Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή...μια διαρκής μάχη.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 162
  1. #1

    Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή...μια διαρκής μάχη.

    Καλησπέρα σας. Είχα δει και πιο παλιά το φορουμ και σήμερα αποφάσισα να αναρτήσω για πρώτη φορά την δική μου καθημερινή ταλαιπωρία. Για να πω με συντομία μια μεγάλη ιστορία, έχω μια πολύ ευαίσθητη προσωπικότητα και μεγαλώνοντας σε ένα οικογενειακό περιβάλλον γεμάτο καυγάδες και βρισιές μεταξύ γονέων, σε συνδυασμό με την μετέπειτα αδιαφορία τους για οποιαδήποτε υποστηριξη μου σαν παιδί τους (αγάπη, ενδιαφέρον, βασικές συμπεριφορές γονιών) άρχισα τα τελευταία χρόνια να βιώνω έντονες ιδεοψυχαναγκαστικές σκέψεις και συμπεριφορές. Μπορεί να ακούγομαι αδύναμος χαρακτήρας αλλα θεωρώ το περιβάλλον που μεγαλώνουμε καθοριστικό για τα ψυχολογικά μας θέματα ως ενήλικες. Το προβλημα είναι οτι πλέον ειμαι 30 χρονών, είμαι αυτόνομη οικονομικά, έχω παντρευτεί και τα προβλήματα αυτης της διαταραχής κάνουν την καθημερινότητα μου έναν κύκλο άγχους και καταθλιπτικής συμπεριφοράς. Κατάλαβα οτι έχω Ocd διαβάζοντας άρθρα και μέσα απο σχετικά video και πιστεύω οτι είναι ακριβώς αυτό σε συνδυασμό με κατάθλιψη. Δεν θέλω να πάρω κάποια αγωγή και έτσι δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω ολα αυτά που σκέφτομαι. Κάνω υπερβολικές αναλύσεις για απλά πραγματα, φοβάμαι να εμπιστευτώ τους ανθρώπους, προσπαθώ να ελέγχω τα πάντα και στο τέλος νιώθω απαίσια για όλα αυτά. Καταλαβαίνω αυτο πού έχω σαν να το βλέπω στον καθρεφτη, καταλαβαίνω οτι αυτα που κάνω είναι ακραία και παράλογα και όμως τα συνεχίζω. Αισθάνομαι άσχημα που δεν μπορώ να αλλάξω ενω προσπάθω κάθε μερα να εκλογικεύσω τις σκέψεις μου. Νιώθω οτι με παρασέρνουν κάθε είδους αρνητικές σκέψεις και χάνομαι σε έναν λαβύρινθο που θέλω ώρα για να αντιμετωπίσω και να επανέλθω στους ρυθμούς μου. Έχω σκεφτεί οτι θα με βοηθούσε κάποιο χομπυ ή δημιουργική εργασία αλλα αυτή τη στιγμή με την καραντίνα νιώθω ακόμα πιο εγκλωβισμένη στο μυαλό μου. Είναι και άλλοι που νιώθουν σαν εμένα απο όσα έχω διαβάσει οπότε όποιος θέλει μπορεί να συζητήσει και την δική του ιστορία. Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι οτι σας απασχολεί να βρεί γρήγορα λύση!
    Last edited by zoed; 10-01-2021 at 00:43.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Καλημέρα zoed, καλώς όρισες. Κι εγώ έχω ocd εμφάνισαν πρώτη φορά στα 22 και είμαι 35. Από μικρή όμως είχα κάποια θεματακια. Έχεις σκεφτεί να πας σε ψυχολόγο? Πιστεύω θα σε βοηθήσει αρκετά. Οι σκέψεις και οι πράξεις σου τρώνε πολύ χρόνο από την ημέρα σου? Δουλεύεις? Με τον άντρα σου το έχεις συζητήσει? Σου κάνω πολλές ερωτήσεις για να μάθω λίγα πράγματα για σένα και να προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ.

  3. #3
    Καλησπέρα hope2 το έχω σκεφτεί αλλά δεν είμαι σίγουρη οτι θέλω να πάω αυτή τη στιγμή είναι και το οικονομικό θέμα στη μέση. Ναι πολλές ώρες την ημέρα σκέφτομαι με αυτόν τον τρόπο με αποτέλεσμα να νιώθω οτι τίποτα δεν αλλάζει. Ναι ο σύζυγος μου ξέρει τα πάντα, προσπαθεί με κάθε τρόπο αλλα δεν γνωριζει πως ακριβώς να με βοηθήσει. Του είναι ίσως περίεργο και δεν έχει δει κάποια ανάλογη περίπτωση οπότε προσπαθεί όπως μπορεί. Ξέρω οτι όλα αυτά που σκέφτομαι έχουν άλλα βαθύτερα αίτια και ξεκινάνε μάλλον απο γενικευμένο άγχος και αρνητικά συναισθήματα. Εσύ έχεις καταφέρει να είσαι καλύτερα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by zoed View Post
    Καλησπέρα hope2 το έχω σκεφτεί αλλά δεν είμαι σίγουρη οτι θέλω να πάω αυτή τη στιγμή είναι και το οικονομικό θέμα στη μέση. Ναι πολλές ώρες την ημέρα σκέφτομαι με αυτόν τον τρόπο με αποτέλεσμα να νιώθω οτι τίποτα δεν αλλάζει. Ναι ο σύζυγος μου ξέρει τα πάντα, προσπαθεί με κάθε τρόπο αλλα δεν γνωριζει πως ακριβώς να με βοηθήσει. Του είναι ίσως περίεργο και δεν έχει δει κάποια ανάλογη περίπτωση οπότε προσπαθεί όπως μπορεί. Ξέρω οτι όλα αυτά που σκέφτομαι έχουν άλλα βαθύτερα αίτια και ξεκινάνε μάλλον απο γενικευμένο άγχος και αρνητικά συναισθήματα. Εσύ έχεις καταφέρει να είσαι καλύτερα?
    Την πρώτη φορά που μου παρουσιάστηκε το ξεπέρασα με ψυχοθεραπεία. Μετά από κάποια χρόνια όμως πήρα φαρμακευτική αγωγή. Απλά όποτε την διακόπτω υποτροπιαζω. Κάνω πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία αλλά για κάποιο λόγο δε δούλεψε. Τώρα άλλαξα ψυχοθεραπευτη. Είμαι σε αγωγή περίπου 6,5 χρόνια και έχω κάνει δύο απόπειρες διακοπής. Πριν λίγους μήνες έκανα την δεύτερη διακοπή αλλά υποτροπιασα γρήγορα και εδώ και ένα μήνα περίπου έχω ξεκινήσει την αγωγή πάλι. Απλά θα σου πρότεινα να μην το αφήνεις. Μπορείς να μιλήσεις με ένα ψυχολόγο και να του πεις ότι δυσκολεύεσαι οικονομικά και εάν γίνεται να κάνετε τις συνεδριες πιο αραιά. Μη το αφήσεις να γιγαντωθεί. Είσαι σε επαρχία? Έχει ψυχολόγος στο μέρος όπου ζεις. Η καλύτερη μέθοδος είναι γνωσιακη συμπεριφορικη.

  5. #5
    Ναι είμαι στην επαρχία. Το έχω σκεφτεί αλλα διστάζω ακόμα. Πιστεύω οτι το έχω πολλά χρόνια και κάθε φορά παίρνει άλλη μορφή και το άγχος μου επικεντρώνεται σε κάτι νέο. Η αλήθεια είναι οτι κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά και δεν ξέρω πως να ξεκινήσω. Τουλάχιστον πλέον ξέρω πανω κάτω πως λέγεται αυτο που έχω και μπορώ πιο εύκολα να στραφώ σε στοχευμένη βοήθεια. Είναι καλό νομίζω να μιλάμε για αυτό που μας ταλαιπωρεί γιατι μας κάνει να αισθανόμαστε λιγότερο μόνοι και ανασφαλείς. Πιο παλιά δεν θα τολμούσα να το πω πουθενά, και οταν το είχα αναφέρει στη μητέρα μου οτι κάνω κάποιες παράλογες σκέψεις δεν με υποστήριξε καθόλου να συζητήσει μαζί μου το θέμα ή να απευθυνθούμε σε κάποιον. Οπότε απο εκεί και πέρα έκρυβα όλες μου τις σκέψεις και κλεινόμουν ακόμα περισσότερο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Κατά τη γνώμη μου αν σου δημιουργεί δυσκολίες στη ζωή σου σε μεγάλο βαθμό πρέπει να πας σε ψυχίατρο, όσο το αφήνεις τόσο η επίλυση του προβλήματος θα γίνεται πιο δύσκολη, σου μιλάω εκ πείρας.

  7. #7
    Ναι θα ηταν καλό και θα το σκεφτώ σοβαρα αν συνεχίσει να με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και εύχομαι να πάνε ολα καλά για όλους όσους αντιμετωπίζουν κάποιο ψυχολογικό ζήτημα. Το σίγουρο είναι οτι είμαστε ευαίσθητοι άνθρωποι που έχουν πληγωθεί και προσπαθούμε να φτιάξουμε έναν καλύτερο και πιο υγιή εαυτό.

  8. #8
    Από τη στιγμή που σε επηρεάζει στην καθημερινότητά σου, κι εγώ νομίζω ότι πρέπει να πας σε ειδικό. Καλώς ή κακώς τα παιδικά μας χρόνια και όσα έχουμε ζήσει με τους γονείς μας επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό και εν μέρει έχουν διαμορφώσει την προσωπικότητά μας. Δεν μπορείς αυτό να το αποβάλεις, μπορείς όμως να μάθεις να διαχειρίζεσαι τα προβλήματα που σου είχε προκαλέσει η συμβίωση. Καλή τύχη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Είμαι 26 ετών και το φθινόπωρο που μας πέρασε διαγνώστηκα με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή με ιδεοληψίες. Τυχαία ανέφερα στην ψυχολόγο που πήγαινα για άλλους λόγους μια ιδεοληψία που είχα (χωρίς να γνωρίζω ότι είχε ονομασία αυτό που είχα εδώ και τόσα χρόνια). Θυμάμαι την πρώτη μου έντονη ιδεοληψία να ξεκινάει από τα 18, δηλαδή θυμάμαι και από πού ξεκίνησε, απλά θεωρούσα πως είναι το άγχος, η οξυδέρκεια που έχω και άλλα τόσα. Πια ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία. Έχει μεγάλη διαφορά. Μόνο που κατάλαβα πως αυτό που έχω έχει όνομα, με βοήθησε να εξηγήσω πολλά πράγματα για το παρελθόν μου που είχα αρκετές ιδεοληψίες και τάσεις υπερανάλυσης. Δεν θα σου πω πως τώρα πετάω στα σύννεφα ή ζω τέλεια, αλλά έχει μεγάλη διαφορά από τότε που νόμιζα πως απλά είχα κατάθλιψη. Η πηγή της βαριάς κατάθλιψης που είχα και στο παρελθόν και πέρυσι σε μια φάση είναι η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και ό,τι συνεπάγεται αυτή. Αγχώδης άνθρωπος ήμουν από αρκετά μικρή, έχει να κάνει με τις συνθήκες που μεγάλωσα μιας και ένας γονέας μου έχει χρόνιο πρόβλημα πάνω από δεκαετία και ήμασταν μέσα έξω σε νοσοκομεία και αβεβαιότητα. Η παιδική ηλικία και τα βιώματα έχουν μεγάλη σημασία για τον συναισθηματικό μας κόσμο. Θεωρώ πως η ψυχοθεραπεία και ενδεχόμενη φαρμακευτική αγωγή θα σε βοηθήσει. Καταλαβαίνω πως ο σύζυγός σου σε σέβεται και θέλει να σε βοηθήσει, αλλά ένας ψυχολόγος έχει καταρτιστεί στον τομέα αυτό και ξέρει αν του πεις μια ιδεοληψία ή έναν ιδεοψυχαναγκασμό να σε κατευθύνει.
    Last edited by End_of_an_era; 11-01-2021 at 21:49.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    Είμαι 26 ετών και το φθινόπωρο που μας πέρασε διαγνώστηκα με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή με ιδεοληψίες. Τυχαία ανέφερα στην ψυχολόγο που πήγαινα για άλλους λόγους μια ιδεοληψία που είχα (χωρίς να γνωρίζω ότι είχε σημασία αυτό που είχα εδώ και τόσα χρόνια). Θυμάμαι την πρώτη μου έντονη ιδεοληψία να ξεκινάει από τα 18, δηλαδή θυμάμαι και από πού ξεκίνησε, απλά θεωρούσα πως είναι το άγχος, η οξυδέρκεια που έχω και άλλα τόσα. Πια ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία. Έχει μεγάλη διαφορά. Μόνο που κατάλαβα πως αυτό που έχω έχει όνομα, με βοήθησε να εξηγήσω πολλά πράγματα για το παρελθόν μου που είχα αρκετές ιδεοληψίες και τάσεις υπερανάλυσης. Δεν θα σου πω πως τώρα πετάω στα σύννεφα ή ζω τέλεια, αλλά έχει μεγάλη διαφορά από τότε που νόμιζα πως απλά είχα κατάθλιψη. Η πηγή της βαριάς κατάθλιψης που είχα και στο παρελθόν και πέρυσι σε μια φάση είναι η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και ό,τι συνεπάγεται αυτή. Αγχώδης άνθρωπος ήμουν από αρκετά μικρή, έχει να κάνει με τις συνθήκες που μεγάλωσα μιας και ένας γονέας μου έχει χρόνιο πρόβλημα πάνω από δεκαετία και ήμασταν μέσα έξω σε νοσοκομεία και αβεβαιότητα. Η παιδική ηλικία και τα βιώματα έχουν μεγάλη σημασία για τον συναισθηματικό μας κόσμο. Θεωρώ πως η ψυχοθεραπεία και ενδεχόμενη φαρμακευτική αγωγή θα σε βοηθήσει. Καταλαβαίνω πως ο σύζυγός σου σε σέβεται και θέλει να σε βοηθήσει, αλλά ένας ψυχολόγος έχει καταρτιστεί στον τομέα αυτό και ξέρει αν του πεις μια ιδεοληψία ή έναν ιδεοψυχαναγκασμό να σε κατευθύνει.
    Αγγελική τι αγωγή ακολουθείς;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    @geraki Δεν ξέρω που να πατήσω για να στείλω προσωπικό μήνυμα να σου πω. Δεν μου βγάζει κάποιο εικονίδιο στο προφίλ σου, είμαι λίγο άσχετη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by AggelikiAngy View Post
    @geraki Δεν ξέρω που να πατήσω για να στείλω προσωπικό μήνυμα να σου πω. Δεν μου βγάζει κάποιο εικονίδιο στο προφίλ σου, είμαι λίγο άσχετη.
    Αν πατήσεις πάνω στο όνομα μου θα σου βγάλει το private message

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Σου έστειλα.

  14. #14
    AggelikiAngy σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Ναι πρέπει να κάνω κάποια κίνηση εφόσον δεν επιλύεται εύκολα μόνο του. Μερικές φορές οταν παρατηρώ αυτά που σκέφτομαι αισθάνομαι τελείως ανόητη και απορώ με τον εαυτό μου, ενώ μετά καταλαβαίνω οτι αυτή η ψυχολογική κατάσταση είναι ακριβώς αυτό: υπερανάλυση, παράλογες φοβίες και αγχώδης αντιμετώπιση των πραγμάτων. Απλά έχω ακούσει οτι πολλές φορές ακόμα και η ψυχοθεραπεία δεν λύνει κάποια προβλήματα μας δίνει ίσως μια κατευθυνση προς το καλύτερο για αυτο και ειμαι διστακτική.

  15. #15
    Be_brave σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου. Ναι θα ήταν καλό απλά πρέπει να το πάρω απόφαση. Καλή συνέχεια!

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 10-05-2020, 00:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 02-05-2020, 01:13
  3. Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη.
    By Katie25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-12-2019, 02:20
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •