Έχει τύχει σε κάποιον;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Έχει τύχει σε κάποιον;;;;

    Καλησπέρα παιδιά έχει τύχει σε κάποιον να είναι πολύ καλά κάποιο χρονικό διάστημα να περνάει καλά να είναι όλα υπέροχα και να κολλάει το μυαλό του σε παλιές αναμνήσεις φοβίες και να του χαλάνε την διάθεση;;;τι μπορούμε να κάνουμε για να διώξουμε αρνητικές σκέψεις απο το παρελθόν;;; με το χρόνο θα σβήσουν;; μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες φοβίες τον τελευταίο χρόνο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,294
    αν έχεις περάσει κάποιο δυνατό σοκ κι ύστερα η ζωή σου επανήλθε στους φυσιολογικούς της ρυθμούς, ή απλά ίσως δεν δούλεψες το τραύμα, νομίζω θα πρέπει να το συζητήσεις με κάποιον ψυχολόγο.
    αποδέξου οτι συμβαίνει, αναγνώρισε το πώς αισθάνεσαι και δούλεψε με αυτό.

  3. #3
    Quote Originally Posted by user View Post
    αν έχεις περάσει κάποιο δυνατό σοκ κι ύστερα η ζωή σου επανήλθε στους φυσιολογικούς της ρυθμούς, ή απλά ίσως δεν δούλεψες το τραύμα, νομίζω θα πρέπει να το συζητήσεις με κάποιον ψυχολόγο.
    αποδέξου οτι συμβαίνει, αναγνώρισε το πώς αισθάνεσαι και δούλεψε με αυτό.
    Όντως έχω αρχίσει με ψυχολογο απλά είναι πολύ νωρίς

  4. #4
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Όντως έχω αρχίσει με ψυχολογο απλά είναι πολύ νωρίς
    Κολλάει το μυαλό μου ότι θα πάθω το ίδιο και το σκέφτομαι συνέχεια δημιουργώντας φοβίες στον εαυτό μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,294
    τότε, δοκίμασε να κάνεις κάτι προληπτικά, δηλαδή ασκήσεις χαλάρωσης και αναπνοής 2 - 3 φορές την ημέρα. ίσως σε βοηθήσει. έτσι δηλαδή δεν θα έχεις τόσο στρες.

    Δύο απλές ασκήσεις αναπνοής που βρήκα κι εγώ χρήσιμες και λειτουργικές κάπως:

    Τοποθετήστε το ένα σας χέρι στο στήθος και το άλλο στο στομάχι.
    Πάρτε μια βαθιά ανάσα από τη μύτη για τρία δευτερόλεπτα.
    (ιδανικά κάνετε παύση 3 δευτερόλεπτα)
    Εκπνεύστε αργά για τέσσερα δευτερόλεπτα.(ιδανικά κάνετε παύση 5 δευτερόλεπτα)
    Εκτελέσετε 10 πολύ αργές ασκήσεις ενώ επικεντρώνεστε σε αυτή τη “μαγική” ζώνη που λέγεται διάφραγμα.


    Καθίστε με ίσια την πλάτη
    Χρησιμοποιήστε τον αντίχειρα του δεξιού χεριού για να καλύψετε το δεξί ρουθούνι.
    Πάρτε μια βαθιά ανάσα από το αριστερό ρουθούνι, πολύ αργά.
    Όταν φτάσετε στο μέγιστο της εισπνοής και δεν μπορείτε να πάρετε άλλον αέρα, κλείστε το αριστερό σας ρουθούνι με τον δεξί παράμεσο.
    Έπειτα, εκπνεύστε από την άλλη πλευρά.
    Κάντε το ίδιο αλλά από την αντίθετη πλευρά.

  6. #6
    Quote Originally Posted by user View Post
    τότε, δοκίμασε να κάνεις κάτι προληπτικά, δηλαδή ασκήσεις χαλάρωσης και αναπνοής 2 - 3 φορές την ημέρα. ίσως σε βοηθήσει. έτσι δηλαδή δεν θα έχεις τόσο στρες.

    Δύο απλές ασκήσεις αναπνοής που βρήκα κι εγώ χρήσιμες και λειτουργικές κάπως:

    Τοποθετήστε το ένα σας χέρι στο στήθος και το άλλο στο στομάχι.
    Πάρτε μια βαθιά ανάσα από τη μύτη για τρία δευτερόλεπτα.
    (ιδανικά κάνετε παύση 3 δευτερόλεπτα)
    Εκπνεύστε αργά για τέσσερα δευτερόλεπτα.(ιδανικά κάνετε παύση 5 δευτερόλεπτα)
    Εκτελέσετε 10 πολύ αργές ασκήσεις ενώ επικεντρώνεστε σε αυτή τη “μαγική” ζώνη που λέγεται διάφραγμα.


    Καθίστε με ίσια την πλάτη
    Χρησιμοποιήστε τον αντίχειρα του δεξιού χεριού για να καλύψετε το δεξί ρουθούνι.
    Πάρτε μια βαθιά ανάσα από το αριστερό ρουθούνι, πολύ αργά.
    Όταν φτάσετε στο μέγιστο της εισπνοής και δεν μπορείτε να πάρετε άλλον αέρα, κλείστε το αριστερό σας ρουθούνι με τον δεξί παράμεσο.
    Έπειτα, εκπνεύστε από την άλλη πλευρά.
    Κάντε το ίδιο αλλά από την αντίθετη πλευρά.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα το δοκιμάσω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Καλησπέρα παιδιά έχει τύχει σε κάποιον να είναι πολύ καλά κάποιο χρονικό διάστημα να περνάει καλά να είναι όλα υπέροχα και να κολλάει το μυαλό του σε παλιές αναμνήσεις φοβίες και να του χαλάνε την διάθεση;;;τι μπορούμε να κάνουμε για να διώξουμε αρνητικές σκέψεις απο το παρελθόν;;; με το χρόνο θα σβήσουν;; μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες φοβίες τον τελευταίο χρόνο
    Μέσα από την ψυχοθεραπεία επίσης μπορεί να καταφέρεις να δώσεις διαφορετικό νόημα ή πρόσημο στις αναμνήσεις αυτές ώστε να μην σε στοιχειώνουν. Γενικά ισχύει το εξής: αν ασχολείσαι με το παρελθόν οδηγείσαι στη μελαγχολία, αν με το μέλλον, στο αγχος. Στην ουσία αγχώνεσαι για το μέλλον με βάση το παρελθόν, δηλαδή φοβάσαι ότι δεν θα κρατήσει η ηρεμία, η καλή διάθεση κλπ. επειδή στο παρελθόν κάτι σου συνέβη, δεν ησουν καλά κλπ. Πρέπει να αποδεχθούμε ότι δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα πάντα. Αυτό στην αρχή τρομάζει αλλά είναι και απελευθερωτικό.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μέσα από την ψυχοθεραπεία επίσης μπορεί να καταφέρεις να δώσεις διαφορετικό νόημα ή πρόσημο στις αναμνήσεις αυτές ώστε να μην σε στοιχειώνουν. Γενικά ισχύει το εξής: αν ασχολείσαι με το παρελθόν οδηγείσαι στη μελαγχολία, αν με το μέλλον, στο αγχος. Στην ουσία αγχώνεσαι για το μέλλον με βάση το παρελθόν, δηλαδή φοβάσαι ότι δεν θα κρατήσει η ηρεμία, η καλή διάθεση κλπ. επειδή στο παρελθόν κάτι σου συνέβη, δεν ησουν καλά κλπ. Πρέπει να αποδεχθούμε ότι δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα πάντα. Αυτό στην αρχή τρομάζει αλλά| είναι και απελευθερωτικό.
    Ακριβώς όπως το είπες ακριβώς αυτό παθαίνω
    Πως πας με την αγωγή σουυυυ;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Είμαι ομοιοπαθης, μιλάω εκ πείρας, χα,χα... καλύτερα είμαι τώρα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Καλησπέρα παιδιά έχει τύχει σε κάποιον να είναι πολύ καλά κάποιο χρονικό διάστημα να περνάει καλά να είναι όλα υπέροχα και να κολλάει το μυαλό του σε παλιές αναμνήσεις φοβίες και να του χαλάνε την διάθεση;;;τι μπορούμε να κάνουμε για να διώξουμε αρνητικές σκέψεις απο το παρελθόν;;; με το χρόνο θα σβήσουν;; μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες φοβίες τον τελευταίο χρόνο
    καλησπέρα Δημήτρη

    τι εννοείς σε "παλιές αναμνήσεις φοβίες"?

    εγώ εχω κάτι παρόμοιο , ενώ είμαι καλά φέρνω στο μυαλό μου καταστάσεις από το παρελθόν και "αυτομαστιγόνομαι"

    για παράδειγμα πριν 10 χρόνια την είχα πέσει σε μια κοπέλα μεθυσμένος και είχα ξεφτυλιστεί λίγο μπροστά σε αρκετούς γνωστούς...το φέρνω ακόμα στο μυαλό μου αυτόματα με αποτέλεσμα να δημιουργούνται αρνητικά συναισθήματα...

    ή διάφορες φάσεις που είχαν γίνει παλιότερα και είχα έρθει σε δύσκολη θέση

    το ξέρω και το έχω καταλάβει ότι είναι λάθος σκέψεις και αβάσιμες αλλά έλα που όμως ο αυτόματος πιλότος είναι χαλασμένος και τις φέρνει ξανά και ξανά στην επιφάνεια...

    η αλήθεια είναι ότι με τα φάρμακα ελαχιστοποιούνται κατά πολύ αυτές οι σκέψεις

  11. #11
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    καλησπέρα Δημήτρη

    τι εννοείς σε "παλιές αναμνήσεις φοβίες"?

    εγώ εχω κάτι παρόμοιο , ενώ είμαι καλά φέρνω στο μυαλό μου καταστάσεις από το παρελθόν και "αυτομαστιγόνομαι"

    για παράδειγμα πριν 10 χρόνια την είχα πέσει σε μια κοπέλα μεθυσμένος και είχα ξεφτυλιστεί λίγο μπροστά σε αρκετούς γνωστούς...το φέρνω ακόμα στο μυαλό μου αυτόματα με αποτέλεσμα να δημιουργούνται αρνητικά συναισθήματα...

    ή διάφορες φάσεις που είχαν γίνει παλιότερα και είχα έρθει σε δύσκολη θέση

    το ξέρω και το έχω καταλάβει ότι είναι λάθος σκέψεις και αβάσιμες αλλά έλα που όμως ο αυτόματος πιλότος είναι χαλασμένος και τις φέρνει ξανά και ξανά στην επιφάνεια...

    η αλήθεια είναι ότι με τα φάρμακα ελαχιστοποιούνται κατά πολύ αυτές οι σκέψεις
    Καλησπέρα φίλε για παράδειγμα έχω μια διαφορετική φοβία που τον προκαλώ απο μόνο μου επειδή έχω γενικευμένη αγχώδης διαταραχή πριν ένα περίπου χρόνο πέρασα πολύ άσχημα δεν κοιμόμουν δεν μπορούσα να φάω είχα τρελό άγχος έτσι αναγκαστικά μετά απο δύο μήνες να ξεκινήσω κάποια αγωγή η οποίος με βοήθησε πάρα πολύ για έναν χρόνο και συνεχίζω ακόμα απλά όταν είμαι ήρεμος και πολύ καλά ψυχολογικά φέρνω στον μυαλό μου αναμνήσεις ότι πχ θα πάθω το ίδιο και χαλάω την ψυχολογία μου μόνος μου η αγχώνομαι για αυτόν τον λόγο κολλάει το μυαλό εκεί και δεν ξεκολλάει μου έχει δημιουργήσει μια φοβία ολο αυτό που πέρασα και με κυνηγάει με κάποιον τρόπο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Quote Originally Posted by Δημήτρης123 View Post
    Καλησπέρα φίλε για παράδειγμα έχω μια διαφορετική φοβία που τον προκαλώ απο μόνο μου επειδή έχω γενικευμένη αγχώδης διαταραχή πριν ένα περίπου χρόνο πέρασα πολύ άσχημα δεν κοιμόμουν δεν μπορούσα να φάω είχα τρελό άγχος έτσι αναγκαστικά μετά απο δύο μήνες να ξεκινήσω κάποια αγωγή η οποίος με βοήθησε πάρα πολύ για έναν χρόνο και συνεχίζω ακόμα απλά όταν είμαι ήρεμος και πολύ καλά ψυχολογικά φέρνω στον μυαλό μου αναμνήσεις ότι πχ θα πάθω το ίδιο και χαλάω την ψυχολογία μου μόνος μου η αγχώνομαι για αυτόν τον λόγο κολλάει το μυαλό εκεί και δεν ξεκολλάει μου έχει δημιουργήσει μια φοβία ολο αυτό που πέρασα και με κυνηγάει με κάποιον τρόπο
    με τον ψυχολόγο που παρακολουθούσα μου είχε πει οτι αυτό είναι το σύνδρομο αυτομαστίγωσης...είσαι καλά αλλά το υποσυνήδητο λόγω ότι έχει μάθει-συνηθήσει έτσι θα ψάχνει τρόπους να σε βγάλει από την κατάσταση ευφορίας και ξεθάβει ότι έχει για να σε τραβήξει πίσω στη μιζέρια , αυτό είναι και η ψυχολογική αρρώστεια...

  13. #13
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είμαι ομοιοπαθης, μιλάω εκ πείρας, χα,χα... καλύτερα είμαι τώρα...
    Και εγώ καλύτερα απλά καμία φορά η αναμνήσεις μας κάνουν ζημιά

  14. #14
    Και τι πρέπει να κάνουμε για αυτό;;; θα το κουβαλάμε πάντα;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,294
    σημείωσέ τα όλα αυτά και να τα συζητήσεις όταν ξαναπάς στον θεραπευτή σου. θα βοηθήσει.

Similar Threads

  1. Σας έχει τύχει;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 02-04-2020, 17:33
  2. Σας εχει τυχει;
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 22-01-2020, 00:14
  3. Σας έχει τύχει?..
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2017, 21:35
  4. Σας εχει τυχει ποτε...
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 09-12-2012, 23:51
  5. Σας εχει τυχει ποτε?
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2008, 09:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •