34 ετών χωρίς σχέση/σεξουαλική εμπειρία - Υπάχει ελπίδα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Τα παλιά τα χρόνια παντρεύονταν χωρίς να έχουν καθόλου εμπειρίες και δεν είχαν κανένα κόμπλεξ μ’αυτό. Δεν το λέω επειδή είμαι της παλιάς σχολής-δεν είμαι-αλλά για να σου δείξω ότι η ανθρωπότητα εξελίχτηκε ακόμα και με αυτή την πρακτική και οι γάμοι ήταν το ίδιο επιτυχημένοι/αποτυχημένοι. Ερωτεύσου ελεύθερα και όλα θα έρθουν. Μην πιέζεσαι να κάνεις σεξ απλά για να το κάνεις, δεν είναι μαθηματική άσκηση που την κάνουμε από υποχρέωση. Επίσης, οι κοπέλες μπορεί να θέλουν σοβαρές σχέσεις, αλλά αυτό δε δεσμεύει κανέναν από τους δύο να παραμείνουν σε μια σχέση που δεν τους γεμίζει τελικά. Τόσοι και τόσοι χωρίζουν ακόμα κι αν έχουν ολοκληρώσει τη σχέση τους, ακόμα και με την πρωτοβουλία της κοπέλας.
    Σε ευχαριστώ. Ναι δυσικά και δε δεσμεύεται κανένας. Απλά δεν αναφερόμουν στην περίπτωση να ξεκινήσω μια σχέση και να μη τραβήξει επειδή δεν ταιριάζουμε. Αναφέρομαι στην περίπτωση που τα πράγματα πάνε καλά (αν υποθέσουμε ότι θα έχει ξεπεραστεί και το θέμα του σεξ). Πες λοιπόν ότι είμαστε και οι δυο ευτυχισμένοι. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, πόσο υγιές θα είναι να προχωρήσουμε σε ένα επόμενο στάδιο από τη στιγμή που εγώ δεν έχω κάνει τίποτα στη ζωή μου. Ένας άνδρας δε θα πρέπει να έχει μια κάπως γεμάτη ζωή για να κάνει μια γυναίκα ευτυχισμένη (και όχι μόνο βραχυπρόθεσμα) ?

  2. #17
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Aggelos87 View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Έχεις απόλυτο δίκιο. Όσα γράφεις τα σκέφτομαι και εγώ. Και η αλήθεια είναι ότι αυτό το "τσαλάκωμα" με τρομάζει. Τουλάχιστον ελπίζω με τον ψυχολόγο να αρχίσω να νιώθω κάπως καλύτερα που τουλάχιστον θα τα βγάζω απο μέσα μου. Γιατί δεν αντέχεται το να μη μπορείς να μιλήσεις πουθενά. Πρώτη φορά τώρα εδώ μέσα τα έργαψα.
    Το να ξεκινήσω με γυναίκες που μου είναι απλώς συμπαθητικές, δεν είναι άδικο προς εκείνες ? Παρότι δεν έχω κάνει ποτέ σεξ και κανονικά θα έπρεπε να είμαι τρελαμένος μόνο και μόνο λόγω αυτού, η αλήθεια είναι ότι αυτό που ονειρεύομαι είναι μια σχέση και όχι το σεξ αυτό καθαυτό. Και αυτό ίσως κάνει ακόμα πιο δύσκολο να προχωρήσω με κάποια.
    Όσο για το πληρωμένο σεξ, το σκέφτομαι πάρα πολλά χρόνια. Αλλά, αν θες το πιστεύεις, ακόμα και εκεί ντρεπόμουν να πω ότι είμαι παντελώς άπειρος. Το ξέρω είναι αδιανόητο, αλλά δυστυχώς έτσι ήταν. Η αλήθεια είναι ότι απ τις αρχές του του προηγούμενου έτους το σκεφτόμουν πιο σοβαρά (όπως και τον ψυχολόγο). Και ίσως να είναι μονόδρομος. Αλλά λόγω κορωναιού αυτή τη στιγμή ούτε αυτό γίνεται.
    Ναι το πιστεύω αυτό που λες και μου φαίνεται εντελώς προβλέψιμο σύμφωνα με αυτα που γράφεις για σένα.

    Φαίνεσαι αρκετά επιφυλακτικο άτομο που υπεραναλυεις τις καταστάσεις και τελικά προτιμάς να μη κάνεις τίποτα ώστε να γλυτώσεις τις συνέπειες. Όπως είπα ο ψυχολόγος μόνο που θα του τα πεις δεν θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα. Πρέπει ο ίδιος να πάψεις να διαιωνίζεις τη κατάσταση της υπεραναλυσης-ενοχης και να πάψεις να σε νοιάζει τόσο τι θα πει ο κόσμος (που στη τελική δεν ασχολείται κάνεις τόσο με σένα όσο νομίζεις). Όλα αυτά πρέπει να τα κάνεις στην άκρη και να δεις το καλό σου και τον απώτερο στόχο σου .....εφόσον αποφάσισες έστω και αργά να αλλαξεις.

    Θα τσαλακωθεις, και ακυρα θα φας και ντροπή θα νιώσεις αλλα πρέπει να μπεις σε αυτο το τρυπακι και να το ξεπεράσεις για να πας παρακάτω. Υπάρχουν και άλλοι σαν εσένα.....

    Όχι δεν είναι κακο να πλησιάσεις μια γυναικα που σε πρώτη φάση σου φαίνεται απλά συμπαθητική για σεξ. Θα φτιάξεις φεισμπουκ ή θα κατεβάσεις μια εφαρμογή που είναι ειδική για ραντεβού για σεξ (badoo κτλ) και θα βγάλεις τη κοπέλα ραντεβού (δεν είναι ανάγκη να της ταξεις λαγους με πετραχήλια) άμα της αρέσεις και σου αρέσει θα πάτε γρήγορα και στο ψητο. Και μετά βλέποντας και κάνοντας....

    Αν και εγώ σου λέω καλύτερα πήγαινε στο πληρωμένο σεξ. Γιατί για σένα ειδικά που φοβάσαι τόσο μπορεί αυτο να είναι βουνό.

    Όλα αυτά τα λέω γιατί πιστεύω πως σαν άτομο βασει αυτων που γράφεις θα θες ιδανικά να περιμένεις να κάνεις κίνηση σε μια γυναικα που θα είσαι καψούρης και θα ονειρεύεσαι σχέση σοβαρή μαζί της και πιθανότατα θα είναι κάποια που θαυμάζεις πολύ. Όμως δυστυχώς οι πιθανότητες να μη σου κάτσει θα είναι πάρα πολλές. Πρωτον επειδή το ενδεχόμενο χυλοπιτα παίζει παντού και πάντα σε όλους και δεύτερον επειδή ο παράγοντας απειρία (και οσων αυτο συνεπάγεται) δεν είναι με το μέρος σου.

    Οπότε μη πέσεις στη παγίδα να περιμενεις κάτι σούπερ να σε παρακινήσει γιατί θα αργήσεις να το βρεις και δεύτερον γιατι πιθανοτατα δεν θα είναι θετική εμπειρια και θα σε αποθαρρύνει.

    Χρειάζεται να αρχίσεις να παίζεις λίγο. Να γίνεις σαν μικρό παιδί που απλά δοκιμάζει πράγματα μόνο και μόνο από περιέργεια. Φλερτάρει για παιχνίδι κάνει σεξ χωρίς να έχει εκ των προτέρων πολλές απαιτήσεις. Μόνο έτσι θα το πάρεις χαλαρά και θα έχεις τις πιθανότητες με το μέρος σου

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Φίλε το πιάνεις από λάθος βάση.... Λες σεξουαλική εμπειρία. Τι εστι για σένα σεξουαλική εμπειρία; Για παράδειγμα αν έχουμε κάποιον που είναι 1,70 και 120 κιλά και πηγαίνει κάθε ημέρα και με άλλη γυναίκα μπορώντας όμως να κάνει μία στάση στη ζωή του και έχουμε κάποιον που είναι 1,70 65 κιλά και μπορεί να κάνει 100 στάσεις αλλά έχει πάει με τρεις γυναίκες στην ζωή του ποιος έχει καλύτερη σεξουαλική εμπειρία και ποιος πιστεύεις θα ικανοποιούσε καλύτερα μία γυναίκα; Και γράφοντας αυτά εσύ προβληματίζεσαι επειδή δεν έχεις πάει με γυναίκα και αν δεν σου βγει θα νιώθεις απογοητευμένος εσύ ή επειδή θα απογοητευθεί η γυναίκα που θα έχεις δίπλα σου;

    Για ρώτα εδώ τις γυναίκες πόσες γυναίκες έχουν κάνει αποτυχημένο σεξ εξαιτίας των ανδρών και ποιος ήταν ο λόγος δηλαδή τι θεωρούν πως δεν έκαναν σωστά οι άνδρες και τελικώς ήταν αποτυχημένο....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Aggelos87 View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά δεν εννοώ ότι θα αλλάξει κάτι μετά την πρώτη φορά. Δλδ ότι με μία φορά σεξ μετά θα "απελευθερωθώ". Δε σκέφτομαι την πρώτη φορά αλλά γενικά την περίοδο μέχρι να αποκτήσω μια Α εμπειρία.
    Δυστυχώς αδέρφια δεν έχω. Ούτε καν ξαδέρφια σε σχετικά κοντινή ηλικία. Και όχι, δεν έχω μιλήσει σε κανέναν για αυτό το θέμα.
    Όσο για το αν φαντασιώνομαι το σεξ, ναι πολύ συχνά. Απλά κυρίως σκέφτομαι τα όσα θα μπορούσα να κάνω γενικότερα με μια κοπέλα μέσα σε μια σχέση. Κάτι ίσως περίεργο είναι ότι το σεξ το φαντασιώνομαι είτε με κοπέλες που δε θα ήθελα να κάνω σχέση (που όμως μου κάνουν κλικ εμφανισιακά) είτε με κοπέλες που , για διάφορους λόγους, θα ήταν αδύνατο να γίνει κάτι. Όταν μια κοπέλα πραγματικά μ αρέσει πολύ , απλά τη σκέφτομαι και μπορεί να χάνω και τον ύπνο μου. Δε φαντασιώνομαι το σεξ μαζί της.
    ειναι υγιες, αυτο που σκεφτεσαι.
    το σεξ δεν ειναι παντα συνδεδεμενο με την σχεση, οταν εισαι αδεσμευτος.
    μπορει να κανεις σεξ και χωρις να εχεις σχεση. επειδη το επιθυμεις. αρκει να επιθυμειτε τα ιδια.

    εφοσον δεν σε απασχολει η πρωτη φορα αλλα γενικα η "εμπειρια", πρεπει να το δουλεψεις, ωστε να μην σε απασχολει, γιατι φτανεις σε αδιεξοδο. η εμπειρια δεν αποκτιεται αν δεν κανεις την αρχη, και την αρχη δεν την κανεις, οσο φοβασαι μην σε κουτσομπολεψουν.
    υπαρχουν πααααρα πολλοι κακοι εραστες, που εχουν κανει πολλες φορες στην ζωη τους σεξ.
    σιγουρα καποιοι απο αυτους της παρεας σου ειναι κακοι εραστες. εχει ερθει καμια να στον κραξει;;;
    εσενα, γιατι να σε συζητησουν; επαγγελματιες ειναι και θα συζητανε εδω κι εκει, τι κανουν στο κρεβατι τους;

    ενας κακος εραστης, δεν ειναι ο απειρος, αλλα αυτος που δεν νοιωθει παθος και δεν ενδιαφερεται για την ικανοποιηση της παρτενερ του. αυτο στο υπογραφω και ρωτα οποια γυναικα, θελεις. αν ισχυουν αυτα τα δυο, θα την βρεις την ακρη σου.

    ωραια, με την επιθυμια της παρτενερ. με τις ορμες σου κανεις κατι; αυτοικανοποιεισαι η περιμενεις την στιγμη που θα εχεις παρτενερ;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Aggelos87 View Post
    Σε ευχαριστώ. Ναι δυσικά και δε δεσμεύεται κανένας. Απλά δεν αναφερόμουν στην περίπτωση να ξεκινήσω μια σχέση και να μη τραβήξει επειδή δεν ταιριάζουμε. Αναφέρομαι στην περίπτωση που τα πράγματα πάνε καλά (αν υποθέσουμε ότι θα έχει ξεπεραστεί και το θέμα του σεξ). Πες λοιπόν ότι είμαστε και οι δυο ευτυχισμένοι. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, πόσο υγιές θα είναι να προχωρήσουμε σε ένα επόμενο στάδιο από τη στιγμή που εγώ δεν έχω κάνει τίποτα στη ζωή μου. Ένας άνδρας δε θα πρέπει να έχει μια κάπως γεμάτη ζωή για να κάνει μια γυναίκα ευτυχισμένη (και όχι μόνο βραχυπρόθεσμα) ?
    Γι’αυτό σου έγραψα για τα παλιά τα χρόνια. Εκείνη την εποχή ούτε οι άντρες είχαν εμπειρίες συνήθως και έκαναν τις γυναίκες ευτυχισμένες με τις ίδιες πιθανότητες που τις κάνουν ευτυχισμένες και τώρα. Δεν είναι οι εμπειρίες που κάνουν μια γυναίκα κι έναν άντρα ευτυχισμένους και τη σχέση τους επιτυχημένη. Υπάρχουν άντρες και γυναίκες με άπειρες εμπειρίες οι οποίες τους έχουν κάνει τόσο απευαισθητοποιημένους και απογοητευμένους που δεν ξέρουν πια πώς να αισθανθούν όμορφα.
    Τώρα, εάν εσύ θέλεις να μαζέψεις εμπειρίες για τον χ ψ λόγο, κάντο. Υπάρχουν κοπέλες που θέλουν το ίδιο, δεν παντρεύονται όλες από νωρίς. Δεν έχουν όλες σοβαρό σκοπό στο μυαλό τους.
    Στην πραγματικότητα, τα πράγματα δεν είναι τόσο σοβαρά όσο τα φαντάζεσαι. Ζήτησε από μία κοπέλα που σου αρέσει να βγείτε και αν υπάρχει χημεία, το ένα θα φέρει το άλλο κι η σχέση σας θα εξελιχτεί από μόνη της χωρίς πολλή σκέψη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Aggelos87 View Post
    Δεν εννοώ ότι μετά το σεξ θα πάει να λέει σε όλες της τις φίλες τι συνέβη στο κρεβάτι. Τουλάχιστον δεν εννοώ μόνο αυτό. Το κύριο θέμα είναι ότι η κοινή γνωστή που μπορεί να μας συστήσει, δε θα μου τη συστήσει για να την εκμεταλλευτώ. Θα μου τη συστήσει επειδή με θεωρεί καλό παίδι, έχοντας πιθανότατα στο μυαλό της ότι μπορεί να εξελιχθεί σοβαρά. Προφανώς και αυτό δε μπορεί κανείς να το ξέρει απο πριν, αλλά δεν το θεωρώ σωστό να προχωρήσω αν εγώ το βλέπω μόνο ως μια ευκαιρία να κάνω για 1η φορά σεξ.
    η κοινη γνωστη, δεν μπορει να ξερει τις προθεσεις σου.
    θα σας συστησει ως δυο αδεσμευτους.
    δεν ειναι γραφειο συνοικεσιων να της πει κι οτι πας για γαμο...
    απο εκει και περα, μεταξυ σας θα δειτε τι θελετε ο ενας απο τον αλλον, και βεβαια δεν θα εξαπατησεις καμια.
    αν σου βγαινει μονο σεξουαλικο και τπτ παραπανω, θα πεις οτι δεν σκεφτεσαι να κανεις σχεση.
    και που ξερεις αν θα θελεις σεξ μονο για μια φορα; μπορει να θες και παραπανω.
    αν δεν εισαι σιγουρος, θα πεις, οτι θελεις να κανετε παρεα και να δειτε μελλοντικα που θα βγαλει αυτο.
    αν θελει κι αυτη τα ιδια, προχωρατε. αν δεν θελει, πατε παρακατω.
    σε καμια περιπτωση δεν θα πεις οτι θες να δεις πως ειναι το σεξ....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Aggelos87 View Post
    Σε ευχαριστώ. Ναι δυσικά και δε δεσμεύεται κανένας. Απλά δεν αναφερόμουν στην περίπτωση να ξεκινήσω μια σχέση και να μη τραβήξει επειδή δεν ταιριάζουμε. Αναφέρομαι στην περίπτωση που τα πράγματα πάνε καλά (αν υποθέσουμε ότι θα έχει ξεπεραστεί και το θέμα του σεξ). Πες λοιπόν ότι είμαστε και οι δυο ευτυχισμένοι. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, πόσο υγιές θα είναι να προχωρήσουμε σε ένα επόμενο στάδιο από τη στιγμή που εγώ δεν έχω κάνει τίποτα στη ζωή μου. Ένας άνδρας δε θα πρέπει να έχει μια κάπως γεμάτη ζωή για να κάνει μια γυναίκα ευτυχισμένη (και όχι μόνο βραχυπρόθεσμα) ?
    μιλας παλι για ερωτικες εμπειριες η για επαγγελματικη/ οικονομικη αποκατασταση;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Φίλε το πιάνεις από λάθος βάση.... Λες σεξουαλική εμπειρία. Τι εστι για σένα σεξουαλική εμπειρία; Για παράδειγμα αν έχουμε κάποιον που είναι 1,70 και 120 κιλά και πηγαίνει κάθε ημέρα και με άλλη γυναίκα μπορώντας όμως να κάνει μία στάση στη ζωή του και έχουμε κάποιον που είναι 1,70 65 κιλά και μπορεί να κάνει 100 στάσεις αλλά έχει πάει με τρεις γυναίκες στην ζωή του ποιος έχει καλύτερη σεξουαλική εμπειρία και ποιος πιστεύεις θα ικανοποιούσε καλύτερα μία γυναίκα; Και γράφοντας αυτά εσύ προβληματίζεσαι επειδή δεν έχεις πάει με γυναίκα και αν δεν σου βγει θα νιώθεις απογοητευμένος εσύ ή επειδή θα απογοητευθεί η γυναίκα που θα έχεις δίπλα σου;

    Για ρώτα εδώ τις γυναίκες πόσες γυναίκες έχουν κάνει αποτυχημένο σεξ εξαιτίας των ανδρών και ποιος ήταν ο λόγος δηλαδή τι θεωρούν πως δεν έκαναν σωστά οι άνδρες και τελικώς ήταν αποτυχημένο....
    ο 1.70 και 65 κιλα, σε τσιρκο δουλευει;
    και γιατι να ειναι 1.70; πειραζει να ειναι 1,85; μερικες, θελουμε ψηλους.

    η γυναικεια ικανοποιηση, δεν ειναι θεμα αριθμου στασεων, αλλα θεμα ποθου και επιθυμιας να της προσφερει ηδονη, να γνωρισει το σωμα της. αυτα μπορει να γινουν και με 1 σταση, αντε 3, ενω ενας αλλος να κανει τον ακροβατη και να μην της προσφερει την παραμικρη ηδονη, ειτε γιατι δεν ειναι αισθησιακος, ειτε γιατι δεν της ταιριαζει η όποια αισθησιακοτητα του (χημεια), ειτε γιατι δεν καταλαβαινει και δεν ενδιαφερεται πως λειτουργει το δικο της σωμα (δεν ειναι ολες οι γυναικες ιδιες), κλπ κλπ κλπ.

    μην του θολωνεις τα νερα οτι ειναι θεμα γνωσεων και τεχνικων. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. ειναι θεμα σεξουαλικης συμβατοτητας, αμοιβαιου ποθου και ενσυναισθησης.
    κι αυτα, τα καταλαβαινεις οταν γνωρισεις καποιον, δεν τα ξερεις απο πριν.
    οσο για την ενσυναισθηση, η την εχεις η δεν την εχεις. μπορει και να την εχεις, αλλα να εισαι παρτακιας και να μην σε ενδιαφερει να την αξιοποιησεις..

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Και γράφοντας αυτά εσύ προβληματίζεσαι επειδή δεν έχεις πάει με γυναίκα και αν δεν σου βγει θα νιώθεις απογοητευμένος εσύ ή επειδή θα απογοητευθεί η γυναίκα που θα έχεις δίπλα σου;
    Το δεύτερο. Δυστυχώς στην κατάσταση που είμαι δε νομίζω ότι θα σκεφτώ και πολύ τον εαυτό μου. Κυρίως με ενδιαφέρει να ικανοποιείται (σε όλους τους τομείς) η γυναίκα που θα είναι δίπλα μου.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    ωραια, με την επιθυμια της παρτενερ. με τις ορμες σου κανεις κατι; αυτοικανοποιεισαι η περιμενεις την στιγμη που θα εχεις παρτενερ;
    Ναι αυτοικανοποιούμαι. Βέβαια (και αυτό ίσως δείχνει πολλά) η πρώτη φορά ήταν σε αρκετά μεγάλη ηλικία. Τόσο μαύρα μεσάνυχτα είχα που ακόμα και τη χαρά της αυτοϊκανοποίησης, μετά τα 18 τη γνώρισα.
    Όσο γι αυτό που ρωτάς παρακάτω, δεν αναφέρομαι στην επαγγελματική αποκατάσταση. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν να κάνω ευτυχισμένη μια γυναίκα από τη στιγμή που μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχα καν κοινωνική ζωή. Ακούω σε πολλές συζητήσεις να κυριαρχεί η άποψη ότι κάποιος πρέπει να χει τις εμπειρίες του. Και δεν εννοώ μόνο το σεξ. Εννοώ να χει περάσει γενικά καλά στη ζωή του κατά διαστήματα.
    Εγώ, για παράδειγμα, κανονικά θα ήθελα να κάνω τα ταξίδια μου , τα οποία δεν έκανα κατά το παρελθόν. Όμως, μια γυναίκα στην ηλικία μου θεωρώ πιο πιθανό να επιθυμεί στο κοντινό μέλλον να φτιάξει μια οικογένεια, ενώ εγώ ίσως να βρίσκομαι στη φάση που εκείνη βρισκόταν στα 30 της και στα 25 της. Βέβαια προφανώς και θα πάω με τα νερά της σε αυτή την περίπτωση, αλλά αυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα βγει σε καλό μακροπρόθεσμα. Βέβαια μακριά το πάμε το πράγμα, αλλά έτσι το σκέφτομαι.
    Εν ολίγοις, θεωρώ ότι η ανύπαρκτη κοινωνική μου ζωή κατά το παρελθόν δε μπορεί να μην επηρεάσει και το μέλλον μου, ακόμα και σε 2 χρόνια έχω βρει το δρόμο μου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Ένας γάτος που ζούσε σε σπίτι με τον κύριό του αστείρωτος μέχρι μια σχετικά προχωρημένη ηλικία, αν βρεθεί έξω από το σπίτι κάποτε και δει γάτες, θα χρειάζεται εμπειρία για να την πέσει σε αυτές τις γάτες ή θα του βγει φυσικά να τις κυνηγήσει? Εσύ λοιπόν γιατί φοβάσαι? Να την πέσεις σε κάποια που σου αρέσει και σου βγάζει το ερωτικό συναίσθημα!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Aggelos87 View Post
    Το δεύτερο. Δυστυχώς στην κατάσταση που είμαι δε νομίζω ότι θα σκεφτώ και πολύ τον εαυτό μου. Κυρίως με ενδιαφέρει να ικανοποιείται (σε όλους τους τομείς) η γυναίκα που θα είναι δίπλα μου.
    Εσύ σαν άνθρωπος πέρα από το σεξ θεωρείς πως δεν μπορείς να ικανοποιήσεις μια γυναίκα στους υπόλοιπους τομείς; Θεωρείς πως υστερείς κάπου; Θεωρείς ότι κάτι σου λείπει;

  13. #28
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Eagle guy. Το σεξ είναι μια φυσική ανάγκη, συνεπώς ποτέ δεν κατάλαβα προβλήματα όπως αυτά που περιγράφεις. Απλά φαίνεται ότι το έχεις πολύ εξιδανικευμένο στο μυαλό σου, ότι δηλαδή πρέπει να βρεις την κατάλληλη και να ζήσετε την απόλυτη ευτυχία σε μια επιτυχημένη σχέση, σκεπτικό που συνήθως δηλαδή έχουν 18χρονοι που νομίζουν ότι η πρώτη τους σχέση θα είναι η σχέση ζωής, ότι θα ζήσουν τον απόλυτο έρωτα και τελικά τρώνε τα μούτρα τους. Ιδανικές καταστάσεις δεν υπάρχουν. Αρχικά δεν χρειάζεται η πρώτη σου φορά να είναι σε σχέση και δεν είναι σημαντική όπως πιστεύεται. Δηλαδή άμα βγεις σε ένα μαγαζί και σου αρέσει μια κοπέλα, γιατί να μην προσπαθήσεις απλά να τη ρίξεις και όπου βγει; Έπειτα εάν η πρώτη σου φορά είναι σε σχέση, θα πρέπει να είναι τελείως ανάξια να είναι μαζί σου κάποια που θα σε κρίνει εάν την πρώτη φορά δεν πάνε τόσο σούπερ τα πράγματα. Το πρόβλημα είναι δικό της. Δηλαδή το θέμα σου είναι πώς θα γίνεις ο απόλυτος γαμιάς από την πρώτη φορά; Ε, αυτό δεν θα γίνει, και σε 10 ψυχολόγους να πας, οπότε θα κάτσεις παρθένος μέχρι τα γεράματα;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Aggelos87 View Post
    Ναι αυτοικανοποιούμαι. Βέβαια (και αυτό ίσως δείχνει πολλά) η πρώτη φορά ήταν σε αρκετά μεγάλη ηλικία. Τόσο μαύρα μεσάνυχτα είχα που ακόμα και τη χαρά της αυτοϊκανοποίησης, μετά τα 18 τη γνώρισα.
    Όσο γι αυτό που ρωτάς παρακάτω, δεν αναφέρομαι στην επαγγελματική αποκατάσταση. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν να κάνω ευτυχισμένη μια γυναίκα από τη στιγμή που μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχα καν κοινωνική ζωή. Ακούω σε πολλές συζητήσεις να κυριαρχεί η άποψη ότι κάποιος πρέπει να χει τις εμπειρίες του. Και δεν εννοώ μόνο το σεξ. Εννοώ να χει περάσει γενικά καλά στη ζωή του κατά διαστήματα.
    Εγώ, για παράδειγμα, κανονικά θα ήθελα να κάνω τα ταξίδια μου , τα οποία δεν έκανα κατά το παρελθόν. Όμως, μια γυναίκα στην ηλικία μου θεωρώ πιο πιθανό να επιθυμεί στο κοντινό μέλλον να φτιάξει μια οικογένεια, ενώ εγώ ίσως να βρίσκομαι στη φάση που εκείνη βρισκόταν στα 30 της και στα 25 της. Βέβαια προφανώς και θα πάω με τα νερά της σε αυτή την περίπτωση, αλλά αυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα βγει σε καλό μακροπρόθεσμα. Βέβαια μακριά το πάμε το πράγμα, αλλά έτσι το σκέφτομαι.
    Εν ολίγοις, θεωρώ ότι η ανύπαρκτη κοινωνική μου ζωή κατά το παρελθόν δε μπορεί να μην επηρεάσει και το μέλλον μου, ακόμα και σε 2 χρόνια έχω βρει το δρόμο μου.
    κανεις δεν γεννιεται με γνωσεις για αυτοικανοποιηση... την ανακαλυπτει ο καθενας, οταν την χρειαστει και αν την χρειαστει. υπαρχουν και ανθρωποι που δηλωνουν ασεξουαλ και νοιωθουν καλα με αυτο.
    αυτο που μπορει να σε σταματουσε ομως, αν ειχες ορμες αλλα δεν το επιχειρουσες, ειναι οχι τα μεσανυχτα, αλλα τα ταμπου.
    μπορει και γι αυτο ακομα να εχεις ταμπου.
    μηπως οι γονεις σου ειναι ιδιαιτερα συντηρητικοι, η θρησκοληπτοι;

    αυτος που "πρεπει να εχει τις εμπειριες του", πρεπει να τις εχει για τον εαυτο του. οχι για να κανει ετυχισμενη μια γυναικα.
    η γυναικα θα γινει ευτυχισμενη, γιατι θα εισαι οα νδρας που θελει και της ταιριαζει και επρναει καλα μαζι σου. οχι, επειδη εχεις η δεν εχεις εμπειριες.
    το ερωτημα ομως ειναι αν εσυ ο διος για εσενα, νοιωθεις τηνα ναγκη να αποκτησεις αρκετες εμπιριες και οχι να βρεις το συντομοτερο μια κοπελα που σχετικα συντομα θα παντρευτεις.
    γιατι, αν νοιωθεις τετοια αναγκη, αυτο πρεπει να κανεις. μην δεσμευθεις πριν κανεις αυτα που θελεις καιτ ο θυμηθεις εμτα τον γαμο..
    και οχι, να μην πας με τα νερα κανενος, αν εσυ εχεις αλλα ζητουμενα, γιατι θα σου βγει στο μελλον, οτι δεν εχεις κανει οτι ηθελες αλλα εκανες καποια χατηρια...
    δεν ειναι ολες οι γθναικες ιδιες η σε ιδια φαση ζωης στα 30 η σε οποια ηλικια θα ειναι αυτη που θα γνωρισεις. θα βρεις καποια που να θελει αυτα που θες κι εσυ.

    παντως, εξ αρχης, προτρεχεις πριν κανεις καν το πρωτο βημα. αυτο ειναι αποθαρυντικο.
    go with the flow που λεει και η γιαγια μου. ζησε τις παρεες σου και τις σχεσεις σου, και το τι θα κανεις τις γνωριμιες σου, θα σου το υποδειξει ο εαυτος σου οταν θα τις ζεις.
    δεν μπορεις να προδιαγραψεις ολη σου την ζωη, επειδη τα βαλαμε κατω και τα συζητησαμε...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Δραματοποιούμε πολύ την ''πρ'ωτη φορά'' με αποτέλεσμα να μας πιάνει πανικός και να πελαγώνουμε.
    Στα λέω επειδή και εγώ άβγαλτος ήμουν και μέσα σε δύο χρόνια έχω πάει με περίπου 25 γυναίκες και δεν έχει αλλά ξει κάτι εντυπωσιακά...
    .
    25 ? ειμαι 59 , και αντε ναχω παει σολη μου την ζωη με 7 - 8 γυναικες , ημουν παντα εκλεκτικος , των μακροπροθεσμων σχεσεων , δεν αισθανομαι καμμια μειονεξια παραυτα ......μακαρι ναταν αυτο το προβλημα μου .....

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Καμία σεξουαλική εμπειρία και ψυχολόγος
    By Evita! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-06-2021, 15:57
  2. Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων
    By vicky.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 132
    Last Post: 14-10-2017, 21:28
  3. Ζωή χωρίς ελπίδα
    By Deleted-member250416 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 19-02-2016, 02:42
  4. 21 ετων χωρις κανένα φίλο
    By armia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2013, 14:07
  5. 1.Σε ποια ηλικια ειχατε την πρωτη σας σεξουαλικη εμπειρια?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 06-08-2009, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •