Εργασιακή φοβία - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 104 of 104
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    Πάντα μου άρεσε ο προγραμματισμός σαν δουλειά αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα να φτιάχνω κάτι σε εφαρμογές γιατί θέλει πολύ διάβασμα και εγώ δεν τα πάω καλά με το διάβασμα η αλήθεια είναι. Ένας φίλος προσφέρθηκε να με βοηθήσει να κάνουμε κάποια μάθηματα και θέλω να προσπαθήσω αλλά όλο τα παρατάω γιατί δεν έχω υπομονή και δυσκολεύομαι.Θα το προσπαθήσω βέβαια και αυτό μήπως καταφέρω κάτι
    Ουτε εμένα δεν μαρεσει το διάβασμα!

  2. #92
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ουτε εμένα δεν μαρεσει το διάβασμα!
    Όσο και να προσπαθώ 2 μέρες τώρα πάνω από μισή ώρα δεν μπορώ να διαβάσω όλο κάτι μου αποσπάει την προσοχή. Ίσως το γεγονος ότι δεν διάβασα πότε μου ουσιαστικά να βγαίνει τώρα στην φόρα. Κρίμα πρέπει να το παλέψω.

  3. #93
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    [Περνάνε οι μέρες και οι σκέψεις είναι οι ίδιες άχρηστος δεν κάνω για τίποτα στεναχώρια και σκέψεις αυτοτραυματισμόυ.Γιατι να είμαι τόσο αχάριστος στην τελική.? Τα είπα και ξαλαφρωσα.Ειναι μια παρηγοριά να τα λες κάπου και να σε καταλαβαίνουν χωρίς να σε κρίνουν και να σε περνανε για τρελό.

  4. #94
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    [Περνάνε οι μέρες και οι σκέψεις είναι οι ίδιες άχρηστος δεν κάνω για τίποτα στεναχώρια και σκέψεις αυτοτραυματισμόυ.Γιατι να είμαι τόσο αχάριστος στην τελική.? Τα είπα και ξαλαφρωσα.Ειναι μια παρηγοριά να τα λες κάπου και να σε καταλαβαίνουν χωρίς να σε κρίνουν και να σε περνανε για τρελό.
    Αν θες μπορείς να μιλας οσο αυτο σε ανακουφίζει και σ εμενα ότι σε κανει να ξελαφρωνεις καταλαβαίνω ότι περνας δυσκολα αλλα αν τα βγαζεις απο μεσα σου σε βοηθαει μην το κρατας μεσα σου φιλικη συμβουλη μιλα και προσπαθησε να ηρεμησεις να ξεχαστεις οι σκεψεις μας ειναι ο καποιες φορες ο χειροτερος εχθρος του εαυτου μας μην το φορτωνεις μεσα σου στην ψυχη σου μιλα

  5. #95
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by marimar View Post
    Αν θες μπορείς να μιλας οσο αυτο σε ανακουφίζει και σ εμενα ότι σε κανει να ξελαφρωνεις καταλαβαίνω ότι περνας δυσκολα αλλα αν τα βγαζεις απο μεσα σου σε βοηθαει μην το κρατας μεσα σου φιλικη θσυμβουλη μιλα και προσπαθησε να ηρεμησεις να ξεχαστεις οι σκεψεις μας ειναι ο καποιες φορες ο χειροτερος εχθρος του εαυτου μας μην το φορτωνεις μεσα σου στην ψυχη σου μιλα
    Marimar ευχάριστω για την στήριξη σου πραγματικα ευχάριστω.! Πήρα την απόφαση να ξεκινήσω κάποια μάθηματα αλλά έχω δυσκολία συγκέντρωσης καμιά συμβουλή από τον οποιοδήποτε για να μπορώ να συγκεντρώνομαι και να μπορώ να διαβάζω αρκετές ώρες?

  6. #96
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    Marimar ευχάριστω για την στήριξη σου πραγματικα ευχάριστω.! Πήρα την απόφαση να ξεκινήσω κάποια μάθηματα αλλά έχω δυσκολία συγκέντρωσης καμιά συμβουλή από τον οποιοδήποτε για να μπορώ να συγκεντρώνομαι και να μπορώ να διαβάζω αρκετές ώρες?
    Το γεγονός οτι θα ξεκινήσεις μαθηματα ειναι μια πολυ καλη αρχη ισως στην αρχη δυσκολευτεις αλλα αν σ αρεσει αυτο που κανεις θα δεις θα αφοσιωθεις σιγα σιγα καθε αρχη και δυσκολη. Θα δεις με το καιρό θα ειναι καλύτερα και θα σε βοηθήσει να ξεχαστεις κιολας..

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    [Περνάνε οι μέρες και οι σκέψεις είναι οι ίδιες άχρηστος δεν κάνω για τίποτα στεναχώρια και σκέψεις αυτοτραυματισμόυ.Γιατι να είμαι τόσο αχάριστος στην τελική.? Τα είπα και ξαλαφρωσα.Ειναι μια παρηγοριά να τα λες κάπου και να σε καταλαβαίνουν χωρίς να σε κρίνουν και να σε περνανε για τρελό.
    Σε καταλαβαίνω στο θέμα που έχεις με την δουλειά μόνο εκεί. Άχρηστος δεν είσαι, και μόνο που δραστηριοποιησε και δεν τα έχεις παρατήσει αυτό δεν λέει κάτι;; Σκέψου το λίγο!!

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Απρόθυμος, ούτε άχρηστος είσαι ούτε τίποτα. Κάτι σε μπλοκάρει στο μυαλό σου και τα βλέπεις όλα μαύρα. Αν κάνεις σκέψεις αυτοτραυματισμού και τέτοια, θα πρέπει να μιλήσεις με ειδικό. Άλλο να έχεις άγχος για το μέλλον, αγωνία για το αν θα βρεις δουλειά, μειωμένη αυτοεκτίμηση που σε ρίχνει κάπως κι άλλο να φτάνεις στο βαθμό να κάνεις τέτοιες σκέψεις. Όλες οι περιπτώσεις θέλουν δουλειά με τον εαυτό μας και να μην χάνουμε το κουράγιο μας. Αν αντί να καλυτερεύει η κατάσταση γίνεται χειρότερη σε σημείο να κάνεις σκέψεις να βλάψεις τον εαυτό σου, πρέπει να ζητήσεις βοήθεια.

  9. #99
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σε καταλαβαίνω στο θέμα που έχεις με την δουλειά μόνο εκεί. Άχρηστος δεν είσαι, και μόνο που δραστηριοποιησε και δεν τα έχεις παρατήσει αυτό δεν λέει κάτι;; Σκέψου το λίγο!!
    Έχεις δίκιο Αντρέα! Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έχω θέμα με το άγχος και ότι εκεί πρέπει να επικεντρωθώ.Καλως η κακώς αυτό πρέπει να λύσω πρώτα δεν γίνεται να μην μπορώ να κάνω τίποτα απλά είναι συνδιασμός καταθλιπτικού επεισοδίου και βγήκε και στην πορεία το πολύ άγχος.Αυτο με μπλοκάρει πολύ στο κεφάλι μου εκεί που μου λες κάτι το ξεχναω αμέσως.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    Έχεις δίκιο Αντρέα! Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι έχω θέμα με το άγχος και ότι εκεί πρέπει να επικεντρωθώ.Καλως η κακώς αυτό πρέπει να λύσω πρώτα δεν γίνεται να μην μπορώ να κάνω τίποτα απλά είναι συνδιασμός καταθλιπτικού επεισοδίου και βγήκε και στην πορεία το πολύ άγχος.Αυτο με μπλοκάρει πολύ στο κεφάλι μου εκεί που μου λες κάτι το ξεχναω αμέσως.
    Εννοείται ότι πρώτα πρέπει να λύσεις το άγχος σου, αλλιώς θα σου είναι πολύ δύσκολα για την πορεία της ζωής σου, δουλειά, σχέση κ.α. Εγώ πηγαίνω σε ψυχολόγο δεν έχω πάει πολλές φορές, αλλά θέλει δρόμο πολύ ακόμα!!

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ίσως χρειάζεται μία ρύθμιση η αγωγή, αλλά νομίζω ότι βοηθάει πολύ κάποια ψυχοθεραπεία παράλληλα. Όταν κάνεις σκέψεις αυτοτραυματισμού δεν το αφήνεις έτσι. Είναι πισωγύρισμα που μπορεί να είναι κι επικίνδυνο.

  12. #102
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ίσως χρειάζεται μία ρύθμιση η αγωγή, αλλά νομίζω ότι βοηθάει πολύ κάποια ψυχοθεραπεία παράλληλα. Όταν κάνεις σκέψεις αυτοτραυματισμού δεν το αφήνεις έτσι. Είναι πισωγύρισμα που μπορεί να είναι κι επικίνδυνο.
    Με δυσκολεύει πολύ η αγωγή ειδικά το πρωινό χάπι νιώθω σα ζόμπι όλη τη μέρα και το κεφάλι μου βαρύ.Θα μιλήσω με τον γιατρό γιατί με δυσκολεύει πολύ.Επισης έχω μια πρόταση για δουλειά που την έκανα και παλιά αλλά με κάποια ένσημα αυτή τη φορά, μεταφορά στρωμάτων και κρεβατιών.Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι πολύ να πάω είναι το μόνο που έκανα αρκετά καλά σαν δουλειά.Βεβαια δεν είναι κάτι το να κουβαλάς ο καθένας μπορεί να το κάνει, το μόνο που σκέφτομαι είναι την κριτική ότι πάλι εκεί πήγε μόνο αυτό μπορεί κτλ κτλ...Η αλήθεια είναι μόνο τότε ήμουν καλά ψυχολόγικα όταν δούλευα εκεί δεν ήταν και καθε μερα η δουλειά και είχα καλά χρήματα.Δεν ξερω πράγματικα ακόμα τι να κάνω ότι προσπάθεια έχω κάνει έχει πάει στο κενό.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    Με δυσκολεύει πολύ η αγωγή ειδικά το πρωινό χάπι νιώθω σα ζόμπι όλη τη μέρα και το κεφάλι μου βαρύ.Θα μιλήσω με τον γιατρό γιατί με δυσκολεύει πολύ.Επισης έχω μια πρόταση για δουλειά που την έκανα και παλιά αλλά με κάποια ένσημα αυτή τη φορά, μεταφορά στρωμάτων και κρεβατιών.Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι πολύ να πάω είναι το μόνο που έκανα αρκετά καλά σαν δουλειά.Βεβαια δεν είναι κάτι το να κουβαλάς ο καθένας μπορεί να το κάνει, το μόνο που σκέφτομαι είναι την κριτική ότι πάλι εκεί πήγε μόνο αυτό μπορεί κτλ κτλ...Η αλήθεια είναι μόνο τότε ήμουν καλά ψυχολόγικα όταν δούλευα εκεί δεν ήταν και καθε μερα η δουλειά και είχα καλά χρήματα.Δεν ξερω πράγματικα ακόμα τι να κάνω ότι προσπάθεια έχω κάνει έχει πάει στο κενό.
    Αφού την ξέρεις την δουλειά πήγαινε και ο κόσμος να κοιτάει την δουλειά του. Τώρα για το πρωινό χάπι, θα το βρείτε με το γιατρό σου!!

  14. #104
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Αφού την ξέρεις την δουλειά πήγαινε και ο κόσμος να κοιτάει την δουλειά του. Τώρα για το πρωινό χάπι, θα το βρείτε με το γιατρό σου!!
    Είναι και αυτή η καραντίνα που δεν είναι ανοιχτά τα μαγαζιά και με κάνει να το σκέφτομαι δειλά ακόμα.Πραγματικα δεν ξέρω νιώθω σαν να κάνω πισωγυρισμα αλλά θα με βοηθήσει στην ψυχολογία πιστεύω ότι θα νιώσω να εκπληρώνω έργο και θα ανέβω σιγά σιγά

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Εργασιακή ηθική
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 13-08-2019, 09:12
  2. Φοβια ΣΚΠ
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-02-2019, 21:39
  3. Replies: 3
    Last Post: 06-06-2018, 18:59
  4. φοβια
    By fabulous in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-2012, 15:58
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •