Εργασιακή φοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 104
  1. #16
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλησπερα και σε σενα .........
    με ολα αυτα που περναω πραγματικα δεν ξερω... νομιζω οτι θα τρελαθω...
    διαβασα και στο ιντερνετ μια ειδηση που ενας νεαρος σκοτωσε την γιαγια του και επερνε ψυχοφαρμακα και οι γιατροι λενε οτι δεν ηταν επικυνδινος και εχω αναστατωθει...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    με ολα αυτα που περναω πραγματικα δεν ξερω... νομιζω οτι θα τρελαθω...
    διαβασα και στο ιντερνετ μια ειδηση που ενας νεαρος σκοτωσε την γιαγια του και επερνε ψυχοφαρμακα και οι γιατροι λενε οτι δεν ηταν επικυνδινος και εχω αναστατωθει...
    αλλο εχω μια διαταραχη διαθεσης , κι αλλο ειμαι επικινδυνος ........και αλλο τι λεει το ιντερνετ .....ανακριβειες γραφει....

  3. #18
    hlias1988
    Guest
    ενταξη απλα μπορει να συμβει στον καθενα υποθετω... κατω απο της καταληλες συνθηκες ο ανθρωπος ειναι ζωο.....δεν ξερω εαν με καταλαβαινεις!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    Και αν τώρα νιώθω έτσι που τα χρονικά περιθώρια στενεύουν και βαζω συνεχώς το δεν μπορώ μπροστά τι θα καταφέρω στη ζωή μου να είμαι ένα βάρος της κοινωνίας.!? Δεν ξέρω τον τρόπο να βοηθήσω τον εαυτό μου
    Μήπως να προσπαθήσεις να γράψεις σε ένα χαρτί τι θεωρείς ότι προκάλεσε την κατάθλιψη. Δες μετά αν είναι πράγματα που μπορείς μόνος σου να αντιμετωπίσεις. Ακόμη και μικρά βήματα μπορούν να χτίσουν αυτοπεποίθηση. Προσπάθησε να εστιάσεις στο τώρα κι όχι να σκέφτεσαι αόριστα το μέλλον το οποίο άλλωστε δεν μπορείς να ελέγξεις. Υπάρχει ένα πολύ καλό βιβλίο για την κατάθλιψη που δεν θεραπεύει από μόνο του φυσικά, αλλά σου δίνει να καταλάβεις ότι επαναλαμβανόμενα μοτίβα συμπεριφοράς μπορούν να σε οδηγήσουν σε αδιέξοδα και κατάθλιψη αλλά ταυτόχρονα συνειδητοποιείς ότι εφόσον παρέμβεις στα μοτίβα αυτά μπορείς να καλυτερευσεις την κατάσταση σου. Λέγεται Αισθανθείτε καλά του Ντέιβιντ Μπερνς. Δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη αλλά ούτε ο χαρακτήρας μας χτίστηκε γρήγορα. Αν υπάρχει κάτι βαθύτερο που η καραντίνα απλά το πυροδότησε σκέψου μήπως σε βοηθήσει να κάνεις συνεδρίες με ψυχολόγο. Γενικά βοηθάει μια ολιστική προσέγγιση, δηλαδή άσκηση (ακόμα και περπάτημα), διατροφή, ένα βιβλίο, τι σχέσεις έχουμε κλπ.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μήπως να προσπαθήσεις να γράψεις σε ένα χαρτί τι θεωρείς ότι προκάλεσε την κατάθλιψη. Δες μετά αν είναι πράγματα που μπορείς μόνος σου να αντιμετωπίσεις. Ακόμη και μικρά βήματα μπορούν να χτίσουν αυτοπεποίθηση. Προσπάθησε να εστιάσεις στο τώρα κι όχι να σκέφτεσαι αόριστα το μέλλον το οποίο άλλωστε δεν μπορείς να ελέγξεις. Υπάρχει ένα πολύ καλό βιβλίο για την κατάθλιψη που δεν θεραπεύει από μόνο του φυσικά, αλλά σου δίνει να καταλάβεις ότι επαναλαμβανόμενα μοτίβα συμπεριφοράς μπορούν να σε οδηγήσουν σε αδιέξοδα και κατάθλιψη αλλά ταυτόχρονα συνειδητοποιείς ότι εφόσον παρέμβεις στα μοτίβα αυτά μπορείς να καλυτερευσεις την κατάσταση σου. Λέγεται Αισθανθείτε καλά του Ντέιβιντ Μπερνς. Δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη αλλά ούτε ο χαρακτήρας μας χτίστηκε γρήγορα. Αν υπάρχει κάτι βαθύτερο που η καραντίνα απλά το πυροδότησε σκέψου μήπως σε βοηθήσει να κάνεις συνεδρίες με ψυχολόγο. Γενικά βοηθάει μια ολιστική προσέγγιση, δηλαδή άσκηση (ακόμα και περπάτημα), διατροφή, ένα βιβλίο, τι σχέσεις έχουμε κλπ.
    το περπατήμα βοηθάει σίγουρα στην καθημερινότητα μου είμαι πλήρως λειτουργικός μόνο το αίσθημα της πείνας δεν έχω. Απλά μόλις έρθει η ώρα για μια συνέντευξη με πιάνει άγχος και νιώθω ανήμπορος περιμένω μόνο να μου δείξει κάποιος και όταν πάω να κάνω κάτι εγώ από τις αμφιβολίες μου μπορεί να κάνω λάθος δεν μου είναι καθόλου εύκολο να μην φοβάμαι να κάνω λάθος. Το μόνο που ζητάω είναι μια απλή εργασία να είμαι λειτουργικός και να μην είμαι βάρος .

  6. #21
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    το περπατήμα βοηθάει σίγουρα στην καθημερινότητα μου είμαι πλήρως λειτουργικός μόνο το αίσθημα της πείνας δεν έχω. Απλά μόλις έρθει η ώρα για μια συνέντευξη με πιάνει άγχος και νιώθω ανήμπορος περιμένω μόνο να μου δείξει κάποιος και όταν πάω να κάνω κάτι εγώ από τις αμφιβολίες μου μπορεί να κάνω λάθος δεν μου είναι καθόλου εύκολο να μην φοβάμαι να κάνω λάθος. Το μόνο που ζητάω είναι μια απλή εργασία να είμαι λειτουργικός και να μην είμαι βάρος .
    Kαλησπερα μην απελπιζεσαι κι γω μια απο τα ιδια ειμαι με την διαφορα εισαι μικροτερος απο μενα η ζωη ειναι μπροστα σου συνεχισε να ψαχνεις για δουλεια με τον κορωνοιο για πολλους ειναι δυσκολο να βρουν δουλεια αυτη την εποχη.
    Μην φοβασαι αν μαθουν οι φιλοι σου οτι εχεις καταθλιψη εφοσον τους φερεσαι καλα δεν θα εχεις κανενα προβλημα και σηκω απο το κρεβατι με την βοηθεια της αγωγης σου θα σταθεις στα ποδια σου και θα δεις τα πραγματα διαφορετικα. Μπραβο σου που πηγαινεις σε συνεντευξεις εγω τρεμω σαν το ψαρι οταν παω και τις σταματησα χρειαζεται ομως και λιγη τυχη οποτε να επιμενεις και κατι θα βρεθει!!φιλικα
    Last edited by angel99; 15-01-2021 at 22:00.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    το περπατήμα βοηθάει σίγουρα στην καθημερινότητα μου είμαι πλήρως λειτουργικός μόνο το αίσθημα της πείνας δεν έχω. Απλά μόλις έρθει η ώρα για μια συνέντευξη με πιάνει άγχος και νιώθω ανήμπορος περιμένω μόνο να μου δείξει κάποιος και όταν πάω να κάνω κάτι εγώ από τις αμφιβολίες μου μπορεί να κάνω λάθος δεν μου είναι καθόλου εύκολο να μην φοβάμαι να κάνω λάθος. Το μόνο που ζητάω είναι μια απλή εργασία να είμαι λειτουργικός και να μην είμαι βάρος .
    Κατάλαβα. Εντάξει, οι συνεντεύξεις είναι λογικό να προκαλέσουν αγχος στους υποψήφιους. Όλοι έχουν, μη νομίζεις ότι μόνο εσύ αγχώνεσαι. Προσπάθησε να τις προετοιμάσεις (ίσως μπροστά σε καθρέφτη για να βλέπεις τη στάση του σώματος και να αισθάνεσαι ότι σε βλέπουν ή με κάποιον φίλο σου για να υπάρχει ενός είδους προσομοίωση με στόχο την εξοικείωση σου με τη διαδικασία). Η αυτοπεποίθηση χτίζεται σιγά σιγά. Υπομονή.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κατάλαβα. Εντάξει, οι συνεντεύξεις είναι λογικό να προκαλέσουν αγχος στους υποψήφιους. Όλοι έχουν, μη νομίζεις ότι μόνο εσύ αγχώνεσαι. Προσπάθησε να τις προετοιμάσεις (ίσως μπροστά σε καθρέφτη για να βλέπεις τη στάση του σώματος και να αισθάνεσαι ότι σε βλέπουν ή με κάποιον φίλο σου για να υπάρχει ενός είδους προσομοίωση με στόχο την εξοικείωση σου με τη διαδικασία). Η αυτοπεποίθηση χτίζεται σιγά σιγά. Υπομονή.
    Συνεχίζω δειλά δειλά να στέλνω αιτήσεις σε εταιρίες στον τομέα μου αν και δεν έχω καθόλου εμπιστοσύνη στις ελάχιστες γνώσεις μου. Πιστεύω ότι κάπου μπορεί να ταιριαξω με την κατάλληλη καθοδήγηση. Κάποιες μέρες είναι πολύ δύσκολο να βγω και από το σπίτι αλλά δεν το βάζω κάτω!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Νομίζω πως αυτό που λείπει στη ζωή σου είναι λίγο χιούμορ.
    Παίρνεις τόσο σοβαρά το λάθος, την αποτυχία ή την απόρριψη που έχεις μπλοκάρει.
    Κανείς δεν θα σου πάρει το κεφάλι άμα αποτύχεις.
    Τίποτα τραγικό δεν θα συμβεί στη ζωή σου αν αποτύχεις.
    Το πολύ πολύ να ψάξεις για νέα εργασία.
    Δεν κινδυνεύεις από κάποια σοβαρή συνέπεια.
    Γι αυτό δεν χρειάζεται τόσος τρόμος.
    Κανείς δεν γεννήθηκε έτοιμος για όλα.
    Σε όποια δουλειά και να πας είσαι το μαθητούδι.
    Ο νέος υπάλληλος που προσαρμόζεται και μαθαίνεις.
    Και χρόνια να δουλεύεις αν πας σε άλλη δουλειά που δεν είναι ιδια με την προηγούμενη έτσι θα νιώθεις.
    Στην δουλειά που θα πας θα σου πούνε τι θέλουνε από σένα.
    Θα σου δείξουν.
    Επίσης πιθανώς να χρειαστεί να διαβάσεις εκ νέου πραγματα γιατί είναι απολυτα λογικό να μην θυμάσαι γρι ότι έμαθες στη σχολή.
    Και είναι λογικό.
    Ούτε εγώ θυμάμαι τι λέγαμε στη σχολή.

    Σκέψου τον εαυτό σου σαν έναν πρωταγωνιστή που γράφει τη δική του ιστορία.
    Να γελάς με τις ιστορίες και να μην φοβάσαι τα λάθη.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Νομίζω πως αυτό που λείπει στη ζωή σου είναι λίγο χιούμορ.
    Παίρνεις τόσο σοβαρά το λάθος, την αποτυχία ή την απόρριψη που έχεις μπλοκάρει.
    Κανείς δεν θα σου πάρει το κεφάλι άμα αποτύχεις.
    Τίποτα τραγικό δεν θα συμβεί στη ζωή σου αν αποτύχεις.
    Το πολύ πολύ να ψάξεις για νέα εργασία.
    Δεν κινδυνεύεις από κάποια σοβαρή συνέπεια.
    Γι αυτό δεν χρειάζεται τόσος τρόμος.
    Κανείς δεν γεννήθηκε έτοιμος για όλα.
    Σε όποια δουλειά και να πας είσαι το μαθητούδι.
    Ο νέος υπάλληλος που προσαρμόζεται και μαθαίνεις.
    Και χρόνια να δουλεύεις αν πας σε άλλη δουλειά που δεν είναι ιδια με την προηγούμενη έτσι θα νιώθεις.
    Στην δουλειά που θα πας θα σου πούνε τι θέλουνε από σένα.
    Θα σου δείξουν.
    Επίσης πιθανώς να χρειαστεί να διαβάσεις εκ νέου πραγματα γιατί είναι απολυτα λογικό να μην θυμάσαι γρι ότι έμαθες στη σχολή.
    Και είναι λογικό.
    Ούτε εγώ θυμάμαι τι λέγαμε στη σχολή.

    Σκέψου τον εαυτό σου σαν έναν πρωταγωνιστή που γράφει τη δική του ιστορία.
    Να γελάς με τις ιστορίες και να μην φοβάσαι τα λάθη.
    Πέρασα στην 2η φάση από 2 εταιρίες με πολύ πολύ άγχος προσπαθώ να το κοντρολαρω αλλά φαντάζει δύσκολο ότι και να γίνει θα το παλέψω απλά νιώθω ότι δεν μπορώ να συγκεντρωθω ούτε για 5 λεπτά να μελετήσω κάτι. Κάθε πρόταση δεκτή

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    Πέρασα στην 2η φάση από 2 εταιρίες με πολύ πολύ άγχος προσπαθώ να το κοντρολαρω αλλά φαντάζει δύσκολο ότι και να γίνει θα το παλέψω απλά νιώθω ότι δεν μπορώ να συγκεντρωθω ούτε για 5 λεπτά να μελετήσω κάτι. Κάθε πρόταση δεκτή
    Δεν μπορείς να συγκεντρωθείς λόγω άγχους; Εγώ θυμάμαι ότι είχα πρόβλημα συγκέντρωσης όταν είχα κατάθλιψη. Η αγωγή δεν βοηθάει στο αγχος; Καλή επιτυχία

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    Καλησπέρα στο φόρουμ.Ειχα πιάσει δουλειά με σύμβαση ορισμένου χρόνου και αγχώθηκα πάρα πολύ μόλις ξεκίνησε η καραντίνα τι θα γίνει μελλοντικά. Εν τέλει κατέληξα σύμφωνα με τον ψυχίατρο με κατάθλιψη. Δούλεψα άλλον έναν μήνα τον Δεκέμβριο και μετά σταμάτησα. Η αγωγή που παιρνω είναι 150mg venlaxin το πρωί και 45mg motofen το βράδυ. Να αναφέρω ότι όντας 27 με έπιασε μια κρίση καθώς δεν είναι τα πράγματα όπως τα θέλουμε. Ζω με τους γονείς μου και φοβάμαι να στείλω πλέον και βιογραφικό με έχει πιάσει η φοβία για το αν θα τα καταφέρω ότι αυτό που σπούδασα πάει στραφι γιατί δεν ασχολήθηκα πέρα από το να τελειώσω την σχολή και το μόνο που κάνω από τότε που σταμάτησα είναι πολλές ώρες κρεβάτι καμία βόλτα αρεα και που και 3 άκαρπες συνέντευξεις μέχρι στιγμής. Έχω μεγάλη άρνηση για δουλειά και ξέρω ότι είναι λάθος γιατί δεν θα ζήσω αλλιώς αλλά κάθε μέρα δεν βρίσκω τις δυνάμεις για μια δουλειά και είναι πολύ κακό γιατί δεν έχω καθόλου εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μου. Ελπίζω για κάτι καλύτερο όπως όλοι μας το ολο θέμα με την καραντινα με έχει ρίξει παρά πολύ οι μόνοι που γνωρίζουν για την καταθλιψη είναι οι γονείς ο αδερφός μου και ένας πολύ καλός φίλος. Πολύ δύσκολο κάθε μέρα να ξυπνάς χωρίς αιτία και να νιώθεις ανήμπορος ότι δεν κάνεις για τίποτα. Αργότερα θα πρέπει να μάθουν και οι φίλοι και η κοπέλα μου ότι έχω κατάθλιψη και μου είναι πολύ δύσκολο να το αποκαλύψω. Φοβάμαι τις αντιδράσεις. Ευχαριστώ μόνο και που τα έβγαλα από μέσα μου
    Καλησπέρα φιλε μου..η κατάθλιψη ηρθε μετα το φοβο για εργασια η πριν???
    Τι ειναι ακριβώς αυτο που σε φοβηζει και δεν μπορεις να δουλεψεις??
    Απο ποτε φοβασαι να εργαστεις???
    Επειδη ειχα παρομοιο προβλημα οχι με κατάθλιψη βεβαια αλλα με εργασιακη φοβια μηπως μπορεσω να σε βοηθήσω..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Τωρα εγω που βλεπω οτι ειναι και καποιος αλλος σαν και μενα και ανακουφιζει ειναι φυσιολογικο? Η μονη διαφορα ειναι οτι εχω πει οτι παιρνω χαπια εξω γενικα.. μιλαω ελευθερα για αυτο το θεμα... δεν ξερω εαν ειναι σωστο η οχι, δεν ξερω εαν μου στοιχισει αυτο μακροπροθεσμα.. βαρος στην κοινωνια ειμαι.. το να σε βλεπουν οτι εισαι ενα τιποτα του τιποτα και να βιωνεις αυτο το συναισθημα ειναι πολυ ασχημο.. οντως μονο η δραση ειναι λυση...
    Και εγώ αποφεύγω την δουλειά, βέβαια το ξέρω ότι είναι λάθος. Επίσης Ηλία είναι λάθος που μιλάς ελεύθερα για το πρόβλημα σου!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Η κατασταση μου εχει παγιωθει.. μονιμα μπροστα σε εναν υπολογιστη με ενα τσιγάρο στο χερι και οι σκεψεις να κανουν παρτι... η ψυχίατρος μου μου λεει οτι ειναι δυσκολο να αλλαξω.. εχω μαθει ετσι... με καθε ενα τσιγαρο να επιβαρυνω την υγεια μου και ο χρονος να περνα ανεκμεταλευτος, τι να πεις απο κει και περα! Τα λεω ολα αυτα να τα βγαλω απο μεσα μου, και για μα δειξω στο φιλο οτι υπαρχουν και χειροτερα...
    Και εγώ είμαι μπροστά σε μια τηλεόραση και σε έναν υπολογιστή, τσιγάρο όχι ευτυχώς. Έχω εγκαταλείψει τον εαυτό μου στην μοίρα του, τρώω ασυστολα ότι βρω. Τώρα έχω δίπλα μου κάτι Σοκολάτες θα της τσακίσω αύριο. Δεν μου δίνει τίποτα ευχαρίστηση ζω την εβδομάδα της μαρμότας ότι κάνω κάθε μέρα ολόκληρη την εβδομάδα επαναλαμβάνεται.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by angel99 View Post
    Kαλησπερα μην απελπιζεσαι κι γω μια απο τα ιδια ειμαι με την διαφορα εισαι μικροτερος απο μενα η ζωη ειναι μπροστα σου συνεχισε να ψαχνεις για δουλεια με τον κορωνοιο για πολλους ειναι δυσκολο να βρουν δουλεια αυτη την εποχη.
    Μην φοβασαι αν μαθουν οι φιλοι σου οτι εχεις καταθλιψη εφοσον τους φερεσαι καλα δεν θα εχεις κανενα προβλημα και σηκω απο το κρεβατι με την βοηθεια της αγωγης σου θα σταθεις στα ποδια σου και θα δεις τα πραγματα διαφορετικα. Μπραβο σου που πηγαινεις σε συνεντευξεις εγω τρεμω σαν το ψαρι οταν παω και τις σταματησα χρειαζεται ομως και λιγη τυχη οποτε να επιμενεις και κατι θα βρεθει!!φιλικα
    Δουλειά, μακριά από εμένα!! Εγώ είμαι βάρος στην κοινωνία σε όλους!! Είμαι ένα γαϊδούρι που κλείνει τα 35 το καλοκαίρι και δεν κάνει τίποτα στην ζωή του. Δηλαδή καλύτερα να κοιμόμουν σε κανένα παγκάκι και να περνά συσσίτιο από την εκκλησία!! Παλαιότερα βγήκα στην πιάτσα πρώτη φορά για δουλειά στα 19 με 20, είχα άσχημη εμπειρία με αποτέλεσμα το αφεντικό θέλοντας να με ξεφορτωθεί, πήγε στην σχολή και είπε ότι δεν πήγαινα για δουλειά ψέματα, αλλά δεν με χάλασε. Μετά από λίγους μήνες πάω σε μια δεύτερη δουλειά πάλι μέσω τις σχολής και εκεί πάλι δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω, υπήρχαν άτομα που μου την λέγανε, και για όλα αυτά έφταιγα εγώ που μπλοκαρα, μπλόκαρε το μυαλό μου δεν έπαιρνε στροφές, άγχος πολύ εάν τα καταφέρω σήμερα είχα φτάσει σε σημείο να κρύβομαι για να μην δουλέψω, εάν κρυβωμουν θα έβαζαν αλλά παιδιά και εγώ θα την αραζα!! Σούπερ Μάρκετ μετά μέσω σεμιναρίων και εκεί στο άγχος. Και είδα ότι είδα και από τότε όσο γίνεται μακριά από δουλειές, ακόμα και δουλειές σπιτιού που δεν είναι κανείς να μου την πει δεν έχω όρεξη να την κάνω. Η δουλειά για εμένα είναι όπως το νερό για την γάτα. Γι'αυτό λέω βάρος είμαι και στην τελική καταντά κουραστικό όλο αυτό δεν πάω να δουλέψω λόγο φοβίας, εγώ πιστεύω είναι και τεμπελιάς. Είμαι ένας άχρηστος, ανίκανος και τεμπελοσκυλο!!

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εργασιακή ηθική
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 13-08-2019, 09:12
  2. Φοβια ΣΚΠ
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-02-2019, 21:39
  3. Replies: 3
    Last Post: 06-06-2018, 18:59
  4. φοβια
    By fabulous in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-2012, 15:58
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •