Εργασιακή φοβία - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 104
  1. #46
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Το έγραψες και πιο πάνω: Είναι κάτι παροδικό και θα περάσει, εξάλλου ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός.
    Απλά να δώσεις κι ένα χέρι βοηθείας ο ίδιος στον εαυτό σου, έτσι; Μην μένεις αδρανής με τις σκέψεις σου. Ανεργία δεν σημαίνει αεργία.
    Η καραντίνα περιπλέκει τα πράγματα κάπως, αλλά υπάρχουν πράγματα να κάνεις για να βελτιώσεις την ψυχολογία σου και να εκμεταλλεύεσαι τον χρόνο σου δημιουργικά.
    Υπάρχουν ένα σωρό δουλειες εκεί έξω με πιάνει φόβος όμως και δεν βελτιώνω την κατάσταση μου πλέον δεν νιώθω την ανάγκη να κάνω ούτε τα βασικά

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    Είμαι 27 τώρα ουσιαστικά ξεκινάω την επαγγελματική μου καριέρα καλως η κακώς. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα περνάει ο καιρός έτσι γιατί πάντα ήμουν βολεμενος και είναι καιρός να αλλάξει αυτό. Φοβαμαι πολύ χωρίς τους δικούς μου ανθρώπους και αν κάνω έτσι που είμαι 27 όταν μεγαλώσω κιαλλο και δεν θα είναι εδώ δηλαδή στις κανονικές συνθήκες τι θα γίνει? Το σκέφτεσαι καθόλου αυτό Αντρέα δηλαδή όταν θα πρέπει να έχεις ένα εισόδημα για τα βασικά τι θα κάνουμε θα φουνταρουμε μια ώρα νωρίτερα?
    Το ξέρω φίλε μου ότι μεγαλώνοντας κάποτε θα έρθει η στιγμή που θα πρέπει να δουλέψουμε εγώ στην ηλικία σου ένα χρόνο πριν είχα τελειώσει την τρίτη μου δουλειά, μέσω σεμιναρίων σε σούπερ μάρκετ, όπως ήταν φυσικό και εκεί δεν πέρασα σούπερ, με τους υπαλλήλους δεν είχα σχεδόν με όλους καλή σχέση, ένας που ήταν κάτι σαν υπεύθυνος μου την είπε για κάτι δεν θυμάμαι τί, αλλά δεν αντέδρασα και μπορούσα γιατί δεν ανηκα στο σουπερμάρκετ δεν με πλήρωναν αυτοι, από τα σεμινάρια πληρωνομουνα, αλλά έτσι είναι ο χαρακτήρας μου καλός η κακός.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ναι οτι τωρα φταινε τα ατομα που πασχουν απο φοβιες??
    Η οτι μια χαρα τους εκατσε αυτο με τη φοβια και τους βολεψε για να μην δουλεύουν???
    Ξερεις τι σημενει εργασιακη φοβια???
    Πρεπει να πας στη δουλειά και εισαι μεσα στο αγχος σε βαθμο που η καρδια σου αισθάνεσαι οτι θα παθεις έμφραγμα.
    Αρχιζουν τα καρδιοχτυπια...εισαι συνεχεια στη τσιτα..
    Και κατι απλο να σε πουνε πχ παρε τη σκιυπα και σκουπισε και εκει ακομα αγχώνεσαι..ειναι τοσο εντονο το αγχος αυτο
    Που δεν μπορείς να το διαχειριστης με τίποτα...
    Μετα αρχίζουν οι σκεψεις οπως ειπε ο θεματοθετης οτι δεν θα τα καφερει..οτι ολα θα πανε στραβα...μεσα του θα πατακαλαει να φυγει αοτη δουλεια μονο και μονο για να ησηχαση απο ολα αυτα οχιαπο τεμπελιά..αλλα απτα αισθηματα άγχους και της φοβιες του..
    Δεν ειναι τεμπελια..ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ..και οπως ολες οι ασθένειες δεν την επιλεγεις αλλα σε επιλέγει.
    Που με ξέρεις έτσι και εγώ θα νιώσω ως ένα βαθμό, επίσης και το άλλο ότι όλοι θα με κοιτάνε εάν κάνω καλά την δουλειά μου, θα με σχολιάζουν, τώρα θα μου τι πει το αφεντικό, κ.α έτσι ακριβώς!!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Και δεν εισαι καθόλου τεμπέλης...
    Εγω οταν το ειχα αυτο..αναρωτιομουν πως γίνεται να ειμαι τεμπελης οταν δουκεευω αοτα 14 μου??
    Τα εβαζα κατω τα ζυγιζα δεν μου εβγενε με τίποτα ο λογαριασμός..ελεγα θελω να δουλεψω??
    Ναι θελω..
    Ψαχνω δουλεια βρισκω??
    Ναι ψαχνω βρισκω...
    Μολις πιανω δουλειά γιατι με διακατέχει αυτο αισθημα του φοβου και της ανασφαλειας και το αγχος?? Απο κει και περα τα εχανα..
    Και εμενα απο το περιβάλλον μου με ελεγαν μηπως αρχισες να τεμπελιαζης με εξαιρεση τη γυναικα μου φυσικά.που παντα ηξερε τι ειναι ο Γιώργος..
    Μεσα μου και εγω ηξερα οτι δεν είμαι τεμπέλης αλλα δεν μπορουσα να βρω γιατι δεν μπορω να κατσω σε δουλειές.
    Εγώ παρά που μου έχουν πει οι ειδικοί ότι δεν είμαι τεμπέλης, εγώ πιστεύω το αντίθετο οτι είμαι, γιατί και στο οικογενειακό περιβάλλον που αισθάνομαι πιο άνετα δεν θέλω να δουλεύω αποφεύγω την δουλειά, θέλω στο δωμάτιο μου κλεισμένος να βλέπω τηλεόραση, αυτό τι δείχνει τεμπελιά δεν δείχνει; Αλλά όταν τύχει και κάνω κάποια δουλειά, θέλω να είναι όσο δυνατόν τέλεια, θέλω και ένα μπράβο να μου πουν!! Εγώ ξέρω ότι όλα στην ζωή κάποτε θα σου γυριστούν και η τεμπελιά δεν θα μου βγει σε καλό, ρόδα είναι και γυρίζει!!

  5. #50
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ παρά που μου έχουν πει οι ειδικοί ότι δεν είμαι τεμπέλης, εγώ πιστεύω το αντίθετο οτι είμαι, γιατί και στο οικογενειακό περιβάλλον που αισθάνομαι πιο άνετα δεν θέλω να δουλεύω αποφεύγω την δουλειά, θέλω στο δωμάτιο μου κλεισμένος να βλέπω τηλεόραση, αυτό τι δείχνει τεμπελιά δεν δείχνει; Αλλά όταν τύχει και κάνω κάποια δουλειά, θέλω να είναι όσο δυνατόν τέλεια, θέλω και ένα μπράβο να μου πουν!! Εγώ ξέρω ότι όλα στην ζωή κάποτε θα σου γυριστούν και η τεμπελιά δεν θα μου βγει σε καλό, ρόδα είναι και γυρίζει!!
    αντρεα μου σε καταλαβαινω απολυτα! και εγω στην ιδια φαση ειμαι μαζι σου... δεν εισαι μονος!
    δεν μπορω να κανω τιποτα...σε καλο να μας βγει ρε! μακαρι σε καλο να μας βγει!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    Υπάρχουν ένα σωρό δουλειες εκεί έξω με πιάνει φόβος όμως και δεν βελτιώνω την κατάσταση μου πλέον δεν νιώθω την ανάγκη να κάνω ούτε τα βασικά
    Εδώ είναι το κλειδί αγαπητέ μου. Να κάνεις τα βασικά κι ας μην νοιώθεις την ανάγκη. Να τα κάνεις έστω και με το ζόρι, να μην αφεθείς. Με τα βασικά δεν εννοώ μόνο να φροντίζεις προσωπική υγιεινή, εμφάνιση, καθαριότητα του χώρου σου, εννοώ και να βγαίνεις για περπάτημα και να επικοινωνείς όσο μπορείς με δύο φίλους, να ψάχνεις στο ίντερνετ ένα βίντεο πάνω σε κάτι χρήσιμο. Κι ας μην σε γεμίζει αυτή τη στιγμή αυτό, κι ας αισθάνεσαι δυσφορία.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Που με ξέρεις έτσι και εγώ θα νιώσω ως ένα βαθμό, επίσης και το άλλο ότι όλοι θα με κοιτάνε εάν κάνω καλά την δουλειά μου, θα με σχολιάζουν, τώρα θα μου τι πει το αφεντικό, κ.α έτσι ακριβώς!!
    Δεν διαφωνούμε σε αυτά που λέμε ο καθένας με άλλα λόγια andreas86 . Φοβίες είναι, χαίρω πολύ. Τις φοβίες δεν τις αντιμετωπίζεις με το να τις αποφεύγεις όμως. Μόνο μένοντας εκεί και κοιτώντας τες στα μάτια τις νικάς. Όσο το βάζεις στα πόδια τόσο διογκώνονται και παγιώνονται.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ παρά που μου έχουν πει οι ειδικοί ότι δεν είμαι τεμπέλης, εγώ πιστεύω το αντίθετο οτι είμαι, γιατί και στο οικογενειακό περιβάλλον που αισθάνομαι πιο άνετα δεν θέλω να δουλεύω αποφεύγω την δουλειά, θέλω στο δωμάτιο μου κλεισμένος να βλέπω τηλεόραση, αυτό τι δείχνει τεμπελιά δεν δείχνει; Αλλά όταν τύχει και κάνω κάποια δουλειά, θέλω να είναι όσο δυνατόν τέλεια, θέλω και ένα μπράβο να μου πουν!! Εγώ ξέρω ότι όλα στην ζωή κάποτε θα σου γυριστούν και η τεμπελιά δεν θα μου βγει σε καλό, ρόδα είναι και γυρίζει!!

    Η τεμπελιά του ανθρώπου δεν είναι να βαριέται να κάνει δουλειές, είναι να αποφεύγει να κάνει αλλαγές στη ζωή του που μπορεί άμεσα να του φαίνονται ζόρικες, αλλά μεσοπρόθεσμα είναι για το καλύτερο και το ξέρει. Αυτή είναι η τεμπελιά και απέφυγα προσεκτικά τον όρο ως τώρα, διότι έχει άλλο νόημα το να είσαι τεμπέλης κι άλλο το να κολλάς και να μένεις στάσιμος. Όλοι έχουμε την τάση της αδράνειας και της δειλίας, όπως θες πεστο, απλά κάποιοι την καταπολεμάμε και κάνουμε βήματα μπροστά. Όσο πιο πολύ μένεις στο τέλμα τόσο πιο πολύ βουλιάζεις και τόσο πιο πολύ δύσκολο είναι να ξεκολλήσεις μετά. Κάθε αλλαγή, ακόμα και θετική, τρομάζει. Οι άνθρωποι είναι πιο δυνατοί από τους φόβους τους αρκεί να το πιστέψουν.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    αντρεα μου σε καταλαβαινω απολυτα! και εγω στην ιδια φαση ειμαι μαζι σου... δεν εισαι μονος!
    δεν μπορω να κανω τιποτα...σε καλο να μας βγει ρε! μακαρι σε καλο να μας βγει!
    Φυσικά και μπορείς να κάνεις πολλά, αρκεί να κάνεις ένα πρώτο βήμα επιτέλους. Εσύ βρίσκεις συνεχώς δικαιολογίες να μην το κάνεις!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ναι οτι τωρα φταινε τα ατομα που πασχουν απο φοβιες??
    Η οτι μια χαρα τους εκατσε αυτο με τη φοβια και τους βολεψε για να μην δουλεύουν???
    Ξερεις τι σημενει εργασιακη φοβια???
    Πρεπει να πας στη δουλειά και εισαι μεσα στο αγχος σε βαθμο που η καρδια σου αισθάνεσαι οτι θα παθεις έμφραγμα.
    Αρχιζουν τα καρδιοχτυπια...εισαι συνεχεια στη τσιτα..
    Και κατι απλο να σε πουνε πχ παρε τη σκιυπα και σκουπισε και εκει ακομα αγχώνεσαι..ειναι τοσο εντονο το αγχος αυτο
    Που δεν μπορείς να το διαχειριστης με τίποτα...
    Μετα αρχίζουν οι σκεψεις οπως ειπε ο θεματοθετης οτι δεν θα τα καφερει..οτι ολα θα πανε στραβα...μεσα του θα πατακαλαει να φυγει αοτη δουλεια μονο και μονο για να ησηχαση απο ολα αυτα οχιαπο τεμπελιά..αλλα απτα αισθηματα άγχους και της φοβιες του..
    Δεν ειναι τεμπελια..ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ..και οπως ολες οι ασθένειες δεν την επιλεγεις αλλα σε επιλέγει.

    Ενα διαστημα ειχα εναν υπαλληλο με ακριβως τα ιδια συπτωματα .
    Ηρθε οταν βαλαμε αγγελια ,ειχε ολα αυτα που ζητουσαμε και μαλιστα ο ανθρωπος ειχε μεγαλη αναγκη απο δουλεια οποτε τον πηραμε ..

    Τον πρωτο καιρο ηταν παρα πολυ αγχωμένος αλλα ειναι κατι το φυσιολογικο για εμας γιατι ειναι η φυση και η δυσκολια της δουλεια μας ..Στην πορεια ομως ολοι το συνηθιζουν .
    Οταν πλεον τελειωσε η εκπαιδευση του και επρεπε να καλυπτει περιστατικα μονος του τα πραγματα χειροτερεψαν ...

    Θυμαμαι του παρεδιδα το ταμπλετ της υπηρεσιας και καθε φορα που το επερνε στο χερια του αλλαζε σαραντα χρωματα και ετρεμαν τα χερια του .Παντα στις αρχες τον ρωτουσα αν μπορει και αν αντέχει ,εκεινος ποτε δεν ειπε οχι δεν μπορω να πω ηταν πολυ φιλοτιμος και εργατικος γι αυτο και εκανα πολυ υπομονη .
    Ακομα και οταν μεσα στην νυχτα με επερνε εντρομος τηλεφωνο να καλυψω εγω περιστατικο γιατι δηθεν δεν προαλαβαινε ενω εγω εβλεπα απο τα συστηματα μας οτι ανετα εβγαζε την δουλεια ..
    Πηγαινα ομως, γιατι ελεγα ενταξει αρχη ειναι θα μαθει ...Μεχρι που με επερνε τηλεφωνο να επεμβω και εγω παραλληλα ωστε να νοιωθει την σιγουρια οτι ειμαι και εγω εκει και δεν θα κανει καμια λαθος κινηση που στην δουλεια μας θα ειναι καθοριστική ...

    Του ελεγα να στειλει ενα μειλ και κατευθειαν πανικος ,ενω χειριζοταν αψογα και το κινητο του και οτι ειχε να κανει με θεμα τεχνολογιας αλλα οτι αφορουσε το θεμα της δουλειας ετρεμε ολοκληρος ..

    Δυστηχως οσο υπομονη και να εκανα δεν γινοταν να τον κρατησουμε αλλο στην δουλεια και οταν φυσικα το συζητησαμε μου παραδεχτηκε οτι ειχε θεμα διαχείρισης άγχους μονο με το κομματι της δουλειας..Δεν ανεφερε τον ορο εργασιακη φοβια ....Οπου και να πηγαινε παντα ειχε το ιδιο θεμα και μαλιστα ο ανθρωπος εχει και οικογενεια και παιδια ,αλλα δυστηχως οταν ο αλλος καιγεται και σε πληρωνει για να να εισαι παραγωγικος αυτα δεν εχει περιθωρια να τα παραβλεψει ..

    Οσο και να προσπαθησε δεν μπορεσε και μαλιστα του αναγνωρισα και το γεγονος οτι ηταν πραγματικα σκυλι στην δουλεια του ,χωρις να παραπονιεται για κουραση και οτιδηποτε αλλο ,απλα επρεπε παντα να επεμβει σε δυσκολο περιστατικο με καποιον αλλον ωστε να μην αγχωνεται και να νοιωθει σιγουρια ...
    .Τωρα δουλευει οδηγος ταξι ...
    Οταν τον συνανταω κατα καιρους και μιλαμε μου λεει καμια σχεση τα χρηματα που επερνα τοτε σε εσας και ειμασταν πολυ καλα οικογενειακως με τωρα, αλλα πλεον μου λεει εχω συμβιβαστεί με αυτο που μπορω καπως να το διαχειριζομαι και δεν εχει τοσο αγχος και πιεση απο το να ειμαι τελειως ανεργος ...
    Αυτο τον άνθρωπο μόνο τεμπέλη δεν τον λες .....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Υπάρχει μια δουλειά που μου αρέσει και είναι η μοναδική, πιο πολύ είναι γυναικεία υπόθεση αλλά την κάνουν και άντρες. Βρεφονηπιοκομων, πήγα ΙΕΚ πριν λίγα χρόνια και στην πρακτική μου πήγα καλά και μου άρεσε, αλλά ποτέ δεν πήρα την πιστοποίηση, γιατί μόλις ήρθε ο καιρός και διάβασα ότι βγήκε πιστοποίηση αγχοθηκα τόσο πολύ που δεν έκανα καν τα χαρτιά μου!!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Υπάρχει μια δουλειά που μου αρέσει και είναι η μοναδική, πιο πολύ είναι γυναικεία υπόθεση αλλά την κάνουν και άντρες. Βρεφονηπιοκομων, πήγα ΙΕΚ πριν λίγα χρόνια και στην πρακτική μου πήγα καλά και μου άρεσε, αλλά ποτέ δεν πήρα την πιστοποίηση, γιατί μόλις ήρθε ο καιρός και διάβασα ότι βγήκε πιστοποίηση αγχοθηκα τόσο πολύ που δεν έκανα καν τα χαρτιά μου!!
    Καλημέρα !
    Όντως είναι περισσότερο γυναικείο αλλά σε πληροφορω ένα συνάδελφο είχα τα χρόνια που δούλευα με παιδιά και μοναδικό βέβαια ,αλλά ήταν πολύ καλύτερος από την οποιαδήποτε εκεί μέσα ...

    Αυτό το επάγγελμα θέλει μόνο πολύ αγάπη και υπομονή για τα παιδιά όλα τα άλλα τα μαθαίνεις ..
    Ποτέ δεν είναι αργά για να δώσεις την πιστοποίηση και να ξέρεις ότι πλέον ζητούν αρκετους άντρες μέσα σε δομές , γιατί θεωρούνται ποιο ασφαλείς να δουλεύουν άντρες εκεί μέσα ...

    Η αλήθεια πριν ένα χρόνο και κάτι δεν θυμάμαι ακριβώς , που μου έγινε πρόταση από συγκεκριμένη ΜΚΟ για να απασχολω τα παιδιά τους ,μέσα στη δομή όμως, ήταν πολύ καλή αν σκεφτείς ότι ο μισθός ήταν στα 1200 ευρώ με αρχικά 4μηνη σύμβαση και μετά αν όλα πήγαιναν καλά θα συνέχιζα ...
    Ποιος σου δίνει πλέον αυτά τα λεφτά ,ακόμα και στους παιδικούς σταθμούς να πας αν πάρεις 600 ευχαριστημένος θα είσαι ....

    Αν μπορείς προσπάθησε το αξίζει ακόμα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #58
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    7
    Παιδιά συγγνώμη που θα σας το πω κάπως ωμά, αλλά επειδή ως νέος έχω περάσει ακριβώς απο την ίδια φάση και ξέρω τι νιώθετε, το πρόβλημα σας δεν ειναι η "κατάθλιψη" ούτε η "εργασιακή φοβία", αλλά το ότι είστε καλομαθημένοι και δεν θέλετε να αναλάβετε τις ευθύνες της ζωής. Βασικά δεν φταίτε εσείς, αλλά ο τρόπος που μεγαλώσαμε ολοι. Και εγώ στα 26 μόλις είχα τελειώσει σπουδές και στρατό με επιανε "φοβια" οταν πηγαινα για δουλειά, με αποτέλεσμα να φάω τουλάχιστον μια 5ετια της πιο παραγωγικής μου ηλικίας ξύνοντας τα απαυτα μου και παίρνοντας χάπια, έχοντας πείσει όλους γύρω μου ότι είμαι άρρωστος, ενώ έκανα ζωή χαρισάμενη με λεφτά του πατέρα μου (ταξιδια, γκόμενες, σπορ αυτοκίνητα κλπ).
    Χρειαστηκε σχεδόν να μείνουμε στο δρόμο λόγω χρεών του πατέρα μου (οποίος έκανε και φυλακή) επειδή φαλιρισε η επιχείρηση του, για να πάρω τη ζωή στα χέρια μου. Όσο για το άγχος και την ανασφάλεια , αυτα είναι φυσιολογικα, δεν είστε άρρωστοι όπως πάνε να σας πείσουν οι ψυχίατροι για να σας τα παίρνουν, και θα τα έχετε πάντα, γιατί έτσι είναι η ζώη, και πρεπει να μάθετε να την αντιμετωπίζετε.
    Είμαι 47 χρόνων τώρα, θεωρούμαι "επιτυχημένος" επαγγελματικα, και ειμαι αυτός που παίρνει τις συνεντεύξεις σε μεγάλη εταιρία (που κάποτε πηγαίνα και έτρεμα περιμένοντας στο σαλονι) και σας διαβεβαιώνω οτι δεν υπάρχει ούτε μια μέρα που να μην αντιμετωπίζω άγχος και ανασφάλεια. Ποιά είναι η διαφορά απο τα 25 μου; Οτι έμαθα να το καταπινω και το παλεύω, να κοιτάω την ζωή στα μάτια, αντί να τρέχω μακριά σαν φοβισμένο κουτάβι. Πάρτε την ζωή στα χέρια σας! Μην φοβάστε! Μην χαραμίζετε την ζωή σας στην αδράνεια, σε φανταστικές φοβίες, σε υποτιθέμενες ψυχικές ασθένειες, και στην αυτολυπηση. Man up!
    Last edited by Dysfunctional; 27-01-2021 at 17:50.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by Dysfunctional View Post
    Παιδιά συγγνώμη που θα σας το πω κάπως ωμά, αλλά επειδή ως νέος έχω περάσει ακριβώς απο την ίδια φάση και ξέρω τι νιώθετε, το πρόβλημα σας δεν ειναι η "κατάθλιψη" ούτε η "εργασιακή φοβία", αλλά το ότι είστε καλομαθημένοι και δεν θέλετε να αναλάβετε τις ευθύνες της ζωής. Βασικά δεν φταίτε εσείς, αλλά ο τρόπος που μεγαλώσαμε ολοι. Και εγώ στα 26 μόλις είχα τελειώσει σπουδές και στρατό με επιανε "φοβια" οταν πηγαινα για δουλειά, με αποτέλεσμα να φάω τουλάχιστον μια 5ετια της πιο παραγωγικής μου ηλικίας ξύνοντας τα απαυτα μου και παίρνοντας χάπια, έχοντας πείσει όλους γύρω ότι είμαι άρρωστος, ενώ έκανα ζωή χαρισάμενη με λεφτά του πατέρα μου (ταξιδια, γκόμενες, σπορ αυτοκίνητα κλπ).
    Χρειαστηκε σχεδόν να μείνουμε στο δρόμο λόγω χρεών του πατέρα μου (οποίος έκανε και φυλακή) επειδή φαλιρισε η επιχείρηση του, για να πάρω τη ζωή στα χέρια μου. Όσο για το άγχος και την ανασφάλεια , αυτα είναι φυσιολογικα, δεν είστε άρρωστοι όπως πάνε να σας πείσουν οι ψυχίατροι για να σας τα παίρνουν, και θα τα έχετε πάντα, γιατί έτσι είναι η ζώη, και πρεπει να μάθετε να την αντιμετωπίζετε. Είμαι 47 χρόνων τώρα, θεωρούμαι "επιτυχημένος" επαγγελματικα, και ειμαι αυτός που παίρνει τις συνεντεύξεις σε μεγάλη εταιρία (που κάποτε πηγαίνα και έτρεμα περιμένοντας στο σαλονι) και σας διαβεβαιώνω οτι δεν υπάρχει ούτε μια μέρα που να μην αντιμετωπίζω άγχος και ανασφάλεια. Ποιά είναι η διαφορά απο τα 25 μου; Οτι έμαθα να το καταπινω και το παλεύω, να κοιτάω την ζωή στα μάτια, αντί να τρέχω μακριά σαν φοβισμένο κουτάβι. Πάρτε την ζωή στα χέρια σας! Μην φοβάστε! Μην χαραμίζετε την ζωή σας στην αδράνεια, σε φανταστικές φοβίες, και σε αυτολυπηση. Man up!
    Μπορεί να ισχύει και αυτό κάποιες φορές, αλλά να ξέρεις ότι τώρα οι διαθέσιμες δουλειές είναι πολύ λιγότερες και με μεγαλύτερη πίεση από όταν ήσουν εσύ 26. Κάποιοι από εδώ όντως μπορούν να ξεπεράσουν το άγχος τους και να δουλέψουν, άλλοι όμως χρειάζονται πιο "soft" δουλειές και περιβάλλον

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Dysfunctional View Post
    Παιδιά συγγνώμη που θα σας το πω κάπως ωμά, αλλά επειδή ως νέος έχω περάσει ακριβώς απο την ίδια φάση και ξέρω τι νιώθετε, το πρόβλημα σας δεν ειναι η "κατάθλιψη" ούτε η "εργασιακή φοβία", αλλά το ότι είστε καλομαθημένοι και δεν θέλετε να αναλάβετε τις ευθύνες της ζωής. Βασικά δεν φταίτε εσείς, αλλά ο τρόπος που μεγαλώσαμε ολοι. Και εγώ στα 26 μόλις είχα τελειώσει σπουδές και στρατό με επιανε "φοβια" οταν πηγαινα για δουλειά, με αποτέλεσμα να φάω τουλάχιστον μια 5ετια της πιο παραγωγικής μου ηλικίας ξύνοντας τα απαυτα μου και παίρνοντας χάπια, έχοντας πείσει όλους γύρω μου ότι είμαι άρρωστος, ενώ έκανα ζωή χαρισάμενη με λεφτά του πατέρα μου (ταξιδια, γκόμενες, σπορ αυτοκίνητα κλπ).
    Χρειαστηκε σχεδόν να μείνουμε στο δρόμο λόγω χρεών του πατέρα μου (οποίος έκανε και φυλακή) επειδή φαλιρισε η επιχείρηση του, για να πάρω τη ζωή στα χέρια μου. Όσο για το άγχος και την ανασφάλεια , αυτα είναι φυσιολογικα, δεν είστε άρρωστοι όπως πάνε να σας πείσουν οι ψυχίατροι για να σας τα παίρνουν, και θα τα έχετε πάντα, γιατί έτσι είναι η ζώη, και πρεπει να μάθετε να την αντιμετωπίζετε.
    Είμαι 47 χρόνων τώρα, θεωρούμαι "επιτυχημένος" επαγγελματικα, και ειμαι αυτός που παίρνει τις συνεντεύξεις σε μεγάλη εταιρία (που κάποτε πηγαίνα και έτρεμα περιμένοντας στο σαλονι) και σας διαβεβαιώνω οτι δεν υπάρχει ούτε μια μέρα που να μην αντιμετωπίζω άγχος και ανασφάλεια. Ποιά είναι η διαφορά απο τα 25 μου; Οτι έμαθα να το καταπινω και το παλεύω, να κοιτάω την ζωή στα μάτια, αντί να τρέχω μακριά σαν φοβισμένο κουτάβι. Πάρτε την ζωή στα χέρια σας! Μην φοβάστε! Μην χαραμίζετε την ζωή σας στην αδράνεια, σε φανταστικές φοβίες, σε υποτιθέμενες ψυχικές ασθένειες, και στην αυτολυπηση. Man up!
    Υπάρχει ένα βιβλίο του Πασκάλ Μπρυκνερ, ο Πειρασμός της αθωότητας που το αναλύει αυτό που λες, ότι δηλαδή στη σύγχρονη εποχή ο άνθρωπος αποφεύγει να αναλάβει ευθύνες κλπ σαν μικρό παιδί. Απ'την άλλη με το να λες σε κάποιον γίνε άντρας κλπ δεν νομίζω ότι τον βοηθάει σε κάτι. Εγώ π.χ. μπορεί να ήμουν πάντα λειτουργικός και πολύ ικανός στη δουλειά μου αλλά με πολύ αγχος, κατά καιρούς με κατάθλιψη και αδυναμία να κοιμηθώ κλπ. Μόνο με την ψυχοθεραπεία κατάλαβα γιατί και προσπαθώ να το βελτιώσω.

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εργασιακή ηθική
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 13-08-2019, 09:12
  2. Φοβια ΣΚΠ
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-02-2019, 21:39
  3. Replies: 3
    Last Post: 06-06-2018, 18:59
  4. φοβια
    By fabulous in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-2012, 15:58
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •