Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους με έντονη προσωπικότητα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post

    Ναι πιστεύω ότι είναι οι πραγματικοί άνθρωποι με τους οποίους θα μπορούσες να αναπτύξεις μια αληθινή σχέση αλλά είναι πολύ σπάνιο να βρεις τέτοιους... :(

    Πάντως από ότι έχω κοιτάξει και από έρευνες αλλά και από εμπειρία ο χαρακτήρας μου είναι τελείως διαφορετικός από όλους τους άλλους.

    Δεν έχω βρει κανέναν αλλά αν κάποτε βρω τέτοιον άνθρωπο θα προσπαθήσω να τον κρατήσω αν το θέλει και αυτός βέβαια. Δέχομαι αληθινούς ανθρώπους.. Τους ψεύτικους, υποκριτές, που κοιτάνε την πάρτη τους κτλ δεν θέλω.

    Έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι επιφανειακοί και δεν δέχονται τέτοια άτομα.. ίσως γιατί καθρεπτίζουν την συμπεριφορά τους; Ποιος ξέρει...



    Δεν έχω γνωρίσει μέχρι στιγμής τέτοιο άτομο για να ξέρω πλήρως.. Το μόνο που ξέρω είναι ότι εγώ σαν άτομο είμαι πολύ δύσκολος και δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό...

    Καλες οι ερευνες Dragon αλλα εγω προτιμω σε τετοιους ειδους σχεσεις να εχω προσωπική αποψη ..Δεν ξερω, πλεον δεν πιστευω κανεναν και τιποτα ειλικρινα ..Αν δεν δω με τα ματια μου πραγαματα δεν μπορω να κατηγορησω κανεναν και οσες φορες το εχω κανει τωρα τελευταια ειδικα (εννοω τα τελευταια χρονια)ειναι απο πραγματα και καταστασεις που εχω δει και εχω ζησει η ιδια ...


    Ολοι οι ανθρωποι αγαπουν να ειναι επιφανειακοι και γι αυτο βλεπεις πολλες σχεσεις να ξεκινουν αλλιως και να καταλληγουν τελειως διαφορετικα ..Λιγοι ειναι αυτοι που θα σου πουν απο την αρχη τα πραγματα με το ονομα τους και θα σου παρουσιασουν την αληθινη τους εικονα ...

    Αυτα ομως λιγο πολυ μας ειναι γνωστα ..

    Ξερεις εμενα προσωπικα τι μου λειπει σε αυτο το πακετακι?

    Τι χιουμορ ,το εξυπνο και το στοχευμενο !Αλλο ενα στοιχειο εξυπνάδας μπορει να μου πει καποιος ,αλλα δεν το εχουν ολοι οι εξυπνοι ανθρωποι...

    Ειναι αυτο που σε κανει να γελας ακομα και οταν σου συμβαινει και το πιο ασχημο γεγονος και θελει ο αλλος να σε κανει να ξεχαστεις ..Συνδιασμος χιουμορ και ενσυναισθησης ...
    Τι μου λες τωρα ε?Πραγματικα οσο ευκολο και να ακουγεται ,λιγοι ειναι αυτοι που το εχουν ...
    Εγω προσωπικα δεν μπορω να ζησω χωρις αυτο ,ειδικα απο τους ανθρωπους που εχω πολυ κοντα μου ...οποτε ειναι και αυτο πρωταρχικό στοιχειο για να "κολλησεις" με ενα ανθρωπο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Η έντονη προσωπικότητα , ειναι χαρακτηριστικο ενος ανθρωπου και ειναι ασχετο μετην ηθικη, αρα δεν εχει σχεση με το αν θα ειναι καλος η κακοσ, μπορει να ειναι εγκληματιας με εντονη προσωπικοτητα η να ειναι αγιος, το ιδιο ισχυει κι για τα αλλα που γραφεις, οτι ξερει τι θελει ,οτι προτιμαει τους σταρατους ανθρωπους, ετσι για τον εγκληματια και τον συναμα αγιο με εντονη προσωπικοτητα θα ειναι οτι ο ενας προτιμαει να εχει ανθρωπους διπλα του που δινουν τα παντα κι δεν φοβουντε τις επιπτωσεις κι για τον αλλον θα σου πει οτι θελει διπλα του ατομα που να μην ειναι ρουφιανοι και να μπορει να στυριζεται πανω τους στις ληστειες !
    Εντονη προσωπικοτητα ηταν και ο Χιτλερ, αλλα και η Μητερα Τερεζα! Βεβαια το αν θα μπορουσε την δυναμικη που ειχε ο Χιτλερ να την δαμαζαι σε κατις αξιολογο, δλδ να εκανε καλο αντι κακο στον κοσμο κανεις δεν μπορει να το απαντησει αυτο. Εγινε βεβαια μια ερευνα προ 25 χρονια σε κατι τετοιο με την λογικη του Χιτλερ αλλα το συγουρο ηταν και ειναι ενα το κακο που εκανε στην ανθρωποτητα δεν θα μπορουσε με τυποτα να το κανει ισοδυναμα σε καλο προς την ανθρωποτητα, αρα ο τυπος ηταν γενημενος για να κανει κακο? η οχι? η εντονη προσωπικοτητα του καταφερε να ξεγελασει καποιος αγανακτησμενους και εξαθλιομενους Γερμανους οπου η μονη τους διαφυγη απο την φτωχια και την μιζερια τους ηταν η ιδεολογια του Χιτλερ, αρα εφτεγαν και αυτοι που επιρεαστηκαν απο αυτον! διοτι σε αλλες συνθηκες θα τον κοροδευαν.Εαν ηταν 50 χρονια πριν, στην ιδια πολη, θα γελαγαν μαζι του με οσα θα τους ελεγε!
    Αρα εντονη προσωπικοτητα λεγετε αυτος ο οποιος βρισκει και καταλληλο ακροατιριο απο κατω να επιρεασει, εξαρτατε δλδ και απο την κοινωνια στην οποια ανηκει αυτο το ατομο , ωστε να τον πουμε ετσι! ,δεν ειναι δλδ καποιαδεδομενα χαρακτηριστικα οπου υπαρχουν ανεκαθεν σε ολους τους αιωνες ,κι οπου οποια εποχη και να τα ειχε καποιος θα ηταν εντονη προσωπικοτητα και θα προκαλουσαι τον θαυμασμο και την προσοχη των αλλων.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    συμφωνώ με το Γιούγκι Εμ και τη Μαριλού, το έξυπνο χιούμορ λείπει. η αλήθεια να λέγεται.
    απλώς η έντονη προσωπικότητα εκδηλώνεται, δεν είναι χαρακτηριστικό όπως ας πουμε η πίστη σε κάτι, όπως την ανθρωπότητα. ή η ευαισθησία.
    πολλές φορές μάλιστα, όσοι έχουν βρεθεί στο προσκήνιο, με έντονη προσωπικότητα, αναφέρουν συχνά ότι αντιπροσωπεύουν όλους όσοι δεν μπορούν να ακουστούν.
    επίσης πιστεύω πως μια έντονη προσωπικότητα μπορεί πολύ εύκολα να μαθει να καταπιέζεται. απο το περιβάλλον, εννοώ.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Yugi m View Post
    Θεματοθετη νομίζω ότι είναι καλό να έχεις τέτοιους ανθρώπους στη ζωή σου. Κοίτα, πάντα θεωρούσα ότι το παν στη ζωή είναι η μεσότητα. Σε όλα δηλαδή να έχεις ένα όριο. Γιατί ακόμα και τα καλά χαρακτηριστικά που έχει κάποιος αν σε αυτά δεν έχει όριο, τότε ίσως γίνουν και αρνητικά. Αν λοιπόν όλα αυτά που περιγράφεις τα έχει κάποιος σε ένα όριο, τότε όλα καλά. Αν πάλι ξεπερνά τα όρια πχ της οικειότητας και παίζετε ξύλο ας πούμε για πλάκα, τότε είναι λάθος να ασχολεισαι
    Ισχύουν... θα δείξει η ζωή.. Δεν είναι μόνο τα παραπάνω που ανέφερα.. απλά είναι μερικά παραδείγματα για να καταλάβει κάποιος.. Συνδέονται με την ενσυναίσθηση, εμπάθεια (empath) κτλ.

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    θα σταθω σε αυτο το χαρακτηριστικο, πραματικα υπαρχει εστω και ενας ανθρωπος που να μην ειναι εγωιστης ? δεν νομιζω , ολοι ειμαστε εγωιστες , ολοι εχουμε τον εαυτο μας υπερανω ολων , και καποιοι τον εχουν περι πολλου , αδικως φυσικα , αλλα ειναι ιδιον της ανθρωπινης φυσης ο εγωισμος ....... αυτοι που τον εχουν υπερμετρο, αργα η γρηγορα γινονται αντιληπτοι απο τους αλλους , και τους απομακρυνουν ............

    ασχετος ειναι ο εγωισμος με την εντονη προσωπικοτητα , τελειως ........με την επιγνωση της θνητοτητας μας , με οτι αυτο συνεπαγεται, ειναι σχετικος ......
    Θα συμφωνήσω σε αυτό όσον αφορά για τον εγωισμό. Όλοι λίγο πολύ έχουν εγωισμό.. Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο. Όσον αφορά για το χαρακτηριστικό εννοούσε γενικότερα για ανθρώπους που σιχαίνονται το εγωισμό από τους άλλους γιατί ο εγωισμός καταστρέφει σχέσεις. Άλλο παράδειγμα είναι να κάνεις καλά πράγματα για τον άλλο και όταν αυτός δεν τα εκτιμάει, τα ξεχνάει κτλ τότε είναι μεγάλος εγωιστής.. Με αυτήν την έννοια πηγαίνει πιστεύω..

    Όσον αφορά για το εαυτό μας υπεράνω όλων... νομίζω δεν είναι όλοι έτσι.. Υπάρχουν άνθρωποι που βάζουν τις ανάγκες τους δεύτερη θέση δηλαδή σκέφτονται τους άλλους..

    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλες οι ερευνες Dragon αλλα εγω προτιμω σε τετοιους ειδους σχεσεις να εχω προσωπική αποψη ..Δεν ξερω, πλεον δεν πιστευω κανεναν και τιποτα ειλικρινα ..Αν δεν δω με τα ματια μου πραγαματα δεν μπορω να κατηγορησω κανεναν και οσες φορες το εχω κανει τωρα τελευταια ειδικα (εννοω τα τελευταια χρονια)ειναι απο πραγματα και καταστασεις που εχω δει και εχω ζησει η ιδια ...

    Ολοι οι ανθρωποι αγαπουν να ειναι επιφανειακοι και γι αυτο βλεπεις πολλες σχεσεις να ξεκινουν αλλιως και να καταλληγουν τελειως διαφορετικα ..Λιγοι ειναι αυτοι που θα σου πουν απο την αρχη τα πραγματα με το ονομα τους και θα σου παρουσιασουν την αληθινη τους εικονα ...

    Αυτα ομως λιγο πολυ μας ειναι γνωστα ..

    Ξερεις εμενα προσωπικα τι μου λειπει σε αυτο το πακετακι?

    Τι χιουμορ ,το εξυπνο και το στοχευμενο !Αλλο ενα στοιχειο εξυπνάδας μπορει να μου πει καποιος ,αλλα δεν το εχουν ολοι οι εξυπνοι ανθρωποι...

    Ειναι αυτο που σε κανει να γελας ακομα και οταν σου συμβαινει και το πιο ασχημο γεγονος και θελει ο αλλος να σε κανει να ξεχαστεις ..Συνδιασμος χιουμορ και ενσυναισθησης ...
    Τι μου λες τωρα ε?Πραγματικα οσο ευκολο και να ακουγεται ,λιγοι ειναι αυτοι που το εχουν ...
    Εγω προσωπικα δεν μπορω να ζησω χωρις αυτο ,ειδικα απο τους ανθρωπους που εχω πολυ κοντα μου ...οποτε ειναι και αυτο πρωταρχικό στοιχειο για να "κολλησεις" με ενα ανθρωπο ..
    Ισχύουν αυτά που λες... καλύτερα να το δούμε σε πράξεις παρά κουτσομπολιό ή ότι κάνουν οι περισσότεροι. Πάντως... κρίμα που πλέον ο κόσμος βάζει μάσκα και δεν δείχνει τον αληθινό εαυτό τους... ειδικά πόσο μάλλον όταν ο ένας είναι αληθινός και δείχνει από την αρχή και ο άλλος να αμφιβάλλει και να συνεχίζει την μάσκα του..

    Το έχω βιώσει και αυτό...

    Εμένα πάντως δεν μου αρέσει η επιφανειακή σχέση γιατί οι επιφανειακοί κοιτάνε απλά να περάσουν καλά και τίποτα άλλο... Κοιτάνε την πάρτη τους και δεν νοιάζονται καν αν ο άλλος δεν είναι καλά.. Τι να πω έχω γνωρίσει άτομα και μέχρι στιγμής ήταν επιφανειακά... όταν προσπαθούσα να συζητήσω για βαθιά θέματα όπως για την ζωή τους κτλ, πάντα παρατηρούσα ότι δεν το άντεχαν ή έδειχναν περίεργη φάτσα ή δεν απαντούσαν ή έλεγαν δεν ξέρω κτλ...

    Το αστείο επίσης είναι ότι έχω δει και άτομα που ενώ ο ένας είναι αληθινός οι άλλοι τον κρίνουν για καθετί και αμφιβάλλουν για κάθε πράξη του...

    Το χιούμορ ναι λείπει δυστυχώς και σαν χώρα οι αληθινοί άνθρωποι πλέον είναι σπάνιοι.. Η χρήση του χιούμορ θέλει προσοχή πάντως όταν κάποιος είναι χάλια και έχει και να κάνει και με την ενσυναίσθηση μαζί.

    Πάντως αν υπήρχε και το συναίσθημα, ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος...

    Quote Originally Posted by user View Post
    συμφωνώ με το Γιούγκι Εμ και τη Μαριλού, το έξυπνο χιούμορ λείπει. η αλήθεια να λέγεται.
    απλώς η έντονη προσωπικότητα εκδηλώνεται, δεν είναι χαρακτηριστικό όπως ας πουμε η πίστη σε κάτι, όπως την ανθρωπότητα. ή η ευαισθησία.
    πολλές φορές μάλιστα, όσοι έχουν βρεθεί στο προσκήνιο, με έντονη προσωπικότητα, αναφέρουν συχνά ότι αντιπροσωπεύουν όλους όσοι δεν μπορούν να ακουστούν.
    επίσης πιστεύω πως μια έντονη προσωπικότητα μπορεί πολύ εύκολα να μαθει να καταπιέζεται. απο το περιβάλλον, εννοώ.
    Σαφώς... αλλά είναι πολλά πράγματα. Περισσότερη σημασία έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του ανθρώπου. Αν κατάλαβα καλά αυτά που λες μπαίνουν σε άλλο βαθύτερο θέμα...

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Οταν λες οτι καποιοι ανθρωποι δεν θελουν να "ανοιχτουν" ,οτι ειναι οπως λες " επιφανειακοί " για ποιο λογο το κανουν αυτο? DragonHeart ,εχεις σκεφτει οτι μπορει να το κανουν απο αμυνα? επειδη στο παρελθον ειχαν διαφορα "ατυχηματα" σαν ηταν ολο καρδια και εδειχναν τα συναισθηματα τους μονομιας?
    Ξερεις , στον παρατηρητη δειχνει ασχημο, εχεις δικιο, ειναι αγενεις και μοιαζουν με κρυοι ανθρωποι, συμφωνω μαζι σου, αλλα ο λογος οπου το κανουν μερικες φορες μπορει να ειναι επεδη πραγματικα ειναι παρα πολυ ευαισθητοι, επειδη στις αρχες ηταν πολυ ζεστοι ανθρωποι εδειχναν τα οσα ενιωθαν αλλα δυστυχως καποιοι-καποιες ειτε αυτα τα κουτσομπολευσαν ειτε τα χλευασαν ειτε,,ειτε,, γενικα τους πικραναν με αποτελλεσμα να γινουν το αλλο ακρο.
    Δεν λεω οτι ειναι ολοι ετσι, απλα λεω οτι μερικες φορες πρεπει να ψαχνουμε και την αιτια στα χαρακτηριστικα των ανθρωπων , τον λογο που μπορει να τους εχει κανει ακομα και να ειναι κακοι!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    καταληγω οτι η ' εντονη προσωπικοτητα ' ειναι κατι διαφορετικο για τον καθενα , ακομη και ο χαρακτηρισμος αυτος ειναι πολυ σχετικος ......ισως ολοι εχουμε κατα νου καποον -αν που πληροι κατ εμας τα κριτηρια για τον-ην καταταξουμε σε αυτην την κατηγορια , εγω σιγουρα , εχω κατα νου 2 διαφορετικους ανθρωπους που εχω γνωρισει.......

    στο μονο που θα συμφωνησω , ειναι με την elenia781 , οτι οι ανθρωποι αυτοι εχουν πολλη αυτοπεποιθηση .....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post

    Ισχύουν αυτά που λες... καλύτερα να το δούμε σε πράξεις παρά κουτσομπολιό ή ότι κάνουν οι περισσότεροι. Πάντως... κρίμα που πλέον ο κόσμος βάζει μάσκα και δεν δείχνει τον αληθινό εαυτό τους... ειδικά πόσο μάλλον όταν ο ένας είναι αληθινός και δείχνει από την αρχή και ο άλλος να αμφιβάλλει και να συνεχίζει την μάσκα του..

    Το έχω βιώσει και αυτό...

    Εμένα πάντως δεν μου αρέσει η επιφανειακή σχέση γιατί οι επιφανειακοί κοιτάνε απλά να περάσουν καλά και τίποτα άλλο... Κοιτάνε την πάρτη τους και δεν νοιάζονται καν αν ο άλλος δεν είναι καλά.. Τι να πω έχω γνωρίσει άτομα και μέχρι στιγμής ήταν επιφανειακά... όταν προσπαθούσα να συζητήσω για βαθιά θέματα όπως για την ζωή τους κτλ, πάντα παρατηρούσα ότι δεν το άντεχαν ή έδειχναν περίεργη φάτσα ή δεν απαντούσαν ή έλεγαν δεν ξέρω κτλ...

    Το αστείο επίσης είναι ότι έχω δει και άτομα που ενώ ο ένας είναι αληθινός οι άλλοι τον κρίνουν για καθετί και αμφιβάλλουν για κάθε πράξη του...

    Το χιούμορ ναι λείπει δυστυχώς και σαν χώρα οι αληθινοί άνθρωποι πλέον είναι σπάνιοι.. Η χρήση του χιούμορ θέλει προσοχή πάντως όταν κάποιος είναι χάλια και έχει και να κάνει και με την ενσυναίσθηση μαζί.

    Πάντως αν υπήρχε και το συναίσθημα, ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος... .
    Αυτο δυστηχως για εμενα δεν ειναι αστειο, απο ενα σημειο και μετα πραγματικα με εξοργιζει ...Γιατι οτι εχει να κανει με αξιες και καταπατησει αυτων και γινεται χρηση σε αυτη την περιπτωση προκειμεου ο αλλος να γινει ακομα πιο πιστευτος στον καθε ανεγκεφαλο για εμενα και στενομυαλο που αρεσκεται να σχηματιζει γνωμες βαση μονοπλευρων αποψεων ...
    Αυτο πραγματικα ειναι η προσωποποίηση της ηληθιοτητας (με συχωρεις αλλα δεν βρισκω αλλη ποιο καταλληλη λεξη)

    Οσο για το χιουμορ ειναι αυτο που σου ειπα ...Ειναι πολυ δυσκολο καποιος να κανει ΕΞΥΠΝΟ χιουμορ και να εχει και ενσυναισθηση ...χιουμορ μπορει να εχει ο οποισδηποτε, αλλα αν το πεταει οπου να ναι και χωρις να ζυγισει καταστασεις δεν το λες και προτέρημα ...

    Τωρα για το συναισθημα ειμαι αυτη που το υποστηριζω παρα πολυ ...Και συμφωνω απολυτα πως αν ο καθενας εκει εξω ειχε εστω και λιγο σιγουρα τα πραγματα θα ηταν τελειως διαφορετικα σε πολλους τομεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    ..σε σημείο που αμφιβάλεις τελικά, τί θέλουν απο σένα; είσαι ο εαυτός σου και σε κατακρίνουν. υποκρίνεσαι αυτό που θέλουν να είσαι και σε κατηγορούν για υποκρισία μετά απο λίγο...
    εγώ προτιμώ την ειλικρίνεια στη συμπεριφορά του άλλου, έτσι μπορεί να υπάρχει εμπιστοσύνη.
    υπάρχει και η ιδέα/σκέψη οτι η πραγματική προσωπικότητα του άλλου βγαίνει μόνο όταν είναι πραγματικά ελευθερος.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που έγραψες μετά, μου φαίνεται σαν να περιγράφεις κάπως τον τέλειο άνθρωπο.
    Όλοι έχουμε δυνατά και αδύναμα σημεία!
    Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να βρεις όλα αυτά τα χαρακτηριστικά σε έναν άνθρωπο εκτός αν μιλάμε για πιο μεγάλες ηλικίες που κάποιος έχει ωριμάσει αρκετά.
    Περισσότερο πάντως περιγράφεις έναν άνθρωπο στραμμένο προς την ποιότητα, παρά την ποσότητα και όχι αν είναι έντονη προσωπικότητα.
    Γιατί και ένας πιο ήπιος άνθρωπος θα μπορούσε να είναι αρκετά ποιοτικός.
    Περιγράφεις έναν άνθρωπο που βλέπει πιο βαθυστόχαστα, και αναζητά την ουσία.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Όλοι έχουμε δυνατά και αδύναμα σημεία!
    Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να βρεις όλα αυτά τα χαρακτηριστικά σε έναν άνθρωπο εκτός αν μιλάμε για πιο μεγάλες ηλικίες που κάποιος έχει ωριμάσει αρκετά.
    .
    σε μεγαλυτερες ηλικιες που τυγχανει να ειμαι , συμβαινει το εξης , εχεις διαφορετικη οπτικη γωνια ( με αλλη λεξη το ' ωριμαζω ' ) , πιο αντικειμενικη , δεν σενδιαφερει να εχεις ' εντονη προσωπικοτητα ' , σενδιαφερει να εισαι καλα , οτιδηποτε κι αν σημαινει αυτο ....ουτε γινεσαι πιο σοφος .........ο χαρακτηρας δεν αλλαζει ποτέ ........αν εχεις αυτογνωσια , εντοπιζεις τα αδυναμα σημεια σου, και ζεις με αυτα ......η ταντιμετωπιζεις .....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Οταν λες οτι καποιοι ανθρωποι δεν θελουν να "ανοιχτουν" ,οτι ειναι οπως λες " επιφανειακοί " για ποιο λογο το κανουν αυτο? DragonHeart ,εχεις σκεφτει οτι μπορει να το κανουν απο αμυνα? επειδη στο παρελθον ειχαν διαφορα "ατυχηματα" σαν ηταν ολο καρδια και εδειχναν τα συναισθηματα τους μονομιας?
    Ξερεις , στον παρατηρητη δειχνει ασχημο, εχεις δικιο, ειναι αγενεις και μοιαζουν με κρυοι ανθρωποι, συμφωνω μαζι σου, αλλα ο λογος οπου το κανουν μερικες φορες μπορει να ειναι επεδη πραγματικα ειναι παρα πολυ ευαισθητοι, επειδη στις αρχες ηταν πολυ ζεστοι ανθρωποι εδειχναν τα οσα ενιωθαν αλλα δυστυχως καποιοι-καποιες ειτε αυτα τα κουτσομπολευσαν ειτε τα χλευασαν ειτε,,ειτε,, γενικα τους πικραναν με αποτελλεσμα να γινουν το αλλο ακρο.
    Δεν λεω οτι ειναι ολοι ετσι, απλα λεω οτι μερικες φορες πρεπει να ψαχνουμε και την αιτια στα χαρακτηριστικα των ανθρωπων , τον λογο που μπορει να τους εχει κανει ακομα και να ειναι κακοι!
    Μπορει όμως να ήταν και είναι μια χαρα η ζωή τους και κάνουν μια σχέση για να περάσουν καλά, να χαρούν μαζί, να αλληλοστηριζονται σε καθημερινες δυσκολιεσ, να κάνουν βόλτες μαζί, να ζήσουν παρέα και πιθανώς να κάνουν και οικογένεια. Για ποιον λόγο να θεωρούνται επιφανειακοί; Δεν κλείνουν ραντεβού με ψυχολόγο και πιθανώς να μην το έχουν ανάγκη, σχέση θέλουν να κάνουν

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Οταν λες οτι καποιοι ανθρωποι δεν θελουν να "ανοιχτουν" ,οτι ειναι οπως λες " επιφανειακοί " για ποιο λογο το κανουν αυτο? DragonHeart ,εχεις σκεφτει οτι μπορει να το κανουν απο αμυνα? επειδη στο παρελθον ειχαν διαφορα "ατυχηματα" σαν ηταν ολο καρδια και εδειχναν τα συναισθηματα τους μονομιας?
    Ξερεις , στον παρατηρητη δειχνει ασχημο, εχεις δικιο, ειναι αγενεις και μοιαζουν με κρυοι ανθρωποι, συμφωνω μαζι σου, αλλα ο λογος οπου το κανουν μερικες φορες μπορει να ειναι επεδη πραγματικα ειναι παρα πολυ ευαισθητοι, επειδη στις αρχες ηταν πολυ ζεστοι ανθρωποι εδειχναν τα οσα ενιωθαν αλλα δυστυχως καποιοι-καποιες ειτε αυτα τα κουτσομπολευσαν ειτε τα χλευασαν ειτε,,ειτε,, γενικα τους πικραναν με αποτελλεσμα να γινουν το αλλο ακρο.
    Δεν λεω οτι ειναι ολοι ετσι, απλα λεω οτι μερικες φορες πρεπει να ψαχνουμε και την αιτια στα χαρακτηριστικα των ανθρωπων , τον λογο που μπορει να τους εχει κανει ακομα και να ειναι κακοι!
    Από ότι έχω δει τότε, δεν μου έδειξαν κάτι τέτοιο. Αυτό που έδειξαν κυρίως είναι να χαλάνε την εμπιστοσύνη, να μην παραδέχονται τα λάθη τους, να λένε δικαιολογίες κτλ που δεν χρειάζεται να πω κάτι για αυτό. Επίσης αν είναι αυτό που λες, δεν υπάρχει λόγος να το κάνουν όταν ο ένας σου μιλάει ξεκάθαρα και σου δείχνει και μια ευαισθησία που να πει ότι μπορείς να το εμπιστευτείς το άτομο πόσο μάλλον όταν σου έχει πει προσωπικά κτλ.

    Σίγουρα αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι απλά συζητάνε ασήμαντα θέματα και λένε βλακείες και εκτός αυτού για να σιγουρευτώ παρατηρούσα τα άτομα που έκαναν παρέα με μένα με τους άλλους και είδα την διαφορά στο πως μιλούσαν..

    Εγώ πάντως πάντα προσπαθούσα να δείχνω κατανόηση και να βοηθάω αλλά δυστυχώς δεν το εκτίμησαν και με έβγαλαν το κακό. Τέλος πάντων δεν είναι θέμα για συζήτηση αυτό.

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    καταληγω οτι η ' εντονη προσωπικοτητα ' ειναι κατι διαφορετικο για τον καθενα , ακομη και ο χαρακτηρισμος αυτος ειναι πολυ σχετικος ......ισως ολοι εχουμε κατα νου καποον -αν που πληροι κατ εμας τα κριτηρια για τον-ην καταταξουμε σε αυτην την κατηγορια , εγω σιγουρα , εχω κατα νου 2 διαφορετικους ανθρωπους που εχω γνωρισει.......

    στο μονο που θα συμφωνησω , ειναι με την elenia781 , οτι οι ανθρωποι αυτοι εχουν πολλη αυτοπεποιθηση .....

    σε μεγαλυτερες ηλικιες που τυγχανει να ειμαι , συμβαινει το εξης , εχεις διαφορετικη οπτικη γωνια ( με αλλη λεξη το ' ωριμαζω ' ) , πιο αντικειμενικη , δεν σενδιαφερει να εχεις ' εντονη προσωπικοτητα ' , σενδιαφερει να εισαι καλα , οτιδηποτε κι αν σημαινει αυτο ....ουτε γινεσαι πιο σοφος .........ο χαρακτηρας δεν αλλαζει ποτέ ........αν εχεις αυτογνωσια , εντοπιζεις τα αδυναμα σημεια σου, και ζεις με αυτα ......η ταντιμετωπιζεις .....
    Ο καθένας μπορεί να πει την άποψή του σε αυτό. Ακόμα και στο google πολλοί δίνουν μια διαφορετική όψη για την έντονη προσωπικότητα αλλά πάνω κάτω μοιάζουν περίπου. Περισσότερα για χαρακτηριστικά μιλάμε και όχι να βάλουμε ταμπέλα ή κάτι.

    Όσον αφορά για τις μεγαλύτερες ηλικίες... οι περισσότεροι είναι κλειστόμυαλοι και έχω παρατηρήσει κάποια άτομα τέτοια.. Μάλιστα το έπαιζαν ξερόλες και απέρριπταν κάθε τι που τους έλεγες και δεν δέχονταν λέξη και ότι αυτοί πάντα έχουν δίκιο.

    Λίγα άτομα είναι ώριμα σε μεγαλύτερες ηλικίες..

    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτο δυστηχως για εμενα δεν ειναι αστειο, απο ενα σημειο και μετα πραγματικα με εξοργιζει ...Γιατι οτι εχει να κανει με αξιες και καταπατησει αυτων και γινεται χρηση σε αυτη την περιπτωση προκειμεου ο αλλος να γινει ακομα πιο πιστευτος στον καθε ανεγκεφαλο για εμενα και στενομυαλο που αρεσκεται να σχηματιζει γνωμες βαση μονοπλευρων αποψεων ...
    Αυτο πραγματικα ειναι η προσωποποίηση της ηληθιοτητας (με συχωρεις αλλα δεν βρισκω αλλη ποιο καταλληλη λεξη)

    Οσο για το χιουμορ ειναι αυτο που σου ειπα ...Ειναι πολυ δυσκολο καποιος να κανει ΕΞΥΠΝΟ χιουμορ και να εχει και ενσυναισθηση ...χιουμορ μπορει να εχει ο οποισδηποτε, αλλα αν το πεταει οπου να ναι και χωρις να ζυγισει καταστασεις δεν το λες και προτέρημα ...

    Τωρα για το συναισθημα ειμαι αυτη που το υποστηριζω παρα πολυ ...Και συμφωνω απολυτα πως αν ο καθενας εκει εξω ειχε εστω και λιγο σιγουρα τα πραγματα θα ηταν τελειως διαφορετικα σε πολλους τομεις ...
    Σαφώς και δεν είναι αστείο. Το ανέφερα ως τραγική ειρωνία γιατί και μένα με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.. Απλά αυτό τους αρέσει και δεν νοιάζονται. Θέλουν να γίνει το δικό τους.

    Δεν είμαι σίγουρος για το έξυπνο χιούμορ... γιατί για το κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό... δηλαδή πχ να πω ένα αστείο σε σένα και εσύ να μην γελάσεις ενώ ο άλλος να γελάσει κτλ..

    Σίγουρα όμως καμιά φορά κάνω αστειάκια στη σωστή στιγμή για να ανεβάσω την διάθεση του άλλου χωρίς να τον προσβάλλω όπως μου έκαναν κάποια άτομα τότε....

    Τώρα αν αυτό που κάνω εγώ είναι χιούμορ ή όχι δεν ξέρω..

    Quote Originally Posted by user View Post
    ..σε σημείο που αμφιβάλεις τελικά, τί θέλουν απο σένα; είσαι ο εαυτός σου και σε κατακρίνουν. υποκρίνεσαι αυτό που θέλουν να είσαι και σε κατηγορούν για υποκρισία μετά απο λίγο...
    εγώ προτιμώ την ειλικρίνεια στη συμπεριφορά του άλλου, έτσι μπορεί να υπάρχει εμπιστοσύνη.
    υπάρχει και η ιδέα/σκέψη οτι η πραγματική προσωπικότητα του άλλου βγαίνει μόνο όταν είναι πραγματικά ελευθερος.
    Είναι αλήθεια αυτό που λες.. Το έχω παρατηρήσει και αυτό.. Και εγώ είμαι της ειλικρίνειας και δεν μου αρέσει καθόλου τα ψέματα, δικαιολογίες κτλ. Μάλιστα είναι κάποια που οι ίδιοι πιστεύουν τα ψέματα που λένε... άστα να πάνε.. οι περισσότεροι πλέον υποκρίνονται.

    Σαφώς ισχύει αυτό που λες περί ελευθερίας.. Έχω ακούσει ότι αν νιώσεις ελευθερία με κάποιο άτομο, πάει να πει ότι μπορείς να το εμπιστευτείς. Βέβαια θέλει προσοχή και σε αυτό...

    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που έγραψες μετά, μου φαίνεται σαν να περιγράφεις κάπως τον τέλειο άνθρωπο.
    Όλοι έχουμε δυνατά και αδύναμα σημεία!
    Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να βρεις όλα αυτά τα χαρακτηριστικά σε έναν άνθρωπο εκτός αν μιλάμε για πιο μεγάλες ηλικίες που κάποιος έχει ωριμάσει αρκετά.
    Περισσότερο πάντως περιγράφεις έναν άνθρωπο στραμμένο προς την ποιότητα, παρά την ποσότητα και όχι αν είναι έντονη προσωπικότητα.
    Γιατί και ένας πιο ήπιος άνθρωπος θα μπορούσε να είναι αρκετά ποιοτικός.
    Περιγράφεις έναν άνθρωπο που βλέπει πιο βαθυστόχαστα, και αναζητά την ουσία.
    Ο καθένας το σκέφτεται με το δικό του τρόπο και δεν νομίζω να είναι απαραίτητα ο τέλειος άνθρωπος απλά ωριμότητα. Σαφώς όλοι έχουμε δυνατά και αδύναμα σημεία..

    Είναι σπάνιο να βρεις πραγματικό άνθρωπο με τέτοια χαρακτηριστικά αλλά καθόλου αδύνατον. Και όχι δεν μιλάμε μόνο για μεγάλες ηλικίες γιατί υπάρχουν και μικρότεροι. Και όπως το βλέπει ο καθένας με την ποιότητα και προσωπικότητα.

    Εγώ πάντως θέλω ουσία..αλλά που να βρεις άλλον άνθρωπο....


    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μπορει όμως να ήταν και είναι μια χαρα η ζωή τους και κάνουν μια σχέση για να περάσουν καλά, να χαρούν μαζί, να αλληλοστηριζονται σε καθημερινες δυσκολιεσ, να κάνουν βόλτες μαζί, να ζήσουν παρέα και πιθανώς να κάνουν και οικογένεια. Για ποιον λόγο να θεωρούνται επιφανειακοί; Δεν κλείνουν ραντεβού με ψυχολόγο και πιθανώς να μην το έχουν ανάγκη, σχέση θέλουν να κάνουν
    Μόνο που οι περισσότεροι πλέον κοιτάνε να εκμεταλλευτούν και να περνάνε καλά.. Δεν τους νοιάζει για το αν είναι καλά οι άλλοι.. όπως και να έχει αυτά έχει η ζωή..

    Πάντως καταλαβαίνεις από την συζήτηση για το αν ένας άνθρωπος είναι επιφανειακός ή όχι ακόμα και τις πράξεις.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post

    Όσον αφορά για τις μεγαλύτερες ηλικίες... οι περισσότεροι είναι κλειστόμυαλοι και έχω παρατηρήσει κάποια άτομα τέτοια.. Μάλιστα το έπαιζαν ξερόλες και απέρριπταν κάθε τι που τους έλεγες και δεν δέχονταν λέξη και ότι αυτοί πάντα έχουν δίκιο.

    Λίγα άτομα είναι ώριμα σε μεγαλύτερες ηλικίες..



    Σαφώς και δεν είναι αστείο. Το ανέφερα ως τραγική ειρωνία γιατί και μένα με ενοχλεί σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.. Απλά αυτό τους αρέσει και δεν νοιάζονται. Θέλουν να γίνει το δικό τους.

    Δεν είμαι σίγουρος για το έξυπνο χιούμορ... γιατί για το κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό... δηλαδή πχ να πω ένα αστείο σε σένα και εσύ να μην γελάσεις ενώ ο άλλος να γελάσει κτλ..

    Σίγουρα όμως καμιά φορά κάνω αστειάκια στη σωστή στιγμή για να ανεβάσω την διάθεση του άλλου χωρίς να τον προσβάλλω όπως μου έκαναν κάποια άτομα τότε....

    Τώρα αν αυτό που κάνω εγώ είναι χιούμορ ή όχι δεν ξέρω..

    Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες για τα άτομα μεγάλης ηλικιας άλλωστε είναι αποδεδειγμένο πλέον ..
    Απο το πιο απλό μέχρι το πιο καθοριστικό θέμα που αφορά πλέον τον σημερινό τρόπο ζωής ...

    Ειδικά όταν ακούω κάποια παλιά μυαλά που ειναι αυτά που φωνάζουν εγώ θα ψηφίσω αυτό το κόμμα γιατί μου υποσχέθηκε αύξηση στη σύνταξη και δεν με νοιάζει τίποτε άλλο ...

    Σε κάτι τέτοια μυαλά πραγματικά λες την ημέρα των εκλογών κλειδώστε τους στο σπίτι να μην μπορούν να βγουν γιατί αν αναλογιστείς ότι πλέον εδώ που φτάσαμε μόνο αυτοί πάνε και ψηφίζουν και με γνωμονα μόνο αν θα έχουν μια καλή σύνταξη και όχι με τι είναι καλό για το μέλλον των νέων ανθρώπων ειναι άσε καλύτερα μην συνεχίσω ...

    Τώρα για το θέμα του χιούμορ ειναι καθαρά και πως το αντιλαμβάνεται ο άλλος ..
    Αν όπως είπες, πεις σε εμένα ένα αστείο και εγώ γελάσω και ο άλλος όχι αυτό δεν μπορεί να γίνει το κριτήριο σου αν ήταν εύστοχο ή όχι ..
    Μπορεί ο άλλος να μην είχε διάθεση μπορεί να είναι κρύος και να μην του αρέσουν ,μπορεί να ήταν έξυπνο και να μην ήταν ικανός εκείνος να το αντιληφθεί και πόσα άλλα μπορεί..

    Αυτό βλέπεις δεν αναρει κάτι ..Έστω και ένας γέλασε ..Εντάξει μπορεί να το έκανε και για λόγους ευγένειας ,πολλοί το κάνουν για να μην προσβάλουν τον άλλον ,αλλά βλέπεις και εκεί η αντίδραση από άτομο σε άτομο διαφέρει...

    Αν τώρα εσύ κάθε τρεις και λίγο κάνεις χιούμορ δεν γελάει κανένας και μάλιστα εισπρατεις και αρνητικό κλίμα από όλους ,ε ναι τότε μπορείς να πεις ότι κάτι δεν πάει καλά από εσένα ...

    Να συνεχίσεις να κάνεις αστειακια δεν έχει καλύτερο πράγμα να θέλεις τον άλλον να τον βλέπεις χαμογελαστό και να είναι καλά !

    Μακάρι οι περισσότεροι να ήταν έτσι και να μην ευχαριστιουνται μόνο όταν βγάζουν χολή και εγωισμό ..
    Δυστηχως αν κοιτάξεις τριγύρω σου πλέον αυτά τα άτομα είναι που επιβιώνουν και μάλιστα έχουν και απίστευτο θράσος..
    Γίνονται υπέρμαχοι του καλού και του δικαίου με γνώμονα πάντα το δικό τους συμφερων ..
    Μην τους κάνεις λοιπόν την χάρη και αλλάξεις εσύ ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    και γενικότερα δηλαδή, πριν προλάβουμε να κρίνουμε κάποιον, πρέπει να λαμβάνουμε υπ'όψιν μας κάποιες παραμέτρους.
    κανείς δεν ξέρει στα αλήθεια κανέναν.
    κι άλλα τέτοια μετέωρα.
    το να μπορείς να είσαι ο εαυτός σου με τον άλλον, ο άλλος μπορεί να το εκμεταλευτεί. αυτό είναι μεγάλη αγένεια.

  15. #30
    Και αυτοί πονεμένοι άνθρωποι είναι, η έντονη προσωπικότητα συνήθως είναι άμυνα, καμουφλάζ για να δείχνουν δυνατοί στους άλλους και για να μην λυπούνται τον εαυτό τους. Γι αυτό συνήθως οι άνθρωποι με έντονη προσωπικότητα κρίνουν τους άλλους. Το έχουν ανάγκη για να μην καταρρεύσουν.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η σχέση με τους ανθρώπους
    By DragonHeart in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 18-06-2020, 17:13
  2. Ειμαι απο τους ανθρωπους...
    By Mauroslosk in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 12-05-2017, 03:43
  3. Πώς ν' αγαπήσω τους ανθρώπους;
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 12-03-2017, 18:28
  4. τι γνωμη εχετε για τους μαθητες που κοροιδευουν αλλους στα σχολεια;
    By Anna Mar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 21-04-2016, 12:34
  5. φοβια με τους ανθρωπους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2008, 20:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •