Τι ψυχολογικό είναι αυτό...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727

    Τι ψυχολογικό είναι αυτό...

    Πήγα για φαΐ έξω σε ένα μαγαζί στο κέντρο ασιατικό με νταμπλινγκς. Είναι σε εξωτερικό χώρο τα τραπέζια και μόλις ήρθε το φαι βάλαμε σόγια από ένα μπουκάλι κοινόχρηστο που ήταν πάνω στο τραπέζι. Δεν το σκέφτηκα και έφαγα και τώρα έχω φρικάρει. Αν το είχε βάλει κάποιος στο στόμα του πριν αν το είχε γλύφει αν το είχε ανοίξει και είχε ρίξει αίμα μέσα η κάτι άλλο. Τι μπορεί να κολλήσω κλπ. Φοβάμαι τρελά. Πάλι τα ίδια. Έχω θέμα γενικά τον τελευταίο καιρό. Δεν θέλω να τρώω κάτι που δεν έχω ετοιμάσει ούτε να παραγγέλνω γιατί δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Το κοίταξα το μπουκάλι μετά δεν είχε κάτι το στόμιο τουλάχιστον σε αίμα πχ. Ακούγομαι παράλογη το ξέρω. Μην με κράξετε. Έχω πρόβλημα. Φοβάμαι ότι θα κολλήσω κάτι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Πήγα για φαΐ έξω σε ένα μαγαζί στο κέντρο ασιατικό με νταμπλινγκς. Είναι σε εξωτερικό χώρο τα τραπέζια και μόλις ήρθε το φαι βάλαμε σόγια από ένα μπουκάλι κοινόχρηστο που ήταν πάνω στο τραπέζι. Δεν το σκέφτηκα και έφαγα και τώρα έχω φρικάρει. Αν το είχε βάλει κάποιος στο στόμα του πριν αν το είχε γλύφει αν το είχε ανοίξει και είχε ρίξει αίμα μέσα η κάτι άλλο. Τι μπορεί να κολλήσω κλπ. Φοβάμαι τρελά. Πάλι τα ίδια. Έχω θέμα γενικά τον τελευταίο καιρό. Δεν θέλω να τρώω κάτι που δεν έχω ετοιμάσει ούτε να παραγγέλνω γιατί δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Το κοίταξα το μπουκάλι μετά δεν είχε κάτι το στόμιο τουλάχιστον σε αίμα πχ. Ακούγομαι παράλογη το ξέρω. Μην με κράξετε. Έχω πρόβλημα. Φοβάμαι ότι θα κολλήσω κάτι.
    Συμβαίνει κάτι στη ζωή σου που σε έχει αναστατώσει αυτή την περίοδο και είσαι πιο ευάλωτη;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Έχω απίστευτο άγχος. Το οποίο μου βγαίνει σε τέτοιες φοβίες στην καθημερινότητα μου. Πόνοι παντού και φοβος για όλα. Συγνώμη που έχω κουράσει. Αυτό το σαιτ είναι ο μόνος τρόπος μου να συζητήσω και να ηρεμήσω. Έχω δει πολλά επαναλαμβανομενα συμβάντα εδώ μέσα όμως και δεν βλέπω κανέναν να λέει ότι του σπασανε τα π...η ότι άλλο Έχω ακούσει εγώ. Εγώ διαβάζω και μπαίνω στη διαδικασία να απαντήσω και να ηρεμώ τον άλλο που δεν αισθάνεται καλά. Με ότι συμβουλή μπορώ να δώσω. Έχω ένα πρόβλημα μια φοβία αυτή τη στιγμή. Εκτός από τα χίλια αλλά δύο που έχω και δεν υπάρχει κανείς να έχω βρει που να περνάει το ίδιο ώστε να το συζητήσουμε και να νιώσω λίγο πιο ήρεμη. Το τελευταίο που θέλω είναι να ακούω επιθέσεις εδώ μέσα. Μπαίνω για να τα πω κάπου και όποιος θέλει απαντάει δεν αναγκάζει κανείς κανέναν εδώ μέσα να απαντήσει. Αν δει κάποιος κάτι που δεν του αρέσει μπορεί να το προσπεράσει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Έχω απίστευτο άγχος. Το οποίο μου βγαίνει σε τέτοιες φοβίες στην καθημερινότητα μου. Πόνοι παντού και φοβος για όλα. Συγνώμη που έχω κουράσει. Αυτό το σαιτ είναι ο μόνος τρόπος μου να συζητήσω και να ηρεμήσω. Έχω δει πολλά επαναλαμβανομενα συμβάντα εδώ μέσα όμως και δεν βλέπω κανέναν να λέει ότι του σπασανε τα π...η ότι άλλο Έχω ακούσει εγώ. Εγώ διαβάζω και μπαίνω στη διαδικασία να απαντήσω και να ηρεμώ τον άλλο που δεν αισθάνεται καλά. Με ότι συμβουλή μπορώ να δώσω. Έχω ένα πρόβλημα μια φοβία αυτή τη στιγμή. Εκτός από τα χίλια αλλά δύο που έχω και δεν υπάρχει κανείς να έχω βρει που να περνάει το ίδιο ώστε να το συζητήσουμε και να νιώσω λίγο πιο ήρεμη. Το τελευταίο που θέλω είναι να ακούω επιθέσεις εδώ μέσα. Μπαίνω για να τα πω κάπου και όποιος θέλει απαντάει δεν αναγκάζει κανείς κανέναν εδώ μέσα να απαντήσει. Αν δει κάποιος κάτι που δεν του αρέσει μπορεί να το προσπεράσει.
    Γιατί είσαι σε στάση άμυνας; Δεν σχολίασε αρνητικά κάποιος για αυτά που γράφεις η περνάς. Οποίος θέλει σχολιάζει, οποίος δεν θέλει προσπερνάει το θέμα.

    Ο λόγος που ρώτησα αν έχεις άγχος για κάτι, συνήθως το μυαλό μας όταν είμαστε ευάλωτοι παίζει περίεργα παιχνίδια. Δημιουργεί αλλά προβλήματα για να ασχολούμαστε με αυτά επειδή δεν μπορούμε ή δεν είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τα πραγματικά μας προβλήματα - άγχη.
    Εκεί κολλήσει το μυαλό σου σε ένα συγκεκριμένο μοτίβο. Το αίμα και ότι κάποιος μπορεί να κάνει κάτι για να σε βλάψει. Σε αυτό πρέπει να εστιάσεις και να το συζητήσεις με ένα ψυχολόγο και ταυτόχρονα να πάρεις και τη σωστή φαρμακευτική αγωγή.
    Αν έχεις ανάγκη να σου πει κάποιος ότι ξέρεις πέρασα αυτό και είμαι ήδη πολύ καλύτερα, μπορώ να σου μιλήσω για μένα. Δεν είχα τέτοιες σκέψεις. Αλλά τότε που είχα κατάθλιψη είχε τύχει να πάω να βάλω βενζίνη και μετά το σκεφτόμουν για μέρες ότι αυτό που μύρισα (σε βενζινάδικο ήμουν, λογικό να είχε μυρωδιές) θα έκανε κακό στους πνεύμονες μου. Ενώ είχα ξαναπάει τόσες φορές για βενζίνη το μυαλό κολλησε. Ένα κουμπί είναι όλα. Φτάνει να πεισμωσεις και να κάνεις σωστή θεραπεία. Το ότι το αναγνωρίζεις ότι δεν είναι φυσιολογικό, ότι δεν αντέχεις να ζεις με αυτο είναι ένα τεράστιο βήμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    και εγω κανω μπλιαχ με αυτα κι ετσι αποφύγω διακριτικά να παω σε τετοια μερη που εχουν πραματα οπου μπορει να εχουν ακουμπήσει αλοι .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    14
    Γιατί να ακουστείς παράλογη καλέ ; Μην το ξανά πεις αυτό! Μπορεί εγώ ή ο οποιοσδήποτε άλλος που διαβάζει αυτό που έγραψες να ταυτιστεί ή να μην ταυτιστεί με αυτή την σκέψη. Μπορεί εγώ να σκέφτομαι κάτι και να με αγχώνει για το οποίο εσύ δεν θα αγχωνόσουν ποτέ. Η σκέψη σου δεν είναι περισσότερο ή λιγότερο παράλογη από όλες τις αλλες σκέψεις που κάνουν άλλοι άνθρωποι και αγχωνόνται. Δεν υπάρχει σύγκριση βασικά ως προς αυτό. Μιλάω για σκέψεις που και εμείς οι ίδιοι που τις κάνουμε τις χαρακτηρίζουμε "παράλογες". Δηλαδή για σκέψεις που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Έχεις γενικά φοβίες για μικρόβια ή μπορεί να κάνεις τέτοιες σκέψεις και με άκυρα πράγματα ; Σίγουρα ένας καλός ψυχολόγος θα σε βοηθούσε στο να αντιμετωπίσεις τις φοβίες σου. Τι κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις για να ανακουφιστείς ; (αν ανακουφίζεσαι).

Similar Threads

  1. Είναι αυτό ΙΨΔ;
    By alexramer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 03-01-2022, 20:26
  2. Τι ειναι αυτο??
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 21-08-2020, 02:17
  3. Στομαχικές διαταραχές, τάση προς έμετο μετα το φαγητο. Είναι ψυχολογικό;;
    By novia35 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2017, 22:44
  4. Απότομο ψυχολογικό/εγκεφαλικό πρόβλημα, τι μπορεί να είναι?
    By psycho-ray in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 05-07-2015, 01:07
  5. Replies: 154
    Last Post: 17-10-2008, 17:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •