Τι νιώθω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    151

    Τι νιώθω;

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θέλω να μοιραστώ κάτι που μου συμβαίνει και δεν έχω τολμήσει να το μοιραστώ με κανέναν. Αρχικά να σας πω ότι είμαι άντρας 30 χρονών. Έχω σχέση με την κοπέλα μου εδώ και 6 χρόνια όλα πάνε καλά, εκείνη θέλει και να παντρευτούμε. Εγώ δεν είναι ότι δεν θέλω απλώς δεν μαρέσει η ιδέα του γάμου. Τα κλασικά δλδ που όλοι λέμε και στο τέλος παντρευόμαστε. Δουλεύω εδώ και 1 χρόνο σε μια δουλειά σε μια κλινική. Αρρώστησα εγώ και ο κούριερ με κορωνοϊό πριν κάποιους μήνες αλλά ταυτόχρονα (ενώ δεν είχαμε γενικά επαφές). Εγώ είμαι γιατρός αλλά ακόμα δεν έχω τελειώσει ειδικότητα. Εγώ το πέρασα ασυμπτωματικά αυτόν τον πήρε και τον σήκωσε. Επειδή μένει μόνος του και εγώ σχετικά κοντά πήγαινα και τον βοηθούσα (πχ πήγαινα σουπερμαρκετ ή του παιρνα καναν καφε και καθόμασταν λίγο) για αρκετό διάστημα (από τότε που δεν είχε πια τον ιο αλλά παρέμενε άσχημα). Το θέμα είναι ότι του δημιούργησε διάφορα θέματα και ακόμα ψάχνεται που τον έχει χτυπήσει ο ιός. Έχει περικαρδίτιδα και δύσπνοια. Όλο αυτό το ιατρικό ιστορικό το λέω για να καταλάβετε ότι ήταν ευάλωτος και εγώ ένιωθα πολύ έντονα την ανάγκη να βοηθήσω. Και γενικά προς τους μη γιατρούς πάντα ένιωθα άσχημα γιατί αυτοί δεν ξέραν πως να προστατευτούν και εμείς ήμασταν μέσα στους ασθενείς. Το θέμα είναι ότι νιώθω πράγματα για αυτόν και δεν ξέρω τι νιώθω. Τον σκέφτομαι συνέχεια, θέλω να ξέρω αν είναι καλά του στέλνω όλη την ώρα μήνυμα. Όταν τον κοιτάω με πιάνει ταχυπαλμία. Δεν ξερω πως να το πω,αλλά απλά δεν ξέρωτι μου συμβαίνει μαζί του. Με παίρνει τηλέφωνο βλέπω το όνομα του και νιώθω ευτυχισμένος.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπερα φιλε μου.
    Σχετικα με τον κουριερ, τελικα εσυ τον κολησες η οχι? Επισης αυτος απο τα οσα λες δλδ ειχε συννοσυροτητες σε σημεια σχετικα με το κορωνοιο ετσι, ολα αυτα τα ηξερε απο πριν ,και δεν προσεχε η τα εμαθεσαν αρρωστησαι.Συγνωμη για τις πολλε ερωτησεις απλα θελω να καταλαβω εαν ο κουριες που αναφερεις ειναι σε φαση που προκαλει το ενδιαφερον των συνανθρωπων του για να τον φροντσουν ,για να του προσφερουν βοηθεια, ξερεις οταν καποιος ανθρωπος γυρο μας εχει προβληματα υγειας σημαντικα ειναι λογικο καποιοι απο εμας να εχουμε συναισθηματα για αυτον αλλιωτικα απο καποιον οπου ειναι υγειης ,και που μπορει να ζει χωρις βοηθεια.Ποσο μαλον απο εσενα, οπου οπως θα γνωριζεις ανηκεις στην κατηγρια ανθρωπων οπως οι πυροσβεστες που εχουν εφητο μεσα τους το αισθημα της αλληλεγγυης και της παροχης βοηθειας προς τον συνανθρωπο τους πολυ πιο εντονα απο τους αλλους. Το εχετε σαν χαρακτηριστικο, σχεδον σαν αντανακλαστηκο το να ενδιαφερεστε για τους γυρο σας χωρις να φυλτραρετε αυτην την πραξη ειτε με κοινωνικα ειτε με ηθικα κριτηρια οπως κανουν οι πιο πολλοι , αυτο προσωπικα το θαυμαζω.
    Αρα ,και αν ισχυουν τα οσα περιγραφω , απλα σε πιο εντονο βαθμο με τον κουριερ λογο του οτι ισως υποσυνειδητα νιωθεις ενα ειδος ενοχης στο ενδεχομενο να εφθηνεσαι εσυ για την κατασταση του,να νομιζεις δλδ οτι εσυ τον κολησες ως γιατρος. Ολα αυτα λοιπον ισως ειναι η αιτια και ο λογος που σε εχουν κανει να εχεις δεθει τοσο πολυ, που σε κανουν να νιωθεις ετσι για αυτον.
    Απο την αλλη, ο συνδηασμος πολλων συγκηριων μαζι ισως να "ξεσκεπασαι" το κρυφο σου παθος, ενα πολυ βαθια κρυμενο σου συναισθημα για το ανδρικο φυλο οπου ο καθοσπρεπισμος ,τα κοινωνικα ιδεωδη και οι ηθικη κανονες να σε ειχαν κανει υποσυνειδητα να το κρυψεις, να το θαψεις τοσο πολυ οπου ακομα και εσυ ο ιδιος να ειχες πιστεψει οτι δεν εχεις τετοιο γουστο μεσα σου ,ωσπου ηρθε η μερα αυτη, ολες μαζι οι συγκηριες λιγο πριν το γαμο δλδ μια σημαντικη στιγμη ,για να ερθουν στην επιφανια ολα τα γουστα σου ως ανθρωπος και γενικα το σπασιμο καθε νταμπου που υπαρχει λιγο πριν την εναρξη της οικογενειας σου.

  3. #3
    Elenia781
    Guest
    Δεν ειναι κακο αυτο που νιωθεις για αυτον τον ανθρωπο.Που λεει οτι μια γνωριμια, μια φιλια δεν ξεκιναει με ενδιαφερον, ενα ειδους δεσιματος. Οχι αναγκαστηκα σεξουαλικο. Θελεις να του πεις κατι παραπανω? τι θα ηταν αυτο? ή ειναι ενθουσιασμος οτι βρηκες ενα φιλαρακι? γιατι και η φιλια σου δινει ευχαριστηση ,χαρα,ευτυχια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    καλησπερα φιλε μου.
    Σχετικα με τον κουριερ, τελικα εσυ τον κολησες η οχι? Επισης αυτος απο τα οσα λες δλδ ειχε συννοσυροτητες σε σημεια σχετικα με το κορωνοιο ετσι, ολα αυτα τα ηξερε απο πριν ,και δεν προσεχε η τα εμαθεσαν αρρωστησαι.Συγνωμη για τις πολλε ερωτησεις απλα θελω να καταλαβω εαν ο κουριες που αναφερεις ειναι σε φαση που προκαλει το ενδιαφερον των συνανθρωπων του για να τον φροντσουν ,για να του προσφερουν βοηθεια, ξερεις οταν καποιος ανθρωπος γυρο μας εχει προβληματα υγειας σημαντικα ειναι λογικο καποιοι απο εμας να εχουμε συναισθηματα για αυτον αλλιωτικα απο καποιον οπου ειναι υγειης ,και που μπορει να ζει χωρις βοηθεια.Ποσο μαλον απο εσενα, οπου οπως θα γνωριζεις ανηκεις στην κατηγρια ανθρωπων οπως οι πυροσβεστες που εχουν εφητο μεσα τους το αισθημα της αλληλεγγυης και της παροχης βοηθειας προς τον συνανθρωπο τους πολυ πιο εντονα απο τους αλλους. Το εχετε σαν χαρακτηριστικο, σχεδον σαν αντανακλαστηκο το να ενδιαφερεστε για τους γυρο σας χωρις να φυλτραρετε αυτην την πραξη ειτε με κοινωνικα ειτε με ηθικα κριτηρια οπως κανουν οι πιο πολλοι , αυτο προσωπικα το θαυμαζω.
    Αρα ,και αν ισχυουν τα οσα περιγραφω , απλα σε πιο εντονο βαθμο με τον κουριερ λογο του οτι ισως υποσυνειδητα νιωθεις ενα ειδος ενοχης στο ενδεχομενο να εφθηνεσαι εσυ για την κατασταση του,να νομιζεις δλδ οτι εσυ τον κολησες ως γιατρος. Ολα αυτα λοιπον ισως ειναι η αιτια και ο λογος που σε εχουν κανει να εχεις δεθει τοσο πολυ, που σε κανουν να νιωθεις ετσι για αυτον.
    Απο την αλλη, ο συνδηασμος πολλων συγκηριων μαζι ισως να "ξεσκεπασαι" το κρυφο σου παθος, ενα πολυ βαθια κρυμενο σου συναισθημα για το ανδρικο φυλο οπου ο καθοσπρεπισμος ,τα κοινωνικα ιδεωδη και οι ηθικη κανονες να σε ειχαν κανει υποσυνειδητα να το κρυψεις, να το θαψεις τοσο πολυ οπου ακομα και εσυ ο ιδιος να ειχες πιστεψει οτι δεν εχεις τετοιο γουστο μεσα σου ,ωσπου ηρθε η μερα αυτη, ολες μαζι οι συγκηριες λιγο πριν το γαμο δλδ μια σημαντικη στιγμη ,για να ερθουν στην επιφανια ολα τα γουστα σου ως ανθρωπος και γενικα το σπασιμο καθε νταμπου που υπαρχει λιγο πριν την εναρξη της οικογενειας σου.
    Δεν ξέρουμε ποιος μας κόλλησε.. την ίδια μέρα διαγνωστήκαμε.. δεν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας. μαρέσει να νοιάζομαι και να προσέχω τους άλλους. Και αν έχουν κάτι να μου το δδείχνουν και να προσπαώ να τους κατευθύνω είτε μόνος μου είτε να τον στείλω σε ειδικό. Απλά νιώθω πολύ άσχημα που είναι άρρωστος και θέλω να μαι δίπλα του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Δεν ειναι κακο αυτο που νιωθεις για αυτον τον ανθρωπο.Που λεει οτι μια γνωριμια, μια φιλια δεν ξεκιναει με ενδιαφερον, ενα ειδους δεσιματος. Οχι αναγκαστηκα σεξουαλικο. Θελεις να του πεις κατι παραπανω? τι θα ηταν αυτο? ή ειναι ενθουσιασμος οτι βρηκες ενα φιλαρακι? γιατι και η φιλια σου δινει ευχαριστηση ,χαρα,ευτυχια
    Θέλω να του πω ότι παρότι τον ξέρω τόσο λίγο τον αγαπάω και τον νοιάζομαι και ότι θέλω να ναι καλά και να υπολογίζει σε μενα. Προ καραντίνας είχαμε πάει και 2 φορές για ποτό και τον έψηνα να ρθει στο γυμναστήριο που παω.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Soulbird View Post
    Θέλω να του πω ότι παρότι τον ξέρω τόσο λίγο τον αγαπάω και τον νοιάζομαι και ότι θέλω να ναι καλά και να υπολογίζει σε μενα. Προ καραντίνας είχαμε πάει και 2 φορές για ποτό και τον έψηνα να ρθει στο γυμναστήριο που παω.
    Έχεις φαντασιώσει ποτέ κάτι ερωτικό με αυτόν;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Μπρουτάλ View Post
    Έχεις φαντασιώσει ποτέ κάτι ερωτικό με αυτόν;
    Ερωτικό όχι, αλλά τον κάνω αγκαλιά και μαρέσει. Θέλω διαρκώς να νιώθωότι είναι καλά (που δυστυχώς δεν είναι).

  8. #8
    Elenia781
    Guest
    Αυτος σιγουρα δεν εκδηλωνεται γιατι φοβαται μην φερει αναστατωση στην ζωη σου ετσι δεν ειναι?

Similar Threads

  1. δεν με νιωθω πια
    By Giorgos k_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-03-2020, 00:44
  2. Νιωθω πολυ παραξενα..νιωθω οτι παω στα χαμενα.
    By Confused889 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-2019, 13:32
  3. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  4. Νιωθω πως δν μ καταλαβαινει κανεις ... Νιωθω μονος
    By Sotirishatzi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-12-2015, 11:03
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •