34 ετών χωρίς σχέση/σεξουαλική εμπειρία - Υπάχει ελπίδα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16

    34 ετών χωρίς σχέση/σεξουαλική εμπειρία - Υπάχει ελπίδα?

    Καλησπέρα σε όλους. Σας εύχομαι καλή χρονιά και χρόνια πολλά.
    Κατ’ αρχάς ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο που θα ακολουθήσει. Όπως φανερώνει και ο τίτλος, δεν είχα ποτέ σεξουαλική εμπειρία παρότι τώρα έγινα 34 ετών. Έχω διαβάσει διάφορα , κάπως παρεμφερή, θέματα στο forum, αλλά νομίζω το πρόβλημά μου είναι κάπως διαφορετικό όσον αφορά το ζητούμενο. Γιατί το θέμα μου δεν είναι πώς να πλησιάσω μια κοπέλα, αλλά το τι γίνεται μετά.
    Σε ψυχολόγο θα έπρεπε να είχα πάει πριν τα 25, αλλά ποτέ δεν ένιωσα έτοιμος. Μέχρι και πριν λίγο καιρό ντρεπόμουν ακόμα και στον ίδιο μου τον εαυτό να μιλήσω. Πλέον νιώθω έτοιμος να μιλήσω και νομίζω είμαι κοντά στο να απευθυνθώ σε ψυχολόγο. Αυτό που ακόμα με “κρατάει”,είναι το ότι θεωρώ ότι ο ψυχολόγος είναι η τελευταία μου ευκαιρία. Και ότι αν δε με «σώσει» αυτό, μετά δε θα έχω να πιαστώ από πουθενά. Και αυτό με φοβίζει.
    Για να μπω στο θέμα, θα κάνω αρχικά μία σύνοψη στη συνέχεια θα παραθέσω ένα ας το πούμε ιστορικό (που ίσως και να εξηγεί κάποια πράγματα) και θα καταλήξω στα ζητήματα που με βασανίζουν.
    Εν ολίγοις, απ τα 18 μέχρι και πριν λίγα χρόνια δεν είχα κοινωνική ζωή. Γι αυτό και παλαιότερα με ένοιαζε κυρίως το ότι δεν είχα φίλους παρά το ότι δεν είχα σχέση. Πλέον έχω φίλες/φίλους, ενώ θεωρώ ότι θα μπορούσα να αναπτύξω μια ερωτική σχέση. Δλδ υπάρχει το πρόσφορο έδαφος για γνωριμίες. Ωστόσο, με κρατάει πίσω το γεγονός ότι είμαι παντελώς άπειρος.
    Τώρα να τα πάρω λίγο απ την αρχή. Στο σχολείο (πρώτες τάξεις δημοτικού και γυμνασίου) δεχόμουν εκφοβισμό (μάλλον λόγω αδύναμου χαρακτήρα και του ότι ήμουν ντροπαλός). Όχι τίποτα το τρομερό (σε σχέση με όσα ακούμε να γίνονται), αλλά θεωρώ ότι αρκούσε για να μην έχω αυτοπεποίθηση. Ευτυχώς είχα βρει διέξοδο στα αθλήματα (αν δεν ήταν και αυτό δεν ξέρω πως θα είχα επιβιώσει έως σήμερα) και, λόγω αυτών, είχα έναν κοινωνικό κύκλο (αποκλειστικά αγόρια) εντός σχολείου που έκανε τη ζωή μου να έχει ένα ενδιαφέρον. Ωστόσο, όταν αποφοίτησα δεν είχα ιδέα από σχέσεις, σεξ κ.λπ.
    Μετά πήγα να σπουδάσω και τόσο βαθιά νυχτωμένος ήμουν που αισθανόμουν στα 18 μειονεκτικά, επειδή δεν είχα κάποια σεξουαλική εμπειρία. Τότε ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που ήρθα κάπως κοντά με μια κοπέλα, αλλά το απέφευγα για τον λόγο που προανέφερα. Και το ότι η κοπέλα ήταν 20 με έκανε να νιώθω ακόμα πιο μειονεκτικά. Και το ότι πάντα ένιωθα έτσι σε συνδυασμό με το ότι μέχρι πριν κάποια χρόνια είχα σχεδόν ανύπαρκτο κοινωνικό κύκλο , οδήγησε στην τωρινή κατάσταση.
    Βασικά για 10+ χρόνια που δεν είχα σχεδόν καθόλου φίλους και η ζωή μου ήταν αφόρητη, η αλήθεια είναι ότι κυρίως με απασχολούσε το θέμα των φίλων και όχι της σχέσης. Αυτό που ήθελα ήταν απλά να σταματήσει να είναι τόσο βαρετή η ζωή μου. Το θέμα της σχέσης με απασχολεί έντονα τα τελευταία χρόνια που βλέπω ότι υπάρχει η δυνατότητα για συναναστροφή με κοπέλες. Και πλέον κυρίως κοπέλες φίλες έχω με τις οποίες μιλάω καθημερινά. Αλλά και πάλι, δεν υπάρχει περίπτωση να μου περάσει ούτε σαν σκέψη να προσπαθήσω για κάτι παραπάνω με κάποια κοπέλα που μπορεί να τύχει να γνωρίσω. Για παράδειγμα, μιλούσα με μια κοπέλα ξέροντας ότι θα μπορούσε κάτι να γίνει, αλλά ποτέ δεν έκανα κίνηση. Και έχανα τον ύπνο μου γι αυτό. Πριν που έβλεπα κοπέλες μόνο στον δρόμο που περπατούσα, δε με βασάνιζε τόσο το θέμα. Και φυσικά παίζει ρόλο και ότι πλέον, έχοντας έναν Α κοινωνικό κύκλο, βλέπω σχεδόν όλους τους άλλους να έχουν σχέση (και αν δεν έχουν τώρα είχαν πριν λίγο καιρό ή θα έχουν σε λίγο ).
    Πριν καταλήξω στις ερωτήσεις/απορίες που είχα αναφέρει πιο πριν, να αναλύσω λίγο το θέμα του ανύπαρκτου κοινωνικού κύκλου. Κοινωνικός ποτέ δεν ήμουν και ποτέ δε θα γίνω. Είμαι πολύ εσωστρεφής. Μπορώ να αναπτύξω καλή φιλική σχέση με κάποια/κάποιον σιγά σιγά μετά από καθημερινή τριβή. Και αυτό έτυχε να συμβεί σε μεγάλη ηλικία. Όταν ήμουν νεότερος απέφευγα να βγαίνω με άλλους, γιατί όταν το είχα κάνει το είχα μετανιώσει. Ένιωθα πάντα παρείσακτος μιας και δε μπορούσα να λειτουργήσω σε μια παρέα με άγνωστα άτομα. Πλέον τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι τώρα νιώθω άνετα. Απλά πλέον νιώθω άβολα όχι λόγω ντροπαλότητας όπως παλιά, αλλά επειδή σε πολλές συζητήσεις δε μπορώ να λάβω μέρος λόγω απειρίας σε πολλούς τομείς. Συχνά, για παράδειγμα, μιλάνε για σχέσεις, ταξίδια και διάφορες εμπειρίες του παρελθόντος. Εγώ, λόγω ανύπαρκτης κοινωνικής ζωής, ούτε σχέσεις είχα ούτε ταξίδια έχω κάνει ούτε άλλες εμπειρίες έχω. Και επειδή ντρέπομαι, προσπαθώ να σκαρφίζομαι ψέματα για διάφορα θέματα. Γιατί προφανώς και δε θα πω σε κανέναν ότι δεν έχω κάνει ποτέ σχέση. Και αυτό καταντάει κουραστικό και επίπονο.
    Γι’ αυτό και λέγοντας ότι πλέον θα μπορούσα να συνάψω σχέση, δεν εννοώ ότι μου ναι εύκολο να πλησιάσω κάποια κοπέλα. Απλά αν (πχ μέσω κοινής παρέας) τύχει να έχω μια πρώτη επαφή, θα μπορούσε να γίνει κάτι. Θεωρώ ότι μπορώ να δώσω πολλά σε μια σχέση . Αυτό και λόγω χαρακτήρα, αλλά και επειδή η έως τώρα ζωή μου θα με κάνει να εκτιμήσω σε υπέρτατο βαθμό όσα προσφέρει μία σχέση. Ωστόσο, δε σκέφτομαι καν να ζητήσω από μια κοπέλα να βγούμε, επειδή με βασανίζουν όσα ακολουθούν.
    Και περνάω τώρα στις ερωτήσεις που με βασανίζουν.
    Πρώτα απ΄όλα, πώς μπορώ να ικανοποιήσω μια γυναίκα στον ερωτικό τομέα όντας παντελώς άπειρος? Μια κοπέλα φαντάζομαι πως θα εκπλαγεί αρνητικά αν προχωρήσουμε, ενώ και εμένα θα με λούσει κρύος ιδρώτας από τη ντροπή. Και το ότι αν βρεθεί κάποια κοπέλα πιθανότατα θα είναι μέσα στον ευρύτερο κοινωνικό μου κύκλο, θα με κάνει να νιώθω τεράστια πίεση. Γιατί θα ξέρω ότι ό,τι γίνει μεταξύ μας, θα το μάθουν και άλλα άτομα του κύκλου. Και αυτό δε θα μπορώ να το διαχειριστώ.
    Αλλά ας υποθέσουμε ότι, με έναν μαγικό τρόπο, ξεπερνιούνται τα ανωτέρω. Είναι δυνατόν να έχω από εδώ και περα μια φυσιολογική ζωή? Θεωρώ πως δε γίνεται ένας άνθρωπος να αρχίσει ουσιαστικά τη ζωή του (ερωτική και μη) στα 34 και να βρει την ευτυχία (άλλοι σε μία βδομάδα κάνουν περισσότερα απ΄όσα έχω κάνει εγώ σε όλη μου τη ζωή).
    Επίσης, οι περισσότερες κοπέλες στην ηλικία μου θέλουν κάτι σοβαρό. Το οποίο και εγώ ονειρεύομαι (νομίζω ούτε στα 20 μου θα με ενδιέφεραν οι εφήμερες σχέσεις) , αλλά δε ξέρω πόσο υγιές θα είναι το να μπω απευθείας σε μια σοβαρή σχέση (ή έστω σχεδόν απευθείας, αν υποθέσουμε ότι θα υπάρξουν κάποιες αποτυχίες αρχικά) . Πόσο υγιές θα είναι, χωρίς να έχω ζήσει τίποτα έως τώρα, να συνάψω σχέση με μια γυναίκα που πιθανότατα σχετικά σύντομα θα θέλει να κάνει οικογένεια ?
    Αυτά νομίζω ήθελα να γράψω. Συγγνώμη που σας κούρασα. Μόνο και μόνο που τα έγραψα ένιωσα κάπως καλύτερα. Και νομίζω αυτό είναι κα ένα ενδιάμεσο βήμα πριν πάω στον ψυχολόγο ο οποίος, όπως προανέφερα, είναι νομίζω η τελευταία μου ελπίδα. Πλέον είμαι στα όριά μου. Έχω τη δουλειά μου, προσέχω τον εαυτό μου μέχρι τώρα, αλλά νομίζω δεν είμαι μακριά από τη στιγμή που θα αφεθώ στη μοίρα μου. Γιατί ήδη έχω χάσει τα πιο ανέμελα χρόνια στη ζωή ενός ανθρώπου και προσωπικά δε θεωρώ ότι η ζωή μου έχει κανα νόημα αν συνεχιστεί κατ’ αυτόν τον τρόπο (παρότι αντικειμενικά υπάρχουν στον κόσμο πολύ μεγαλύτερα προβλήματα από το δικό μου).
    ΥΣ1: Επειδή ίσως παίζει ρόλο, στο οικογενειακό περιβάλλον δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα. Προφανώς έγιναν, λόγω άγνοιας, κάποια λάθη όταν ήμουν σε μικρή ηλικία, αλλά μου χουν προσφέρει τα πάντα.
    ΥΣ 2: Ο ψυχολόγος στον οποίο θα απευθυνθώ θα είναι καλό να έχει εξειδίκευση στη σεξολογία ? Σε σεξολόγο απ’ όσο ξέρω πάνε άτομα που έχουν κάποια συγκεκριμένα προβλήματα, ενώ το δικό μου φαντάζομαι εντάσσεται στα κοινωνικά θέματα (βέβαια μπορεί να έχω και σεξουαλικό πρόβλημα και να μην το ξέρω). Παρόλα αυτά μήπως είναι πιο κατάλληλος για την περίπτωσή μου? Απλά ενώ για ψυχολόγους έχω κάποιες συστάσεις, για σεξολόγο απλά θα ψάξω στο ίντερνετ.

  2. #2
    Meditation
    Guest
    Καλησπέρα

    Ειλικρινά δεν έχεις κανενα θέμα! Είσαι μια χαρά. Το μοναδικο πρόβλημα σου είναι ότι δεν πιστεύεις στον εαυτό σου. Σου λείπει αυτοπεποίθηση και από εκεί ξεκινάνε όλα. Φοβάσαι την απόρριψη ίσως (παραπανω απο όσο οι άλλοι άνθρωποι) και για αυτό τι κάνεις;;;;.....παραιτησε εντελώς από τη ζωή ώστε να μην σε απορρίψει κανεις. Και έτσι μένεις πίσω. Αυτοσαμποταρεσαι. Να πας σε ψυχολόγο να σε βοηθήσει , όμως μην περιμένεις και πολλά αν εσυ δεν είσαι έτοιμος να ρισκάρεις και να τσαλακωθεις στη καθημερινή ζωη. Φυσικά και μπορείς να προχωρήσεις τη ζωή σου παραπέρα, είναι στο χέρι σου!!!!! αλλα να ξέρεις ότι ο δρόμος δεν θα είναι ροδινος, ότι θα φας πολλα στραπατσα και θα χρειαστείς περισσοτερη αυτοπεποίθηση και επίμονη για να καταφέρεις να φτάσεις στο στόχο σου....(ο οποίος είναι μια σχέση ή απλά σεξ με μια κοπέλα που σου αρέσει) Ξεκινά να μιλάς με ειδικό αλλα να ξέρεις ότι θα φας απορρίψεις που πρέπει να ξεπεράσεις. Οπότε να είσαι προετοιμασμένος.

    Εγώ το μόνο που θα σου πρότεινα .....είναι να μην πας με τη πρώτη να κάνεις κίνηση σε μια γυναικα που σου αρέσει υπερβολικά πολύ και τη θεωρείς αρκετά καλή περίπτωση. Γιατί το πιθανότερο θα είναι από το άγχος σου και μόνο ( που σίγουρα θα έχεις....) να τα θαλασσωσεις (και είναι λογικό σε όλους συμβαίνει) . Εφοσον είσαι άπειρος μπορείς να πας να κάνεις πληρωμένο σεξ ώστε να σου φύγει η πρώτη κρυαδα και να πάρεις το κολάϊ. Και θα γίνει πιο εύκολο στη συνέχεια. Ή αν απορρίπτεις εντελώς αυτή την ιδέα τουλάχιστον να ξεκινήσεις με γυναίκες που σου είναι απλώς συμπαθητικές (και τίποτα παραπάνω) ισα ισα να ξεκινάς να μπαίνεις στο παιχνίδι. Για να κερδίσεις εμπειρία. Είναι ο λιγοτερο επωδυνος δρόμος για σένα που φοβάσαι την απόρριψη.

    Αν και θα σου έλεγα να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να κάνεις πληρωμένο σεξ. Σαν πρώτο βήμα. Δεν είναι κακο. Μπορεί να σε βοηθήσει. Και δεν είναι κάτι σοβαρό όσο νομίζεις .....μια εμπειρια θα είναι που πρέπει να απομυθοποιησεις. Οι κοπέλες θα είναι εμπειρες θα σε βοηθήσουν! Εξάλλου σημασία δεν έχει η πρώτη φορά που κάνει σεξ κάποιος αλλα εχει σημασία το να βρει το άτομο που θα κάνει το καλύτερο σεξ στη ζωή του. Και αυτός ο ανθρώπος μπορεί να μην είναι ο πρώτος ή ο δεύτερος που θα γνωρίσεις!

    Οπότε ξεπερνα όσα κολλήματα έχεις ασε τις ντροπές και σκέψου τον απώτερο σου στόχο και τη νέα σου ζωή.

  3. #3
    Meditation
    Guest
    Να πας σε ψυχολόγο καλύτερα και να φροντίσεις να είναι κάποιος καλος γιατί το θέμα σου είναι κυρίως ψυχολογικο. Σαν άτομο όπως είπες είσαι κλειστός και αυτό έχει να κάνει και με το σεξ. Και είσαι κλειστός επειδή φοβάσαι την απόρριψη και έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση. Από εκεί ξεκινάνε όλα. Θέλεις περισσότερο να πιστέψεις στον εαυτό σου και να τσαλακωθεις και όλα καλά θα πάνε. Πρέπει όμως να πάρεις ρισκο. Να βγεις από τη ζωνη ασφαλείας που έχεις βολευτεί τόσα χρόνια.

    Απλά μη περιμένεις ο ψυχολόγος από μόνος του να σου αλλάξει τη ζωή επειδή θα συζητάτε. Εσύ πρέπει κυριως να βρεις δύναμη να καταφέρεις να κάνεις πράξη όσα θες. Ο ψυχολογος θα είναι απλά ένα βοήθημα που αν δεν είσαι έτοιμος να αλλαξεις ....θα είναι λιγο άχρηστο.

    Στο μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει σίγουρα ο ειδικός θα είναι να σε κάνει να γνωρίσεις τον εαυτο σου και τον λογο που συμπεριφέρεσαι και σκέφτεσαι ως άνθρωπος. Δεν θα σου κάνει καμια ένεση αυτοπεποίθησης και θα ξυπνήσεις μεμιας φουλ σίγουρος για τον εαυτό σου.

    Γιατί αυτο σου λείπει......ΜΟΝΟ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Τι περιμένεις να συμβεί όταν με το καλό έρθει η πρώτη σου σεξουαλική εμπειρία?...Πυρηνική έκρηξη?...Θα ανατείλει ο ήλιος ανάποδα?..
    Δραματοποιούμε πολύ την ''πρ'ωτη φορά'' με αποτέλεσμα να μας πιάνει πανικός και να πελαγώνουμε.
    Στα λέω επειδή και εγώ άβγαλτος ήμουν και μέσα σε δύο χρόνια έχω πάει με περίπου 25 γυναίκες και δεν έχει αλλά ξει κάτι εντυπωσιακά...
    Ιδέα μας είναι φίλε...Χαλάρωσε και αφήσου...Μην σε πιάνει performance anxiety.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    41
    Είχες κάποια διάγνωση τα προηγούμενα χρόνια; Η οικογένειά σου προσπάθησε να σε βοηθήσει; Δεν είχες πατέρα ή κάποιον συγγενή να σε σπρώξει στο επάγγελμα; Για να αποκτήσεις εμπειρία, θα μπορούσες να πας πρώτα στο επάγγελμα. Μπορεί βέβαια να μην θέλεις.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Καλησπέρα

    Ειλικρινά δεν έχεις κανενα θέμα! Είσαι μια χαρά. Το μοναδικο πρόβλημα σου είναι ότι δεν πιστεύεις στον εαυτό σου. Σου λείπει αυτοπεποίθηση και από εκεί ξεκινάνε όλα. Φοβάσαι την απόρριψη ίσως (παραπανω απο όσο οι άλλοι άνθρωποι) και για αυτό τι κάνεις;;;;.....παραιτησε εντελώς από τη ζωή ώστε να μην σε απορρίψει κανεις. Και έτσι μένεις πίσω. Αυτοσαμποταρεσαι. Να πας σε ψυχολόγο να σε βοηθήσει , όμως μην περιμένεις και πολλά αν εσυ δεν είσαι έτοιμος να ρισκάρεις και να τσαλακωθεις στη καθημερινή ζωη. Φυσικά και μπορείς να προχωρήσεις τη ζωή σου παραπέρα, είναι στο χέρι σου!!!!! αλλα να ξέρεις ότι ο δρόμος δεν θα είναι ροδινος, ότι θα φας πολλα στραπατσα και θα χρειαστείς περισσοτερη αυτοπεποίθηση και επίμονη για να καταφέρεις να φτάσεις στο στόχο σου....(ο οποίος είναι μια σχέση ή απλά σεξ με μια κοπέλα που σου αρέσει) Ξεκινά να μιλάς με ειδικό αλλα να ξέρεις ότι θα φας απορρίψεις που πρέπει να ξεπεράσεις. Οπότε να είσαι προετοιμασμένος.

    Εγώ το μόνο που θα σου πρότεινα .....είναι να μην πας με τη πρώτη να κάνεις κίνηση σε μια γυναικα που σου αρέσει υπερβολικά πολύ και τη θεωρείς αρκετά καλή περίπτωση. Γιατί το πιθανότερο θα είναι από το άγχος σου και μόνο ( που σίγουρα θα έχεις....) να τα θαλασσωσεις (και είναι λογικό σε όλους συμβαίνει) . Εφοσον είσαι άπειρος μπορείς να πας να κάνεις πληρωμένο σεξ ώστε να σου φύγει η πρώτη κρυαδα και να πάρεις το κολάϊ. Και θα γίνει πιο εύκολο στη συνέχεια. Ή αν απορρίπτεις εντελώς αυτή την ιδέα τουλάχιστον να ξεκινήσεις με γυναίκες που σου είναι απλώς συμπαθητικές (και τίποτα παραπάνω) ισα ισα να ξεκινάς να μπαίνεις στο παιχνίδι. Για να κερδίσεις εμπειρία. Είναι ο λιγοτερο επωδυνος δρόμος για σένα που φοβάσαι την απόρριψη.

    Αν και θα σου έλεγα να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο να κάνεις πληρωμένο σεξ. Σαν πρώτο βήμα. Δεν είναι κακο. Μπορεί να σε βοηθήσει. Και δεν είναι κάτι σοβαρό όσο νομίζεις .....μια εμπειρια θα είναι που πρέπει να απομυθοποιησεις. Οι κοπέλες θα είναι εμπειρες θα σε βοηθήσουν! Εξάλλου σημασία δεν έχει η πρώτη φορά που κάνει σεξ κάποιος αλλα εχει σημασία το να βρει το άτομο που θα κάνει το καλύτερο σεξ στη ζωή του. Και αυτός ο ανθρώπος μπορεί να μην είναι ο πρώτος ή ο δεύτερος που θα γνωρίσεις!

    Οπότε ξεπερνα όσα κολλήματα έχεις ασε τις ντροπές και σκέψου τον απώτερο σου στόχο και τη νέα σου ζωή.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Έχεις απόλυτο δίκιο. Όσα γράφεις τα σκέφτομαι και εγώ. Και η αλήθεια είναι ότι αυτό το "τσαλάκωμα" με τρομάζει. Τουλάχιστον ελπίζω με τον ψυχολόγο να αρχίσω να νιώθω κάπως καλύτερα που τουλάχιστον θα τα βγάζω απο μέσα μου. Γιατί δεν αντέχεται το να μη μπορείς να μιλήσεις πουθενά. Πρώτη φορά τώρα εδώ μέσα τα έργαψα.
    Το να ξεκινήσω με γυναίκες που μου είναι απλώς συμπαθητικές, δεν είναι άδικο προς εκείνες ? Παρότι δεν έχω κάνει ποτέ σεξ και κανονικά θα έπρεπε να είμαι τρελαμένος μόνο και μόνο λόγω αυτού, η αλήθεια είναι ότι αυτό που ονειρεύομαι είναι μια σχέση και όχι το σεξ αυτό καθαυτό. Και αυτό ίσως κάνει ακόμα πιο δύσκολο να προχωρήσω με κάποια.
    Όσο για το πληρωμένο σεξ, το σκέφτομαι πάρα πολλά χρόνια. Αλλά, αν θες το πιστεύεις, ακόμα και εκεί ντρεπόμουν να πω ότι είμαι παντελώς άπειρος. Το ξέρω είναι αδιανόητο, αλλά δυστυχώς έτσι ήταν. Η αλήθεια είναι ότι απ τις αρχές του του προηγούμενου έτους το σκεφτόμουν πιο σοβαρά (όπως και τον ψυχολόγο). Και ίσως να είναι μονόδρομος. Αλλά λόγω κορωναιού αυτή τη στιγμή ούτε αυτό γίνεται.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Τι περιμένεις να συμβεί όταν με το καλό έρθει η πρώτη σου σεξουαλική εμπειρία?...Πυρηνική έκρηξη?...Θα ανατείλει ο ήλιος ανάποδα?..
    Δραματοποιούμε πολύ την ''πρ'ωτη φορά'' με αποτέλεσμα να μας πιάνει πανικός και να πελαγώνουμε.
    Στα λέω επειδή και εγώ άβγαλτος ήμουν και μέσα σε δύο χρόνια έχω πάει με περίπου 25 γυναίκες και δεν έχει αλλά ξει κάτι εντυπωσιακά...
    Ιδέα μας είναι φίλε...Χαλάρωσε και αφήσου...Μην σε πιάνει performance anxiety.
    Σε ευχαριστώ πολύ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γιατί τόσες ενοχές με το σεξ; Νομίζω ότι το έχεις εξιδανικεύσει πολύ στο κεφάλι σου σαν έννοια. Όταν κάποια σου αρέσει κάνε κίνηση και δες πως θα εξελιχθεί, τόσο απλά. Γιατί είναι άδικο να κάνεις σεξ με κάποιες κοπέλες αν δεν είναι ο έρωτας της ζωής σου ξέρω κι εγώ; Φοβάσαι μήπως τις "εκθέσεις"; Στο 2021 είμαστε. Άδικο και ύπουλο θα είναι να τάζεις τον ουρανό με τα άστρα σε κάποια και/ή να λες ψέματα και πράγματα που δεν εννοείς πραγματικά απλά για να την ρίξεις στο κρεββάτι. Αν είστε ειλικρινείς και οι δύο ποιο είναι το θέμα; Αν δεν γουστάρεις σκέτο σεξ, δεν θα βρεις κοπέλα να της πεις πάμε να πηδηχτούμε. Όταν κάποια σου αρέσει όμως και πάει το πράγμα προς τα εκεί, απλά το κάνετε. Που είναι η κοροϊδία; Δεν χρειάζεται να κάνεις δηλώσεις πριν την ώρα τους. Πως ξέρεις αν κάποια είναι η η ιδανική για εσένα πριν κάνετε σεξ για να κάνεις δηλώσεις εκ των προτέρων;
    Θέλω να πω, το σεξ είναι σημαντικό σε ένα ζευγάρι σαν χημεία και αν τα βρίσκουν κι αυτό είναι ΑΣΧΕΤΟ με την εμπειρία. Αν δεν δοκιμάσεις, ποτέ δεν θα μάθεις όμως.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Kanakas View Post
    Είχες κάποια διάγνωση τα προηγούμενα χρόνια; Η οικογένειά σου προσπάθησε να σε βοηθήσει; Δεν είχες πατέρα ή κάποιον συγγενή να σε σπρώξει στο επάγγελμα; Για να αποκτήσεις εμπειρία, θα μπορούσες να πας πρώτα στο επάγγελμα. Μπορεί βέβαια να μην θέλεις.
    Σε ευχαριστώ. Απ τους γονείς μου έχω στήριξη στα πάντα, αλλά όσον αφορά την κατάστασή μου, αυτό που κάνουν είναι να επιμένουν να πάω σε ψυχολόγο. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν κάνω και πολλές συζητήσεις μαζί τους. Και θεωρώ ότι έχουν κάνει κάποια λάθη στο παρελθόν, που ίσως να μου στοίχισαν. Και επίσης, δεν ξέρω καν αν ο πατέρας μου έχει ιδέα για το ότι δεν έχω κάνει σεξ. Και να του περνάει από το μυαλό, σίγουρος δε θα ναι. Ετσι κι αλλίως όμως, αποκλείω να μου έλεγε να προβώ σε πληρωμένο σεξ.
    Οι συγγενείς έτσι κι αλλιώς δεν έχουν ιδέα. Δυστυχώς δεν έχω καν ξαδέρφια κοντά στην ηλικία μου. Αν είχα, ίσως αυτό να με είχε βοηθήσει.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Γιατί τόσες ενοχές με το σεξ; Νομίζω ότι το έχεις εξιδανικεύσει πολύ στο κεφάλι σου σαν έννοια. Όταν κάποια σου αρέσει κάνε κίνηση και δες πως θα εξελιχθεί, τόσο απλά. Γιατί είναι άδικο να κάνεις σεξ με κάποιες κοπέλες αν δεν είναι ο έρωτας της ζωής σου ξέρω κι εγώ; Φοβάσαι μήπως τις "εκθέσεις"; Στο 2021 είμαστε. Άδικο και ύπουλο θα είναι να τάζεις τον ουρανό με τα άστρα σε κάποια και/ή να λες ψέματα και πράγματα που δεν εννοείς πραγματικά απλά για να την ρίξεις στο κρεββάτι. Αν είστε ειλικρινείς και οι δύο πιο είναι το θέμα; Αν δεν γουστάρεις σκέτο σεξ, δεν θα βρεις κοπέλα να της πεις πάμε να πηδηχτούμε. Όταν κάποια σου αρέσει όμως και πάει το πράγμα προς τα εκεί, απλά το κάνετε. Που είναι η κοροϊδία; Δεν χρειάζεται να κάνεις δηλώσεις πριν την ώρα τους. Πως ξέρεις αν κάποια είναι η η ιδανική για εσένα πριν κάνετε σεξ για να κάνεις δηλώσεις εκ των προτέρων;
    Θέλω να πω, το σεξ είναι σημαντικό σε ένα ζευγάρι σαν χημεία και αν τα βρίσκουν κι αυτό είναι ΑΣΧΕΤΟ με την εμπειρία. Αν δεν δοκιμάσεις, ποτέ δεν θα μάθεις όμως.
    Σε ευχαριστώ. Ναι δεν έχεις άδικο. Εγώ εννοώ το προχωρήσω με μια κοπέλα που δείχνει ένα ενδιαφέρον χωρίς εγώ να ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα. Δλδ το να προχωρήσω έχοντας στο μυαλό μου μόνο το να αποκτήσω μια εμπειρία στο σεξ, ενώ η κοπέλα μπορεί να ενδιαφέρεται πραγματικά. Βέβαια να μου πεις μετά το όποιο σεξ, μάλλον ούτε αυτή θα ενδιαφέρεται και, άρα, δε θα υπάρχει θέμα. Ένα απ τα προβλήματά μου είναι και ότι με νοιάζει υπερβολικά πολύ τι θα πει ο κόσμος. Και όπως ανέφερα στο αρχικό ποστ, η όποια γνωριμία αν είναι θα γίνει μέσω κοινών γνωστών.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Aggelos87 View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Έχεις απόλυτο δίκιο. Όσα γράφεις τα σκέφτομαι και εγώ. Και η αλήθεια είναι ότι αυτό το "τσαλάκωμα" με τρομάζει. Τουλάχιστον ελπίζω με τον ψυχολόγο να αρχίσω να νιώθω κάπως καλύτερα που τουλάχιστον θα τα βγάζω απο μέσα μου. Γιατί δεν αντέχεται το να μη μπορείς να μιλήσεις πουθενά. Πρώτη φορά τώρα εδώ μέσα τα έργαψα.
    Το να ξεκινήσω με γυναίκες που μου είναι απλώς συμπαθητικές, δεν είναι άδικο προς εκείνες ? Παρότι δεν έχω κάνει ποτέ σεξ και κανονικά θα έπρεπε να είμαι τρελαμένος μόνο και μόνο λόγω αυτού, η αλήθεια είναι ότι αυτό που ονειρεύομαι είναι μια σχέση και όχι το σεξ αυτό καθαυτό. Και αυτό ίσως κάνει ακόμα πιο δύσκολο να προχωρήσω με κάποια.
    Όσο για το πληρωμένο σεξ, το σκέφτομαι πάρα πολλά χρόνια. Αλλά, αν θες το πιστεύεις, ακόμα και εκεί ντρεπόμουν να πω ότι είμαι παντελώς άπειρος. Το ξέρω είναι αδιανόητο, αλλά δυστυχώς έτσι ήταν. Η αλήθεια είναι ότι απ τις αρχές του του προηγούμενου έτους το σκεφτόμουν πιο σοβαρά (όπως και τον ψυχολόγο). Και ίσως να είναι μονόδρομος. Αλλά λόγω κορωναιού αυτή τη στιγμή ούτε αυτό γίνεται.
    καλημερα.
    δεν ειναι αδικο μονο προς εκεινες, αλλα και προς εσενα.
    φαινομενικα, δειχνει απλα εκμεταλλευση , διοτι δεν προκειται φυσικα να της πεις οτι δεν νοιωθεις τπτ κι απλα την χρησιμοποιεις, θα την παραμυθιαζεις..
    αλλα το κακο που θα κανεις σε εσενα μπορει να ειναι μεγαλυτερο, γιατι αν εχεις τοσο μεγαλα κρατηματα στο να προχωρησεις με καποια και σκεψεις για την απειρια σου, φαντασου ποσα παραπανω θα εχεις αν το επιχειρησεις με γυναικες που δεν επιθυμεις πολυ.

    αντιθετα, αν συναντησεις μια γυναικα με την οποια υπαρχει αμοιβαια επιθυμια, θα ξεπερασεις πολυ πιο ευκολα τους ενδοιασμους σου, και οπως λεει κι ο γιοκο τσοκο παραπανω, μακαρι να μπορουσες να δεις πως ειναι μετα την πρωτη επαφη. πραγματικα δεν εχει καμια διαφορα με το πριν. ειδικα αν "πριν" ειχες επαφες, αλλα οχι ολοκληρωμενες. την εμπειρια την αποκτας σε βαθος χρονου, μετα απο πολλες επαφες, οχι μολις εχεις την πρωτη επαφη.
    επομενως μην περιμενεις ν ανοιξουν οι ουρανοι, απλα επειδη θα κανεις σεξ. οι ουρανοι, θ ανοιξουν οταν κανεις σεξ με καποια που ποθεις πολυ, γι αυτο και σου λεω, μην προχωρας χωρις μεγαλη επιθυμια, θα ξενερωσεις.

    το ιδιο πιστευω και για τις επαγγελματιες. αν τις επιθυμεις , να το κανεις. οχι ομως αν δεν τις επιθυμεις. σαν αγγαρια, δεν προκειται να σου βγει ποτε το σεξ και μονο θα βαθαινεις το προβλημα.

    ειναι πολυ καλη σκεψη ο ψυχοθεραπευτης, για να αρχισεις να ανοιγεσαι και να βρεις τι φταιει.
    οχι σεξολογος, δεν ειναι μηχανικο το προβλημα, ειναι ψυχολογικο.

    αδερφια, εχεις; εχεις εμπιστευθει ποτε σε κανεναν τα θεματα σου; συζητας με κανεναν ειλικρινα για ολα αυτα;

    οταν λες οτι στο μυαλο σου ειναι κυριως η σχεση κι οχι το σεξ, για το σεξ τι διαθεση εχεις; εχεις ορμες; κανεις κατι γι αυτες; φαντασιωνεσαι το σεξ, η περιμενεις να βρεις αυτην που θα κανεις μια σχεση;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τι θα πει ο κόσμος; Άλλη δουλειά δεν έχει να κάνει από το να ασχολείται με το πως γ*μας εσύ; Συγγνώμη για την ωμότητα, αλλά τα έχεις μεγεθύνει εντελώς στο κεφάλι σου και αυτό δεν σε βοηθάει. Πως το έχεις στο μυαλό σου ακριβώς; Ότι μόλις κάνεις σεξ με κάποια απο τον κύκλο σου θα πιάσει έναν έναν όλους τους γύρω της και θα περιγράφει τι κάνει στο κρεββάτι της;;; Υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν αυτό, συνήθως μιλώντας σε κάποιο άτομο εμπιστοσύνης αλλά υπάρχουν και πολλοί που δεν σχολιάζουν ποτέ τα της σεξουαλικής τους ζωής. Αν είστε στον ίδιο κύκλο θα ξέρεις και με τι άτομο πας να μπλέξεις και θα κάνεις επιλογές και ως προς αυτό το κομμάτι, αν είναι η άλλη κουσκουσάρω ή ξέρω κι εγώ τι. Αλλά και κάτι να σχολιαστεί, ο κόσμος την άλλη μέρα το ξεχνάει έτσι κι αλλιώς, αυτό δεν καταλαβαίνετε όσοι έχετε πάντα το άγχος του τι θα πει ο κόσμος. Ο κόσμος θα πει κάτι μια στιγμή, την επόμενη θα ασχοληθεί με κάτι άλλο. Δεν είστε το επίκεντρο της προσοχής του, κανένας δεν είναι.

    Κι αφού ξεκαθαρίσαμε αυτό το ελάσσον, να πάμε και στο μείζον. Γιατί βρε παιδάκι μου η πρώτη σου φορά να είναι αποτυχία; Και στο σεξ και στο οτιδήποτε; Υπάρχουν άνθρωποι με πολλές εμπειρίες οι οποίοι εξακολουθούν και είναι απαίσιοι εραστές. Εσύ δεν θα πας με κάποια που σου είναι απωθητική, για ποιο λόγο να το κάνεις; Θα πας όταν κάποια σου κάνει κλικ είτε σαν άνθρωπος και έρθει μέσα απο κάποια γνωριμία είτε μπορεί κι από το πουθενά όταν κάτσει η στιγμή εκεί που δεν το περιμένεις. Δεν θα προχωρήσεις με την κάθε άσχετη αν δεν υπάρχει καμία έλξη και κανένα mood, δεν είπαμε αυτό. Αν υπάρχουν οι ελάχιστες προϋποθέσεις όμως, μια χαρά θα πάει το πράγμα. Δεν δίνεις εξετάσεις, κάνετε κάτι απο αμοιβαία επιθυμία εκείνη τη στιγμή κι αυτό αρκεί για αρχή. Γεννήθηκε κανείς μαθημένος πουθενά;
    Last edited by Sonia; 11-01-2021 at 10:42.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Τα παλιά τα χρόνια παντρεύονταν χωρίς να έχουν καθόλου εμπειρίες και δεν είχαν κανένα κόμπλεξ μ’αυτό. Δεν το λέω επειδή είμαι της παλιάς σχολής-δεν είμαι-αλλά για να σου δείξω ότι η ανθρωπότητα εξελίχτηκε ακόμα και με αυτή την πρακτική και οι γάμοι ήταν το ίδιο επιτυχημένοι/αποτυχημένοι. Ερωτεύσου ελεύθερα και όλα θα έρθουν. Μην πιέζεσαι να κάνεις σεξ απλά για να το κάνεις, δεν είναι μαθηματική άσκηση που την κάνουμε από υποχρέωση. Επίσης, οι κοπέλες μπορεί να θέλουν σοβαρές σχέσεις, αλλά αυτό δε δεσμεύει κανέναν από τους δύο να παραμείνουν σε μια σχέση που δεν τους γεμίζει τελικά. Τόσοι και τόσοι χωρίζουν ακόμα κι αν έχουν ολοκληρώσει τη σχέση τους, ακόμα και με την πρωτοβουλία της κοπέλας.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    δεν ειναι αδικο μονο προς εκεινες, αλλα και προς εσενα.
    φαινομενικα, δειχνει απλα εκμεταλλευση , διοτι δεν προκειται φυσικα να της πεις οτι δεν νοιωθεις τπτ κι απλα την χρησιμοποιεις, θα την παραμυθιαζεις..
    αλλα το κακο που θα κανεις σε εσενα μπορει να ειναι μεγαλυτερο, γιατι αν εχεις τοσο μεγαλα κρατηματα στο να προχωρησεις με καποια και σκεψεις για την απειρια σου, φαντασου ποσα παραπανω θα εχεις αν το επιχειρησεις με γυναικες που δεν επιθυμεις πολυ.

    αντιθετα, αν συναντησεις μια γυναικα με την οποια υπαρχει αμοιβαια επιθυμια, θα ξεπερασεις πολυ πιο ευκολα τους ενδοιασμους σου, και οπως λεει κι ο γιοκο τσοκο παραπανω, μακαρι να μπορουσες να δεις πως ειναι μετα την πρωτη επαφη. πραγματικα δεν εχει καμια διαφορα με το πριν. ειδικα αν "πριν" ειχες επαφες, αλλα οχι ολοκληρωμενες. την εμπειρια την αποκτας σε βαθος χρονου, μετα απο πολλες επαφες, οχι μολις εχεις την πρωτη επαφη.
    επομενως μην περιμενεις ν ανοιξουν οι ουρανοι, απλα επειδη θα κανεις σεξ. οι ουρανοι, θ ανοιξουν οταν κανεις σεξ με καποια που ποθεις πολυ, γι αυτο και σου λεω, μην προχωρας χωρις μεγαλη επιθυμια, θα ξενερωσεις.

    το ιδιο πιστευω και για τις επαγγελματιες. αν τις επιθυμεις , να το κανεις. οχι ομως αν δεν τις επιθυμεις. σαν αγγαρια, δεν προκειται να σου βγει ποτε το σεξ και μονο θα βαθαινεις το προβλημα.

    ειναι πολυ καλη σκεψη ο ψυχοθεραπευτης, για να αρχισεις να ανοιγεσαι και να βρεις τι φταιει.
    οχι σεξολογος, δεν ειναι μηχανικο το προβλημα, ειναι ψυχολογικο.

    αδερφια, εχεις; εχεις εμπιστευθει ποτε σε κανεναν τα θεματα σου; συζητας με κανεναν ειλικρινα για ολα αυτα;

    οταν λες οτι στο μυαλο σου ειναι κυριως η σχεση κι οχι το σεξ, για το σεξ τι διαθεση εχεις; εχεις ορμες; κανεις κατι γι αυτες; φαντασιωνεσαι το σεξ, η περιμενεις να βρεις αυτην που θα κανεις μια σχεση;
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Καλά δεν εννοώ ότι θα αλλάξει κάτι μετά την πρώτη φορά. Δλδ ότι με μία φορά σεξ μετά θα "απελευθερωθώ". Δε σκέφτομαι την πρώτη φορά αλλά γενικά την περίοδο μέχρι να αποκτήσω μια Α εμπειρία.
    Δυστυχώς αδέρφια δεν έχω. Ούτε καν ξαδέρφια σε σχετικά κοντινή ηλικία. Και όχι, δεν έχω μιλήσει σε κανέναν για αυτό το θέμα.
    Όσο για το αν φαντασιώνομαι το σεξ, ναι πολύ συχνά. Απλά κυρίως σκέφτομαι τα όσα θα μπορούσα να κάνω γενικότερα με μια κοπέλα μέσα σε μια σχέση. Κάτι ίσως περίεργο είναι ότι το σεξ το φαντασιώνομαι είτε με κοπέλες που δε θα ήθελα να κάνω σχέση (που όμως μου κάνουν κλικ εμφανισιακά) είτε με κοπέλες που , για διάφορους λόγους, θα ήταν αδύνατο να γίνει κάτι. Όταν μια κοπέλα πραγματικά μ αρέσει πολύ , απλά τη σκέφτομαι και μπορεί να χάνω και τον ύπνο μου. Δε φαντασιώνομαι το σεξ μαζί της.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τι θα πει ο κόσμος; Άλλη δουλειά δεν έχει να κάνει από το να ασχολείται με το πως γ*μας εσύ; Συγγνώμη για την ωμότητα, αλλά τα έχεις μεγεθύνει εντελώς στο κεφάλι σου και αυτό δεν σε βοηθάει. Πως το έχεις στο μυαλό σου ακριβώς; Ότι μόλις κάνεις σεξ με κάποια απο τον κύκλο σου θα πιάσει έναν έναν όλους τους γύρω της και θα περιγράφει τι κάνει στο κρεββάτι της;;; Υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν αυτό, συνήθως μιλώντας σε κάποιο άτομο εμπιστοσύνης αλλά υπάρχουν και πολλοί που δεν σχολιάζουν ποτέ τα της σεξουαλικής τους ζωής. Αν είστε στον ίδιο κύκλο θα ξέρεις και με τι άτομο πας να μπλέξεις και θα κάνεις επιλογές και ως προς αυτό το κομμάτι, αν είναι η άλλη κουσκουσάρω ή ξέρω κι εγώ τι. Αλλά και κάτι να σχολιαστεί, ο κόσμος την άλλη μέρα το ξεχνάει έτσι κι αλλιώς, αυτό δεν καταλαβαίνετε όσοι έχετε πάντα το άγχος του τι θα πει ο κόσμος. Ο κόσμος θα πει κάτι μια στιγμή, την επόμενη θα ασχοληθεί με κάτι άλλο. Δεν είστε το επίκεντρο της προσοχής του, κανένας δεν είναι.

    Κι αφού ξεκαθαρίσαμε αυτό το ελάσσον, να πάμε και στο μείζον. Γιατί βρε παιδάκι μου η πρώτη σου φορά να είναι αποτυχία; Και στο σεξ και στο οτιδήποτε; Υπάρχουν άνθρωποι με πολλές εμπειρίες οι οποίοι εξακολουθούν και είναι απαίσιοι εραστές. Εσύ δεν θα πας με κάποια που σου είναι απωθητική, για ποιο λόγο να το κάνεις; Θα πας όταν κάποια σου κάνει κλικ είτε σαν άνθρωπος και έρθει μέσα απο κάποια γνωριμία είτε μπορεί κι από το πουθενά όταν κάτσει η στιγμή εκεί που δεν το περιμένεις. Δεν θα προχωρήσεις με την κάθε άσχετη αν δεν υπάρχει καμία έλξη και κανένα mood, δεν είπαμε αυτό. Αν υπάρχουν οι ελάχιστες προϋποθέσεις όμως, μια χαρά θα πάει το πράγμα. Δεν δίνεις εξετάσεις, κάνετε κάτι απο αμοιβαία επιθυμία εκείνη τη στιγμή κι αυτό αρκεί για αρχή. Γεννήθηκε κανείς μαθημένος πουθενά;
    Δεν εννοώ ότι μετά το σεξ θα πάει να λέει σε όλες της τις φίλες τι συνέβη στο κρεβάτι. Τουλάχιστον δεν εννοώ μόνο αυτό. Το κύριο θέμα είναι ότι η κοινή γνωστή που μπορεί να μας συστήσει, δε θα μου τη συστήσει για να την εκμεταλλευτώ. Θα μου τη συστήσει επειδή με θεωρεί καλό παίδι, έχοντας πιθανότατα στο μυαλό της ότι μπορεί να εξελιχθεί σοβαρά. Προφανώς και αυτό δε μπορεί κανείς να το ξέρει απο πριν, αλλά δεν το θεωρώ σωστό να προχωρήσω αν εγώ το βλέπω μόνο ως μια ευκαιρία να κάνω για 1η φορά σεξ.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καμία σεξουαλική εμπειρία και ψυχολόγος
    By Evita! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-06-2021, 15:57
  2. Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων
    By vicky.a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 132
    Last Post: 14-10-2017, 21:28
  3. Ζωή χωρίς ελπίδα
    By Deleted-member250416 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 19-02-2016, 02:42
  4. 21 ετων χωρις κανένα φίλο
    By armia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 08-01-2013, 14:07
  5. 1.Σε ποια ηλικια ειχατε την πρωτη σας σεξουαλικη εμπειρια?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 06-08-2009, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •