μου άρεσε κάτι που έγινε και ειπώθηκε και θεωρώ πως δεν τηρήθηκαν οι αρχές που πιστεύω εγώ στην ζωή μου, δηλαδή ειλικρίνεια, ευθύτητα και σεβασμός. Δεν θέλω να φανώ υπερβολική, ούτε δίνω τόση σημασία στα σοσιαλ και ποιοι με ακολουθούν και πόσα λαικ παίρνω. Πιο πολύ λογαριασμούς με ζωάκια ακολουθώ και μου αρέσει να βλέπω όμορφες εικόνες και να τα βοηθάνε. Αλλά αναγκαστικά με ακολουθούν και ελάχιστα άτομα που με γνωρίζουν. Αλλά γενικά από τότε που μείωσα τα σοσιακ μίντια που έχω και δεν τα χρησιμοποιώ πολύ ηρέμησε μέσα μου το κομμάτι της σύγκρισης και της υποτίμησης του εαυτού μου σε ακραίο βαθμό.
    Εγώ αγγελική είμαι πολύ χάλια αυτή την περίοδο. Πολύ χάλια. Δεν πιστεύω στους ψυχαναγκασμους. Πιστεύω ότι οι ψυχαναγκασμοι είναι μια προσπάθεια του μυαλού να ελεχξει το έξω τους εξωτερικούς παράγοντες το μυαλό επειδή το μέσα δεν αισθάνεται σταθερό. Πχ εσύ θέλεις να διαγράψεις αυτό το άτομο όχι εξαιτίας του ψυχαναγκασμου αλλά γιατί σε αναστατώνει. Και σε αναστατώνει επειδή ο λόγος της έχει πάνω σου μια δύναμη επειδή εσύ δεν είσαι στερεή. Αν ήσουν δεν θα σε πείραζε τίποτα. Όπως όλοι οι ψυχαναγκαστικοι. Θέλουν να ελέγχουν το περιβάλλον γιατί αυτό τους μειώνει το άγχος. Το αχγος που τους προκαλούν οι άλλοι επειδή μπορούν και διεισδύουν. Και διεισδύουν οι άλλοι γιατί εμείς δεν έχουμε ασπίδες και όρια εσωτερικά. Όσο τα φτιάχνουμε αυτά τόσο φεύγουν οι ψυχαναγκασμοι. Τους μισώ τους ψυχολόγους αλήθεια. Γιατί δεν ξέρουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Κοροϊδεύουν τον κόσμο. Ο ψυχολόγος πρέπει να σε μάθει. Να δει ποιος είσαι να σου κάνει πολλές ερωτήσεις βαθιές ερωτήσεις να δει αυτό Σ για να σε βοηθήσει να δεις κι εσύ. Να αναλύει κάθε σου λέξη. Η καλυτέρευσή μας είναι τόσο απλή. Ενδυνάμωση του εαυτού μας. Ενίσχυση του εγώ. Να σε δει ο άλλος όπως είσαι. Όχι να δει το σύμπτωμα σου. Να δει τι έχει προκαλέσει το σύμπτωμα σου.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Ναι, εννοείται. Έχω καταλάβει γιατί θέλω να διαγράψω αυτό το άτομο και γενικά έχω θέμα εγγύτητας, γιατί αυτά τα πρόσωπα έχουν συμπεριφορές που θυμίζουν στο μυαλό μου την συμπεριφορά ενός τοξικού συγγενή που είχε μεγάλο ρόλο στο τι έχω σήμερα που το έχω συνδέσει με την κοροϊδία και την υποτίμηση. Δεν σημαίνει πως όλα αυτά τα άτομα με προσβάλουν σαν αυτό τον συγγενή που αναφέρω, αλλά σίγουρα αρχίζει με το να έχω εγώ θετικές προθέσεις και στο τέλος να μην νιώθω απογοήτευση από κάτι. Αυτό είναι κάτι που με βοήθησε η ψυχολόγος να εντοπίσω και μόνη μου δεν θα είχα καταλάβει τα επαναλαμβανόμενα μοτίβα και κάποια άλλα θέματα. Κι εγώ αν δεν έβρισκα αυτή την ψυχολόγο ίσως έλεγα πως όλοι οι θεραπευτές θέλουν απλά να πάρουν τα λεφτά της συνεδρίας και τίποτα άλλο. Αλλά η απολυτότητα ίσως κρύβει μια άρνηση και θυμό. Κι εγώ παλιά ήμουν απόλυτη σε διάφορα. Εντάξει, οι ψυχαναγκασμοί υφίστανται, γιατί εγώ και ο αδερφός μου έχουμε μεγαλώσει και ζούμε με τις ίδιες προσλαμβάνουσες πάνω κάτω, αλλά από τους δύο εγώ είμαι ιδεοψυχαναγκαστική.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Τελικά το διέγραψα αυτό το άτομο. Η αλήθεια είναι το τελευταίο διήμερο είμαι λίγο περίεργα με ιδεοληψίες και σκέψεις. Ωστόσο κάθισα και σκέφτηκα, γιατί είχα τόσο δισταγμό να κάνω κάτι που ήθελα. Κατέληξα πως σχετίζεται με το γεγονός πως έχω μάθει να υποβαθμίζω τα συναισθήματά μου, τον εαυτό μου και να τα κρατάω όλα μέσα μου για να μην χάσουν την βολή τους οι άλλοι. Η συμπεριφορά του τοξικού συγγενή στην παιδική μου ηλικία και στην ενήλικη ζωή με επηρέασε πολύ στον τομέα των ανθρωπίνων επαφών. Ήταν ένα άτομο που αναγκαστικά έβλεπα σε καθημερινή βάση, έστω και στιγμιαία, καθώς όταν ζούσαν ο παππούς και η γιαγιά μου περνούσε σε καθημερινή βάση από το σπίτι. Είχε μια τοξική και επεμβατική συμπεριφορά και κάθε φορά που αντιδρούσα με φυσιολογικό τρόπο σε όλα αυτά προσπαθούσε να ρίξει έμμεσα το φταίξιμο σε μένα, στον ψυχισμό μου και στην προσωπικότητά μου. Αυτό το μοτίβο αισθάνομαι πως επαναλαμβάνεται στην ζωή μου μέχρι τώρα. Δηλαδή δυσκολεύομαι να έρθω κοντά σε ανθρώπους, αλλά μόλις ανοιχτώ κάτι συμβαίνει ή κάτι βλέπω που χαλάει αυτό που ένιωθα. Όπως κατέληξα με την ψυχολόγο στις τελευταίες συνεδρίες το γεγονός πως κάθε φορά που διεκδικούσα την σημασία του συγγενή αυτού και να έρθω κοντά, να δώσω μια ευκαιρία, λάμβανα μια συμπεριφορά που εγώ την θεωρώ τοξική και υποτιμητική ως προς το ποια είμαι και τι χαρακτήρα έχω. Δεν είναι πως με έβριζε. Κάπως έτσι κατέληξα να πιστεύω πως δεν αξίζω την σημασία ή την προσοχή των άλλων, για αυτό έχω πρόβλημα με την εγγύτητα, γιατί φοβάμαι πως θα επαναληφθεί αυτό το μοτίβο. Νιώθω τύψεις για αυτό που αισθάνομαι, αλλά νιώθω άβολα να έρθω κοντά και στην ίδια μου την οικογένεια. Πάντα ήμασταν και είμαστε κοντά ο ένας στον άλλον σαν οικογένεια και στηρίζεται η σχέση μας στον σεβασμό και την αγάπη, αλλά δεν ξέρω φοβάμαι να έρθω αρκετά κοντά τους. Είναι σαν να έχω σηκώσει ένα τοίχος απέναντι σε όλους. Βέβαια αυτό ίσως σχετίζεται και με την ιδεοληψία που έχω πως θα πάψω κάποτε να νιώθω την οικογένειά μου σαν δικούς μου ανθρώπους και θα είμαι μόνη μέσα μου και άλλα τέτοια. Αυτό το τοξικό άτομο έχει κάνει μεγάλη ζημιά δυστυχώς.

  13. #88
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7
    Καλησπέρα σε ολο το forum ,
    Είναι η πρώτη μου δημοσίευση εδώ , δεν γνωρίζω πως θα μπορούσα να στείλω inbox σε κάποιον ή πως να δεχτώ μυνήματα.
    Θα μπορουσε κάποιος σχετικός με το θεμα να μου συστήσει κάποιον γιατρό στην Αθήνα που να ειδικεύεται σε ιδψ (ιδεοληψίες επί το πλείστον) , κατάθλιψη και να γνωρίζει καλά από φαρμακολογία του σήμερα?
    Συγγνώμη και ευχαριστώ !

  14. #89
    @Potnia έχεις ένα δίκιο σε αυτή τη παρατήρηση...προσπαθούμε να ασκούμε έλεγχο σε όλους γύρω μας για να ηρεμήσουμε το ταραγμένο ''εγώ'' μας και κάνουμε βέβαια το πιο εύκολο, ασχολούμαστε με κατι που είναι έξω απο εμάς και μας φαίνεται πιο εύκολο να ρυθμιστεί. Δυστυχώς είναι πολύ δυσκολο να βρούμε την άκρη στο δικό μας ατελείωτο κουβάρι. Είναι μια ιδιαίτερη διαταραχή γιατι μπλέκει πολλά καταπιεσμένα συναισθήματα και αρνητικά βιώματα με αγχώδεις, συμπεριφορές ελέγχου και ανάλυσης που σε φτάνουν στην κατάθλιψη και την απελπισία. Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να επιδράσει θετικά πάνω μας η θεραπεία και ο ψυχοθεραπευτής, απλά πιστεύω πως οταν αισθάνεσαι οτι ο άνθρωπος που συζητάς δεν ανταποκρίνεται στα θέλω και τις ανάγκες σου δεν υπάρχει κανένας λόγος να πιέζεσαι και να επιμένεις να συνεργάζεσαι μαζί του. Για αυτον τον λόγο και χρόνια τώρα ειμαι σκεπτική με το όλο θέμα γιατι ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο να βρείς ακριβώς το τι φταίει για τα προβλήματα σου και αυτά να λυθούν έτσι απλά.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Γυρίζοντας από τον ψυχίατρο που πήγα για να συζητήσουμε πως πήγε η φαρμακευτική αγωγή, μου είπε κι εκείνος πως φαίνεται η βελτίωση σε σχέση με την πρώτη φορά που πήγα. Σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο η ψυχοθεραπεία. Απλά πρέπει να βρει ο καθένας τον κατάλληλο ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Ο ψυχοθεραπευτής θα καταλάβει τι εννοείς με την ιδεοληψία σου, κάποιος άλλος ίσως το θεωρήσει ακαταλαβίστικα. Εμένα χθες με άγχωνε μια τούφα από τα μαλλιά μου, σε κάποιον θα ακουστεί αστείο, ένας ψυχολόγος θα καταλάβει πως είναι ψυχαναγκασμός.

Page 6 of 11 FirstFirst ... 45678 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 02-05-2020, 01:13
  3. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-12-2019, 02:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •