34 ετών χωρίς σχέση/σεξουαλική εμπειρία - Υπάχει ελπίδα? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Aggelos87 View Post
    Ναι αυτοικανοποιούμαι. Βέβαια (και αυτό ίσως δείχνει πολλά) η πρώτη φορά ήταν σε αρκετά μεγάλη ηλικία. Τόσο μαύρα μεσάνυχτα είχα που ακόμα και τη χαρά της αυτοϊκανοποίησης, μετά τα 18 τη γνώρισα.
    Όσο γι αυτό που ρωτάς παρακάτω, δεν αναφέρομαι στην επαγγελματική αποκατάσταση. Απλά αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν να κάνω ευτυχισμένη μια γυναίκα από τη στιγμή που μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχα καν κοινωνική ζωή. Ακούω σε πολλές συζητήσεις να κυριαρχεί η άποψη ότι κάποιος πρέπει να χει τις εμπειρίες του. Και δεν εννοώ μόνο το σεξ. Εννοώ να χει περάσει γενικά καλά στη ζωή του κατά διαστήματα.
    Εγώ, για παράδειγμα, κανονικά θα ήθελα να κάνω τα ταξίδια μου , τα οποία δεν έκανα κατά το παρελθόν. Όμως, μια γυναίκα στην ηλικία μου θεωρώ πιο πιθανό να επιθυμεί στο κοντινό μέλλον να φτιάξει μια οικογένεια, ενώ εγώ ίσως να βρίσκομαι στη φάση που εκείνη βρισκόταν στα 30 της και στα 25 της. Βέβαια προφανώς και θα πάω με τα νερά της σε αυτή την περίπτωση, αλλά αυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα βγει σε καλό μακροπρόθεσμα. Βέβαια μακριά το πάμε το πράγμα, αλλά έτσι το σκέφτομαι.
    Εν ολίγοις, θεωρώ ότι η ανύπαρκτη κοινωνική μου ζωή κατά το παρελθόν δε μπορεί να μην επηρεάσει και το μέλλον μου, ακόμα και σε 2 χρόνια έχω βρει το δρόμο μου.
    Αγγελε...Κάνεις κάτι πρακτικό για να σπάσεις την φούσκα στην οποία ζείς ή περιμένεις να σου έρθει σπίτι η γυναίκα ουρανοκατέβατη?
    Δραστηριοποιήσου σε χώρους της αρεσκείας σου και τις επιλογής σου, δηλαδή ανάλογα με την μουσική που ακούς, το θέατρο, το σινεμά που βλέπεις την γυμναστική που κάνειςτα βιβλία που διαβάζεις(βεβαια στην σημερινή συγκυρία είναι δυσκολα όλα αυτα,αλλά τουλάχιστον δούλεψε να προετοιμάσεις το έδαφος).
    Μια ζωή αισθανόμουν εξωγήινος στον κοσμό,αλλά αυτό που πραγματικά έφταιγε ήταν το ότι δεν σύχναζα σε μέρη όπου υπήρχαν άτομα σαν εμένα,με την ίδια αντίληψη,τις ίδιες ανησυχίες.
    Και είπα...κοίτα να δείς ρε φίλε...τελικά δεν είμαι μόνος μου πάνω στον πλανήτη...
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δε χρειάζεται να σκέφτεσαι τι θα γίνει μετά και τι θα γίνει μετά κ να χεις όλες τις απαντήσεις από τώρα. Ένα ένα τα βήματα κ αντιμέτωπηζεις το κάθε βήμα στην ώρα του. Πήγαινε σε ψυχολόγο εγώ θα σε συμβούλευα γυναίκα ψυχολόγο για το συγκεκριμένο πρόβλημα.Στο σεξ δε χρειάζεται να μάθεις κάτι είναι κάτι που το κάνουν ακόμα και τα ζώα χωρίς γνώσεις στο θέμα. Και να σε πληροφορήσω οι περισσότεροι άνδρες που υπηρηφανευονται για τις εμπειρίες τους στην πραγματικότητα είναι στο ίδιο στάδιο που είσαι κι εσύ που δεν έκανες. Το πώς θα εξελιχθεί η εμπειρία σου έχει να κάνει κ με την σύντροφο που θα επιλέξεις.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Στη βράση κολλάει το σίδερο.
    Έχεις κάτσει και έχεις αναλύσει τα πάντα, τι θα γίνει την πρώτη νύχτα, τι θα γίνει αν εν τέλει τα φτιάξετε και εσύ θες να γνωρίσεις και αλλες εμπειρίες και χίλια δύο.
    Όλες αυτές είναι απλά υποθέσεις.
    Απλά φοβάσαι!
    Μιλάει ο φόβος σου που σε αποθαρρύνει διαρκώς στο να κάνεις το παρακάτω βήμα για να μεινεις στο comfort zone.
    34 χρονών είσαι ένα νέο παιδί που μπορεί να κατακτήσει ότι επιθυμεί.
    Δεν χρειάζεται να έχεις το τέλειο παρελθόν.
    Δεν χρειάζεται να έχεις εμπειρίες.
    Για σένα τώρα θα είναι η πρώτη σου φορά, αποδέξου το και μην κλαίγεσαι γι αυτό.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα πασχίζουμε να μαστε ίδιοι με τους άλλους, και νιώθουμε άσχημα που διαφέρουμε σε κάτι.
    Σιγά, δηλαδή αυτό που θεωρείς όλεθρο εμένα μου πάρα πολύ εντάξει και cool, να αρχίσει κάποιος την σεξουαλικη του ζωή σε μεγαλύτερη ηλικία.
    Σκέφτεσαι τόοοσο πολύ πώς θα σε κρίνουν οι άλλοι, που ξεχνάς να κοιτάς τις δικές σου ανάγκες και να υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου.
    Μην βάζεις τη γνώμη των άλλων πάνω από η δική σου ευτυχία.
    Άλλωστε, όταν σου αρέσει ένα άτομο το κοιτάς συνολικά, δεν τον βαθμολογείς με ακριβεια, πώς είναι στο σεξ, πώς είναι στο ένα και το άλλο.

    Να πας σε ψυχολόγο σίγουρα. Ο ψυχολόγος δεν είναι η τελευταία ελπίδα ίδα ίδα είναι η πόρτα που θα σε οδηγήσει σε πολλά άλλα πράγματα.
    Μην το αναβάλεις άλλο, δεν έχει και νόημα από ένα σημείο και μετά.
    Στριφογυρνας διαρκώς γύρω από τα ίδια προβλήματα.

    Ανοίξου σε κάποιον άνθρωπο που εμπίστευεσαι και θεωρείς ότι μπορεί να σε καταλαβει και ζήτα συμβουλές. Καταστρώστε μαζί ένα σχέδιο. Είναι σημαντικό σε αυτό σου το ταξίδι με τις νέες σου περιπέτειες, να εχεις και έναν φίλο - σύμμαχο που θα σου λεει και αυτός την αποψή του

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εσύ σαν άνθρωπος πέρα από το σεξ θεωρείς πως δεν μπορείς να ικανοποιήσεις μια γυναίκα στους υπόλοιπους τομείς; Θεωρείς πως υστερείς κάπου; Θεωρείς ότι κάτι σου λείπει;
    Καλημέρα. Όχι ίσα ίσα. Με τις γυναίκες τα βρίσκω γενικά. Και θεωρώ ότι πέρα από το σεξ, βάσει χαρακτήρα και ενδιαφερόντων, θα είναι ευτυχισμένη μια γυναίκα μαζί μου.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Be_brave View Post
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Eagle guy. Το σεξ είναι μια φυσική ανάγκη, συνεπώς ποτέ δεν κατάλαβα προβλήματα όπως αυτά που περιγράφεις. Απλά φαίνεται ότι το έχεις πολύ εξιδανικευμένο στο μυαλό σου, ότι δηλαδή πρέπει να βρεις την κατάλληλη και να ζήσετε την απόλυτη ευτυχία σε μια επιτυχημένη σχέση, σκεπτικό που συνήθως δηλαδή έχουν 18χρονοι που νομίζουν ότι η πρώτη τους σχέση θα είναι η σχέση ζωής, ότι θα ζήσουν τον απόλυτο έρωτα και τελικά τρώνε τα μούτρα τους. Ιδανικές καταστάσεις δεν υπάρχουν. Αρχικά δεν χρειάζεται η πρώτη σου φορά να είναι σε σχέση και δεν είναι σημαντική όπως πιστεύεται. Δηλαδή άμα βγεις σε ένα μαγαζί και σου αρέσει μια κοπέλα, γιατί να μην προσπαθήσεις απλά να τη ρίξεις και όπου βγει; Έπειτα εάν η πρώτη σου φορά είναι σε σχέση, θα πρέπει να είναι τελείως ανάξια να είναι μαζί σου κάποια που θα σε κρίνει εάν την πρώτη φορά δεν πάνε τόσο σούπερ τα πράγματα. Το πρόβλημα είναι δικό της. Δηλαδή το θέμα σου είναι πώς θα γίνεις ο απόλυτος γαμιάς από την πρώτη φορά; Ε, αυτό δεν θα γίνει, και σε 10 ψυχολόγους να πας, οπότε θα κάτσεις παρθένος μέχρι τα γεράματα;
    Καλημέρα. Κοίτα όπως ανέφερα μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν είχαν καν κοινωνική ζωή. Και δεν αισθανόμουν άνετα με αγνώστους. Τώρα έχει βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά παρόλα αυτά συνεχίζω να μην αισθάνομαι ιδιαίτερα άνετα σε μεγάλες παρέες ή όταν είμαι με αγνώστους (γυναίκες άνδρες). Γι αυτό το να πλησιάσω μια κοπέλα που δεν ξέρω καν, μου φαίνεται βουνό. Μπορεί να ακούγεται παράλογο, αλλά έτσι είναι. Όλα όσα γράφεις και εσύ και οι υπόλοιποι, είναι απολυτως λογικά. Και τα σκέφτομαι και ο ίδιος. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να πατήσω ένα κουμπί και να αποκτήσω πχ την αυτοπεποίθηση για να πάω να πλησιάσω μία άγνωστη.
    Και δε σκέφτομαι το ενδεχόμενο η πρώτη μου σχέση να είναι η σχέση ζωής. Απλά σκέφτομαι ότι εγώ θα είμαι στην αρχή, ενώ η όποια κοπέλα κάνει σχέση μαζί μου θα ναι σε φάση να ψάχνει κάτι σοβαρό. Και θεωρώ πολύ πιθανό και εγώ να "παραμυθιαστω" και να συμβιβαστώ (έστω ασυνείδητα). Νομίζω θα είναι δύσκολο , λόγω του ανύπαρκτου παρελθόντος μου, να αντιληφθώ αν αυτό που θα ζω θα είναι αυτό που θα θέλω πραγματικά. Βέβαια, αυτά όλα έπονται. Άλλα προέχουν.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Δε χρειάζεται να σκέφτεσαι τι θα γίνει μετά και τι θα γίνει μετά κ να χεις όλες τις απαντήσεις από τώρα. Ένα ένα τα βήματα κ αντιμέτωπηζεις το κάθε βήμα στην ώρα του. Πήγαινε σε ψυχολόγο εγώ θα σε συμβούλευα γυναίκα ψυχολόγο για το συγκεκριμένο πρόβλημα.Στο σεξ δε χρειάζεται να μάθεις κάτι είναι κάτι που το κάνουν ακόμα και τα ζώα χωρίς γνώσεις στο θέμα. Και να σε πληροφορήσω οι περισσότεροι άνδρες που υπηρηφανευονται για τις εμπειρίες τους στην πραγματικότητα είναι στο ίδιο στάδιο που είσαι κι εσύ που δεν έκανες. Το πώς θα εξελιχθεί η εμπειρία σου έχει να κάνει κ με την σύντροφο που θα επιλέξεις.
    Καλημέρα. Γιατί λες να πάω σε γυναίκα ψυχολόγο? Σκεφτόμαι μήπως αισθανόμουν κάπως πιο άνετα σε άνδρα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βασικά με καλύψαν οι απαντήσεις των προηγούμενων, αλλά από την πρώτη στιγμή θεωρώ ότι το βλέπεις πολύ ενοχικά και λάθος το θέμα. Λες συνεχώς για το κάτι "σοβαρό" και τις προθέσεις της καθεμιάς και ότι στην τάδε ηλικία ή με την τάδε εμπειρία οι άνθρωποι είναι έτσι και γιουβέτσι, και μου κάνει κάτι το εντελώς προκατηλλειμένο και παλιομοδίτικο όλο αυτό. Τα πράγματα είναι απλά. Γίνεται μια γνωριμία και ποτέ δεν ξέρεις που θα οδηγήσει. Ειδικά αυτό που ανέφερες λίγο πιο πάνω ότι μία γυναίκα στα 30 θέλει κάτι σοβαρό και γάμους και παιδία μου χτύπησε πάρα πολύ άσχημα. Που το ξέρεις τι θέλει η καθεμία; Κι ακόμα κι αν κάποια που γνωρίσεις θεωρητικά το θέλει, που ξέρεις πως θα της βγει και τι θα της βγει μαζί σου;

    Μπορεί πάλι κάποια που θα γνωρίσεις να αποδειχτεί ότι ταιριάζετε, υπάρχει χημεία, θέλει ο ένας τον άλλον και είναι η πρώτη και μοναδική. Ε, και τι έγινε; Αν είσαι ευτυχισμένος και δεν αισθάνεσαι ότι σου λείπει τίποτα, ε... δεν θα σου λείπει τίποτα. Θα πρέπει να της πεις περίμενε κανα δυο χρόνια να πάω να πηδήξω 5-10 άλλες για να λέω ότι είχα κι εγώ κάποιες εμπειρίες στη ζωή μου;

    Οι προβληματισμοί σου είναι εντελώς άκυροι όπως σου είπαν και οι άλλοι. Μην τα υπεραναλύεις. Ότι είναι να 'ρθει θε να 'ρθει. Μην κάθεσαι και κάνεις δεύτερες σκέψεις όταν προκύπτουν ευκαιρίες όμως.

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post

    Ανοίξου σε κάποιον άνθρωπο που εμπίστευεσαι και θεωρείς ότι μπορεί να σε καταλαβει και ζήτα συμβουλές. Καταστρώστε μαζί ένα σχέδιο. Είναι σημαντικό σε αυτό σου το ταξίδι με τις νέες σου περιπέτειες, να εχεις και έναν φίλο - σύμμαχο που θα σου λεει και αυτός την αποψή του
    Σε ευχαριστώ. Το να ανοιχτώ σε κάποιον άλλον δυστυχώς αποκλείεται. Αλλά πιστεύω ότι έστω το να μιλήσω σε ψυχολόγο θα με βοηθήσει (δεν περιμένω βέβαια και θαύματα)

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Βασικά με καλύψαν οι απαντήσεις των προηγούμενων, αλλά από την πρώτη στιγμή θεωρώ ότι το βλέπεις πολύ ενοχικά και λάθος το θέμα. Λες συνεχώς για το κάτι "σοβαρό" και τις προθέσεις της καθεμιάς και ότι στην τάδε ηλικία ή με την τάδε εμπειρία οι άνθρωποι είναι έτσι και γιουβέτσι, και μου κάνει κάτι το εντελώς προκατηλλειμένο και παλιομοδίτικο όλο αυτό. Τα πράγματα είναι απλά. Γίνεται μια γνωριμία και ποτέ δεν ξέρεις που θα οδηγήσει. Ειδικά αυτό που ανέφερες λίγο πιο πάνω ότι μία γυναίκα στα 30 θέλει κάτι σοβαρό και γάμους και παιδία μου χτύπησε πάρα πολύ άσχημα. Που το ξέρεις τι θέλει η καθεμία; Κι ακόμα κι αν κάποια που γνωρίσεις θεωρητικά το θέλει, που ξέρεις πως θα της βγει και τι θα της βγει μαζί σου;

    Μπορεί πάλι κάποια που θα γνωρίσεις να αποδειχτεί ότι ταιριάζετε, υπάρχει χημεία, θέλει ο ένας τον άλλον και είναι η πρώτη και μοναδική. Ε, και τι έγινε; Αν είσαι ευτυχισμένος και δεν αισθάνεσαι ότι σου λείπει τίποτα, ε... δεν θα σου λείπει τίποτα. Θα πρέπει να της πεις περίμενε κανα δυο χρόνια να πάω να πηδήξω 5-10 άλλες για να λέω ότι είχα κι εγώ κάποιες εμπειρίες στη ζωή μου;

    Οι προβληματισμοί σου είναι εντελώς άκυροι όπως σου είπαν και οι άλλοι. Μην τα υπεραναλύεις. Ότι είναι να 'ρθει θε να 'ρθει. Μην κάθεσαι και κάνεις δεύτερες σκέψεις όταν προκύπτουν ευκαιρίες όμως.
    Δεν είπα στα 30. Στην ηλικία μου λέω, δλδ περίπου στα 35. Και αυτό το λέω βάσει των όσων βλέπω γύρω μου και επειδή είμαι άνδρας. Αν ήμουν γύναικα, πιθανότατα θα έγραφα το ίδιο για τους άνδρες.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κανεις δεν γεννιεται με γνωσεις για αυτοικανοποιηση... την ανακαλυπτει ο καθενας, οταν την χρειαστει και αν την χρειαστει. υπαρχουν και ανθρωποι που δηλωνουν ασεξουαλ και νοιωθουν καλα με αυτο.
    αυτο που μπορει να σε σταματουσε ομως, αν ειχες ορμες αλλα δεν το επιχειρουσες, ειναι οχι τα μεσανυχτα, αλλα τα ταμπου.
    μπορει και γι αυτο ακομα να εχεις ταμπου.
    μηπως οι γονεις σου ειναι ιδιαιτερα συντηρητικοι, η θρησκοληπτοι;

    αυτος που "πρεπει να εχει τις εμπειριες του", πρεπει να τις εχει για τον εαυτο του. οχι για να κανει ετυχισμενη μια γυναικα.
    η γυναικα θα γινει ευτυχισμενη, γιατι θα εισαι οα νδρας που θελει και της ταιριαζει και επρναει καλα μαζι σου. οχι, επειδη εχεις η δεν εχεις εμπειριες.
    το ερωτημα ομως ειναι αν εσυ ο διος για εσενα, νοιωθεις τηνα ναγκη να αποκτησεις αρκετες εμπιριες και οχι να βρεις το συντομοτερο μια κοπελα που σχετικα συντομα θα παντρευτεις.
    γιατι, αν νοιωθεις τετοια αναγκη, αυτο πρεπει να κανεις. μην δεσμευθεις πριν κανεις αυτα που θελεις καιτ ο θυμηθεις εμτα τον γαμο..
    και οχι, να μην πας με τα νερα κανενος, αν εσυ εχεις αλλα ζητουμενα, γιατι θα σου βγει στο μελλον, οτι δεν εχεις κανει οτι ηθελες αλλα εκανες καποια χατηρια...
    δεν ειναι ολες οι γθναικες ιδιες η σε ιδια φαση ζωης στα 30 η σε οποια ηλικια θα ειναι αυτη που θα γνωρισεις. θα βρεις καποια που να θελει αυτα που θες κι εσυ.

    παντως, εξ αρχης, προτρεχεις πριν κανεις καν το πρωτο βημα. αυτο ειναι αποθαρυντικο.
    go with the flow που λεει και η γιαγια μου. ζησε τις παρεες σου και τις σχεσεις σου, και το τι θα κανεις τις γνωριμιες σου, θα σου το υποδειξει ο εαυτος σου οταν θα τις ζεις.
    δεν μπορεις να προδιαγραψεις ολη σου την ζωη, επειδη τα βαλαμε κατω και τα συζητησαμε...
    Προσωπικά θεωρώ αν κάποιος/κάποια θέλει να κάνει οικογένεια, καλό είναι να την κάνει σχετικά νωρίς. Δλδ ως τα 40 που οι αντοχές είναι ακόμα μεγάλες. Αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη και δεν είναι και το θέμα μας. Άλλωστε δεν ξέρω καν αν εγώ θα θέλω ή όχι να κάνω. Απλά λόπω αυτής της άποψής μου, έχω γράψει αρκετές φορές ότι μια γυναίκα 35 περίπου ετών είναι λογικό να σκέφτεται τη οικογένεια.
    Το θέμα με τις εμπειρίες ίσως να μην το έχω θέσει σωστά. Αυτό που λες εννοώ. Ότι τις εμπειρίες πρέπει να τις έχει ο καθένας για τον εαυτό του. Αλλά αν κάποιος δεν έχει εμπειρίες (όπως εγώ) είναι πολύ πιθανό να μη ζητάει τα ίδια πράγματα με κάποια που έχει. Και θεωρώ ότι αν κάποιος έχει μια σχετικά γεμάτη ζωή (με αποτέλεσμα να μην έχει και πολλά απωθημένα), είναι πιθανότερο να είναι και ο ίδιος ευτυχισμένος, κάτι που κατ επέκταση θα κάνει ευτυχισμένη και τη γυναίκα που θα έχει δίπλα του. Και όλα αυτά δεν τα λέω σκεπτόμενος την πρώτη γυναίκα με την οποία θα κάνω σχέση. Γενικά τα γράφω. Μπορεί να κάνω (λέμε τώρα) και με 5 γυναίκες.
    Και επίσης, θεωρω πιθανό να συμβιβαστώ (έστω ασυνείδητα) σε μια κατάσταση λόγω του ανύπαρκτου παρελθόντος μου. Αλλά αυτά όπως έγραψα και σε μια άλλη απάντηση, έπονται. Άλλα προέχουν. Απλά μέσα σε όλα όσα με προβληματίζουν, έβαλα ακόμα και αυτά που έρχονται σε μεταγενέστερο στάδιο.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Aggelos87 View Post
    Προσωπικά θεωρώ αν κάποιος/κάποια θέλει να κάνει οικογένεια, καλό είναι να την κάνει σχετικά νωρίς. Δλδ ως τα 40 που οι αντοχές είναι ακόμα μεγάλες. Αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη και δεν είναι και το θέμα μας. Άλλωστε δεν ξέρω καν αν εγώ θα θέλω ή όχι να κάνω. Απλά λόπω αυτής της άποψής μου, έχω γράψει αρκετές φορές ότι μια γυναίκα 35 περίπου ετών είναι λογικό να σκέφτεται τη οικογένεια.
    Το θέμα με τις εμπειρίες ίσως να μην το έχω θέσει σωστά. Αυτό που λες εννοώ. Ότι τις εμπειρίες πρέπει να τις έχει ο καθένας για τον εαυτό του. Αλλά αν κάποιος δεν έχει εμπειρίες (όπως εγώ) είναι πολύ πιθανό να μη ζητάει τα ίδια πράγματα με κάποια που έχει. Και θεωρώ ότι αν κάποιος έχει μια σχετικά γεμάτη ζωή (με αποτέλεσμα να μην έχει και πολλά απωθημένα), είναι πιθανότερο να είναι και ο ίδιος ευτυχισμένος, κάτι που κατ επέκταση θα κάνει ευτυχισμένη και τη γυναίκα που θα έχει δίπλα του. Και όλα αυτά δεν τα λέω σκεπτόμενος την πρώτη γυναίκα με την οποία θα κάνω σχέση. Γενικά τα γράφω. Μπορεί να κάνω (λέμε τώρα) και με 5 γυναίκες.
    Και επίσης, θεωρω πιθανό να συμβιβαστώ (έστω ασυνείδητα) σε μια κατάσταση λόγω του ανύπαρκτου παρελθόντος μου. Αλλά αυτά όπως έγραψα και σε μια άλλη απάντηση, έπονται. Άλλα προέχουν. Απλά μέσα σε όλα όσα με προβληματίζουν, έβαλα ακόμα και αυτά που έρχονται σε μεταγενέστερο στάδιο.
    ναι, λογικο ειναι. αλλα και ενας ανδρας ειναι λογικο να σκεφτεται τον γαμο στα 35. αυτο δεν σημαινει ομως οτι γινεται...
    αλλες φορες τον σκεφτονται, κι αλλες δνε τον σκεφτονται.
    αλλες το εχουν στο πσιω μερος του μυαλου τους, αλλα γνωριζοντας καποιον συγκεκριμενον δεν θα πουν "αυτος ειναι οα νδρας μου", αλλα μπορει να πουν "παμε και βλεπουμε" καισ το "βλεπουμε", τελικα να μην θελουν κατι παραπανω, η ακτι σοβαρο.
    οποτε, θελω να πω, οτι ολα αυτα ειναι σχετικα και δενε χιε νοημα να βασανιζεις το κεφαλι σου με τοσες υποθεσεις και ασκησεις επι χαρτου ΑΝ βρω καποια, ΑΝ αυτη που θα βρω με δει σοβαρα, ΑΝ εγω δεν την δω και θελω περιπετειες.
    εσυ, αρκει να εισια εντιμος και να μην τις δουλευεις. το τι θα κανεις αν και οταν τις γνωρισεις, θα το αποφασισεις εμτα.

    αυτα που λες για τις εμπειριες παρακατω, ισχυουν, συμφωνω.
    εφοσον εισαι ηδη συνειδητοποιημενος για το θες και τι δεν θες (πχ. θες εμπειριες), για ποιον λογο να επηρρεαστεις "ασυνειδητα"; δεν το καταλαβαινω. το εχεις σκεφτει ηδη. επομενως συνειδητα θα παρεις τις οποιες αποφασεις ΟΟΟΟΤΑΝ ερθει η ωρα.
    προς το παρον προσανατολισου στο να ζησεις κι οχι στο να προβληματιζεσαι για το αν το θα...

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Τα πράγματα είναι απλά μην τα περιπλεκεις, όταν μ έναν άνθρωπο περνάς καλά δε χρειάζεται να ψάχνεσαι.εγω έχω κάνει 6 σχέσεις πάνω από χρόνο η κάθε μία. Μακάρι να είχα κάνει μόνο μια να είχα βρει με την πρώτη τον άνθρωπο μου κ να γλίτωνα αυτή την ψυχική ταλαιπωρία των σχέσεων. Επίσης σου είπα γυναίκα ψυχολόγο γι αυτόν ακριβώς τον λόγο επειδή δε νιώθεις άνετα, κι επειδή εκτός από ψυχολόγος θα είναι κ γυναίκα και τα λόγια της σ αυτό το θέμα θα σ επηρεάσουν περισσοτερο

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Τα πράγματα είναι απλά μην τα περιπλεκεις, όταν μ έναν άνθρωπο περνάς καλά δε χρειάζεται να ψάχνεσαι.εγω έχω κάνει 6 σχέσεις πάνω από χρόνο η κάθε μία. Μακάρι να είχα κάνει μόνο μια να είχα βρει με την πρώτη τον άνθρωπο μου κ να γλίτωνα αυτή την ψυχική ταλαιπωρία των σχέσεων. Επίσης σου είπα γυναίκα ψυχολόγο γι αυτόν ακριβώς τον λόγο επειδή δε νιώθεις άνετα, κι επειδή εκτός από ψυχολόγος θα είναι κ γυναίκα και τα λόγια της σ αυτό το θέμα θα σ επηρεάσουν περισσοτερο
    Όντως, συν ότι η γυναίκα ψυχολόγος θα του δείξει την οπτική των γυναικών για το θέμα του και πώς θα τον βλέπουν αυτές. Γενικώς, θα είναι καλύτερα για αυτόν να διαλέξει γυναίκα ψυχολόγο

  14. #44
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Να απευθυνθεις σε ψυχολογο.. Οσο το ανεβαλλες δν λυθηκε.. Οποτε γιατι να μην τον επιλεξεις; καλο θα σ κανει παρα κακο..! Η επαφη σου με μια κοπελα θα ξεκινησει σταδιακα αφου αυτος ειναι ο τυπος σου! Και δν ειναι καθολου κακο αυτο... Να γνωριστεις να νιωσεις ανετα, να σου ξυπνήσει και να της ξυπνησεις συναισθηματα!! Να μαθεις τον χαρακτηρα της και αυτην το δικο. Σου.. Νομιζεις οτι ακομα και αντρες που ξεκινησαν το σεξ στα 16 γνωριζουν ολοι πως να ικανοποιουν μια γυναικα; οι περισσοτεροι δν εχουν καμια ιδεα καν για το ποιες ειναι οι ερωτογενεις ζωνες.. Επισης καθε γυναικα ειναι διαφορετικη και θα μαθεις να την ικανοποιεις οπως της αρεσει.. Ακομα και με αλλες να ειχε παει, δν σημαινει οτι αυτηνης της μιας θα της αρεσε ακριβως αυτο! Οποτε μην εχεις αγχος γιαναυτο.. Εχω γνωρισει αρκετους που δν ηξεραν που τους οαν τα τεσσερα και μετρουσαν πολλες γυναικες στην πορεια της ζωης τους και δν εκαναν καν αυτοκριτικη! Εσενα κ μονο τ γεγονος οτι σε ενδιαφερει το να ικανοποιηθει κ. Αυτη κ οχι μονο εσυ σου δινει προβαδισμα! Και προφανώς η ηλικια. Δν παιζει ρολο.. Επισης μπορει να γνωρισεις μια γυναικα μικροτερη, που δν θελει ακομα γαμους κλπ.. Μπορει να καταληξει σοβαρο. Επειδη θελετε κ. Οι 2 ή κ οχι.. Αλλα ενας τροπος. Υπαρχει να το μαθουμε.. Να ξεκινησεις!!!

  15. #45
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Να απευθυνθεις σε ψυχολογο.. Οσο το ανεβαλλες δν λυθηκε.. Οποτε γιατι να μην τον επιλεξεις; καλο θα σ κανει παρα κακο..! Η επαφη σου με μια κοπελα θα ξεκινησει σταδιακα αφου αυτος ειναι ο τυπος σου! Και δν ειναι καθολου κακο αυτο... Να γνωριστεις να νιωσεις ανετα, να σου ξυπνήσει και να της ξυπνησεις συναισθηματα!! Να μαθεις τον χαρακτηρα της και αυτην το δικο. Σου.. Νομιζεις οτι ακομα και αντρες που ξεκινησαν το σεξ στα 16 γνωριζουν ολοι πως να ικανοποιουν μια γυναικα; οι περισσοτεροι δν εχουν καμια ιδεα καν για το ποιες ειναι οι ερωτογενεις ζωνες.. Επισης καθε γυναικα ειναι διαφορετικη και θα μαθεις να την ικανοποιεις οπως της αρεσει.. Ακομα και με αλλες να ειχε παει, δν σημαινει οτι αυτηνης της μιας θα της αρεσε ακριβως αυτο! Οποτε μην εχεις αγχος γιαναυτο.. Εχω γνωρισει αρκετους που δν ηξεραν που τους οαν τα τεσσερα και μετρουσαν πολλες γυναικες στην πορεια της ζωης τους και δν εκαναν καν αυτοκριτικη! Εσενα κ μονο τ γεγονος οτι σε ενδιαφερει το να ικανοποιηθει κ. Αυτη κ οχι μονο εσυ σου δινει προβαδισμα! Και προφανώς η ηλικια. Δν παιζει ρολο.. Επισης μπορει να γνωρισεις μια γυναικα μικροτερη, που δν θελει ακομα γαμους κλπ.. Μπορει να καταληξει σοβαρο. Επειδη θελετε κ. Οι 2 ή κ οχι.. Αλλα ενας τροπος. Υπαρχει να το μαθουμε.. Να ξεκινησεις!!!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Καμία σεξουαλική εμπειρία και ψυχολόγος
    By Evita! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-06-2021, 15:57
  2. Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων
    By vicky.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 132
    Last Post: 14-10-2017, 21:28
  3. Ζωή χωρίς ελπίδα
    By Deleted-member250416 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 19-02-2016, 02:42
  4. 21 ετων χωρις κανένα φίλο
    By armia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2013, 14:07
  5. 1.Σε ποια ηλικια ειχατε την πρωτη σας σεξουαλικη εμπειρια?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 06-08-2009, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •