Πανεπιστήμιο διάβασμα + οικογένεια και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48

    Πανεπιστήμιο διάβασμα + οικογένεια και κατάθλιψη

    Καλησπέρα παιδιά , καλή χρονιά αρχικά ποσταρω αυτό το μύνημα αναζητώντας κάποιες απόψεις και λύσεις . Αρχικά , λοιπόν μια ζωή ήμουν αθλητής , όλη μου την διάθεση την ενέργεια και την δύναμη την αφιέρωνα στο όνειρο μου να γίνω , επαγγελματίας στο μπάσκετ . Το διάβασμα και το σχολείο πάντα το έκανα συμπληρώματικα και εν μέρη αναγκαστικά αλλά συνηδειτα καθώς ήθελα να περάσω. Έτσι κ αλλιώς σ μια σχολή , για να έχω κάτι στην άκρη μπας και δεν μου βγει το μπάσκετ .Να σχολιάσω ότι σαν ψυχοσύνθεση είμαι έτσι φτιαγμένος , έτσι ώστε προκειμένου να λειτουργήσω μέσα στην μέρα πρέπει να έχω πρόγραμμα , πρέπει να ασχολούμαι με αυτά που μου αρέσουν και να κάνω πολλά πράγματα κατά την διάρκεια της ημέρας , και έτσι λοιπόν γεμίζω ενέργεια , έχω καλή διάθεση έχω δυναμισμό και αισθάνομαι ότι έχω σκοπό στην ζωή μου.Οποτε ξυπνούσα και σπαταλούσα την μέρα χωρίς να κάνω τπτ αισθανομουν κατάθλιψη , και έσβηνα στην κυριολεξία και γίνομουν δυσλειτουργικος .Δηλαδή αν πέρναγα όλη μέρα μέσα στο σπίτι χωρίς να κάνω τπτ , μετά και το να πάω να πάρω κάτι από το περίπτερο αισθανομουν δυσφορία . Αυτό το χαρακτηριστικό το γνωρίζω για τον εαυτό μου πολύ καλά ,και οπότε έκανα όλη μέρα πράγματα μέσα στην μέρα +κυνηγώντας το όνειρο μου αισθανομουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στον κόσμο . Για αυτόν το λόγο , δεν είμαι από τους ανθρώπους που μπορούν να κάτσουν πολύ ώρα πάνω στο κρεβάτι και να διαβάζουν ,γιατί μετά αρχίζω και πλήττω , αρχίζω και σβήνω . Έτσι λοιπόν πάντα διάβαζα το πολυυυ 3 ώρες . Παρόλα αυτά από τα 18 μου και για 4 χρόνια μέχρι τα 22 που πέρασα σε σχολή , πηγαινο έρχομαι Φλώρινα Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για την σχολή και δεν κάνω τπτ άλλο .Οπότε όλη μου η ζωή έγινε σχολή δρομολόγια και διάβασμα λόγω του ότι πηγενοερχομαι , δεν μπορώ να φτιάξω προγράμμα. Οι γονείς μου είναι άνθρωποι που είναι δυστυχισμένοι , περνάνε πολύ ώρα μέσα στο σπίτι , έχουν σίγουρα κατάθλιψη , και σχολιάζουν αρνητικά και άσχημα σχεδόν τους πάντες , φυσικά και εμένα και με κρητικαρουν συνεχώς για τα πάντα , και είναι πολύ άσχημο να ζω επί τόσο καιρό σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Αλλά το χειρότερο από όλα είναι ότι με ανάγκαζουν να κάθομαι μέσα σχεδόν όλη μέρα και να διαβάζω , και να μην κάνω πράγματα μέσα στην μέρα , απειλώντας με πχ ότι αν πάω προπονηση θα κλειδώσουν την πόρτα και δεν θα μπορώ να μπω μετά ( από αυτό και μόνο καταλαβαίνετε πάνω κάτω για τι που "πυροβολημενους" ανθρώπους μιλάμε ) και το έχουν κάνει πολλές φορές , και γενικότερα έχω κουραστεί να τσακώνομαι . Δεν με αφήνουν να έχω μια ενεργητικη καθημερινοτητα , και με αναγκάζουν να μένω στη αδράνεια και στην απραξία όλη μέρα κάτι το οποίο μου προκαλεί κατάθλιψη , προκειμένου να με σχολιάζουν και να με κρητικαρουν . Οπότε με βλέπουν λίγο πεσμένο λόγω της καθημερινότητάς μου που οι ίδιοι δημιούργησανε , το βρίσκουν σαν αφορμή για να με κρητικαρουν και να με προσβάλλουν ακόμα περισσότερο . Έχω τσακωθεί σοβαρά πολλές φορές με τους γονείς μου , δεν ειμαι χαρακτήρας που θα του πουν κάτι και δεν θα απαντήσει. Γενικότερα οπότε είχα διάθεση και δυναμικότητα μέσα στο σπίτι , προσπαθούσαν πάντα να με ρίξουν γιατί οι ίδιοι αισθανοντουσαν αδύναμοι ,και άβολα με το να συναναστρέφονται μαζί μ .Σιχαθηκα τους ανθρώπους εξαιτίας των γονιών μου . Βρώμικοι άνθρωποι κακοί και κομπλεξικοι , αυτοί είναι οι κύριοι λόγοι που ο κόσμος σκοτώνει αλλού ανθρωπους , πράγματα που όταν ήμουν παιδάκι δεν μπορούσα να αντιληφθώ έλεγα "πως είναι δυνατόν κάποιος να σκοτώσει κάποιος " τώρα πια ξέρω ... Ότι όταν η ψυχή ενός ανθρώπου βρωμιζει και νιώθει μειονεκτικά άσχημα είναι ικανή για τα πάντα . Αυτά ,ελπίζω να μην σας κούρασα , περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Δεν κατάλαβα πολύ καλά, σπίτι στην Φλώρινα δεν έχεις, έκανες 2-3 ώρες ταξίδι καθημερινά για την σχολή; Ή πήγαινες στη χάση και στη φέξη; Συνεχίζεις προπονήσεις μπάσκετ με ομάδα στη Θεσσαλονίκη οπότε είσαι δεσμευμένος εκεί; Έχεις γίνει επαγγελματίας τελικά; Με τη σχολή ξεμπέρδεψες;
    Αυτό που με μπερδεύει πάντα είναι που από τη μία σπαζόμαστε υπερβολικά με τους δικούς μας, από την άλλη περιμένουμε να μας ζουν και/ή δεν κάνουμε το βήμα να φύγουμε από το σπίτι. Άμα μας ζουν εκείνοι και μένουμε και μαζί, πως θα ανεξαρτητοποιηθούμε και δεν θα μας κάνουν τη ζωή μαύρη; Εσύ για το μέλλον τι σχέδια έχεις;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    48
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα.
    Δεν κατάλαβα πολύ καλά, σπίτι στην Φλώρινα δεν έχεις, έκανες 2-3 ώρες ταξίδι καθημερινά για την σχολή; Ή πήγαινες στη χάση και στη φέξη; Συνεχίζεις προπονήσεις μπάσκετ με ομάδα στη Θεσσαλονίκη οπότε είσαι δεσμευμένος εκεί; Έχεις γίνει επαγγελματίας τελικά; Με τη σχολή ξεμπέρδεψες;
    Αυτό που με μπερδεύει πάντα είναι που από τη μία σπαζόμαστε υπερβολικά με τους δικούς μας, από την άλλη περιμένουμε να μας ζουν και/ή δεν κάνουμε το βήμα να φύγουμε από το σπίτι. Άμα μας ζουν εκείνοι και μένουμε και μαζί, πως θα ανεξαρτητοποιηθούμε και δεν θα μας κάνουν τη ζωή μαύρη; Εσύ για το μέλλον τι σχέδια έχεις;
    Δεν έχω σπίτι στην Φλώρινα , πηγενοερχομαι 3 φορές την βδομάδα Θεσσαλονίκη-φλωρινα ,μπάσκετ δεν συνεχίζω καθώς 3 μέρες της χαλάω στην Φλώρινα και άλλες 4 μέρες είμαι Θεσσαλονίκη οπότε δεν μπορώ να ξεκινήσω σε ομάδα υπό αυτούς τους όρους.Επαγγελματιας δεν έγινα, με την σχολή είμαι τελευταίο έτος φέτος τυπικά αν και θα το αργήσω ενα εξάμηνο σίγουρα . Δεν περιμένω να με ζει κανενας . Είμαι παιδαγωγικο ,σε μια σχολή που δεν δουλεύεις κατευθείαν μετά το πτυχίο γιατί πρέπει να διοριστεις κτλ. Τα πλάνα που έχω είναι μετά το πτυχίο να πάω να βρω μια δουλειά κάπου και ένα σπίτι και να μένω μόνος μου , αλλά αυτό από μόνο του από ότι κατάλαβαινεις είναι πολύ αβέβαιο και δεν είναι εύκολο , είναι αρκετά αβέβαιο ,γιατί δεν είναι εύκολο με μια δουλειά βασικού μισθού να συντηρείς ένα σπίτι και να μένεις μόνος , και άμα με διώξουν και δεν θα μπορώ να πληρώσω το νοίκι ? θα γυρίσω πίσω στους γονεις μου οι οποιοι δεν θα με δέχονται πίσω γιατί αλλά πλάνα ειχαν για μένα ?αλλά από την άλλη τι επιλογές έχω , οι γονείς Μ λένε να πάω να κάνω μεταπτυχιακό , και διδακτορικό και να πάω και σε ένα ΙΕΚ σε μια σχολή σχετική με το παιδαγωγικό για να μπορώ να βρω δουλειά μετά .. το θέμα είναι ότι από την μια έχουν δίκιο σε αυτό , και θα ήθελα και εγώ να το κάνω αυτό , από την άλλη δεν γουστάρω να περάσω ούτε μισή μέρα παραπάνω σε αυτό το αχουρι με αυτούς τους ανθρώπους,επισης είμαι 23 δεν έχω δουλέψει ακόμα , και είναι κάτι το οποίο θέλω να κάνω , θέλω να δουλέψω το έχω ανάγκη πλέον , 4 5 χρόνια που είμαι σχολή δεν ήξερα πως να σκοτώσω την μέρα μου στην κυριολεξία , πόσο υπομονή να κάνω λοιπόν ? Να κάνω 2 χρόνια μεταπτυχιακό , και αλλα 2 διδακτορικό , και να τελειώσω και ΙΕΚ και να φτάσω 27 να μην έχω δουλέψει πουθενά να μην έχω εμπειρίες και να ζω σ αυτο το σπίτι δυστυχίας με αυτούς ακατάλληλους ανθρώπους για αλλά 4 χρόνια ?θα Μ κάνει πολύ καλό το αισθάνομαι αλλά από την άλλη να είμαι καλύτερα καταρτισμενος? Πιστεύω αυτό που λένε ότι αφήνεις σε αφήνει , δεν έχω δίπλωμα , στα 18 αισθανομουν πολύ άνετα με την ιδέα να βγάλω δίπλωμα και να οδηγάω, και ήθελα κ όλας , εισόδημα δεν είχα οι γονείς μου δεν πληρωναν και τελικά δεν έβγαλα . Τώρα στα 23 μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο σαν ιδέα να οδηγήσω . Το ίδιο αισθανομαι και με το θέμα εργασία , στα 18 ήθελα πολύ να δουλέψω και αισθανομουν άνετα με την ιδέα , τώρα μου φένεται πιο δύσκολο πιο ζόρι .τι να κάνω λοιπόν ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να βρεις τρόπο να έχεις εισοδήματα. Ο άνθρωπος μπορεί να κάνει πολλά πράγματα ταυτόχρονα και να έχει παράλληλους στόχους. Δεν σου απαγορεύει κανείς να κάνεις μαθήματα σε παιδάκια ή να δουλεύεις ντιλίβερι επειδή σπουδάζεις παιδαγωγικό/κάνεις μεταπτυχιακό και θα διοριστείς την Δευτέρα παρουσία. Βάζεις μικρούς στόχους για να κινητοποιήσε και να προοδεύεις. Π.χ. από την τάδε δουλειά θα μαζέψω το τάδε ποσό και θα μπορέσω να πάω να βγάλω δίπλωμα οδήγησης. Με το δίπλωμα οδήγησης θα μπορέσω να βρω την τάδε part-time δουλειά. Με την τάδε part time δουλειά θα μπορώ να πληρώσω το τάδε σεμινάριο που θα με βοηθήσει να βρω την τάδε καλύτερη δουλειά. Κάνοντας την τάδε δουλειά και συμπληρώνοντας το εισόδημα με την τάδε δευτερεύουσα δουλειά, μπορώ να νοικιάσω μόνος. Και πάει λέγοντας.
    Από κάπου πρέπει να γίνει μία αρχή αλλιώς μένουμε στάσιμοι και μιζεριάζουμε.

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 25-07-2012, 21:22
  2. πανεπιστημιο
    By mateo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 22-01-2011, 19:07
  3. πως παω παντειο πανεπιστημιο?
    By katatonia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-09-2009, 13:41
  4. αγοραφοβια στο πανεπιστημιο
    By myrto in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 30-03-2009, 16:31
  5. Πανεπιστήμιο
    By TC in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-10-2008, 04:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •