Εργασιακή φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 104
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32

    Εργασιακή φοβία

    Καλησπέρα στο φόρουμ.Ειχα πιάσει δουλειά με σύμβαση ορισμένου χρόνου και αγχώθηκα πάρα πολύ μόλις ξεκίνησε η καραντίνα τι θα γίνει μελλοντικά. Εν τέλει κατέληξα σύμφωνα με τον ψυχίατρο με κατάθλιψη. Δούλεψα άλλον έναν μήνα τον Δεκέμβριο και μετά σταμάτησα. Η αγωγή που παιρνω είναι 150mg venlaxin το πρωί και 45mg motofen το βράδυ. Να αναφέρω ότι όντας 27 με έπιασε μια κρίση καθώς δεν είναι τα πράγματα όπως τα θέλουμε. Ζω με τους γονείς μου και φοβάμαι να στείλω πλέον και βιογραφικό με έχει πιάσει η φοβία για το αν θα τα καταφέρω ότι αυτό που σπούδασα πάει στραφι γιατί δεν ασχολήθηκα πέρα από το να τελειώσω την σχολή και το μόνο που κάνω από τότε που σταμάτησα είναι πολλές ώρες κρεβάτι καμία βόλτα αρεα και που και 3 άκαρπες συνέντευξεις μέχρι στιγμής. Έχω μεγάλη άρνηση για δουλειά και ξέρω ότι είναι λάθος γιατί δεν θα ζήσω αλλιώς αλλά κάθε μέρα δεν βρίσκω τις δυνάμεις για μια δουλειά και είναι πολύ κακό γιατί δεν έχω καθόλου εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μου. Ελπίζω για κάτι καλύτερο όπως όλοι μας το ολο θέμα με την καραντινα με έχει ρίξει παρά πολύ οι μόνοι που γνωρίζουν για την καταθλιψη είναι οι γονείς ο αδερφός μου και ένας πολύ καλός φίλος. Πολύ δύσκολο κάθε μέρα να ξυπνάς χωρίς αιτία και να νιώθεις ανήμπορος ότι δεν κάνεις για τίποτα. Αργότερα θα πρέπει να μάθουν και οι φίλοι και η κοπέλα μου ότι έχω κατάθλιψη και μου είναι πολύ δύσκολο να το αποκαλύψω. Φοβάμαι τις αντιδράσεις. Ευχαριστώ μόνο και που τα έβγαλα από μέσα μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Είναι καλό να τα βγάζεις από μέσα σου,αλλά ενέχει και ένα ρίσκο...Το να συνηθίσεις στην κατάσταση του αρρώστου και να βαλτώσεις σε αυτήν...Πίστεψέ με το έχω πάθει πολλές φορές...Σου γίνεται δεύτερη φύση και δεν αποβάλλεται εύκολα.
    Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω για να σε παρηγορήσω,ίσως η διαβεβαίωση ότι είμαι και εγώ(όπως και πολλοί άνθρωποι) σε αντίστοιχη κατάσταση και καταλαβαίνω τι σημαίνει να ξυπνάς και να ζεις χωρίς πυξίδα και προορισμό,και πολυ χειρότερο ακόμα, να μην σου λένε τίποτα όλοι οι πιθανοί προορισμοί...φακ.
    Νομίζω η δράση είναι η μόνη λύση στο βάλτωμα και όχι τα χάπια(είμαι παγιδευμένος χρόνια σε αυτά)...
    Μπες στον χωρό και χόρεψε,φίλε μου...
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Απρόθυμος View Post
    Καλησπέρα στο φόρουμ.Ειχα πιάσει δουλειά με σύμβαση ορισμένου χρόνου και αγχώθηκα πάρα πολύ μόλις ξεκίνησε η καραντίνα τι θα γίνει μελλοντικά. Εν τέλει κατέληξα σύμφωνα με τον ψυχίατρο με κατάθλιψη. Δούλεψα άλλον έναν μήνα τον Δεκέμβριο και μετά σταμάτησα. Η αγωγή που παιρνω είναι 150mg venlaxin το πρωί και 45mg motofen το βράδυ. Να αναφέρω ότι όντας 27 με έπιασε μια κρίση καθώς δεν είναι τα πράγματα όπως τα θέλουμε. Ζω με τους γονείς μου και φοβάμαι να στείλω πλέον και βιογραφικό με έχει πιάσει η φοβία για το αν θα τα καταφέρω ότι αυτό που σπούδασα πάει στραφι γιατί δεν ασχολήθηκα πέρα από το να τελειώσω την σχολή και το μόνο που κάνω από τότε που σταμάτησα είναι πολλές ώρες κρεβάτι καμία βόλτα αρεα και που και 3 άκαρπες συνέντευξεις μέχρι στιγμής. Έχω μεγάλη άρνηση για δουλειά και ξέρω ότι είναι λάθος γιατί δεν θα ζήσω αλλιώς αλλά κάθε μέρα δεν βρίσκω τις δυνάμεις για μια δουλειά και είναι πολύ κακό γιατί δεν έχω καθόλου εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μου. Ελπίζω για κάτι καλύτερο όπως όλοι μας το ολο θέμα με την καραντινα με έχει ρίξει παρά πολύ οι μόνοι που γνωρίζουν για την καταθλιψη είναι οι γονείς ο αδερφός μου και ένας πολύ καλός φίλος. Πολύ δύσκολο κάθε μέρα να ξυπνάς χωρίς αιτία και να νιώθεις ανήμπορος ότι δεν κάνεις για τίποτα. Αργότερα θα πρέπει να μάθουν και οι φίλοι και η κοπέλα μου ότι έχω κατάθλιψη και μου είναι πολύ δύσκολο να το αποκαλύψω. Φοβάμαι τις αντιδράσεις. Ευχαριστώ μόνο και που τα έβγαλα από μέσα μου
    Πιο δύσκολο είναι να το κρατάς μέσα σου. Όταν μοιράζεσαι κάτι αποκτά τις κανονικές του διαστάσεις. Όσο κρύβουμε κάτι μέσα μας μεγεθύνεται και μας κυριεύει. Τις περισσότερες φορές τα πράγματα εξελίσσονται καλύτερα από τα καταστροφολογικα σενάρια που πλάθουμε στο μυαλό μας. Μην προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα για το μέλλον σου με βάση το πως αισθάνεσαι τώρα.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Και αν τώρα νιώθω έτσι που τα χρονικά περιθώρια στενεύουν και βαζω συνεχώς το δεν μπορώ μπροστά τι θα καταφέρω στη ζωή μου να είμαι ένα βάρος της κοινωνίας.!? Δεν ξέρω τον τρόπο να βοηθήσω τον εαυτό μου

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Είναι καλό να τα βγάζεις από μέσα σου,αλλά ενέχει και ένα ρίσκο...Το να συνηθίσεις στην κατάσταση του αρρώστου και να βαλτώσεις σε αυτήν...Πίστεψέ με το έχω πάθει πολλές φορές...Σου γίνεται δεύτερη φύση και δεν αποβάλλεται εύκολα.
    Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω για να σε παρηγορήσω,ίσως η διαβεβαίωση ότι είμαι και εγώ(όπως και πολλοί άνθρωποι) σε αντίστοιχη κατάσταση και καταλαβαίνω τι σημαίνει να ξυπνάς και να ζεις χωρίς πυξίδα και προορισμό,και πολυ χειρότερο ακόμα, να μην σου λένε τίποτα όλοι οι πιθανοί προορισμοί...φακ.
    Νομίζω η δράση είναι η μόνη λύση στο βάλτωμα και όχι τα χάπια(είμαι παγιδευμένος χρόνια σε αυτά)...
    Μπες στον χωρό και χόρεψε,φίλε μου...
    Τωρα εγω που βλεπω οτι ειναι και καποιος αλλος σαν και μενα και ανακουφιζει ειναι φυσιολογικο? Η μονη διαφορα ειναι οτι εχω πει οτι παιρνω χαπια εξω γενικα.. μιλαω ελευθερα για αυτο το θεμα... δεν ξερω εαν ειναι σωστο η οχι, δεν ξερω εαν μου στοιχισει αυτο μακροπροθεσμα.. βαρος στην κοινωνια ειμαι.. το να σε βλεπουν οτι εισαι ενα τιποτα του τιποτα και να βιωνεις αυτο το συναισθημα ειναι πολυ ασχημο.. οντως μονο η δραση ειναι λυση...

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Η κατασταση μου εχει παγιωθει.. μονιμα μπροστα σε εναν υπολογιστη με ενα τσιγάρο στο χερι και οι σκεψεις να κανουν παρτι... η ψυχίατρος μου μου λεει οτι ειναι δυσκολο να αλλαξω.. εχω μαθει ετσι... με καθε ενα τσιγαρο να επιβαρυνω την υγεια μου και ο χρονος να περνα ανεκμεταλευτος, τι να πεις απο κει και περα! Τα λεω ολα αυτα να τα βγαλω απο μεσα μου, και για μα δειξω στο φιλο οτι υπαρχουν και χειροτερα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ηλια μπορεις να εκδοσεις βιβλια αυτοβοηθειας , εχουν πολυ περαση τελευταια , με πιασιαρικους τιτλους , οπως ' πως να χασετε σε 20 μερες 200 κιλα ' η ' πως να μετατρεψετε μια αλητοσυμμορια σε ομαδα μπασκετ, και ταναπαλιν ' .........

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Χεσε μας ρε καραγκιοζη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Λες ξαφνικα να αρχισα να σε ειρωνευομαι ? τα βιβλια αυτα ειρωνευομαι, που στην πραματικοτητα δεν βοηθανε κανεναν.....

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    32
    Το θέμα δεν είναι τα χειρότερα προσπαθώ πολύ να δω αισιοδοξα τα πράγματα.! Όμως με ρίχνουν συνέχεια οι σκέψεις μου και ότι δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Αν επιτρέπεται πώς συντηρείς αυτή την κατάσταση?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aν ρωτας εμενα , δεν εχω απαντησεις , με τυρανναει 15 χρονια η κτθλψη, και δεν καταλαβαινουν ολοι οτι μου συμβαινει κατι που δεν μπορω να ελεγκξω , μερικοι ναι, επειδη δουλευα μεχρι να παθω κτθλψη ............εχω δοκιμασει ολα , μα ολα ταντικαταθλιπτικα , με κανενα δεν ειδα αποτελεσμα .....μια απ τις χειροτερες συμβουλες που μπορεις να δωσεις σεναν κτθλπτκο ειναι ' δες τα πραματα αισιοδοξα ' , ειναι στην φυση της ασθενειας αυτης να μην μπορεις να δεις αισιοδοξα/θετικα τα πραματα ....

    εμπιστοσυνη στον εαυτο μου εχω , στις θεραπειες για την ασθενεια αυτη δεν εχω .......

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Λες ξαφνικα να αρχισα να σε ειρωνευομαι ? τα βιβλια αυτα ειρωνευομαι, που στην πραματικοτητα δεν βοηθανε κανεναν.....
    Ενταξη σορρυ μακ, το πηρα ειρωνικα.. σε σεβομαι μιας και εισαι μεγαλυτερος μου..!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ενταξη σορρυ μακ, το πηρα ειρωνικα.. σε σεβομαι μιας και εισαι μεγαλυτερος μου..!
    δεν θα ειρωνευομουν ποτέ κανεναν, Ηλια , και ποσο μαλλον καποιον που εχει δηλωσει προβλημα .......δεν εγινε και τιποτα , συμβαινουν αυτα , ας το ξεχασουμε .......

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν θα ειρωνευομουν ποτέ κανεναν, Ηλια , και ποσο μαλλον καποιον που εχει δηλωσει προβλημα .......δεν εγινε και τιποτα , συμβαινουν αυτα , ας το ξεχασουμε .......
    Αντε καλημερα λοιπον!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλησπερα και σε σενα .........

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εργασιακή ηθική
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 13-08-2019, 09:12
  2. Φοβια ΣΚΠ
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-02-2019, 21:39
  3. Replies: 3
    Last Post: 06-06-2018, 18:59
  4. φοβια
    By fabulous in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-04-2012, 15:58
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •